Издръжката

  • 1 736
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Моя позната беше в подобна ситуация, но осъди бащата за по-висока издръжка.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 428
А ако наистина не искаш да си разваляш отношенията с него, а те с дъщеря ти се виждат редовно - нека тя да му иска пари. За нова дреха, за училище, за нещо друго. Може да стане и без да се натоварва детето с негативни емоции, нито пък той. Просто като излизат заедно да му поиска дребна сума за джобни, примерно, и така да ти отпадне този разход на теб  newsm78

Не знам, не съм била в тази ситуация от твоята страна, но така правим със сина на прителя ми. Като парите не са безотчетни, той си ги събира и си ги харчи по свое усмотрение, но не натоварва в къщи бюджета за джобни. Все е някаква помощ допълнителна, пък и детето се учи на отговорности.  Peace

# 17
  • Мнения: 139
А ако наистина не искаш да си разваляш отношенията с него, а те с дъщеря ти се виждат редовно - нека тя да му иска пари. За нова дреха, за училище, за нещо друго. Може да стане и без да се натоварва детето с негативни емоции, нито пък той. Просто като излизат заедно да му поиска дребна сума за джобни, примерно, и така да ти отпадне този разход на теб  newsm78

Не знам, не съм била в тази ситуация от твоята страна, но така правим със сина на прителя ми. Като парите не са безотчетни, той си ги събира и си ги харчи по свое усмотрение, но не натоварва в къщи бюджета за джобни. Все е някаква помощ допълнителна, пък и детето се учи на отговорности.  Peace

Точно това мислех и аз да ти напиша. Издръжките, които присъжда съдът са в повечето случаи смешни (има и драстични изключения, но те наистина са голяма рядкост) и не си заслужава за дребна сума да разваляш отношенията с бащата на детето си. Ако ти го помолиш за увеличение на издръжката пак не е ясно какъв ще е резултатът, но виж, ако детето помоли - вече е друг въпрос. Може да излизат заедно на пазар, могат да ходят някъде - кино, театър, екскурзия, може да сподели с него, че иска нови мебели за стаята си...Хубаво е да опита, защото разходите й от тук на сетне ще се увеличават драстично.
Ама и ти - как чак сега си се сетила, трябвало е да помислиш преди да раждаш второто си дете, а сега излиза, че първото вече ти е в тежест, извинявай, ама така ти разбрах поста.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
И защо детето трябва да проси пари от баща си? Защото на мен точно на просия ми изглежда. Идеята на срещите с родителя е да общуват, а не да се превръща в пазарлък "купи ми това, имам нужда от онова". Работа на родителите е де оправят помежду си за парите, а не на детето. Иначе какво излиза - единият родител не може да накара другия да дава пари, другият си гледа своя живот, а детето да поема отговорността за парите и да върши работата и на двамата.

# 19
  • Мнения: X
А защо да не поиска от баща си?!Ако не бяха разведени,само от майка си ли щеше да иска?
И според мен това е начина,дори отдавна е трябвало да я научиш ...като се видят,да й дава джобни поне за седмицата.Най-малкото.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако не бяха разведени на детето щеше да се дава от семейния бюджет, а не отделно от бащата или майката.
На мен такова нещо ми е противно - майката (в случая) не може да накара бащата да плаща повече и хайде заради това детето да започне да иска, като зад всичко това стои идеята, че бащата няма да посмее да откаже на детето. Значи, избутвате детето на огневата линия, а майката стои защитена зад него и само свива рамене.
Както написах, имам позната, която осъди бащата за по-висока издръжка. Но не е подучвала детето да иска пари или да му се купуват разни неща. Бащата също така се правеше на ударен и се ограничаваше само до законната издръжка.

# 21
  • Мнения: 59
Според мен за издръжката си има съд,и аз не смятам,че е коректно детето да моли за пари.В съда делата минават бързо,а 40 лв. са си направо смешна сума,дори и с 30 лв. да ги вдигнат все е файда.А бащата пък да не е паднал от Марс,не вижда ли какъв е живота,що не и дава по някой лев,свиди им и за децата им.За увеличаване на издръжката съда изисква да се докаже с документи какво притежава бащата/имоти,коли и т.н./но това е работа на адвоката,така че действай и не бъди наивна,така само губиш.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Ама какво значи "подучвала детете" ве хора? В едно нормално семейство детето само от единия родител ли иска да му купува?
Това, че другия родител не живее постоянно в една къща с детето, не значи че не трябва да се грижи подобаващо за него.
Защо майката трябва да се чуства зле пред детето си, като непрекъснато му отказва нещо без да може да му обясни каква е причината??? Ми то детето си има и баща, нека пореве и на него малко. Ама много се дразня на някакви необмислени мнения, които се пишат само ей така за участие. Какво значи "избутва детето на огневата линия"? Че тя майката си е там през цялото време. Не знам как си мислите, че се гледа дете с издръжка 80 лв. на месец и кое по-напред се купува с тия пари? Вие какво ще предпочетете - да е нахранено, да е облечено или да са му купени учебници?

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото така се получава на практика. Например реплики от вида "не мога да ти купя ново яке, но като се видиш с баща си поискай да ти купи" и всякакви заобиколни или преки начини. Ако бащата си е на мястото няма да чака майката да му иска пари или да го съди за издръжка, или детето да си иска, а сам ще пита отрочето му от какво има нужда и няма да се пазари.
И ето, Герчо, ти даваш много хубав пример за този начин на мислене - "нека да пореве и на него малко", т.е. омръзва ти да реве на твоята глава, смяташ бащата за виновен, но знаеш, че не може да го накараш да дава повече пари и затова пращаш детето "да му пореве малко на главата". Става прехвърляне на родителски отговорности върху детето.

# 24
  • Мнения: 2 957
В "24 часа" прочетох, че отпадал минимален и максимален размер на издръжката. Тогава как ще се определя - % от заплатата?? Има ли някой информация?

# 25
  • Мнения: 3 726
 Май ще е от полза, ако някой препоръча подходящ адвокат, защото  излиза, че доста майчета имаме проблеми с издръжката. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт