За или против системата с окситоцин?

  • 31 440
  • 259
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 488
Какво значи ЗА или ПРОТИВ? Има ситуации, които налагат включването на система. ...

Да, и на мен ми се наложи. Така че съм ЗА, когато се налага и ПРОТИВ, когато искат да ти сложат без да се налага.

# 211
  • Мнения: 25
Първият път с баткото лежах за преносване в патологията, като още при влизането си имах 3 см разкритие. Тъй като имаше спор за датата на термина (цели 23 дни разлика), а пък си останах и с 3 см, цяла седмица ме чакаха и само слушаха всеки ден тоновете. В петък докато записваха тоновете ми биха и някаква инжекция (конска доза направо - бе голяма колкото подмишницата ми), която никой  не ми обясни за какво е. После казаха, че не им харесват тоновете на бебока и ме свалиха в предродилна. Това става в 12:30, с обяснението , че ако не тръгне самичко, ще ми сложат системи, но 4 часа ме оставиха само с този притискащ колан, за да записват тоновете. Е контракциите си започнаха по някое време, после си зачестиха и ми се размина системата. После ми позволиха и да стана да обикалям и така наистина бе по-добре. Водите ги пукнаха принудително - бяха си зелени, и най-накрая малкият се роди в 17:50 - за мой късмет без шевове.
С малката водите изтекоха предварително през ноща в 3 часа, но като нямах контракции си поостанах колкото мога повече в къщи. Чак към 10 и нещо тръгнахме за болницата. Малко ми се навикаха, че не съм отишла веднага, приеха ме и ми забиха системата към 11:30, разкритието - пак си бе 3-4 см, контракции - никакви. Колкото и исках да ми я спрат, за да се поразходя пак малко (наистина по-бързо сякаш бебо слиза и поне за мен по-малко ме боли и върти в кръста), не ми даде акушерката, следиха ми през 15-30 мин по колко капки си капят и не ми позволиха да съм седнала в леглото, защото не можела да тече системата както трябва. Е накрая се примолих и ме "отвързаха", т.е. за 10-15 минути ми разрешиха да стана, е точно тогава и кукличка тръгна да излиза - те чак си помислиха, че се майтапя  Laughing В 14:00 тя бе на бял свят и пак без шевове  Peace
Така, че като гледам, ако ти изтекат водите, май винаги те слагат на система, за да се забърза процеса.
А колкото до болката - за себе си поне мога да кажа, че като се лежи всичко става по-бавно и по-болезнено, ако ти позволят да си обикаляш около леглото, когато ти се иска (естествено няма да издържиш 5-6 часа), сякаш по-леко се понася всичко.

# 212
  • Мнения: 660
Сложиха ми и на мен система с Окситоцин,понеже ми изтекоха водите,но нямах и см разкритие,но факт е ,че болката,когато увеличаваше ситемата доктора беше  огромна идваше ми да крещя и вия,като я намалеше си отдъхвах,пак имаше болка,но с предната беше поносима.Родих бързо приеха ме в 7 вечерта без никакви симптоми а в 00 28 вече бах родила.Определено ускорява процеса,но плюс хапчетата за предизвикване и тая система на мен лично ми дойдоха в повече Tired

# 213
  • Мнения: 6 713

В заключение от моя опит мога да кажа, че съм против системата с окситоцин, освен, когато не е абсолютно наложителна, за да се ускори родовия процес по медицински причини. Но в БГ, за съжаление рядко някой ражда без система с окситоцин и без епизиотомия. Поне от това, което чета в този форум. Rolling Eyes



Абсолютно съм съгласна! От усилването на капката на системата ми с окситоцин, контракциите ми се сляха в една с 10 секунди пауза в които буквално заспивах от умора. Не ми помогна да родя по-бързо в никакъв случей, родих за 30 часа с 6-7 часови много болезнени контракции. Не съм лигла и търпя на болка, но това неможех да го контролирам!!!

И при мен се получи такава умора! Confused

# 214
  • Мнения: 25
и все пак колкото и да си го обсъждаме - докторите са тези, които преценят и решават.
а не мисля, че малко повече или по-малко болка за нас мамите си струва увреждане на бебоците, заради прекомерно забавяне на самото раждане, ако вече е почнало.
така, че пожелавам на Nor4ella и на всички, очакващи мами (като мен  Party) по-леко и безпроблемно ражждане, пък болката честно казано се забравя - остават първият поглед, проплакване, гушкане ...

