Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 110
  • 296
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 35
unna_77 ,
http://world.actualno.com/news_215254.html - намерих тази статия. За Франция за.
Но да не изместваме темата все пак. А тя е да помогнем на таласемиците в България да живеят.

# 196
  • Мнения: 57
Просто ми стана странно, това е:)

# 197
  • Мнения: 35
Няма проблеми, питай. Това че си отворила темата и четеш означава много. Доста хора и това не биха направили. Ако имаш и други въпроси питай.

# 198
  • Мнения: 3 540
Днес ходих при доктор Георгиева и разбрах ,че при тях дават само ден за ден ,какво им трябва, и ми препоръча да се обърна към д-р Вълчева от УМБАЛ ,,Света Марина",която е лекуваща на дечицата с таласемия,тя си имала график и всичко!
И сподели ,че само едно от семействата са си осугурили селективни кръводарители ,а другите разчитат на кръвния център и благословията на обществото! Sad
Много ми се иска да се включи някой родител от Варна все пак той е по добре запознат със всичко,ако не ще се опитам да бъда максимално полезна за милите дечица ,колкото й да ме гледат като извънземно ,защо точно аз ,човек ,който няма нищо общо с този проблем! Sad

# 199
  • Мнения: 478
аз направо бих поставила условие да даряват само хора които имат един партньор повече от последните 6 месеца, защото тези болести са с дълъг инкубационен период - 6 месеца и е недопустимо кръвта на един инфектиран да опорочи цяла партида и толкова съсипани животи.
то в бг не съм чула да има регистър на еднополовите двойки, така че реално незнаем кой е лес/гей. тези роми които дебнат да дадат платено точно те съсипват дарената кръв от здравите хора.

# 200
  • Мнения: 1 710
Не мисля, че в темата има място за спорове кой може и кой не може да дарява кръв - още повече, че едва ли ние сме хората, които можем да отсъдим дали хомосексуалистите, ромите и хората с повече от един партньор могат да дават или д ане дават кръв. Силно се надявам, че тестовете през които минава кръвта на всеки човек са прецизни и заразена кръв не се прелива. Нека оставим преценката на лекарите и да се съобразим с нея.
Мисля, че темата е страхотна - отвориха се врати на много места в България за кръвопреливане - нека не я опорочаваме  Hug Hug Hug Hug

# 201
  • София
  • Мнения: 940
Здравейте, може ли да ме насочите, къде мога да даря кръв в София, в близост до Люлин. С ниско кръвно съм и предпочитам да съм близо. До момента не съм дарявала кръв и ако може малко напъдствия. Преди имаше кампания в университета, в който учех, но не ме допуснаха поради факта,че бях под 50кг.   bouquet

# 202
  • Мнения: 1
Здравейте ,аз сам А1- и живея в София,насочете ме къде да отида като съм свободна само в неделя.

# 203
  • Мнения: 124
dessitto,за съжаление единственото място за кръводаряване за пациентите с таласемия майор в София е на ул.Братя Миладинови 112 зад хотел Принцес, притеснява ме обаче нискoтo ти кръвно, мисля че лекарите няма да ти позволят да дариш.аз съм дарявaла,  с кръвно 90 на 65, два часа след манипулацията бях с най-нормалното за живота ми кръвно.120 на 80.ако искаш допълнителна и по подробна информация свържи се с мен,в постовете ми има координати.
Благодаря ти

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 00:56 от ani.lucky

# 204
  • София
  • Мнения: 6 702
Здравейте ,аз сам А1- и живея в София,насочете ме къде да отида като съм свободна само в неделя.
В неделя няма къде да дариш май, но може в събота между 9 и 15.30 в кръвния център.

# 205
  • Мнения: 478
Maia Stoitseva,
не отварям спор както вие ме набеждавате, имам право да изразя мнение и си го казвам какво смятам.
Болшенството от вас са семейни и с деца и не са в рискова група за инфекция със спин или сифилис.
Не си аз измислям констатацията че "ромите които предлагат платено даряване са с инфекции за хепатит и негодни, чиято кръв като се обработва в партида със дарената от други се замърсява и изхвърлят партидата". Това беше развито и показано в предаване ..не помня на коя програма или БТВ репортерите или НТВ темата на нова.
НО ПРОСТО ВСЕКИ ЗА ОБЩА КУЛТУРА ТРЯБВА ДА ЗНАЕ, ЧЕ СЕРОЛОГИЧНИТЕ ТЕСТОВЕ СА ЕДВА 90% специфични и това прави 10% ПОТЕНЦИАЛНО ЛЪЖЛИВО ОТРИЦАТЕЛНИ до 6-ти месец на инфекцията.
Конкретно за нечие влошено здравословно състояние може да се докаже спин и с допълнителни имунологични изследвания - скъпи, но за нуждие на кръвна банка не се прави.

На мен ще ми е интересно да разбера дали се правят още допълнителни тестове на дарения материал, например "протеинограма", така би се видяло например ако аз съм дарила пък имам високи антитела към други инфекции, които антитела са вредни за болния реципиент.

# 206
  • Мнения: 124
n ,моля те,
в тази тема никой никого няма за цел да небеждава или убеждава в каквито и да било спорове,освен това на мен не ми е много ясно в какъв вид си представяш Партидата кръв като партида потенциална на зарази,кръвта се обработва строго индивидуално всеки отделен сак сам по себе си му се извличат свойствата от съдържанието,и съответно се съхраняват останалите по определен начин,
Не ми е много ясна картината която се опитваш да представиш с това че една заразена кръв съсипва цяла Партида
Няма Партида,има сак,450мл от един дарител.Тя не се изсипва в варел с още стотици сакчета с това съдържание,за да се окаже че всички се заразяват,
моля те обясни ми за каква партида говориш в случая,и какво общо има партидата за която говориш с въпроси относно насърчаване на кръводарители в България,без да правим предварителен анализ за състоянието на всеки един от тях,при положение,че години наред контрола в ситуацията с пациентите на таласемия майор не е изпускан по отношение на заразена кръв,не съм чула за такъв случай и няма и да чуя,което само по себе си доказва това.
Извини ме,ти лекар ли си?или лаборант,или навярно кръводарител
Ти си виждала как се обработва кръвта ли?
защото ако твърдиш че знаеш как няма да всяваш подобни страхове относно заразяване на "обща партида"защото това няма как да се случи на практика.И повярвай,тестовете гарантират безопастност за такива фатални варианти.Останалото е божа работа,

# 207
  • Мнения: 11
Maia Stoitseva,
не отварям спор както вие ме набеждавате, имам право да изразя мнение и си го казвам какво смятам.
Болшенството от вас са семейни и с деца и не са в рискова група за инфекция със спин или сифилис.
Не си аз измислям констатацията че "ромите които предлагат платено даряване са с инфекции за хепатит и негодни, чиято кръв като се обработва в партида със дарената от други се замърсява и изхвърлят партидата". Това беше развито и показано в предаване ..не помня на коя програма или БТВ репортерите или НТВ темата на нова.
НО ПРОСТО ВСЕКИ ЗА ОБЩА КУЛТУРА ТРЯБВА ДА ЗНАЕ, ЧЕ СЕРОЛОГИЧНИТЕ ТЕСТОВЕ СА ЕДВА 90% специфични и това прави 10% ПОТЕНЦИАЛНО ЛЪЖЛИВО ОТРИЦАТЕЛНИ до 6-ти месец на инфекцията.
Конкретно за нечие влошено здравословно състояние може да се докаже спин и с допълнителни имунологични изследвания - скъпи, но за нуждие на кръвна банка не се прави.

На мен ще ми е интересно да разбера дали се правят още допълнителни тестове на дарения материал, например "протеинограма", така би се видяло например ако аз съм дарила пък имам високи антитела към други инфекции, които антитела са вредни за болния реципиент.

n, не знам как ще ти прозвучат следните думи, но държа да отбележа:

АЗ СЪМ ПАЦИЕНТ С ТАЛАСЕМИЯ МАЙОР!!! Преливам кръв на всеки 21 дни, вече 28 години! Знам за т. нар. прозоречни периоди, и всеки път се чудя дали няма да уцеля някой такъв. За мой късмет до този момент не съм целила нито един.
С горното изказвам и голяма благодарност на всички онези хора, които даряват за мен, и на всички онези, които се грижат да не получа и друг бонус с кръвта.
И тъй като държиш да разбереш доста специфични неща, съвета ми е да се обърнеш към специалистите в НЦХТ. Сигурна съм, че те няма да откажат да ти отговорят. Ако нямаш възможност, аз лично се наемам да намеря отговорите на въпросите ти, но те моля да ми ги изпратиш на лични или по e-mail: koisi78@abv.bg
Личното ми мнение е, че това място не е да си обясняваме колко несъвършена е системата и т.н.
Поздрави,
Мария

# 208
  • Мнения: 124
Иги,Мая,ако всички хора знаеха да са и мъничко поне като вас....
а като знам че има много майки с вашата сила и воля да бъдат майки не само на своите деца....ееех
Ваня,Гери,Роси и всички вие,които спасихте животи презпоследните 6 месеца...
Света щеше да е по добър
И мъката по малко
И болката преодолима
И силата единна

# 209
 За първи път влизам в темата и искам да дам и аз кръв, ще се обадя на дадените телеф. за повече информ. и след като дам ще пиша пак тук.Поздравявам всички, които са могли да помогнат,
  а на тези, които са нуждаещи се-дано никога да не ви се налага да чакате за помощ, късмета и здравето да са неотлъчно до вас.

Общи условия

Активация на акаунт