За консервантите и добавките в храните

  • 26 873
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 132
В едното става въпрос, че думата Кребс на немски значи рак и от там станало някакво объркване при превода.

Второто : Рак и е330: Здравейте. Казвам се Милан. Чух, че е330 причинява рак. Вярно ли е и ако да защо се използва легално във хранителните продукти. Благодаря за отговора ви....
Отговор: е330 е витамин С или аскорбинона киселина. Според един от нашите автори то е антиоксидант и обикновено действа за предотвратяване на увреждането на клетки и поради това заедно с други неща помага за предпазване от рак, въпреки това според статия в  таблоиден вестник, който не назовава ясно източника, тя може да ускори развитието на някои видове рак и pre-cancerous growths (това не го знам как се превежда точно - някакъв растеж преди рака)

# 16
  • Мнения: 2 257
Много ценен въпрос - веднага отговарям.

Благодаря за отговора! Simple Smile

# 17
  • Мнения: 334
Включвам се с коментар по повода, защото в този цитат има няколко момента.
Първо започвам с това, което не подлежи на спор:

Е 300 - аскорбинова киселина, витамин С. Укрепва капилярите, подпомага имунитета. Няма нищо общо с цикъла на Кребс или поне не участва в него пряко. Организмът не си я синтезира сам, набавя си я отвън, с храната, тя му е необходима за нормално функциониране.

Е 330 - лимонена киселина, citric acid. Продукт на разграждането на въглехидратите (а и не само на тях) именно чрез цикъла на Кребс, т.е. съдържа се естествено в организма.

Две различни киселини са. Ето ги:



Объркването с цикъла на Кребс (благодарение на него организмите си доставят енергия, представлява поредица от биохимични реакции) в англоезичните държави идва от факта, че те го наричат цикъл на лимонената киселина. При превод е възможно да се получи именно тази грешка, защото не на всички езици има разлика между рак (заболяването - cancer) и рак (в зоологическия смисъл на думата - crab). И на български няма.
Въпрос на номенклатура е, българската наука е последовател на немската и руската школа, които предпочитат името на откривателя - Кребс.

Не съм срещнала досега издържана научна публикация за канцерогенното действие на която и да е от двете киселини. Не е и естествено да има такива, поради причините, които изложих по-горе.

Поздрави

# 18
  • Мнения: 1 380
JeniB благодаря. Hug

# 19
  • Мнения: 1 259
Бях малко по скептично настроена към темата, но вече се убедих, от отговорите които сте дали...благодаря на всички!

# 20
  • Мнения: 1 737
Искам да питам защо вместо да се изписва "е-330", не се пише цялото наименование на веществото?
Толкова ли няма място на етикета за това? Говоря за всички хранителни продукти.

Вече всички хора са подозрителни към всякакви е-та, много от тях биха си купили продукта, ако на него пише вит. Ц, но ако е изписано с код в булшинството от случаите никой не знае какво е това, и би бил резервиран към продукта.
Хората си знаят - с колкото повече е-та, толкова по-лошо. Никой не ходи с таблица с кодовете и значенията им по магазините.

Според мен вече писането на Е-та, вместо имена на вещества си е антиреклама на продукта.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 260
Искам да питам защо вместо да се изписва "е-330", не се пише цялото наименование на веществото?
Толкова ли няма място на етикета за това? Говоря за всички хранителни продукти.

Вече всички хора са подозрителни към всякакви е-та, много от тях биха си купили продукта, ако на него пише вит. Ц, но ако е изписано с код в булшинството от случаите никой не знае какво е това, и би бил резервиран към продукта.
Хората си знаят - с колкото повече е-та, толкова по-лошо. Никой не ходи с таблица с кодовете и значенията им по магазините.

Според мен вече писането на Е-та, вместо имена на вещества си е антиреклама на продукта.

Съгласна.  Peace

# 22
  • Мнения: 334
Искам да питам защо вместо да се изписва "е-330", не се пише цялото наименование на веществото?
Толкова ли няма място на етикета за това? Говоря за всички хранителни продукти.

Вече всички хора са подозрителни към всякакви е-та, много от тях биха си купили продукта, ако на него пише вит. Ц, но ако е изписано с код в булшинството от случаите никой не знае какво е това, и би бил резервиран към продукта.
Хората си знаят - с колкото повече е-та, толкова по-лошо. Никой не ходи с таблица с кодовете и значенията им по магазините.

Според мен вече писането на Е-та, вместо имена на вещества си е антиреклама на продукта.

Няма как да не бъдат указани добавките към храните заедно с Е-номера им или поне самият Е-номер. Въпрос на законодателство е, при това става дума за европейско законодателство.

Е-класификацията е въведена с цел да се унифицират различните изисквания на държавите-членки на Европейския съюз. Идеята й е не да подплаши потребителя, а да му даде насока какво консумира, да покаже недвусмислено коя е добавката и каква функция изпълнява в продукта, независимо от изписването й на конкретния език (например, не всеки европеец може да разчете аскорбинова киселина на кирилица ако попадне в България, но ще познае Е330. Остава отделен въпросът дали е достатъчно мотивиран за това). Има съвсем безвредни Е-та, които са получили номер, просто защото се внасят допълнително в даден продукт.   

Конкретно за Bonduelle, в случаите, в които има добавки, на етикета е указано името на веществото, функцията му (антиоксидант, сгъстител и др.) и Е-номерът му.

# 23
  • Мнения: 746
много полезна информация. Благодаря и аз!

# 24
  • Мнения: 156
Здравейте,

Относно това че някъде има "научно изследване" което твърди че Е 300 и Е330 е възможен канцерогенен причинител.
- Първо според моите скромни знания горното се случва гогато в организма има "свободни радикали".
- "свободни радикали" те пък могат да се предизвикат от различни неща-стрес,гени,храни,заболявания и др.
- Та в този процес горните биха могли да са един вид провокатори-катализатори.

Но това все пак е строго субективно и не може да се твърди със сигурност.За това в USA примерно има въведени "ДДД -дневна допустима доза", "ДЛД-дневна летална доза"
Трябва да кажа че добавките са част от моят бизнес Simple Smile. И аз също не съм съгласен с безразборната им употреба в България.

Все пак добавки се слагат за подобряване на качествата на продуктите и за намаляване на себестойността.
Храните в които почти не се слагат са-зеленчукови консерви и най вече замразени храни.
Това за което трябва да внимавате когато купувате такива е:
- наличие на оцветители/подобрители на цвета
- наличие на "гуми/хидроколоиди"- вещества които поемат водата
- лим.киселина и вит.C са почти задължителни в тези продукти. Слагат се за стабилизиране/запазване на цвета на продуктите от окислението на кислорода. Както и за да направят продуктите по хрупкави!

Последна редакция: нд, 23 ное 2008, 12:07 от tatko N 1

# 25
  • Мнения: 334
И аз също не съм съгласен с безразборната им употреба в България.
...
Това за което трябва да внимавате когато купувате такива е:
- наличие на оцветители/подобрители на цвета
- наличие на "гуми/хидроколоиди"- вещества които поемат водата

Абсолютно съгласна!  Peace

Цитат
Та в този процес горните биха могли да са един вид провокатори-катализатори.
Но това все пак е строго субективно и не може да се твърди със сигурност.За това в USA примерно има въведени "ДДД -дневна допустима доза", "ДЛД-дневна летална доза"

Тук не мога да не се намеся. Витамин С не само, че не генерира и не провокира образуването на свободни радикали - той ги обезврежда. Смисълът на термина антиоксидант е, че пречи на окислението на други вещества. А това става, като се окислява той самият.

Свободните радикали са частици, които са електронеутрални, но притежават поне един несдвоен електрон, което ги прави много високо реактивни. На физиологично ниво, като стане дума за свободни радикали, обикновено се имат предвид кислород-съдържащи свободни радикали. Витамин С и другите антиоксиданти имат силен афинитет към тях и ги "обезвреждат", преди те да успеят да навредят на тъканите на организма.

Дефинираната дневна доза и дефинираната летална доза са приети от Световната здравна организация с цел предпазване от всякакви възможни рискове - не само канцерогенен потенциал, но и всякакви други вредни за здравето ефекти.

Поздрави

# 26
  • Мнения: 7 914
Независимо от това,че в момента не съм в Бг искам да ви попитам Madame Bonduelle , как стои въпроса със солта?
Понеже за малките деца се препиръчва максимално да се избягва употребата на сол и какъв вид  сол се използва в продуктите на  Bonduelle? Thinking

специално  аз се интересувам от царевицата

# 27
  • Мнения: 334
... как стои въпросът със солта?
... какъв вид сол се използва в продуктите на Bonduelle? Thinking

специално  аз се интересувам от царевицата

Солта, която се използва в консервите е обикновена, но количеството конкретно за царевицата е не повече от 0,3 грама (една шестнадесета от чаена лъжичка) за 50 грама продукт.

Препоръчителната максимална дневна доза сол (обикновена - натриев хлорид) е:

0-6 месеца:      под 1 g
7-12 месеца:    1 g
1-3 години:      2 g
4-6 години:      3 g
7-10 години:    5 g
11-14 години:  6 g
Възрастни:       6 g

# 28
  • Мнения: 7 914
Madame Bonduelle
мерси за информацията Hug
 а понеже морската сол е по полезна, дали се предвиждат някакви промени? Thinking

# 29
  • Мнения: 334
Madame Bonduelle
мерси за информацията Hug
 а понеже морската сол е по полезна, дали се предвиждат някакви промени? Thinking

Не мога да Ви отговоря на този въпрос, зависи от централата във Франция.
Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт