Бихте ли наели майка си/свекърва си за 170 лв?

  • 8 567
  • 185
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 965
Само едно не ми е ясно, що за насърчаване на "майчинството" е това, като всъщност насърчават "бабинството". Под насърчаване на майчинството разбирам да ми дадат на мен възможност да си гледам детето лично, аз бавачка и сама ще си намеря.
и аз така смятам-време е да изкореним традицията бабите да гледат децата Peaceмоята свеки почти не е гледала децата си и сега и се наваксва пропуснатото с моето дете Crossing Armsне искам и аз да преживея това Naughty

Не е точно така. Ако майката иска да си гледа детето и не иска да се връща на работа, просто може да си остане вкъщи. Никой не е длъжен да я подкрепя финансово след определен срок /това в БГ са първите 2 г./ - след това е избор на семейството и само то може да реши как да си поддържа финансовото състояние в случая.
Тези програми са в подкрепа на работещите майки - с идеята парите, които майката печели, да отиват наистина изцяло за семейството, а не за бавачка, като държавата поема подкрепата и на още някой близък на семейството, който в случая е безработен /т.е. съвсем без доходи - даже и без "мизерните" 170 лв./ или пенсионер /т.е. отново човек с ниски доходи/!
Т.е. обхващат се доста повече нуждаещи се.
Без програмата се получава реално така, че майката /в повечето случаи/ работи "за стаж" и плаща на бавачка /смисълът, че работи се губи, защото семейството пак живее само с доходите на бащата, ако дори и част от тях не отиват пак за бавачката/ или бабите си гледат внуците и от криворазбран срам не приемат пари от децата си и се чудят ка да оцелеят единствено с пенсиите си!

# 121
  • Бургас
  • Мнения: 702
Посегнах да маркирам отговор "Да, бих" или нещо подобно, но се оказа, че в анкетата няма такъв   Shocked   Shocked   Shocked

Очевидно темата е пусната с една цел: оплювка  и стонове от рода на "родили сме им деца, а не искат за ни плащат за това"   Tired

# 122
  • София
  • Мнения: 3 099
Ивонска, снощи през нощта гледах повторението на предаването.
Само не успях да разбера /звукът ми беше много намален/ - твоята теза беше да се разкриват повече нови градини, вместо да се влагат ресурси в тези програми или наравно с тези програми? Peace

Ще опитам да го получа от ВВТ, да го кача в нета и ще пусна линк да го гледате. Ще е трудно да преразкажа 40 минути разговор...  Wink
Но това, което казах по повода е че не би следвало да се лутаме ние по институциите, Соц. м-во да прави програми, по които средствата стигат за първите няколко месеца от годината, а да се координират и да вложат усилия да решат генерално проблема с подходящите детски заведения, не да разчитат на пенсионираната част от населението... Горе-долу в този дух беше това, за което предполагам, че питаш. 

# 123
  • Мнения: 3 993
ivonska, въпреки, че не можах да те гледам, ако качиш записа в интернет ще е супер да го видя. Обаче и да не го гледам, от това, което казваш, ми става ясно, че си изразила мнение, което аз напълно споделям - генерално разрешаване на проблема с подходящите детски заведения с подходящия в тях персонал. Наистина не можем да разчитаме на баби и дядовци, които евентуално са гледали деца преди 20-30-30+ години, да отглеждат адекватно и нашите деца сега!  ooooh! Поздравления за теб и голямо благодаря!  Simple Smile Peace

# 124
  • Мнения: 2 131
Е, добре де, ама защо трябва да се правят такива генерални изводи. Все пак е индивидуално. Мен би ме устройвало моята майка да гледа детето ми, защото й имам пълно доверие. А така също и на свекърва ми. Така че на мен тази програма ми харесва.
Друг не го устройва детето му да бъде гледано от някоя от двете баби и, респективно, програмата не му харесва.
Отделно стои въпросът с нещо, което беше споменато преди - че тази програма се въвежда като опит да се разреши проблемът с недостига на места в детските ясли. Е, да, обаче дори и да има места в детските ясли, има родители, които предпочитат да не дават детето си на ясла. В същото време прекрасно ги устройва вариантът майката да се върне на работа, а детето да бъде гледано у дома от бабата, например.
Така че колкото и да си чешем езиците, мисълта ми е, че е строго индивидуално. Един го устройва, а друг - не. Ама да се иска майчинство до три години и 500 лева, примерно, звучи супер нереално, нали?
Ивонска, на мен също би ми било интересно да видя записа  Peace

# 125
  • София
  • Мнения: 3 099
 villiana , съвсем си права, но да спрат да бият тупана, сякаш са спасили човечеството, при положение, че тая програма не огрява цяла година желаещите, нито тези от провинцията, защото, естествено, парите свършват...

# 126
  • Мнения: 4 965
Ивонска,   bouquet.
С интерес ще чакам да изгледам целия запис /с нормален звук  Wink/.

# 127
  • Мнения: 24 467
Програмата няма нищо общо с проблема с ДГ, тя обхваща контингент деца, които не ходят на градина, поради възрастовата група до 3 години. Двете неща не могат да се съпоставят. Освен това знаем, че София не е България и че по населени места не на всякъде има проблем с местата в детските заведения.
Ако говорим за ясли- въпросът е доста различен. Аз и много други родители не ползваме и не бихме ползвали ясли въобще.
Освен това в провинцията има и свободни места по програмата. Аз живея в провинцията и когато си говоря с жената, на която си отчитам присъствената форма, се изумявам, колко малко хора се възползват и знаят за нея. Имаше свободни места. Лично аз съм запознала две майки, които се чудеха как да си решат проблема, тъй като децата им боледуваха и определено не бяха за ясли. Едното ходи месец и за това време изкара бронхит и пневмония- множко е. Не бяха и чували затова. Сега са доволни.
Слабост е недобрата политика по популяризирането й- в специализираната тема виждам колко много хора не са наясно с основни моменти от програмата, добре че там има кой да им отговори. В настоящата тема се убеждавам в същото.
Друга слабост бих намерила, ако е налице ограничение в бройките- липса на критерий за подбор. Вероятно би следвало да се реши нещо конкретно в тази насока, но сега, при наличие на свободни места, могат да се пренасочват бройки от една област /говоря за АТЕ/ в друга, поне това беше възможно към средата на тази година, тогава за последен път питах точно това. В петък ще ходя без друго пак да се отчитам за октомври и ще попитам изрично как стои въпросът с местата към настоящия момент- никой не ми е отказвал на място каквато и да било информация. Между другото организацията и работата по програмата е в областните градове- не по "малките градчета".  Simple Smile
Пак да акцентирам- програмата е една- сега с възможност родителите да си наемат безработен в трудоспособна възраст за бавач, с разширение /знам, че най- вероятно това ще стане от следващата бюджетна година, говори се, че може и по- скоро, но не вярвам/- възможност за такова лице да се наеме и пенсионер и то за деца ДО 3 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ. Не е задължително да се наеме възрастна баба. Синът ми го гледа жена, работила преди това в ясли и съкратена, в трудоспособна възраст. На нашата улица има още една бавачка по програмата на детенце, което е приятелче на моето- жената е около 50-те, т.е. напълно нормално да се очаква, че може да поеме този вид работа. Лелите по яслите не са по- млади, младите не почват работа там. На трето дете познавам самата бавачка, тя пък е моя близка- жената е на 40 години, занимавала се и преди с гледане на деца по частни домове. На всички тези бавачки семействата доплащат над МРЗ, която им плаща държавата, според договореното и отговорно заявявам, че чистата заплата не надхвърля 400.00 лв. на месец /половината се покриват от програмата/. Осигуровките допълнително се плащат от средствата по  програмата, така че на жените им тече и стаж. За 150.00- 200.00 лв. месечно, че и малко повече да са,  никога не бих предпочела ясла, дори и частна при това положение, както пише и villiana. За чисти 400.00 лв. и осигуровки една квалифицирана бавачка ще предпочете да работи в частен дом с условия и грижи за едно дете, а не за половината от тази сума да работи в ясли с по над 20 деца, логично е.
Не може държавата да натиска да се "размножат" яслите- нека има и двата варианта, много като мен се възползват и биха се възползвали от възможността за отглеждане на бебетата си и децата си до навършване на 3 години именно в къщи. Аз също нямам баби, на които да мога да разчитам, те са ангажирани с други неща, но пак ползвам същата тази програма с друга жена. Писала съм по този въпрос и друг път- жената и условията за гледане на детето избираме аз и баща му, докато в яслите ние се съобразяваме изцяло не с една, а с няколко непознати жени на куп и с условията, които някой друг е преценил, че биха били по- добри и то за отглеждане на един куп бебета, не на едно. Освен това до тази възраст няма нито един плюс, който да виждам за да предпочита и да заложа на яслите. Деца има достатъчно по площадките. Жените, които се ползват за бавачки, често пъти са по- квалифицирани от лелите /говорим за ясли, а не за ДГ, това го уточнихме/, тях си ги избираме ние, майките, все пак. Преимуществото бебето да си следва своя режим, да се храни пълноценно, да е спокойно, да не боледува често в тази толкова ниска възраст и за него да се грижи персонално един човек е огромно. Не е случайно, че в редица държави такова животно, като "ясла" за толкова малки деца не съществува.
Ще гледам записа на предаването с интерес, ако има такава възможност.

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 11:58 от Judy

# 128
# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Бих - фиктивно /ако мога да й осигуря и друг доход/, но те и двете работят и не мога да я ползвам.

# 130
# 131
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 648
Да, определено, майка ми е пенсионерка и това ще е още един доход към мижавата й пенсия. И по принцип бих в наела жена пенсионерка която да взима тези пари от държавата, а пък аз ще си и плащам допълнително колкото преценя.

# 132
  • София
  • Мнения: 3 099
Да, определено, майка ми е пенсионерка и това ще е още един доход към мижавата й пенсия. ...

Ето тази логика ме вади от джапанките; разбирам и не те упреквам, но! - време е да бъдем по-взискателни, защото мен никой не ме пита как се справям, когато ми удържа данъците! Време е пенсионерите да правят това, което е добре за тях, а не да бъдат принудени да превиват гръб над прохождащите ни деца за жалки пари! Време е да спрем да бием наколенки на всеки "жест" на държавата, само защото като хлебарките и сами, и всякак ще оцелеем!

Днес ще взема запис от предаването. Ще се обърна за съдействие към Реза и може и скоро да го гледате тук.

Още веднъж - благодаря за изразените мнения.

# 133
  • Мнения: 826
Да бих, ама мама нямада се навие за такава нестимулираща сума Mr. Green

# 134
  • Бургас
  • Мнения: 702
Да, определено, майка ми е пенсионерка и това ще е още един доход към мижавата й пенсия. ...

Ето тази логика ме вади от джапанките; разбирам и не те упреквам, но! - време е да бъдем по-взискателни, защото мен никой не ме пита как се справям, когато ми удържа данъците! Време е пенсионерите да правят това, което е добре за тях, а не да бъдат принудени да превиват гръб над прохождащите ни деца за жалки пари! Време е да спрем да бием наколенки на всеки "жест" на държавата, само защото като хлебарките и сами, и всякак ще оцелеем!

Днес ще взема запис от предаването. Ще се обърна за съдействие към Реза и може и скоро да го гледате тук.

Още веднъж - благодаря за изразените мнения.


Направо не проумявам какъв ти е проблемът. От много години бабите къде доброволно, къде доброзорно превиват гръб над прохождащите ни деца. И в момента, в който някой реши да заплати за тези им усилия някаква, макар и неголяма сума, ти излизаш от джапанките си.
Още повече, че на практика това е първата, а и най-вероятно ще остане единственота, социална придобивка за хората, които работят и плащат данъци. До сега всичко - помощи за деца, помощи за пъврокласници, ако щеш дори ясли и детски градини са направени така, че от тях да се ползват хора, които не работят.
Пак  казвам, не разбирам къде те стяга шапката, но подозирам, че дори нямаш представа какво представляват яслите, за които говориш.

Общи условия

Активация на акаунт