4-та магрибска естетско - любопитна и ежедне&

  • 18 705
  • 301
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 110
Момичета, попадна ми трейлъра на един много интересен и нов - от преди 5 дена тунизийски филм, създаден от творчески тандем - дамата Калтум Бурназ и сценарист Мохамед Ража Фархад. Казва се "Любов на половина" "Щар махаба" и касае въпроса за наследството, което получават жените - според ислямското право. В Сура 4 Ал Ниса на Корана /и това е основата на ислямското право/, се говори за правата на жената в брака и извън него и там е описано, че на жени се дава половината от наслредството, което мъжът получава. Причина за това е, че омъжена, жената няма материални нужди, за които да се грижи - издръжката е дело на мъжа, а ако не е омъжена - баща или брат поема тези грижи.
Освен това, ако работи и има доходи - те са за нея, понеже "от жена е недостойно да се взима" - това е перефраза, не е цитат, а ако остане вдовица или при други трагични събития - е тогава за нея ще се грижи семейството на мъжа, но при трагични или други слечаи, тя ще си има пари - ще си е спестила. Това е съвсем основно.
Този филм - дори информацията за него, поражда огромни дискусии по Форумите. Ще пусна повече информация по-късно.   
Това, че по отношение на наследството жените и мъжете не са равнопоставени, е въпрос, който повечето мюсюлмани няма да разберат. А за екипа, създал филма, половината наследство означава половин любов. А пък за бащите, многото любов е в това да видиш дъщеря си добре омъжена. В съвременността в Мароко сега вече и двамата партньори допринасят за стандарта на семейството, но разбира се пак, от жената не се очаква да допринася 50% или повече процента: нейната роля в семейството е друга.             

# 16
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Здравейте,

Притеснява ме отсъствието на Свеар. Някой да се е чувал с нея? Аз днес цял ден ще съм по задачи.

Криси - не само в Австрия е така  Laughing. Тук също повечето от тях раждат без регистриран брак за да смучат помощи. Не само те, де! Във Франция помощите се увеличават експонентно с броя на децата. Затова и раждаемостта на много народности и националности е по-висока, отколкото ако бяха си стояли по родните места. И аз познавам много такива. Даже и на моя мъж му викам да се разведем, та поне да пестим 90% от парите, които плащаме като дневни (режийни) в училище. Има и други привилегии. Твоят мъж от къде е? Може и да си писала, но да съм пропуснала.

Освен това, ако работи и има доходи - те са за нея, понеже "от жена е недостойно да се взима" - с това съм съгласна. Аз никога не бих започнала връзка с мъж, ако предложа да платя в кафене, ресторант итн. и той приеме. С мъжът ми спорим по този въпрос. Един ден бих давала повече пари на сина си като излизат, за да се чувствува и държи като мъж.


Това, че по отношение на наследството жените и мъжете не са равнопоставени, е въпрос, който повечето мюсюлмани няма да разберат. - това си е техен проблем. Аз засега не зная за себе си. Може би ще трансформирам част от благата предварително заради данъци, като си запазя узурфрукта (ползуване) до смъртта.

но разбира се пак, от жената не се очаква да допринася 50% или повече процента: нейната роля в семейството е друга. - жената допринася много повече, дори и да не работи. Grinning

# 17
  • Мнения: 323
Невена,моят съпруг е с бг.произход,но е австрийски поданик.

# 18
  • Мнения: 110
криси, така ли, а аз мислех, че е 100% австриец твоят човек.

невена, ама нямаш ли големи условности, ако се решиш изобщо да се разведеш? Аз като съдя по себе си... не, не те карам да се развеждаш, ама ти прочетох за предложението към съпруга. Аз пък в Бг имам познати с бизнес, на някои длъжности наемат циганки: за чистачки и миячки. И много от тях се водят самотни майки и освен това не искат трудов договор, за да ползват и помощи за безработни.
Замен другите активни родилки напоследък - впечатления от Белгия, ама по улиците, не съм правила изследване, са китайките. От лятото в Англия не можах да си създам впечатление. Там открай време народности да иска човек.
А китайките си раждат зад граница - от една страна - компенсират с това, което в Китай не им е разрешено, а от друга - помощите са важно перо в бюджета. 3 деца и е бетонирана в Белгия.   

Как са Катрин и Сашко? Отдава ли им се българския на тези красиви карамелени деца? 

А в Мароко за помощи не може да се говори. То не си и струва да се затормозява човек, затова много мароканки - бегом към Европата. Вярно е това.

Разбрах, че свеар още е с бебока. Момченцето нещо не се чувствало добре - нейното се родено момченце - малкият мъж.

А Яшби сигурно се прегръща с бебочето и с Мони.

Ами жълтото момиче и горчив бадем къде ли са?        

Последна редакция: чт, 23 окт 2008, 11:15 от akhyal_katya

# 19
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
http://www.jurisitetunisie.com/tunisie/codes/csp/Csp1080.htm
http://www.jurisitetunisie.com/tunisie/codes/csp/Csp1090.htm
първото е за  кой наследява, още един списък има вподзаглавие, а второто е за квототе при наследство! та жената е супер зле: 1/8 ако няма деца, и 1/4 ,ако има деца от мъжа си! и до девето коляно по4ти вси4ки баби, дядовци, сестри, братя и още има дето наследяват мъжа! оле майко са наследствата, там няма оправия!

# 20
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Марси -Е, чак супер зле Sad. Ами нали като се женят има право на махр ( отплата или зестра ). Да си поиска 2 милиона в зелено и готово. Освен това, дори и тези тук гледат да си къткат парите и не допринасят в семейния бюджет. Не е толкова черно положението. Пък и никой не ги кара да се женят. Във Франция, например, жената доскоро изобщо не беше наследник, за разлика от баби, пети братовчеди итн. Дори сега не е розово положението. Но, дори и така, ако се появи френски кандидат-зет колко тунизийски семейства ще откажат, а Марси? Или и за брат му ще намерят булка newsm78?

# 21
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
определено имаШ право, невено моме! аз като се ровех из  юриди4есктие форуми и там адвокати по м/у нар право тооговаряха на 4ужденки попаднала в клопката на наследственото право, направо ми стана лошо! не за мене си, 4е моят докато наследи, дори за едно пътуване няма да му стигнат и страната да я опознае щерката му! арабките не са просто като нас да  влагат в земи, в имоти и да  мислят за децата, таткото да се трепе! тя вси4ко полу4ено подарък, изнудено от мъжа си, любовника си и тн се влага в злато, това е онова нещо ,което мъжо може да пипне само през трупа й, как ги крият! свекъра,4ак след 5 г ми каза, 4е златото на жената е недосегаемо, имане ,заровено, ако може да се изкрънка от другите  да й поемат нуждите и да й задоволяват прищевките, ами балами са такива като нас с добрите намерения! аз си дадох златото, пък тя дори едно пръстен4е не заложи- вси4ко го събрахме близките й и после тя връща от пенсията!на мене не е върнала де, като не съм от семейството й!  пенсията на  жената да не мислите, 4е отива заедно в бюджета, тя си е за нея! лошото е какво я прави, понякога не стига акъл за умни вложения!но всеки с приоритетите си!

# 22
  • Мнения: 110
марси, мдааааа, това за златото - много си права. Аз за лошо отношение не мога да говоря, нито за лишаване, но виждам сега по двете сестри - всичко, наистина, всичко останало като свободни пари, се дава за злато, че нали женене ги чака и двете. Аз съм учудена. Друг подарък не признават - радват се де, аз не им купувам злато, ако се заженят ,ще отпусна от моите неща с радост, така съм решила, но как се "складира" златце -  и сребро, не е истина!

А това, че не се пипа даденото на жената ми го казаха от началото, имама даже "тези неща са си за тебе! Така е при нас!", то и затова така се държат момичетата за женене - пък дори и такива, които не са учили - примерно на 17-18 години напускат училище, понеже са грамотни, могат да пишат и ако нямат амбиции за учене, най-важното нещо за родата съответно, а и за тях самите е - да ги омъжат зобре. И като се почнат едни договорки - бяп на една такава - ама на вас ли разказвам. И преди го писах - едно моме..... и родителите му, хубава много, сигурно може да върти къща, семействата са се запознали... ама ако стане нещо непредвидено в семейството, това дете - нямаше 21, няма да е европейката, която ще си даде спестяванията, ще си даде имането или ще захване бизнес, за да измъкне семейството си от трудността... какви неща искаше като зестра...   

Затуй, искайте по 2 кафтанчета, че ако не искате, мъжът ви ще се обиди на чест,а после - каквото дойде. Ама колкото повече ви дадат, толкова повече очакват от вас.

Последна редакция: чт, 23 окт 2008, 12:51 от akhyal_katya

# 23
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз такова нещо като кафтан не съм мяркала в предложението, минала съм се отвсякъде!то не ,4е имало и предложение за материално обезпе4аване! караме на каквото стане! в4ера за кой път си казвам никакви планове и никави пропуски да се живее, ден за ден, но да видя утрешното слънце с  усмивка и да съм жива за децата си! другото  е майната му ! една позната е угаснала то4но като съм си тръгвала от бг  преди 2 м след 9 г битка -остави малки деца! Cry
не ги мислете арабките- те живеят за да имат, вие живейте за да сте щастливи!

# 24
  • Мнения: 110
марси, чета те в другата тема - милата Линда - била ли ти е болнава - но то преди детската градина може би няма как да се знае. На това дете организма се изтощи много - лоша работа, а и като не можеш да помогнеш... Да се оправя, че и тя е една къдрокоса карамелена госпожица. 

Мисля аз, че арабките са родени учени да си угаждат и да се ценят. Добре, марси, няма да ги мислим!

Е ти пък, такава хубава жена, не ти ли дадоха подарък? А какво си правиш дрехите от сватбата? Моите роклички са ми в албума - с надеждата да ги нося някога и вече има идея конника кога ще се снимаме с такива дрехи. Големи планове, голямо чудо - това е да нямало изненади!  Hug Whistling newsm78  bouquet                     

# 25
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами не съм имала подаръци изобщо!това ,което ми подариха като злато си замина по направление, тоест свеки си го прибра пак ,имала да връща дълг, нам си какво за  операцията й и така!то дори не струваше нещо особено, калпаво динарово злато!други подаръци съм нямала, поне не ли4ни, но хубавия жест беше,4е в денят в който дойдох пристигна спанята за нас, и толкова! но аз пък няма да си я взема в куфара, така,4е тя спи спокойно!рокли не съм имала, комплекта за сватбата беше нает, отвратително беше избран , без капка съобразяване с мене! обувките демоде, 4антата е камуфлажна, гледам от влагата се е разлепила, като малко ония обувки дето продавали за покойници !умувам дали да не я дам на линда да си играе!тя много е раз4итала на  типи4ната евро дискретност и 4е не сме за материалното, стигало е ,4е дава скъпоценния си син под наем!както й да е!

# 26
  • Мнения: 914
Здравейте  момичета    bouquet

благодаря ви  за  вниманието  и  загрижеността 

да  проблема  ми  е   Мохамед Амин  Tired

от  миналия  четвъртък е болен  почна се с повръщане  от петък   с  разтройство    после  температура  и     ангина   ooooh! ooooh!

аз   за  сега  съм  определена  на 30 октомври  с  секцио    бяхме   в  понед на  лекар  каза  че  бебо  е  3 кг Laughing

после  ще пиша   красавици       bouquetприатен ден 

# 27
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
криси, мъжът ти знае ли български? Родителите му в Австрия ли живеят и ако да, близо ли са до вас?

