КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 753
  • 475
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 774
ninkata80, цяло се поставя в тавата. После при сервирането се нарязва на мнооого тънки парченца и се добавя от гарнитурата. Не изисква никакви други допълнения, много е засищащо и калорично. Но ако те интересува ще питам баща ми специално за подробни напътствия в края на седмицата. Hug

# 151
  • Мнения: 11 607
Лелеееееееее, колко ентусиастки за сладкиши около Нова година........И то от сега........

Момичета, вземете се в ръце и не се излагайте! Защото с ентусиазма си ме комплексирате.

Предлагам оферта - предлагам капама срещу сладкиши........

# 152
  • Мнения: 3 034
Коледен пудинг

Това е традиционният коледен специалитет на англичаните.
............................................
Тази година съм решила да го пробвам.
има ли някои който го е правил и ако има нека сподели. Praynig Crazy

аз съм голям фен на сливовия пудинг. правила съм го, но не ми се е получавал, както този, който съм яла в Англия. не мога да открия причината досега  Rolling Eyes миналата година си купих специална форма за варенето му, защото ми се струва, че има значение. моят ставаше кашкав. чудя се дали ще имам време тази година да се пробвам, много ми се иска.
само да добавя, че в сливовия пудинг по традиция се слагат разни неща, които се падат на различни хора - както нашите парички, дрян и т.н. освен това се сервира фламбе, обвит в пламъци, ана върха му се забожда имел - страшно е красиво и обикновено е кулминацията на коледнаата трапеза  Hug

# 153
  • София
  • Мнения: 6 264
Току що направих един несполучлив опит за медена къщичка - замесих стандартно тесто за меденки. Амо шаблоните залепнаха отгоре, което доведе до разваляне на формите. Сега си имаме просто меденки  Rolling Eyes .

Чудех се дали тестото за Джинджифиловите сладки на Зори е подходящо за къщичка?  newsm78

2в1, благодаря за отговорите. Аз за глазура за окрасяване мисля да ползвам тази, която ползвах за меденките -- ледена глазура (пудра захар, вода, масло), взех я от тортената тема. За захаросаните мандарини трябва да се огледам, не знаех, че има такива работи, не съм фенка много на тези сушени плодове.
Между другото, как правиш сладкото от портокалови корички? Има едно такова сладко, яла съм го на закуска в хотелите в чужбинско, обожавам го (настъграни портокалови корички в желенце).

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Предлагам оферта - предлагам капама срещу сладкиши........

Навита съм, ама с траспортирането как ще се оправим  newsm78

# 155
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Момичета,страхотни къщички,браво. HugАз такова нещо едва ли ще се навия да правя,пък и най-вероятно няма да имам време.Но за меденките ще се подготвя от рано.Мисля и една баклава да разточа(не че съм точила досега де  Mr. Green),но ми се яде оригинална турска баклава.
yagodka -много апетитно звучи това зеленце,мисля едно предколедно да спретна за проба. Grinning

# 156
  • Мнения: X
Някакъв друг начин за слепване на къщичката освен с карамелизирана захар има ли? А след като ти се стегне карамелът, а не си свършил със залепването, как се топли наново?

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Някакъв друг начин за слепване на къщичката освен с карамелизирана захар има ли?

Роял айсинг.

Белтъчна глазура: (за украса на торти и сладки с пош (шприц) (natalyna)

1 белтък, 200гр два пъти пресята пудра захар и няколко капки лимон – бие се на много твърд сняг


# 158
  • Мнения: 6 726
catty m ,за да не ти залепват шаблоните си ги изрежи от по-дебел картон (примерно от някоя кутия за обувки).Облепи ги поне от едната страна с тиксо и го намазни леко със салфетка топната в олио преди да го сложиш върху тестото.И другото нещо е да сложиш тестото в хладилника поне за 1/2 - 1 час преди да изрязваш и печеш.
А сладкото го правих на око от корите на 1-2 портокала.Нарязах ги на малки кубченца,изварих ги 5-6 пъти с вода,която сменях всеки път.А след това направих гъст захарен сироп (1:1 вода и захар) и сложих вътре коричките.Повряха известно време,сложих малко лимонтозу и още горещо го налях в буркан.

# 159
  • Мнения: 1 440
Така ми е приятно в тази темичка....за тази Коледа съм решила пак да направя линцеровите сладки, една доза меденки (миналата година бяха тези за елха), ябълков пай (страшно много ми мирише на Коледа този десерт Joy)...Мъжът ми си "поръча" английски bread pudding...и сега въпросът ми е: това същият този английски пудинг, който обсъждаме от миналата Коледа ли е?
Ааааа, и мисля да спретна и една къщичка, ей така за атмосфера.

# 160
  • Мнения: 2 241
Ей, започваме ли вече подготовката? Миналата година се бях побъркала, правих (цифром и словом) 16 вида сладки работи #Crazy, ядохме ги да не ви казвам докога, но тази година няма да повторя същата грешка - един коледен кейк, един щолен и едни меденки май ще са достатъчни. ooooh!

Ето английски коледен кейк от миналата година (по рецептата на Джемма):



и щолен (пак е рецепта от форума, но не съм записала чия):




Крисче, захаросани бели и червени череши, както и цитрусови корички си купувам от едно магазинче до Руски паметник. Ако те устройва това като район за пазаруване, да напиша по-подробно?

# 161
  • Мнения: 2 708
Момичета, аз почнах подготовката. "Строих" татко, да обикаля горкичкия да ми търси череши и портокали. Човека се справи повече от отлично. Ееее все пак аз го пратих на пазара, щото там не ща да стъпвам, а и не съм стъпвала от има няма няколко години. Но там нали има едни арабски магазинчета. И от форума дори знам, че има такива хубавини (даже и махлеб ми купи, че викам така и така ще ходи там, направо и това да купува, че по Великден ми се проби мозъка за тоя махлеб какъв интересен вкус придавала на козунака Laughing). И е намерил корички, много добре изглеждат - в един от многото дюкянчета там и изглеждат ето така:


Иначе аз вече пробвах две рецепти за сладки, орехови сладки и тези ванилените рохлички. НАТАЛИНА  Hug Hug Hug Просто са невероятни, чудесни са. Половинката и малката (голямата е на режим) не могат да се спрат. Толкова съм хепи. И ми вика даже, "абе Крисче как можа да направиш такава вкусотия, а аз мислех да не ям, да се стегна, че покрай Коледа.... А ти, от сега си ме почнала."
 Joy Joy Joy

Ето ги сладките. Не съм ги рисувала, защото тези ореховите не смятам да ги рисувам, а да са просто един вид от сладките, а ще рисуваме с дечицата по меденките.


Смятам да си накупя кошнички и по Коледа да раздавам за подарък пълни такива с различни сладки, направени от мен и дечицата. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Ще видим дали ще сколасам, че май дежурства трябва да давам по Коледно време...

Котка - благодаря ти - направо го обяснявай това магазинче - майка и татко са на 3 преки от Руски паметник, а сестра ми на 1, така че татко тоз район с четирима внуци дето все има някой да разнася и изпраща нанякъде го кръстосва ежедневно по повече от един път Joy По близко е все пак от пазара дето го пратих човечеца. Wink
Мамеееее Цоцоланке, и аз така съм навита за капамата. Ама пусто таз година няма да съм във вашия край. Ако искаш пък много да знаеш, миналата Нова Година на ул. Прилеп съм похапвала такава капама. Мой много добър приятел е от там и техните си живеят там, така че има няма - веднъж мин годишно сме там - на Прилеп Joy И  то не са агнета, не са капами, не са чудесии. Майка му е една уфатна, малеййй и как готви - ум да ти зайде. Ама явно то си е черта на тоя край, така като те гледам и теб Laughing Laughing Laughing

# 162
  • Мнения: 7 106
Крисче, захаросани бели и червени череши, както и цитрусови корички си купувам от едно магазинче до Руски паметник. Ако те устройва това като район за пазаруване, да напиша по-подробно?


Мен ме интересува, моля те сподели   bouquet!

Krische , тази идея с кошничките аз миналата Коледа я осъществих и да ти кажа че обрах овациите на фамилията и комшийките  newsm10. Само че аз ги правих от тестото за меденки, украсих ги и всяка кошничка увих с целофан и панелки. Много ефектно стана и всички се изкефиха максимално. Така че препоръчвам идеята!!!

Мацки, не е задължително всички вкусотии да приготвяте специално и единствено за коледната вечер. Целият декември е празничен месец и е време за пир за тялото и душата eat.

# 163
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Krische  -отрано завъртя ръкави ти,браво на теб.Идеята за кошничките е супер.

Зори-как ги оформи кошничките,с формички ли?Имам някакъв спомен,че съм чела че се увива с тесто някаква паничка  newsm78
тези ванилени кравайчета подобни на локумки ли са и колко време могат да траят да знам кога да ги направя?

# 164
  • Мнения: 2 708
Радост не помня какво точно пишеше за трайността, ама май може да потраят, ако можеш да ги опазиш де. Но помня, че пишеше че може тестото да се замрази. Дозата за едно печиво е около 25 бр, което е малко, така че може да замесиш повече и да печеш на 2-3 пъти.

Кошнички от тесто не искам да правя, защото веднъж са по  трошливи и трябва да ги крепя, второ не искам да губя време за тях, а да направя повече сладки. Но всеки сам си преценява времето. На мен няма да ми стигне.

Радост, може да пробваш за малки тип кошнички, за по 3-5 дребни сладки за по-не близки да обърнеш формата за мъфини и тях да обвиеш. Не знам дали ще стане, ама....

Толково хубаво мирише в кухнята като правя сладкиииии , и вече ми мирише на Коледа... Laughing Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт