Приключения из българските закони

  • 2 401
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 103
Моя приятелка се сблъска с абсолютно същите перипетии. Колко сме търчали с нея по болници, есграони и адвокати, за да избегнем точно тея 300 дни и възникващата вследствие на тях нужда, да обяснява пред роднините на "втория" защо детенцето им ще носи имената на "първия". Тя родилка на няколко дни, едвам си стои на краката - аз със нея - за кураж и подкрепа и за да не е сама - обикаляме и през сълзи се молим на някакви институции - ефект нулев: "Такъв е законът!"
Не се омъжи в крайна сметка. Актът за раждане на бебчето беше издаден с фамилията на бившия й съпруг, който излезе разбран човек и подписа пълно пълномощно на адвокатката й, която заведе от негово име дело за оспорване на бащинство. Приятелката ми се явявашв ответница по делото. Всичко се реши за едно дело - без ДНК тестове. Свидетели бяха "втория" й съпруг и баща на детето, майка й и аз - за да удостоверим откога тя не живее с бившия. После настоящият подписа клетвена декларация и май нещата се оправиха - сега бебчето си е с нормалните имена на истинския си татко.
Като се сетя за онези моменти - и направо ми иде да предложа да забранят брака като институция, защото какво преживя това токиу-що родило момиче - само то си знае...
Дано да го оправят най-накрая тоя тъп закон и Семейния кодекс като цяло!

# 16
  • Мнения: 1 249
...
Дано да го оправят най-накрая тоя тъп закон и Семейния кодекс като цяло!

И в проекта за нов СК презумпцията за бащинство, произтичаща от брака, е по-силна от същата презумпция, произтичаща от фактическото съжителство .
А ако нямате брак - и сега няма проблем да го припознае,  дори и преди да се е родило.
Абе ако сте в брак с А. преди да правите кекс с цел бебче с Б. , толкова ли е  сложно да се съобрази или само аз съм стааара и не сФащам  ;-)newsm78 идеите на пълната сЛобода.
Здрави бебчета да имате и мамите да са здрави, а другото ще се подреди.

Последна редакция: ср, 15 окт 2008, 08:18 от Miraetta

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Че е неприятна ситуацията, в която е попаднала авторката е повече от ясно. Обаче, да попаднеш в обратната ситуация е още по-неприятно, а именно - сама, бременна и разведена, и с дете с "баща неизвестен", лишено не само от име, а и от право на издръжка и от право да наследява. Ей така, по презумпция, защото според авторката никой не би се втурнал да прави секс преди и след развод, а според мен баща, допуснал да се разведе с бременната си жена едва ли ще се втурне да й подписва декларации за бащинство, ако ги нямаше тези 300 дни.

Не е случаен този текст, и предвид масовостта на обратната ситуация, си мисля, че мястото му е точно в СК.

А, и още нещо важно- българските закони не визират само представителна извадка от София, с висше образование, добра работа, стабилни финанси, нормални човешки отношения и, що годе ясна представа за живота..

# 18
На който не му работи главата, му работят краката.
Непознаването на законите не ги прави тъпи и безсмислени.
На който не му отърва, да си купи няколко депутата и да му променят закона според както му е угодно за момента.  Hug

# 19
  • Мнения: 46 518
Законите са си закони. И рядко ни устройват, затова са направени задължителни, ако бяхме доволни, нямаше да ни принуждават Simple Smile

Който не ги спазва си носи последствията, никой не му е винове.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 500
Аз съм минала през абсолютно същия казус с развод и дете!
НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЖЕНИШ, А ДА ЗАВЕДЕШ ВТОРО ДЕЛО ЗА ДОКАЗВАНЕ, ЧЕ ДЕТЕТО НЕ Е ОТ БИВШИЯ ТИ СЪПРУГ!
Намери си свестен адвокат и давай бързо!
За съжаление детето ще е за малко с имената на първия съпруг.
После промяната на акта за раждане става лесно - в общината.

# 21
  • Мнения: 3 818
Това с вината не е съвсем вярно. Преди няколко години моя приятелка се разведе без да имат 3г. брак. Водиха дело, но в иска към съда тя написа, че не желае съдът да се произнася за вина. Аз им бях свидетел, казах, че се карат и не  живеят заедно, съдията ме попита смятам ли, че могат да оправят разногласията си, аз отговорих отрицателно и това беше всичко, разведоха се по живо по здраво, без да определят единият от двамата за виновен.

# 22
Законът си е добре измислен, казали са го преди мен защо, не е нужно да обяснявам и аз.
Не разбирам обаче, защо не се разделихте по нечия вина? Ей така, формално, за да си спестите неприятностите.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 500
Законът си е добре измислен, казали са го преди мен защо, не е нужно да обяснявам и аз.
Не разбирам обаче, защо не се разделихте по нечия вина? Ей така, формално, за да си спестите неприятностите.


Формално се пише нещо в молбата, отивате на делото, питат ви "Така ли е?", вие отговаряте само "Да, така е." и се приключва.

# 24
Именно за това говоря.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 336
тригодишният срок се избягва като се заведе иск по чл. 99, ал. 3 СК, с подписано споразумение между страните (същото като при развод по взаимно съгласие) - с молба съдът да не се произнася по въпроса за вината
а иначе презумпцията за бащинство е измислена не от нашето право, а съществува още от първия френски граждански кодекс и е създадена изцяло в интерес на детето - да няма възможност да бъде с баща "неизвестен"

# 26
  • Мнения: 331
Сори, но в приключение си се вкарала ти самата, не ти е виновно законодателството. Един закон не може да удовлетворява точно конкретните ти нужди и желания в момента, той следва някаква житейска логика, която трябва да обслужва 8 милиона души, а не 2-3 души, а това, че ти си излязла от тази логика, налага да извършиш 2-3 операции в повече, за да влезеш отново в нейното русло.

# 27
  • Мнения: 592
Май много станахме обвинителите. Не твърдя кое от кога е създадено, но има един стар принцип - незнанието на закона не е извинение за незнаещия! или Законът е за зрящия, не за спящия!
Мисля че авторката, типично като жена, е подходила твърде примитивно и безотговорно по проблема, решавайки нещата на парче - като изникне проблем го решава, без да мисли за последиците. Особено в юридическата част - нея коментирам, защото явно от другата житейската част не се оплаква кой знае колко. Но така сме българите! Мразим и завиждаме. А на запад дори има семеен адвокат и нотариус, не само лекар. Но нали ще се минем. Макар че по определени субективни причини недолюбвам адвокатите, ще кажа че не е случила на адвокат, а са я разбрали що за стока е и са и одирали кожичката с ръкавички, така че тя стига до форумчета!
Само за сведение аз съм минал през целия този казус заради втората ми съпруга в рамките на 2 седмици и нещо за делото за развод, а после желанието за сватба си дойде спонтанно и взаимно, независимоот  проблема с бащинството!!

# 28
  • Мнения: 6 701
Нищо не им е на българските закони, касаещи твоя случай. Обяснили са ти вече кое, защо и как.
Едно само ми е чудно - защо очакваш някой друг да мисли вместо теб. Законът, държавата, обществото всички били виновни само ти си невинна, че не си си направила сметката.
Здраво бебе и щастлив семеен живот, правото го остави на специалистите.

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не твърдя кое от кога е създадено, но има един стар принцип - незнанието на закона не е извинение за незнаещия!

Ignoratio juris neminem exqusat!
(Незнанието на закона не извинява никого)

И презумпцията за бащинство (300-те дни) е институт още на римското право, а не идва от Code Civil (Френски граждански кодекс).

А към Луиз, желая ти леко раждане, много споделеност и обич.

Общи условия

Активация на акаунт