# 215
  • Мнения: 184
За окситоцина, но при условие, че е и с епидурална упойка. Раждането на баткото се проточи ужасно на всичко отгоре го преносих две седмици и никакво разкритие и никакво скъсение на шийката ... като ми набучиха системите с окситоцин и спукаха околоплодния мехур на 8-ми ... излязох от подозрението на всички доктори, че съм първата вечно бременна... на 10-ти, но от магарето ми идваше направо в лудницата да отида или да се гръмна  #2gunfire на изписването се заклех, че никога вече няма да раждам.
С малкото нещата вървяха към преносване /отново/, доктора бе същия но този път се пазарих, че искам бебето да не е 4 кила, да не раждам повече от 4 часа и да не ме боли. Той се подсмихна и обеща всичко.
Бог да благослови този, който е измислил епидуралната упойка. 5-10 мин контракции преди да излезе бебето е нищо в сравнение с това което преживях първият път.
Кошмарът на онова раждане никога, ама никога не ще забравя.

# 216
  • Мнения: 262
В 1 през нощта ми изтекоха водите, в 2 бях в болницата, оставиха ме да "поспя", в 5 леко тръгнаха болките,6 включиха система, в 2,20 успях най-сетне. Адски болки.  моля ви обяснете ми какво е това епидурална упойка. 2005 родих, не е отдавна но тогава никой не ми спомена че има и малко по безболезнен начин, верно нямах шевове, но бях психясала. И сега отново ми предстои след 2 мес. почнах и да сънувам вече разни страхотии отсега

# 217
  • Мнения: 625
И при двете ми раждания бях на система с окситоцин.И двата пъти отивах да раждам без болки,с изтекли води и почти никакво ракритие.И двата пъти ме чакаха няколко часа дано тръгне нещо от самосебе си,но не се получи.Първият път родих 9 часа след поставянето на системата,а вторият 7 часа.И двата пъти много се озорих.

# 218
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
И на мен ми сложиха система "Окситоцин",понеже доктора така прецени.Бяха ми изтекли водите,а имах само 2 или 3 см разкритие за 6 часа.Запоочна се в 10:30 сутринта и родих в 16:05 следобед с адски болки,без упойка.Вдигнах бургаското отделение от викане,но те още отначало не искаха да ми сложат упойка,макар че аз настоявах.
Не мога да кажа дали съм за или против системата.По-скоро се оставям в ръцете на докторите,все пак не съм аз тази,която е учила медицина,а те.

# 219
  • Мнения: 292
За "запада" където не е разпространено употребата на тази система, тук в Мадрид я слагат на ВСИЧКИ. Отделно, Че и процеса на раждане протича по малко по различен начин.
Докато ходех на курс за бременни ни се обясняваше задължителното слагане на система с окситоцин (освен в случай, Че отиде някоя с почти пълно разкритие). Мен никой не ме попита искам или не, просто ми я сложиха. Попитаха ме и се подписах единствено за епидуралната. Но не съжалявам. Аз съм ЗА окситоцина. И от постовете по долу където се обяснява за минусите бих казала Че е доста силно казано всичко.

# 220
  • Мнения: 2 013
Един час преди бебка да излезе ми сложиха система с окситоцин.Не знам дали от системата или контракциите просто така си болят (с едно дете нямам база за сръвнение) но имах ясното усещане че умирам.Болката беше жестока,усещането-сякаш ми чупят гръбнака  Hug

# 221
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Мен не са ме питали дали искам или не.Сложиха ми я болеше ме много.Питаха и се подписвах само за епидурална  Peace

# 222
  • Мнения: 165
Какво значи "за" или "против". Лекарите са тези, които преценяват. Кое е по- важно за тези които са против- ината или детето им?

# 223
  • Мнения: 6 274
Какво значи "за" или "против". Лекарите са тези, които преценяват. Кое е по- важно за тези които са против- ината или детето им?
Естествено, че детето е ВИНАГИ най-важно....
Е, като родих без окситоцин, какво ?
Или трябваше да ми сложат, нищо, че се справях чудесно и без него ???
А и не само аз...
Ако се върнеш назад в темата, ще видиш колко мами са се справили блестящо...
Колкото до това, че лекарите знаят най-добре, вече безброй пъти сме свидетели на абсолютните им простотии (без извинение) !!!
За съжаление, от това пак страдат децата ни, а и ние, естествено...

# 224
  • Мнения: 63
Никой не ме пита дали искам или не. Но при мен предизвикаха раждането, така че беше необходимо. И родих доста бързо - за 2,5 часа, при положение, че малкия се роди 4,350 кг ( казаха, че ако не е бил толкова голям, съм щяла да родя още по-бързо).  Та май съм за - то боли така или иначе, поне да е по-бързо.

Общи условия

Активация на акаунт