хламидия - кога трябва да се притеснявам

  • 12 084
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
Хм много интресно - и аз си правих изследавнията в Плевен и ми излязоха положителни, а преди в София бяха отрицателни....май ще взема да пусна и едни..ВИЕ КРЪВНИ ЛИ ПРАВИХТЕ...аз досега съм пускала май повече от посявка..чудя се сега като вече пия антибиотик, ако ида да пуска още едни изследвания дали антибиотика ще повлияе на резултата
Аз в Плевен не съм правила, само съпругът ми. И след неговите положителни резултати там  заедно направихме в София -  аз пуснах изследване миклоплазма, пак кръвно, за по-сигурно, по съвет на гинеколожката ми. И бяха отрицателни и на двамата.
Не е пил нищо между двете изследвания, антибиотика го почна после, сам поиска да го пие..

# 16
  • Мнения: 313
а иначе какво е мненето на лекарите, кой тест е по-надежден...като казваш, че при кръвния бавно спадали показателите значи ли, че докато показва и най-малкото съмнение трябва да пия антибиотици..на мен ми предписаха азатрил...по принци четох, че някой изпитват еднократна доза 1гр., аз го изпих и после продължих още 6 дни по 2 хапчета на ден за по-сигурно...после ще чакам 2 седмици и ще пусна и кръвен и другия...тук из интернет четох за едни тестове, които може сам да си прави човек...чували ли сте нещо за тях

# 17
  • Мнения: 975
Аз мисля че е хубаво да мине доста време след лечението поне 20-30 дни и тогава да се направи контрола.А докторите ,едни казват че кръвния е по надежден ,друг влагалищния,и ние вече се объркахме.А тези тестове Илианка според мен не са разпространени ,поне аз не съм чувала.

# 18
  • Мнения: 313
вижте какво намерих за достоверността на тестовете
Диагностическата чувствителност и специфичност на PCR са съпоставими, а често и превъзхождат наречените “златен стандарт” за диагностика на инфекциозни заболявания културални методи. Изследвания във водещи световни лаборатории са доказали, че подредством PCR се откриват с 10% повече положителни проби например за Хламидия Трахоматис, отколкото чрез културални или други методи. Като се вземе под внимание и продължинелността на култивирането /от няколко дни и седмици до месеци/, то преимуществото на PCR метода стават несъмнени. Получаването на резултатите от PCR става за един работен ден. Проведена е клаксация по чувствителност в световен мащаб на различни методи за диагностика:

експресни тестове - 40 - 60 %

ELISA-50 - 70 %

пряка имунофлуоресценция - 55 - 75 %

културални изследвания - 60 - 80 %

PCR - 90 - 100 %


# 19
  • Мнения: 975
А практикува ли се този вид тест в Б-я?

# 20
  • Мнения: 313
да струвал 29лв - някъде из форумите четох

# 21
  • Мнения: 54
Здравейте, буквално преди броени минути набрах смелост да пиша и се радвам, че мога да помогна. Аз също трябва да си правя изследвания за хламидия, но пия антибиотици и лекарят ми каза да изчакам седем дни след последния прием. Така че препоръчвам ти да изчакаш newsm10

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
А практикува ли се този вид тест в Б-я?

Да,но мисля,че не навсякъде.Тук в Пловдив не го правят,а аз много искам да се изследвам точно по този начин,защото постоянно ме гложде съмнението имам или нямам хламидия.И доколкото знам PCR е доста по-скъп,нямъде в някоя от другите теми се коментираше цената,но не помня точно колко беше,върти ми се нещо около 50-80 лева.Готова съм да ги дам,защото това бил най-точният метод за диагностициране на наличието или липсата на хламидия.

# 23
  • Мнения: 313
не знам, аз четох 29лв - дори беше цитирана някаква лаборатория в София, където го правили, ама може и да греша - аз изчетох нета по тая тема..много ме стресира тази диагноза...сега ще поровя пак и ще ти пиша за къде ставаше въпрос
а иначе открих някакъв домашен тест и ходих да го търся по аптеките, но го нямаше поне в нашия град
http://www.fromvoulevs.com/download/cleaview%20chlamydia%20instruction.pdf

Сисина, много ти благодаря за включването..аз тъкмо се чудех колко време да изчакам преди да пусна контролния тест...не мога да чакам и мислех че трябва 21 дни...но ти ме поуспокои

# 24
  • Мнения: 313
Cibalab правят такива изследвания, както кръвни (16.90 лв на антиген), така и ДНК (PCR) 29 лв. В Кандиларов и Бодимед също са вариант. Удобството на Цибалаб е, че на много места из София имат приемни.

# 25
  • Мнения: 271
Здравейте,

на мен преди 3 месеца ми откриха хламидия. Единият от показателите беше в границите, но леко завишен, а другият беше доста над горната граница. Изписаха ми антибиотик, който пих 3 дни в седмицата , съответно 3 седмици, след това док. ми каза да из4акам 1 месец и тогава да пусна отново кръвни изследвания, защото понякога оставали антитела в кръвта и теста може да отчете положителен резултат дори и да съм вече излекувана. Като пуснах след месец изследванията пак излезе леко завишен единия показател и затова направихме вагинален тест. Док. ми каза, 4е той ще отчете по-точно дали има още хламидия или е излекувана. Оказа се че е излекувана.

Най-странното беше, че приятелят ми пусна и той изследвания първия път и неговите излязоха отрицателни. Заедно сме от 2 години и половина. Аз се съмнявам, че през цялото време съм я имала, а той не...как става така, незнам... 

Надявам се словоизлиянията ми да не звучат така объркано и да ме разберете.

# 26
  • Мнения: 313
а дали е възможно в лабораторията да сгрешат...в статията, която четох за откриването на хламидия беше подчертано няколко пъти , че по някой методи се изисква ОПИТЕН ПЕРСОНАЛ, явно не е толкова просто. ето цитат от инфото:
Първата група от тях са имуноензимните (ELISA) методи. Те доказват както антигени, специфични за определен вид хламидия, така и характерни за целия род. Тези, които са родовоспецифични, могат да се използват и за хора и за животни.

Тези методи са сравнително евтини и със задоволителни чувствителност и прогностично стойност. Резултата се получава в рамките на 30 минути до 3 - 4 часа в зависимост от конкретния тест.Техните  чувствителност и прогностична стойност са по-ниски от клетъчните култури. За да се повишат, трябва да се прави т.нар. проба с блокирани антитела при положителните проби, което оскъпява метода. Основен проблем представлява кръстосаната реактивност с други бактериални антигени, което води до немалък процент фалшиво-положителни резултати.  Друга група методи са имунофлуоресцентните. Те изискват обучен персонал и скъпо струващ фазово-контрастен микроскоп.Чувствителността им, сравнена с клетъчно-културелния метод е между 50 и 77% в зависимост от антителата, които се използват. И при тях представлява проблем описаната по-горе кръстосана реактивност с антигени на други микроорганизми.

Най-съвременната група методи доказват части от генетичния материал на хламидиите – ДНК или РНК . Те изискват много скъпа апаратура, специални условия – стерилност и изключително внимание при извършване на теста, за да не се замърси пробата с друг генетичен материал. Те са икономически изгодни само при извършване на голям брой тестове. Те са точни, с много добра чувствителност и прогностична стойност и най-вероятно ще изместят клетъчнокултурелния метод като златен стандарт

# 27
  • Мнения: 95
Явно това е класика в жанра единият от партньорите да има  +,а другия - резултат.Случаят с дъщеря ми и приятелят й беше същият-тя има,той няма.Най-интересното ,че в 2 лаборатории твърдят ,че резултатът й е +,а в други 2-отр.Но аз си мисля,че освен различните методи на отчитане,до голяма степен играе роля и имунната система.Може би партньорът с - резултат има по-добри защитни сили ,които се справят по някакъв начин с хламидията.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
В нашият случай и двамата бяхме с положителен резултат.Излекувахме се чак от третия курс на лечение с антибиотик.Много е упорита тази хламидия.

# 29
  • В приказките.........Пловдив
  • Мнения: 115
При мен е същото аз съм + за хламидия а приятеля ми - това за мен е невъзможно така че пуснах и другаде иследвания сега чакам резултатите

Общи условия

Активация на акаунт