как се хранят децата по света (2)

  • 4 363
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 093
Аз писах за хранителния гайд и реших да добавя за наща детска градина. Понеже стана вьпрос за топла храна, в детската градина на сина ми има готвач и им поднасят две закуски и обяд. Едната е сутрин кьм 9, а втората кьм 3.30-4.00. Храната е много разнообразна и менюто за седмицата е изложено в понеделник. Ако помолиш персонала да дава определен вид храна го правят. В началото помолих да дават на сина ми обикновенно кис мляко вместо подсладено и те го направиха веднага.Страшно сьм доволна от разнообразието на храната. Спомням си като дете, в детската градина сьщо си имаше готвач и не беше лошо.Единственото което не ми харесваше беше че ни караха да изяждаме всичко в чиниите и ни идваше малко в повече. Не зная дали сега е по добре или по зле в Бьлгария. Майка ми работеше като медицинска сестра в детска градина и следеше за хигиената и какво се готви, така че сьс сигорност е имало контрол.

# 16
  • Мнения: 4 970
Chrisimommy ,всичко което пишеш е повече от прекрасно...Благодаря ти за това че споделяш практиката  при вас. Мисля че е един добър цялостен пример.  А за линка към  вашия food guide   bouquet

# 17
  • Мнения: 5 183
Ситуацията в Нова Зеландия е доста подобна на това, което е описала Мили46 за Австралия.
Иначе има детски градини, където си носиш храна, и такива, които осигуряват. Синът ми беше в частна такава. Имаха си готвач. Много съм доволна. Научиха детето ми да яде плодове и зленчуци - нещо, което аз трудно постигах  Embarassed Закусва си всеки у дома, предиобедната закусна е плодове, моркови и целина на пръчици върху един голям поднос и всеки си взима. Обяд - топла храна - паста със сос и сирене (кашкавал), пиле, риба, плодово мляко, плод. Следобедна закуска - пак подносчето с плодове и зеленчуци, атрактивно поднесени + някой кракер, парчета сирене и стафиди.
През последната една година забраниха ИЗОБщО вкарването на храни отвън, дори торта за РД на детето не може.

# 18
  • Мнения: 7 914
много интересна тема Peace

# 19
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Ето линк към  менюто на студентската ни ясла Дано не ви е проблем немския ; иначе в сегашната градина на сина ми ще сменят доставчика точно заради качеството и еднообразието на храната. Ще плащаме повече, но обещават био-продукти.
Ах, да - за източна Германия иде реч.

# 20
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко офф: Според мен всяка страна си има собствен определен начин на ядене, която не я прави по-лоша, защото не е като в България и както ние сме свикнали. Тук топлото ядене е един през денят, затова и децата се хранят така. И така е от векове.  Wink

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Малко офф: Според мен всяка страна си има собствен определен начин на ядене, която не я прави по-лоша, защото не е като в България и както ние сме свикнали. Тук топлото ядене е един през денят, затова и децата се хранят така. И така е от векове.  Wink
Да, и аз не бих сравнявала  Crossing Arms  Традицията в Бг е на обед и вечеря готвено, супа, основно ястие, десерт. Тук, Англия, супи въобще не ядат. Салатата, такава кавато е у нас, я няма. На щерката аз приготвям храната в градината, помолили са ни по възможност да не даваме шоколадови неща и газирани напитки. Храната се съхранява при стайна темп и не се претопля Sad Синът в училище набива пици всеки ден, два пъти седмично се разнообразява с наденички! Иначе много говорят, как въвеждали здравословното хранене в училищата и как продуктите били екологично чисти, от местни производители  Crazy ooooh! Но иначе се пробват да промиват мозъците на родителите с лозунга Five a Day, да даваме поне 5 пъти на ден пресни зеленчуци и плодове на децата си.

# 22
  • Мнения: 780
Само да вметна няколко думи и за образователната страна. В училище и детската градина много говорят с децата за здравословното хранене, хранителната пирамида, нуждата от физически упражнения, здравето като цяло и т.н. Голямата ми дъщеря сега все пита "Тази храна прави ли те здрав и силен?", говорим за витамините и т.н. Не че е спряла да яде шоколад и подобни, но важното е че знае, че някои храни не са полезни и каква е причината за това и защо не трябва да се яде 'много' от тях.

По отношение на алергиите: мисля, че избягват проблема точно с факта, че всяко дете трябва да си носи храна. Така се задоволяват и различните култури на хранене. Топла храна се носи в термоси или подобни кутии: ако се сложи яденето горещо сутринта, за обяд няма нужда от претопляне. Ядките са забранени във всички детски градини и училища. Децата се учат от най-ранна възраст какво са алергиите и защо не трябва да се яде чужда храна.

# 23
  • Мнения: 3 880
В нашата градина (Германия) са до 13:00-13:30 ч. и нямат обяд. Отиват закусили и си носят от в къщи междинна закуска, като всяка майка преценява кое е добро за нейното дете (има някои забранени за носене неща, като вафли, шоколади, сладки и от сорта...). В няколко дни от седмицата имат и следобедни занимания, тогава обядват в къщи и не носят нищо в градината за "следобедна закуска".
Един път в седмицата имат готвене и дружно ядене после, като вид занимание (всяка група си има малка кухня), тогава си правят разни по-леснички неща- всякакви макаронени изделия, пица, някакви супи и т.н.
За целодневните градини вече са казали- закуските от къщи, а обядът е донесен от някъде (не съм чула тук още за детска градина със собствени готвачи). И обядът съвсем не е първо, второ, трето, но пък ние и в къщи не се храним ежедневно с първо, второ и трето, така че не бих държала и в градината на такова меню. (Аз съм доволна, когато моята въобще си изяде едното ядене, което й предлагам на обяд, било то супа или основно, ако я накарам да яде 2 яденета съвсем ще се изпокараме hahaha)

Хубаво е, че искате да промените нещо, но точно срещу градинското ядене не протестирайте много, защото (като изключим вафлите и техните роднини Wink) предлагането на три хранения там си е голямо удобство за родителите, което им спестява едновременно време, средства и нерви (бързане сутрин). И това удобство все още е възможно, защото в БГ все още, за щастие или съжаление newsm78),има хора, които са съгласни да вършат тази работа за 200 лв месечно Confused
Леля ми е готвачка в детска градина в БГ. С още една жена приготвят всеки ден по 5 неща за 200 деца (2 закуски+ първо, второ, трето на обяд), представяйте си за какво готвене става въпрос и всичко това за гореспоменатата сума ooooh! и пак има недоволни. Ако в Германия градината трябва да плаща на двама готвача + продуктите за всички яденета и поддръжката на кухнята, таксата за едно дете ще скочи с поне още 300 евро Crazy
Отплеснах се малко Embarassed но и финансовата  страна на проблема не е за подценяване Peace

# 24
  • Мнения: 5 401
Благодаря ви за постингите! Изключително полезни са!  Hug

Надявам се нямате нищо против да цитираме, може би в табличен вид по държави, как се хранят децата ви.  Praynig

# 25
  • Мнения: 3 521
Аз бих била любопитна да видя как изглежда таблица с храненето на "чужбинските" деца  Peace.

# 26
  • Мнения: 5 401
Аз бих била любопитна да видя как изглежда таблица с храненето на "чужбинските" деца  Peace.

Ще ви я пусна като я направя.. Може и за вас да има полезни идеи от чудестранния опит. А след като отмине кръглата маса, за която готвим това инфо, можем да ви пуснем отзвук.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 702
За Франция
Тук супи също не се ядат а и са големи почетатели на сладките неща Laughing

Закуска в къщи
Обед в стола
Имам менюто за 2 месеца но ще напиша само общо какво ядат

-задължителна салата варианти-зелена,царевица,домати,моркови стъргани,салати от леща от фасул и др.
-някакво месо -шницели,кордон блю пържени са,печено пиле,бифове разни със сос ,кюфтета,агнешко и др
има и риба видове 1път седмично
-гарнитура -табуле,арабски кус кус ,варени картофи,зелен фасул,броколи и др
-сирене някакво задължително е след яденето  Laughing
-десерт плод по избор -ябълка,банан, Понякога десерта е сладкиш черешов или крем шоколадов,еклер,

# 28
  • Мнения: 4 399
Малко офф: Според мен всяка страна си има собствен определен начин на ядене, която не я прави по-лоша, защото не е като в България и както ние сме свикнали. Тук топлото ядене е един през денят, затова и децата се хранят така. И така е от векове.  Wink

Абсолютно си права. В Австрия например е съвсем нормално основното ястие да е сладко. Моят немски мъж и до ден днешен твърди че топла храна се яде 1 път на ден. Това топло ядене 1 път zа деня е абсолютно zадължително, но не бива да е по често.  Wink По zдравословния аспект на някои от теzи хранителни навици обаче може да се поспори, беz да твърдя че българския начин на хранене е идеален.

# 29
  • Мнения: 5 401
А дали ще бъде нахално от моя страна, ако ви помоля да ми напишете конкретната детска градина към държавата, в която живеете, за да не изглежда голословна таблицата? Ще я представяме пред институции, професори, медии..  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт