Езикът в детските филмчета-потресена съм

  • 3 661
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 039
Много често се ядосвам от езика в детските филмчета, не мисля, че фирмата разпространител е от значение. Лично аз се издразних много, когато чух в Мечо Пух израза: "Ще те вкарат в панделата, глупаче". А за "101 далматинци"  не искам да си спомням, то бяха: "глупаци, идиоти, кретени, малоумници". Мисля, че виновни са тези, които правят BG audio-то на филмчетата, явно техният интелект е на много ниско ниво. Специално моето дете много трудно възприема защо любимите му герои от филмчетата употребяват тези думи, а те всъщност са "лоши" думи и не е редно да са част от речника на малките деца.

# 16
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Няма как да спра ученето на "лоши" думи. Целият свят ги използва, във всеки филм ги има. Затова се примирих и направих друго. Уча го, че когато незнае дадена  дума , била лоша или добра, да ме попита  какво означава и кога се употребява. Засега дава ефект.  Praynig Peace

# 17
  • Мнения: 4 514
Авторката е права да се възмущава. И аз бих. Браво, че си писала писмо до разпространителя, дано има и ефект някакъв. или поне отговор.  Confused Немислим е такъв език в детски филм, а често се среща и по детски ТВ предавания (справка: "Това го знае всяко хлапе" например) и ТВ филми. Пък после медиите парадират с обществената си ангажираност.  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 18 542
О и в "Костенурките нинджа" положението не е по-розово. Реплики от сорта "сега ще ви пребием тъпаци такива" са често срещани... Close

# 19
  • Мнения: 798
Ужасна работа!
Такива думи се чуват от доста филмчета, че ми е трудно да обяснявам какво значат и защо ги има в детските, при положение, че ние вкъщи не ги използваме. Не знам - може да са мислени за по-големи деца (като например 101 далматинци), или пък просто няма мисъл по линия на текста...
Вчера синът ми (на три и половина) изрови една книжка от времето на баща му - Макс и Мориц и решхме с охота, че ще му я четем. Ама това, защото не помнехме за какво става дума. То не избиваха кокошки, одираха ги, измъчваха животни и какво ли още не. Тетка нензам коя си "гледаше безжизнените трупове на любимите си същества..." (или нещо подобно)  Rolling Eyes Просто полудях. Чудех се какво да чета наужким, че горе-долу да се върже с картинката, да прескоча набързо и да го разсеям, та да скрия тая книжка вдън земя  Mr. Green

# 20
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... дъщеря ми предпочита да гледа новини пред анимация.
Е, по новините поне не използват обидни думи.

 Laughing Обидни думи няма, но парламентарните репортажи например, понякога са точно толкова вулгарни  Wink за катастрофите пък да не говорим...
Иначе и мойта гледа новини, но бързо губи интерес. Определено предпочита анимациите. И усвояваме без проблем обидните думички. За всяка пита какво означава  Crazy

# 21
  • София
  • Мнения: 717
......Фразата беше "ТЪПО КОПЕЛЕ"  #Crazy #Crazy #Crazy Филмчето е от най-обикновените анимации, нищо особено...

Мда, това вече е прекалено. Трябват си глоби и наказание, ама едва ли.....Моята щерка засега се изявява с "Глупачка такава" сред приятелките си, от "Хензел и Гретел", което пък е доста "по-нормално" Whistling в сравнение с горе написаното. Говоря, говоря и пак ще говоря! Peace Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 498
Доста неприятно наистина. Аз ако попадна на такова филмче директно го изхвърлям, то е ясно , че някой ден ще научи и тези думи , но все пак мисля, че е рано още.
Но на какъв вариант на Снежанка попаднах....имаше изрази като: "Нямаш никакви мениджърски способности", "Финансов резултат" "Организационно поведение" и т.н.....доста странно ми се видя.

# 23
  • Мнения: 24 467
...Но на какъв вариант на Снежанка попаднах....имаше изрази като: "Нямаш никакви мениджърски способности", "Финансов резултат" "Организационно поведение" и т.н.....доста странно ми се видя.

Това за мен е евтин опит за оригиналничене, типично по американски, индиция за изчерпани идеи.
Рядкото съприкосновение с ТВ-то не е никаква беда. Препоръчвам го горещо!

# 24
  • Мнения: 655
О и в "Костенурките нинджа" положението не е по-розово. Реплики от сорта "сега ще ви пребием тъпаци такива" са често срещани... Close

Точно тази реплика я е научил моя син и я повтаря наляво и надясно без да осъзнава какво казва.А и не са само "Костенурките нинджа".Почти във всички детски филмчета може да се чуе нещо подобно. За мен не е нормално,но това май никой не го контролира.

# 25
  • Мнения: 2 751
Значи: то е ясно, че обидни думи ще чуе и научи. От детската градина ми носи едни, дето не са за писане  Sick-казва ми ги на ухо, защото знае, че не е хубаво да се говорят  Rolling Eyes
ОБАЧЕ: едно е да ги чуе, научи оттук, оттам, съвсем друго е напълно целенасочено детски филм да е озвучен с тази фраза, нали  #Cussing out

Писах на ф-мата, отговориха ми, че ще проучат случая  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 5 877
е де, едно дете трябва да знае и "глупак", и "марш", и "бъзикам се", и "бе". Не крия съществуването на тези думи от дъщеря си, която иначе може да ми извърти точно и "многоуважаема госпожо, бихте ли ми купила бонбони".Още помня какъв скандал ми отвъртя баща ми, като ме чу в пети клас да казвам "бъзикам се". Вкъщи ме мъмреха и за "кофти", и за "кеф". Е... и за какво беше това?
И "Макс и Мориц" съм чела като дете, въобще не съм се травмирала. Старогръцките митове също, и там доста кръв се ля, та отмъстителни богове правеха всячески мръсно на хората, и жив одран човек имаше, и девойка, превърната в паяк, и танталови мъки... е, и какво, много ясно, че е наужким.

# 27
  • Мнения: 2 039
Сега... по въпроса кое е редно и кое не. В нашето семейство ние със съпруга ми говорим абсолютно свободно, езикът ни, като цяло, е доста циничен. Но при все всичко ме смущава фактът, че в профилирано детски филмчета се използват подобни реплики. Все пак те се създават с определена възпитателна, развлекателна, поучителна главно цел. Така че....

# 28
  • Мнения: 5 877
не знам с каква цел се създават - предполагам, със същата като филмите за възрастни. Едни възпитателни, други развлекателни.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 064

Рядкото съприкосновение с ТВ-то не е никаква беда. Препоръчвам го горещо!

Тук съм абсолютно съгласна! У нас не се гледа ТВ от 6 години. За фон слушаме радио или наша си музика. Хич не ми липсва, не мисля и че на детето ще му липсва. Като дойде време за филмчета (за което аз не бързам), ще му пускам на компютъра, подбрани.

п.п. И при нас, като при LEI, езикът не е от най-целомъдрените, но от детски филм да чуя "тъпо копеле", благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт