Трябва да върна мизерното майчинство което са ми давали.

  • 8 423
  • 190
  •   1
Отговори
# 15
Като си я водила 1.5 месеца, защо за 6 ще връщаш.

Година и шест месеца беше като започнах да я водя по час на ден докато свикне. Понеже исках като свърша с майчинството да започна веднага работа. Имам две деца нали трябва да се работи.

# 16
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами...не знам как да го кажа деликатно, момичета Rolling Eyes Това е положението, такъв е законът. Незнанието му не оправдава Simple Smile

# 17
  • Мнения: 4 195
Да не говорим, че законово си длъжна писмено да уведомиш работодателя, че детето ти е дадено в детско заведение и да ти прекратят майчинството.
майчинство се дава за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, ако го дадеш на ясла, значи не го гледаш, и ти спират майчинството.
Вариант е да се върнеш на работа и да получаваш 50 % от него, поне фиктивно да си върната на работа Rolling Eyes

# 18
Това е законово положение, четох го някъде из счетоводните теми преди половин година. Друг е въпросът, защо не са те информирали коректно. Когато трябваше да решавам, и аз намерих нужната ми информация тук. Много от директорите на детски ясли не знаят как стоят нещата, което за мен си е липса на професионализъм.
Да само че законът лекичко е изменен ставало е въпрос за седмични детски заведения аз много добре проверих ясли в които си водиш детето в понеделник и го взимаш в петък. Има служителки в НОИ и в Данъчното които са на същия хал като мен ако те не го знаят този закон добре та аз ли да го знам.

# 19
Май си въртят законите както на тях им харесва

# 20
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
А откога е в сила тази промяна?

# 21
  • Мнения: 4 841
Това е законово положение, четох го някъде из счетоводните теми преди половин година. Друг е въпросът, защо не са те информирали коректно. Когато трябваше да решавам, и аз намерих нужната ми информация тук. Много от директорите на детски ясли не знаят как стоят нещата, което за мен си е липса на професионализъм.

 Peace Неведнъж е обсъждан този въпрос - и в счетоводните, а и в сходни теми. За съжаление не само директорките на яслите не знаят, но и ТРЗ-тата по фирмите не винаги са наясно и не дават актуална информация. Въпрос на професионализъм, от една страна. От друга страна, хубаво е човек да се информира от "извора" - директно от институцията, която прилага разпоредбите. И не само това - ако се информира по телефона например, задължително да запише името и длъжността на този, с когото говори.

Че е недомислена разпоредбата - недомислена е. Че не навсякъде се следят стриктно и има доста хора, които "минават между капките" - има. Но законът си е закон и трябва да се спазва, най-малкото за да не изпада човек в подобни ситуации.

# 22
А откога е в сила тази промяна?
До колкото разбрах с 5 г. назад ще преглеждат кой има да им дава

# 23
  • Варна
  • Мнения: 25 242
За съжаление в законите ясно си е казано. Не че виждам логика, но е факт:
от КСО:
Обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете
Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;

# 24
  • Мнения: 4 515
Да само че законът лекичко е изменен ставало е въпрос за седмични детски заведения аз много добре проверих ясли в които си водиш детето в понеделник и го взимаш в петък. Има служителки в НОИ и в Данъчното които са на същия хал като мен ако те не го знаят този закон добре та аз ли да го знам.
В смисъл? Пишеш без препинателни знаци и ми е малко трудно да разбирам какво имаш предвид. Седмичните ясли в каква връзка ги пишеш? Според последното изменение на закона, без значение в какво заведение е детето ти, ти се прекратява обезщетението.
За мен проблем има в това, че поне 2 седмици в началото детето се води на ясла само до обяд, докато свикне. Да оставим настрана безбройните боледувания, докато се адаптира към бацилите в яслата. Значи, ако не съм на работа, си гледам детето у дома, обаче помощ от държавата - йок, защото детето се води на ясла. Ако пък се върна на работа, в продължение на две седмици трябва да тичам наобяд до яслата да си вземам детето и после да си го гледам. А за всяко разболяване - болничен. Е колко работодатели ще търпят това? Или пък да си наема детегледачка....  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 503
Това е законово положение, четох го някъде из счетоводните теми преди половин година. Друг е въпросът, защо не са те информирали коректно. Когато трябваше да решавам, и аз намерих нужната ми информация тук. Много от директорите на детски ясли не знаят как стоят нещата, което за мен си е липса на професионализъм.
Да само че законът лекичко е изменен ставало е въпрос за седмични детски заведения аз много добре проверих ясли в които си водиш детето в понеделник и го взимаш в петък. Има служителки в НОИ и в Данъчното които са на същия хал като мен ако те не го знаят този закон добре та аз ли да го знам.
Говоря именно за след изменението.

# 26
  • Мнения: 4 515
Като си бяха мислили тъпите закони, да го бяха измислили яслите да подават директно списъци към НОИ и да се прекратява обезщетението, като разбира се, се информира и майката. Имам чувството, че нарочно така са го направили, че майките да имат да връщат пари после.  Crossing Arms И после Масларова мислела за майките в България. Да, бе!

# 27
  • Мнения: 5 296
Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

Като прочетох - "настаняването на детето  в детско заведение", мислех че става дума за  Майчин дом, Детски дом, но не и ясла. Явно греша. Много подвеждащ текст.

# 28
Да само че законът лекичко е изменен ставало е въпрос за седмични детски заведения аз много добре проверих ясли в които си водиш детето в понеделник и го взимаш в петък. Има служителки в НОИ и в Данъчното които са на същия хал като мен ако те не го знаят този закон добре та аз ли да го знам.
В смисъл? Пишеш без препинателни знаци и ми е малко трудно да разбирам какво имаш предвид. Седмичните ясли в каква връзка ги пишеш? Според последното изменение на закона, без значение в какво заведение е детето ти, ти се прекратява обезщетението.
За мен проблем има в това, че поне 2 седмици в началото детето се води на ясла само до обяд, докато свикне. Да оставим настрана безбройните боледувания, докато се адаптира към бацилите в яслата. Значи, ако не съм на работа, си гледам детето у дома, обаче помощ от държавата - йок, защото детето се води на ясла. Ако пък се върна на работа, в продължение на две седмици трябва да тичам наобяд до яслата да си вземам детето и после да си го гледам. А за всяко разболяване - болничен. Е колко работодатели ще търпят това? Или пък да си наема детегледачка....  Rolling Eyes

Бясна съм затова не гледам какво пиша.
Преди години е имало седмични ясли, в които си водиш детето в понеделник и си го взимаш чак в петък. В този закон е пишело за тях понеже детето се смята, че е на пълна държавна издръжка. Но отскоро се хващат на думата "детски заведения" и измислят пъкления си план сега е само началото. Маса народ ще изгори.

# 29
Като си бяха мислили тъпите закони, да го бяха измислили яслите да подават директно списъци към НОИ и да се прекратява обезщетението, като разбира се, се информира и майката. Имам чувството, че нарочно така са го направили, че майките да имат да връщат пари после.  Crossing Arms И после Масларова мислела за майките в България. Да, бе!

Когато заведох детето си за пръв път на яслата отидох при завеждащата и направо я попитах, ще имам ли проблем. Тя ми отговори че досега такъв случай са нямали. и че, няма проблем. Като си мислех че, тя ще е най добре осведомена.

Общи условия

Активация на акаунт