76 тема на българските майки, майки в перспектива и просто бърборани в САЩ

  • 14 588
  • 290
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 563
Хиър, ако майка ти беше в САЩ/мир на праха й/, мислиш ли, че щеше да е по-добре без застраховка?

Не знам. Но и не разбирам защо трябва да сравнявам "със застраховка в България" и "без застраховка в САЩ".  newsm78 Вярвам обаче, че все едно как плащаме, палиативна сестра щеше да има, както и морфин.

В българската здравна система можеш да срещнеш и абсолютен хорър, и чудесна грижа. И от двете съм срещала. Но твърдо избягвам да ходя по български болници.

# 16
  • Бостън
  • Мнения: 13 495
Айде и аз да питам, като най-незапозната с медицинската материя от двете страни на океана!

Значи в БГ си плащаме мед. застраховки всеки месец, нали? А като тръгнем на лекар пак приготвяме пари на ръка в 90% от случаите. Тва копей ли е или корупция?

И Ирка - за каква липса на средства можем да говорим, като погледнем какви пари се похарчиха за обслужване на бюрокрацията на Здравната каса! Извинявай, ама народът целокупно и задължително плаща, а пари никога няма!

Тук бе застраховка не съм била, но се оказва, че има начин при ниски доходи все пак да се помогне, ако човек има проблем. Със застраховка нещата стават далеч по-ясни, но процедурите на застрахователите са направени така, че ако не си си прочел урока да те изклатят. Единственият ми досег със лекари тук са 2 бр зъболекари и процедурите около бременност/раждане. И най-голямото ми оплакване беше, че ми писна яко всеки 5 мин да влиза поредният "обслужващ" ...

# 17
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Хиър, ако майка ти беше в САЩ/мир на праха й/, мислиш ли, че щеше да е по-добре без застраховка?

В българската здравна система можеш да срещнеш и абсолютен хорър, и чудесна грижа. И от двете съм срещала. Но твърдо избягвам да ходя по български болници.


Съгласна съм с това, както и навсякъде другаде по света!


Сравних ги, защото в Бг, месечната здравноосигурителна вноска е около 8лв.на пълнолетен Толкова плащахме ние откакто сме тук, за да си поддържаме непрекъснати здравноосигурителните права. Все пак всеки може да отдели 8лв. на месец, за да има достъп до т.нар. безплатно здравоопазване.

Агентке, така е с плащането. Все пак става дума за България. Там всички на високо бюракратично равнище са добре, не само в здравеопазването. Карат се скъпи коли, строят се скъпи сгради и пр.  Грешка много дълбоко в управленската система като цяло.

А за плащането на ръка, за мен си е корупция. Както казах, аз на ръка не съм плащала никога. Ако искам да платя за нещо, отивам в касата на болницата и си плащам. Както е например за раждането, ако искаш определен екип. И цените са високи, да, но не и непосилни. А ако човек е готов да дава пари на ръка на даден лекар, то  ще му струва същата цена и да си плати в болницата, или в частна клиника например. За мен това няма смисъл.

# 18
  • Мнения: 2 563
Искам да се провикна сега колко съм горда със щата си! Това се казва добра новина!

http://www.msnbc.msn.com/id/27117467/

# 19
  • Мнения: 2 185
Относно здравеопазването: нямам лични впечатления от тукашното и се надявам да не ми се налага скоро да придобивам такива. Конкретно на мен ми е далеч по-спокойно в Бг в това отношение, точно защото имам познати, на които мога да разчитам, почти във всяка област- гинеколог, зъболекар, хирург и т.н. Предполагам, че както и всяко друго нещо, здравеопазването тук си има и плюсове и минуси в сравнение с българското и не може да се заключи кое е по-добро и кое по-лошо.

# 20
  • Мнения: 1 436
Един ден ви изпуснах и старата тема е изписана, че и нова отворена  Laughing. Записвам се за майка в перспектива, ако може  Laughing

В България съм лекувана 90% от дядо ми (лека му пръст) и затова май нямам досег със системата като цяло. От него знам, че се започва с най-лекото лекарство и ако след 24 часа няма подобрение, се взима нещо по-сериозно. Антибиотици не съм пила в живота си, против грип никога не съм била ваксинирана и имуностимуланти не съм пила, защото било полезно за имунната система да се упражнява да се бори с инфекции. Моята гинеколожка май няма ехограф в кабинета Thinking, но и аз съм блейка, като нищо да не съм го забелязала.

# 21
  • Мнения: 1 593
.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 00:14 от Jenna

# 22
  • Мнения: 1 800
 моя опит с лекари/болници:

майка ми съмнения за възпалени разширени вени- лечение предписано -бронхит, 2 дни по-късно в болница не може да диша, прелива и се кръв и 24 часа по-късно почива, всичко безплатно, но с връзки уж...

ирка, не съм хиър, но предпочитам майка ми да беше тук без застраховка, отколкото да си отиде от нещо, като тромб, който се разбива тук за минути и не е причина някой да си отиде на 48 години.

дядо ми пак по лекарски недоглеждания, баба ми- на възраст е, от старост си отива, да не се притесняваме толкова, такъв е живота...даже не благоволиха да и направят някакви изследвания, парите не са били проблем.

аз тук- симптоми- не мога да дишам, само споменах от какво е починала майка ми, веднага изследваха кръвта и минах на катскен, всичко 3 часа в ИАр, сметката беше $3000(застраховката покри без $600, които бяха покрити от финаншъл ейд от болницата), но съм жива. курбани и нещо за почерпка не съм  носила...

да цитирам мъжа ми- на лекар, който пуши нямам вяра Simple Smile , но съм съгласна че кадърни и некадърни лекари има навсякъде.

във всеки щат, където съм живяла има места за хора с ниски доходи, както и към църкви слагат грипни ваксини и детски за по $5.
----
криво ми е, обадиха се от Саутуест, да ме информират, че още ми търсят багажа Rolling Eyes




# 23
  • Мнения: 3 988
Ирка, да не забравяме обаче, че София не е България. Много хора в провинцията, т.е. по-голямата част от населението на страната, нямат избор в по-голямата част от случаите. Лекарите искат рушвет и ти трябва да дадеш. Не говоря за Пловдив, Варна и Бургас. Говоря за малките населени места, в които има една-две поликлиники и където всичко става под масата или с връзки, по-дебели от софийските. Направления се дават, ако бутнеш нещо.

Здравната система тук не е цвете, но същата в България е още по-драматична. Clairette, извинявай, но аз заключвам  Wink

Не съм имала лично взимане-даване със каси и лекари в България, но майка ми и баща ми са болнави хора. Баща ми 2 години го мотаха докато разберат какво му има и стана по-зле. И това въпреки парите, които се изсипваха на лекарите. Като теглих чертата, стана ясно, че ако бях го довела в Германия (тогава) щеше да ми излезе наполовина по-евтино и да е по-здрав. Майка ми я докараха заради една дискова херния до нечувани дози морфин и инвалидна количка от некадърност и само дебелите софийски връзки, които пуснахме, я изправиха на крака.
Може да ме нападате след това, но винаги съм твърдяла, че като цяло лекарите в България са много по-меркантилно настроени от немските и американските и са готови да експериментират с човешкото здраве за някой лев повече.
Не слагам с горното всички под общ знаменател, защото пак български лекари помогнаха на родителите ми, но свестните трябва с лупа да ги търсиш.

Jenna, не е лесно човек да си осигури безплатна бъбречна трансплантация. Никак даже. Дадох го като факт, който в българските условия не само, че няма как да се случи, но ще бъдеш обект на подигравки, ако разкажеш американския пример. От опит говоря.  Confused
Разорените от медицински разходи сами са отговорни за ситуацията си. Ако погледнеш статистиката малко по-подробно, ще видиш, че големият процент от разорените са хора със собствен бизнес и са МОГЛИ са си плащат поне за една минимална здравна застраховка.
Имаме приятели в Тенеси, семейство с двама тийнс, който имат малък собствен бизнес. Жената ни беше на гости септември месец и стана дума за здравните застраховки. Тя каза, че имат и че това е не малко, но поносимо перо в техния бюджет.
Няма значение... Не искам да те убеждавам, че тук е "по-добре", защото ситият на гладния на вярва. Твоят опит тук не е добър и каквито и аргументи да се извадят, те няма да са достатъчно силни.
Пожелавам ти да попаднеш на свестни лекари един ден.  Peace

benson10, защо мъжът ти "на лекар, който пуши нямам вяра"? Каква връзка има факта, че лекарят пуши с неговата компетентност?  Simple Smile



Hear Again, ай честито ви! Това е хубава новина.  Grinning

# 24
  • Мнения: 384
Бенс, съжелявам мила че така се е случило с майка ти, мойте съболезнования. Миналата година един наш познат почина от тромб, беше шок за нас защото си беше здрав човека/ щеше да пътува за БГ след 2 дена/, просто не се събуди на следващата сутрин.
За лекарите тук и добро и лошо мога да кажа. Първата година съпругът ми беше пред инсулт и незнам какво му дадоха, но щяха да го изпратят на онзи свят , добре че се разкрещях, че дойдоха и го стабилизираха. когато бях бременна имах много свясна лекарка, ама милата взе че роди преди мен в 7 месец, че попаднах на едни #Cussing out
За детето смених почно 9 педиатъра за 1 година, да чукна на дърво попаднахме вече на свестен
Рождения ден го изкарах доста добре в предвид състоянието ми
дадох си мнението и аз по здравеопазването

# 25
  • Мнения: 1 593
.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 01:14 от Jenna

# 26
  • Мнения: 144
Кога спите бе хора?! Вече нова тема
миз- в никакъв случай не исках да кажа, че трябва да си сменяш гинеколожката. Имах предвид моята. Аз си я харесвах в началото. Може би защото беше 2рия доктор на който попаднах тук а първия беше просто отчайващ. Но вчера докато пишех тук ме осени идеята, че тая моята история можеше да се хване още в края на лятото с един тъп преглед. А тя ми обясняваше колко съм била "скучна". Май и е време за пенсия.
Не мисля че в БГ положението е розово, но там поне гинеколозите при които съм ходила като спомена кървене и веднага ме гледаха на видеозон. Не казвам, че там е по добре от тук- просто в конкретния случай. Иначе и в БГ съм попадала на калпави.Но там ми беше по лесно да сменям.

Последно си бях в БГ през май и за 1 седмица отидох при 3ма различни гинеколога и минах 2 ехографа (2ма от тях са ми стари гинеколози не са случайни). Платих си, понеже вече не се осигурявам и всички струваше около 40 - 50 лв (3мата общо!) Тук ако искам такова нещо ще трябва да се съобразявам със застраховката. А не ми се мисли ако трябва да плащаме всичко. Не знам. Може би сме твъдре бедни за САЩ Sad

Иначе за докторите, това което знам от моя опит е че човек трябва много да си отваря очите и хубаво да мисли какви ги върши доктора и колко логично успява да обясни нещата. Лекар, който няма време да ми обясни или да ме изслуша просто не става.
Далеч съм от мисълта, че лекарите всичко знаят и всичко могат. Но трябва да има диалог и разум.
Jenna - в тоя ред на мисли сигурно само така може да се изолират разните му там "хипократови утайки"
Niki1 - последно пих дуфастон 10мг / 7 дена
Juturna - голяма си късметлийка Simple Smile искам и аз така

# 27
  • Мнения: 2 563

Разорените от медицински разходи сами са отговорни за ситуацията си. Ако погледнеш статистиката малко по-подробно, ще видиш, че големият процент от разорените са хора със собствен бизнес и са МОГЛИ са си плащат поне за една минимална здравна застраховка.

И със застраховка можеш да закъсаш яко. Кви планове съм виждала. Моят в момента е отличен, никакви оплаквания нямам, но ако се наложи престой в болницата с месеци, ще загазим. 500 на ден ко-пей за престой в болницата. Да пази Господ.

Джена, не знам. Мисля, че можем да си разказваме истории от България и САЩ докато посинеем и до съгласие няма да стигнем.

Ако не ме кефи докторът, ще го сменя. Но няма да тръгна към България.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 20:27 от Hear Again

# 28
  • Мнения: 1 147
Голяма дискусия, чак се чудя дали да се включвам.
Със съжаление трябва да призная, че съм съгласна с Джена. В България, срещи никакви суми (8 лева на месец, ю мъст би киддинг ми), имаш достъп - по пътека от здравната каса, с направление, т.е. без допълнителни пари, до най-добрите лекари в старната. Това тук ще го видиш през крив макарон. И без пари става, имам досаттъчно случаи, както мои, така и в семейството на чудесна грижа, без подкупи. Да, отнема нерви и бюрокрация. Ама който не е стоял час и половина на телефона да се разправя за разходи и здравни застраховки тук, не знае за какво става въпрос.
Няколко пъти съм имала досег със системата тук. Спасиха живота на мъжа ми. На мен ми окепазиха организма с тридневно раждане от лекар с pending license и последиците ще си ги нося цял живот, педиатрите са горе-долу добре. Имаме близък приятел неврохирург в една от водещите болници в страната, не искате да знаете какви неща се правят, за да се вземе максимума от застраховката, напълно за сметка на пациента.

В България може да се наложи да плащаш, но .. има и частни болници (включително работещи по здравна каса, т.е. покрити от 8-те лева здравни вноски), където срещу съответното заплащане, грижа има и то в пъти по-качествена от тази тук.

# 29
  • Мнения: 3 491

Джена, не знам. Мисля, че можем да си разказваме истории от България и САЩ докато посинеем и до съгласие няма да стигнем.

И аз мисля така. Последователността от абсурди на Джена мога да я изредя, само че за България, но не мисля, че има смисъл. Като че ли най-добре всеки да живее или поне при нужда да се лекува там, където се напасва към системата, колкото и ирационално да звучи това.

Общи условия

Активация на акаунт