какво хапва вашето 5 месечно бебече

  • 3 705
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
На 5 месеца ядеше всички плодови пюрета , каши и зеленчукови- морков, тиква , картоф

# 16
  • Мнения: 16
Мартин ще стане на 5 месеца на 6.10.,но все още е само на кърма - наддава си бебо с 1 кг на месец -явно си му е достатъчно млякото.Преди няколко дни имаше проблем с акото и му давах 2 дни пюре от круша ( разредено с водичка),но после го спрях.Сега нали по тия новите системи кой,когато иска си захранва бебето ,може да го почна с пюретата следващия месец - то само ще си покаже Simple Smile  baby_neutral

# 17
  • Мнения: 3 993
Ние сме с месец по-малки и в4ера дадох за първи път нещо разли4но от мляко.Сварих картоф и морков- пасирах с кърма и малкото си примляска лъжи4ка -2...Мисля да го карам така тази седмица да свикне с вкуса и после да увели4а коли4еството.въпросът ми е кога въведохте тиква????
Аз дадох основните зеленчуци в следния ред: картоф,морков,тиквички,броколи,тиква. Тиквата я дадох първо заедно с картофи, а после чиста тиква.

# 18
  • Мнения: 4 433
На 5 месеца ядеше всички плодови пюрета , каши и зеленчукови- морков, тиква , картоф
същата работа

# 19
  • Мнения: 3 034
simplyaven любопитна ми е вашата схема, кога смяташ да заместиш хранене? като гледам синът ти сега е някъде на 7 месеца и половина, нали така? как се храни сега на тази възраст, с какво и кога?

ами тук няма схема за такива замествания на хранения. децата са оставени сами да решават искат ли да пият мляко с яденето или не  Grinning тъй като аз не намерих за себе си никакво логично обяснения защо трябва да замествам хранене - готова съм да си променя мнението, разбира се, но просто не намерих нищо, което да ме убеди, и затова питах педиатъра дали трябва и кога. той ме изгледа малко странно и ме попита защо искам да спра да давам мляко за пиене и аз не можах никакъв смислен отговор да му дам, освен че защото трябва да отказва бутилката сина ми с времето. и човекът ми каза да си предлагам чашката и така ще откажем бутилката. така и правя - сега пие вода в чашката, за да свиква. постепенно ще започна да давам и млякото в нея, докато разбере, че може и оттам да пие мляко.

аз много държа на приема на течности и особено много на млякото и затова се радвам, че имам свободата да давам мляко с храненето докогато иска синът ми да пие. колкото по-дълго, толкова по-добре  Simple Smile не държа да яде сирене, кисело мляко или кашкавал сега, има достатъчно време да ги прояде. освен това педиатърът потвърди моите съмнения, че много бебета отказват млякото така или иначе в един момент и затова ще гледам да давам колкото мога дотогава.

сега яде: АМ в 6:30-7:00; каша с плодово пюре и АМ в 10:00; пюре (месо/зеленчук) с АМ в 13:30; каша с плодово пюре и АМ в 17:00 и преди лягане към 20:00 пак АМ.

има и друг проблем, който ме спира: ако трябва да слагам АМ в пюретата, за да го приема някак, това значи да стане супа, защото АМ не бива да се дава по-гъсто от предписаното на кутията. същото и с кашата - за да сложа 120 мл АМ, трябва да изсипя половината кутия каша в него, иначе ще е много рядко. и това също е причина да предпочитам да го пие, но наистина най-вече желанието ми да му създам навик отсега да сяда да се храни задължително с прием на течности. аз си патя от недостатъчен прием и трябваше на стари години да се уча наново да пия с храната, така че знам какви са последствията за здравето. и щом не му вредя по никакъв начин като не замествам хранене, значи няма проблем, даже е по-добре така  Simple Smile

на въпроса ти кога ще замествам: когато той откаже да пие (по мои наблюдения най-вероятно това ще е на обяд, защото тогава е най-сложен с АМ). но в смисъла на недаване на течности с яденето - никога. просто ще заменя АМ с айрян или напитките за деца на база мляко, или прясно мляко по-нататък.

# 20
  • Мнения: 3 993
simplyaven много ти благодаря за изчерпателния отговор!   bouquet Това, което обясняваш е много интересно за мен и ме накара да се замисля, защото моята дъщеря си обича млекцето и винаги иска да си пийне мляко след пюрето независимо какво количество пюре е изяла (вече се справя с едно малко бурканче от 125 гр и иска още  Simple Smile) Нищо не ми пречи да й давам мляко докато иска, както казваш, бебетата сами отказват млякото по някое време, пък по-късно ще пие прясно мляко и други детски млека. Да, т.н. "заместване" на хранене не замества приема на течности, в случая АМ. И в крайна сметка единственият правилен подход според мен е да се ръководим по децата. Споделям напълно написаното от теб!
Накара ме да се замисля много, за което ти благодаря още веднъж!  Grinning
Днес ще ходим на консултация и ще питам нашата педиатърка какво мисли по този въпрос.  Wink
Между другото, кога започна да го учиш да пие от чаша?

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
На 5 месеца хранех само с АМ.

# 22
  • Мнения: 3 993
simplyaven сетих се още нещо да те питам, как му даваш млякото - по време на хранене заедно с другата храна или след като си изяде кашата/пюрето?

# 23
  • Мнения: 4 447
Вмъквам се в темата, само да кажа, че много ми хареса "бебеЧЕ"-то в заглавието  Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 23 096
Ние сме почти на 5 мес. и се храним само с АМ!
Така ще бъде докато навърши 6 мес., когато ще си получи първите две празнични лъжички пюре от морков  Peace

# 25
  • into the blue
  • Мнения: 771
Хранех го с АМ и зеленчуково пюре  Peace

# 26
  • Мнения: 4 784
На навършени пет месеца и пет дни за пръв път му дадох каша в обедното мляко. След около десетина дни въведох плодово пюре в следобедното хранене.

# 27
  • Мнения: 3 034
Little wingels , няма за какво  Hug
съгласна съм с теб за следването на децата - това е и смисълът в крайна сметка. именно защото го виждам, че си иска млякото, реших да попитам и за моя радост се оказа, че съм на прав път  Simple Smile

чашката му я дадох за пръв път на около 6 месеца - тогава можеше да държи разни неща вече и да си ги прехвърля в ръцете - за да може да поиграе с нея и да се опознаят първо. и така около десетина дена. изчаках го да разбере за какво е накрайника - той първо го дъвчеше само, защото си чешеше венците предимно. понякога засмукваше, но много рядко. все пак, като видях че се сеща, намокрях накрайника, за да усети, че има вода там. отделно, че аз постоянно му повтарям "водичка", когао му давам вода да пие и като започнах да повтарям "водичка" и за чашата, той се заслушваше. трудно се сети обаче да засмуче вода от вече напълнената чаша - отне ми доста часове да повтарям, да мокря накрайника и да му я давам в определено положение, за да може да засмуче. мисля, че около седмия месец се сещаше да смуква вече. но както написах, той и сега е на моменти. понякога категорично я отказва и тръгва да плаче, тогава я махам веднага и си му давам шишето. друг път си пийва без проблем. в общи линии е бавен процес при него, но бърза работа и двамата нямаме, ще се научи  Grinning

млякото давам винаги преди яденето аз, без изключения. тук е прието схващането, че поради важността на млякото за бебето, е по-добре да се изпива нацяло млякото, а останалата храна да е добавка. така процедирам и аз. знам горе-долу какво общо количество изяжда и първо давам млякото да си изяде. другото и да не го изяде, не ме притеснява  Peace

# 28
  • Мнения: 3 993
simplyaven и ние имаме чаша с мек накрайник, прочетох в една книга, че сега е добре да се започне с чашата. Дадох й я и тя си играе с нея като дъвче накрайника, за да си чеше венците, и без това зъбките много я мъчат. Същата работа като при вас. Мойта се сеща, че вътре има нещо за пиене, защото тя и шишето с млякото си "държи", явно прави асоциация, само че не може да си го надига достатъчно  Simple Smile И така, сега се забавлява...
Вчера нашата педиатърка ми препоръча да започна да давам каша на следобедното хранене и постепенно да го заместим само с каша. Аз й казах,че имаме 5 хранения и като заместим напълно 2 от тях, ни остават само 3 хранения с АМ. Попитах я колко е дневната нужда от мляко за тази възраст, тя отговори 600 мл. И аз й казвам - ние ядем обикновено по 180 мл АМ на хранене, 3 хранения по 180 мл прави 540 мл за деня - пак не стигат до 600 мл и това при положение, че всеки път чинно си изпива шишето до дъно, а това е общия случай, как ще си покрием дневната нужда от мляко? Тя нищо не ми отговори на това. Сама ще си намеря решение както винаги. Thinking Simple Smile
А ти защо не се притесняваш, ако малкия не си изяжда "другата" храна? Зеленчуци, плодове, месо, каши и т.н. немлечни храни са си необходими за пълноценно балансирано ежедневно меню...то ако можеше само на мляко да караме... Wink Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3 034
всъщност бебетата не само могат да карат само на мляко до годинката, че и отгоре, но и има такива бебета - аз познавам три тук и са в прекрасно здраве. до годинката млякото е основната и най-добра за бебето храна. не сравнявай неговите нужди с твоите. за бебетата до годинка захранването би трябвало да е запознаване с нови вкусове и опитване, не наяждане. АМ е балансирана храна за бебето, както и кърмата, разбира се. така че абсолютно може да си расте на мляко. но аз не се притеснявам ако не изяде всичката друга храна - това имах предвид. примерно ако е изпил 120 мл АМ и остава да изяде 80 гр пюре, аз няма да се притесня ако изяде 70 гр. в такъв смисъл. държа на АМ обаче. но знам, че в БГ това не е практиката и доста рано децата прояждат като големи. на мен това не ми допада и предпочитам тукашните възгледи.
между другото, 600 мл е минимумът прием на мляко. Косе Босе беше давала няколко пъти схемата. тук приемът за 6 месечно бебе е между 600 и 900 мл мляко на ден. ако не си захранила със сирене или други млечни продукти, остава само от АМ да си го набавя бебето.

Общи условия

Активация на акаунт