Кате, децата ми, за мое огромно съжаление друг език освен френски не знаят. Татко им не дава да ги уча на български, защото нямало да им разбира. За развода, аз ти бях казала, че желая да се разведа. Ние не се разбираме, нямаме общи интереси, той е затворен и разпилян, ужасно нетолерантен итн. Не съм предприела нищо, защото той иска децата да останат при него, а се държи грубо стях, обижда ги и унижава непрекъснато, нарича ги идиоти, маймуни, олигофрени итн. Пред социалните отрича, но и да го запиша това не се приема като доказателство. Абе, гадна работа! Утре съм и аз в социала.

та жената е супер зле: 1/8 ако няма деца, и 1/4 ,ако има деца от мъжа си! - не беше ли обратното  newsm78?

Свеар, за ангината освен антибиотици прави гаргара със сода, успокоява болката. Намерете калиева сода, че нали много натрий с неговите бъбреци не може.

На 30 стискаме палци!

# 28
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
невена, наопаки е, да! много на малко кафе съм била! има проблем,ако не е мюслим също ,контестира се правото й ! ooooh!

# 29
  • Мнения: 90
криси, мъжът ти знае ли български? Родителите му в Австрия ли живеят и ако да, близо ли са до вас?

Кате, децата ми, за мое огромно съжаление друг език освен френски не знаят. Татко им не дава да ги уча на български, защото нямало да им разбира. За развода, аз ти бях казала, че желая да се разведа. Ние не се разбираме, нямаме общи интереси, той е затворен и разпилян, ужасно нетолерантен итн. Не съм предприела нищо, защото той иска децата да останат при него, а се държи грубо стях, обижда ги и унижава непрекъснато, нарича ги идиоти, маймуни, олигофрени итн. Пред социалните отрича, но и да го запиша това не се приема като доказателство. Абе, гадна работа! Утре съм и аз в социала.

та жената е супер зле: 1/8 ако няма деца, и 1/4 ,ако има деца от мъжа си! - не беше ли обратното  newsm78?

Свеар, за ангината освен антибиотици прави гаргара със сода, успокоява болката. Намерете калиева сода, че нали много натрий с неговите бъбреци не може.

На 30 стискаме палци!



Невена това което описва6 е много 4еста картинка и истиски ти са4увствам и даже идея си нямам как би се справила сами4ка ,но кураж мили4ка ти в коя страна си ?Във Франция по принцип жената има доста права ...
Моят свекър иска6е да взема детето на една от етървите (сяка6 тои би го гледал по- добре  Shocked) ама само на думи де .
Даже съм забелязала ,4е един път като стант родители и даже децата им пре4ат ,4е кои ги е карал да ги правят ?!?
Един от синовете му се разведе (жена мароканка) искаха и на нея да вземат децата  Simple Smile,оба4е номерът не провървя, като отидоха в тях ,братът на мароканката им извади пу6ка и се отказаха много бързоооо .

Така са много араби според мен особенно в 4ужбина не желаят да се адаптират към културата на държавата която ги е приутила  и все някои им пре4и ,все обиждат ,все нациите  им са проблема .Но това са предимно хора с много ниска култура ,които са затворени в себе си и към света ,които даже не искат да правят усилия да живеят по -добър живот,които им се предоставя на тепсия  .
Имаме  доста приятели и познати араби (мусулмани),които са  невороятни хора  Peace...
Например при мене свекарите са се заели да ме уверяват ,4е дъ6теря ми трябва да се омъжи за мусулманин ,виж ти ,детето ми е едва на годинка те ве4е го омъжиха  Shocked.Ама след поредното такова изказване не я видяха 4 месеца и в бъде6те контактите им с тях 6те са за кратко и рядко .Винаги когато ходим в тях си тръгвам с главовоболие ,то виканица то кре6тене ,е не могат да говорят като нормални хора голямо надвикване 4удо .Хубавото е ,4е мъжът ми не им обръ6та внимание и все по -рядко ходим на такива събираници ...

svear леко раждане и живо и здрави4ко беб4е   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт