Карфиол и броколи за предпазване от рак

  • 31 671
  • 106
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 334
Глупаво е да се твърди, че консервите са полезни или по-полезни от пресните продукти, а в този раздел от форума се прави точно това. И то точно във форум, който е за майка и деца. Направо нямам думи да изразя какво ми е мнението.  Stop

Изключително важно е да разграничавате фактите от личното си мнение, което нито съм се опитала да променя, нито да си позволя да нарека глупаво. Представете ми конкретни доказателства за вредността на консервите, за да бъде пълноценна дискусията. И не го правете тук, а на подходящото за това място.

Консервните кутии са изработени по начин да не пропускат въздух именно поради процесите на окисление - не на окислението на кутията, а на окисление на зеленчуците вътре. Това окисление е напълно естествен процес и се случва и на пресните растения, откъснати от градината на баба. Няма как да ги предпазите от кислорода във въздуха.

При съвременните консервни кутии има покритие, което предпазва съдържанието от взаимодействие с опаковката му и проблемът с тежките метали, който цитирате, има повече историческо значение, отколкото да отразява реалното състояние на консервираните продукти. Освен това всичко е подложено на контрол, значително по-сериозен от този, на който са подлагани зеленчуците на пазара, тъй като се подлага първо на контрол на всяка стъпка от производствения процес (съдържанието на ботулинов токсин също е част от този контрол) и после, защото подлежи на втори контрол вече излязъл на пазара. Зеленчуците по пазарчетата в преобладаващата си част подлежат единствено на втория вид контрол.

Не съм отричала и не отричам ползата от пресните зеленчуци. В този форум има графики, които отразяват разликите между пресни и консервирани зеленчуци, всеки сам може да прецени какво смята за полезно и какво - не. 

# 91
  • Мнения: 158
Карфиол и броколи консумирам с удоволствие,но рядко,относно консервите,не знам някой да се храни САМО с консерви,че да се разболее чак от ботулизъм.И не спекулирайте с децата,по-добре им дайте карфиол,вместо да ги тъпчете с гризки,солети и желирани глупости.

# 92
  • Мнения: 5 140
Карфиол и брокол обожавам и си похапвам, особено ми харесва суров карфиол. Правя ги в плик за печено пиле с масло и стават супер.

# 93
  • Мнения: 421
Карфиол и брокол обожавам и си похапвам, особено ми харесва суров карфиол. Правя ги в плик за печено пиле с масло и стават супер.


е наи-после някой да каже,че обича суров карфиол Wink и аз обичам суров карфиол мммммммммм

# 94
  • Мнения: 23
Понеже в къщи освен мен другите не са много фенове на карфиола и броколито, ги маскирам със няколко лъжици сметана в яденето. Готвя пиле с карфиол или пиле с броколи, понякога смесвам, но задъллжително накрая слагам заквасена сметана, така тя е основния вкус и не се мусят  Mr. Green

# 95
  • Мнения: 23
И броколи в баница става, вместо спанак  Peace

# 96
  • Мнения: 16
Аз правя една салата от броколи,която е минала през огън. Накъсвам броколите и ги измивам. В тиган с 2 лъжици олио слагам настърган джинджифил и счукана скилидка чесън- колкото да замирише. След това слагам броколите, обръщам 2-3 пъти с лъжицата, добавям соев сос, обръщам пак и вадя. Става супер!

# 97
  • Мнения: 11
Направете си задушени зеленчуци с броколи ии карфиол и ги поръсете с пермезан. Няма по вкусно и здравословно нвщо.

# 98
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Направете си задушени зеленчуци с броколи ии карфиол и ги поръсете с пермезан. Няма по вкусно и здравословно нвщо.
Още днес смятам да се възползвам - как точно задушаваш зеленчуците - със или без мазнина?
Пармезана предполагам, че само се поръсва накрая....  newsm78

# 99
  • Мнения: 334
Една вкусна супа от броколи от http://gotvarski.net/



Необходими продукти:

1/2 глава броколи, накъсана на цветчета, 2 1/2 ч.чаши прясно мляко, 2 1/2 ч.чаши настърган кашкавал, 1/3 ч.чаша брашно, 1 ч.чаша течна сметана, 1 кубче пилешки бульон, 1/2 ч.л.сол, 1/2 ч.л.черен пипер

Начин на приготвяне:

Сварете броколито в малко вода, колкото да го покрие. Варете до омекване, за около 8 – 10 минути.
В тенджерка сгрейте млякото. Добавете брашното и кашкавала и разбъркайте до хомогенност. Добавете сметаната и кубчето бульон. Разбъркайте. Прибавете броколито заедно с водата, в която е вряло.
Овкусете със сол и пипер, на вкус.Сервирайте супата топла.

# 100
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Една вкусна супа от броколи от http://gotvarski.net/

...............
Звучи и изглежда страхотно!
Може ли сметаната да се замени с кисело мляко?

# 101
  • Мнения: 334
Една вкусна супа от броколи от http://gotvarski.net/

...............
Звучи и изглежда страхотно!
Може ли сметаната да се замени с кисело мляко?

Според мен би могло, но повечето рецепти за супа от броколи и карфиол обикновено се правят с малко сметана - някак си вкусът е по-подчертан...

# 102
  • Мнения: 75
обожавам броколи със сос от кисело мляко, чесън и сол ммммм  Heart Eyes

# 103
  • в колонките
  • Мнения: 510
Здравейте.В нашето семейство броколи,карфиол,рукола и въобще много зеленчуци и треви се ядат целогодишно.През 1993г.като дойдохме в Гърция ни направи голямо впечатление,че консумират в големи количества тези зеленчуци.По това време в Бг.имаше само карфиол,но за другите така и не бяхме чували Joy.И така с годините се приспособихме към правилния и добър начин на хранене.Но в началото на пребиваването ни тук бяхме сякаш дошли от друг свят Laughing.И така-консумираме ги целогодишно,защото ни харесват,без да сме знаели в началото,че са и толкова полезни за организма.

# 104
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Обожаваме суров карфиол да си хрупкаме. Броколи и брюкселско зеле също- естествено не сурови.
Хареса ми идеята за броколи  и карфиол в плик за печене, нещо друго слагаш ли им?

Общи условия

Активация на акаунт