Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 30 738
  • 284
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 675
Харесва ми отговора на Герганди, казала го много хубаво, хем разбираемо, хем съгласно християнските традиции.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Сетих се за мой опит с контактьорка. Каза ми за решение на проблема всеки ден да започвам с молитва към Бог, да се стремя да правя повече добро, при друг случай беше казала майка ми да отиде в църква с пита за еди-коя си молитва. Според вас как така дявола, сатаната, нечисти сили и т.н. ще го кажат това- да се моля на Бога ? По каква логика ? Как мислите ?

# 47
  • Мнения: 3 675
Така според мен се опитват разните там баячки и гадателки да покажат, че това, което правят е от Бога и по този начин заблуждават хората.Точно в това е логиката.

# 48
  • Мнения: 3 675
Сега се сетих, че в приемните на всякакви такива индивиди винаги има икони, на ангели, на Богородица, на Исус Христос и хората си мислят - ето тази жена е свята и добра християнка.

# 49
  • Мнения: 1 134
Аз ще се повторя, но пак ще кажа: да не забравяме гордостта!
Започва един човек да вярва, да ходи на църква, да се опитва да спазва правилните неща и естествено започват и изкушенията му. Явява му се нещо - сън или лъжепророк и този човек започва (без много, много да е изпитал откъде е му е дошло това), да вярва, че е толкова мил на Бога, толкова напред по пътя, че видиш ли голяма дарба му се е дала...
И тогава за жалост се получава тази комбинация - икони по стените, а дявол в душата.

# 50
  • Мнения: 3 146
Сетих се за мой опит с контактьорка. Каза ми за решение на проблема всеки ден да започвам с молитва към Бог, да се стремя да правя повече добро, при друг случай беше казала майка ми да отиде в църква с пита за еди-коя си молитва. Според вас как така дявола, сатаната, нечисти сили и т.н. ще го кажат това- да се моля на Бога ? По каква логика ? Как мислите ?

Аз 70% от хората съм ги чувала много убедено по каквито и да е поводи да ми казват да се моля на Бога или че Той си знае работата и подобни. Всички "ясновидци", които познавам, го твърдят, кръстят се, палят свещи. Което е направо кощунствено. Какво като говорят тези неща, след като или не са чели Библията и не познават християнското учение, което е лошо, или знаят, че правят нещо лошо, което пак не е в тяхна полза.

Нали знаете кой е най-голумият номер на Сатаната - да се прави, че не съществува.

# 51
   Аз много пъти съм давала следващия  пример в подобни теми и дискусии.
 
  Та да приемем , че нашия живот е къща и тя се запали (грях > болести > проблеми > немотия).
   Какво правим ние?
   Може би  веднага звъним на пожарната (т.е. молим Бог да ни спаси от огъня, нас и  всичко,     което имаме).
   Или???
   Неее, ние си викаме  интериорен дизайнер (демек врачка, баячка, астроложка...).
   Тя влиза в дома ни, пооправя някоя  разместена картина, поопъва пердетата, нарежда каренцата, сменя меката мебел, пясва един дебел  шикозен килим и воала Hug
    Ние сядаме в новия си фотьойл да се наслаждаваме на  тая красота...докато домът ни гори  и ние с него.
    Един умен човек би се обадил в пожарната, а не  на дизайнера си.
    Един мъдър човек би се доверил на Бога, който го е създал и го обича, а не на дявола, който  желае с все сила да го погуби.И в това си желание му подхвърля отрова с лъскава сладичка глазура, четка самолюбието му,  прави му уж добрини, докато му копае гроба.Той си има начини да ни замотае. Но ние си имаме Исус, Св. Дух, имаме ангели на наша страна.Време е да го  осъзнаем, ние не сме сами.Създадени сме по божий образ и подобие, а не да си продаваме  душите за  смехотворни , евтини трикове.
   Така мисля аз.

# 52
  • Мнения: 3 146
   Създадени сме по божий образ и подобие, а не да си продаваме  душите за  смехотворни , евтини трикове.

Въпросът е, че евтините трикове са по-шарени, по-ефектни. Както е и с дизайнерите... Затова хората се привличат от шаренкото, от лесничкото...

# 53
Скъпа svetla, по принцип, отговорът на твоя основен въпрос се състои единствено в личните възгледи на даден човек, тъй като няма обективно верен недвусмислен отговор. Защото ако търсиш доказателства, дадени от науката, за и против ефективността на ясновидството, очевидно е, че според съвременната наука (който и да е клон от нея) това са пълни глупости.
Ако те интересува религиозно становище, трябвада се запознаваш с отделните религии. Има такива, според които ясновидството (не пророкуването!! То е говорене на Бога чрез избран от него човек и никога не се отнася до конкретни обстоятелства.) се приема за нормално, разрешено, но еидинственото важно е да се различи дали от добри или зли сили идва информацията на ясновидеца. Според неортодоксалния ислям, също магизмът и ясновидството са приемливи, според ортодоксалния - не. Според християнството, която и да е от деноминациите, то е напълно неприемливо, по простата причина, че Бог говори само чрез пророци и те са поименно упоменати в Библията. Така е и според юдаизма и исляма, както вече споменах.
Другите "ясновидци" наистина се приема, че виждат неща, които ние, обикновените смъртни, не виждаме, но източникът на информацията винаги е негативен (паднал ангел, демон и т.н.), който цели да заблуди хората, че някой има сила и първоначално дава истинни отговори, за да се хванат хората на въдицата и после започва с вредни въздействия.
Разбира се, това, обще взето, е в сверата на личната вяра. Нищо повече. Лично решение е дали да се довериш или не.

Аз, например, много съм се интересувала, познавам няколко "асновидки" и съм напълно убедена, че не заслужават никакво, ама никакво доревие.

Не забравяй и психологическия фактор. Излекуван и оправил се е твърде силно казано. Психиката е основна при заболяванията, особено такива като рак, това дори е научно доказано. Така че, ефектите са спорни. Статистиката на излекувани-неизлекувани също не е за подценяване.

Моят личен съвет, от опит и от убеждение, е - не се доверявайте на подобни хора. Просто, ако вярвате в свръхестествена (т.е. свръхприродна) сила, нима мислите, че на подобни лица тя ще се довери да лекуват, при това за пари... Звечу направо смехотворно.

Чудно ми е щом цъкрава казва, че са нечисти сили, какво казват за Ванга - тя която е помогнала на толкова много хора и тя с нечиста сила е помагала?

Цитати от Библията са безсмислени, ако човек не е християнин. Ако е християнин, не би трябвало изобщо да се съмнява в това дали са чисти или нечисти сили.

За Ванга Църквата казва същото, което за всички. Нечиста сила. Така нареченият храм на Рупите не е осветен. Беше осветен от Алтернативния синод, но дори и те се отрекоха после.
Помогнала е на много, но знаете ли на колко не е помогнала?

Ванга не може да помогне на всички...В крайна сметка нали Господ решава. А свещениците ни на колко хора са помогнали? За нашата Църква просто думи нямам. И то заради нейните служители. Да вярваш е едно, а да се съобразяваш с нашата Църква - съвсем друго. Нормално ли е Божи служител да служи пиян? Нормално ли е да иска допълнително пари? Нормално ли е Църквата да е един от най-големите собственици на земя в държавата? Въобще колко свещеници са святи хора, добри хора, наистина искащи да помогнат? За съжаление Църквата няма много общо с вярата. И пак за съжаление тя не е адекватна и според мен няма и желание да бъде.

Що се отнася до ясновидството, според мен е хубаво да се ходи само за неконвенционално лечение. Има хора, които могат да лекуват. Но да предсказват бъдещето - това вече мисля, че не е редно. Защото в живота на човека има няколко съвсем сигурни неща, наред с това, че се ражда и умира, всичко друго подлежи на промяна. 

# 54
  • Мнения: 72
В Библията все пак пише за много пророци, които са предсказвали какво ще се случи и които са говорили от името на Бог. Каква според вас е разликата между тях и ясновидците, на които помагат нечисти сили?

# 55
  • София
  • Мнения: 38 523
Сега се сетих за всички от предаването "Ясновидци". Някои от тях си бяха живи вещици!

# 56
  • Мнения: 3 675
Разликата е в това, че тяхната дарба е от Бог.Пророк Даниил проракува с помощта на архангел Гавриил, той е бил асъл ясновидец на вавилонския цар, дори сънищата му е разтълкувал и е станал един от първите люде във Вавилон.Нали сте чели за случката с горящата пещ и ангелът, който спасява мъжете, спасява ги, защото те не загубват вярата си, дори пред лицето на смъртта.На въпроса на Алиана нека отговори някой по-компетентен от мен, че аз не съм много навътре в тези работи. Thinking

# 57
  • Мнения: 167
В Библията все пак пише за много пророци, които са предсказвали какво ще се случи и които са говорили от името на Бог. Каква според вас е разликата между тях и ясновидците, на които помагат нечисти сили?

Лично аз мисля, че разликата е в това, как се използва дарбата. Дали я използваш за другите, без да търсиш облаги за себе си. Също така зависи и от това дали говориш това, което Бог ти казва или си прибавяш и от себе си за лични и други цели. Както беше писал някой по - нагоре - възгордееш ли се и вече се отдалечаш от Бог. Незнам може и да греша.

# 58
  • София
  • Мнения: 38 523
В Южна Америка, във вудуто и прочее несвестни религии се използват много образите на католическите светци. Явно и тук се получава нещо подобно.

# 59
  • Мнения: 3 146
Ванга не може да помогне на всички...В крайна сметка нали Господ решава. А свещениците ни на колко хора са помогнали? За нашата Църква просто думи нямам. И то заради нейните служители. Да вярваш е едно, а да се съобразяваш с нашата Църква - съвсем друго. Нормално ли е Божи служител да служи пиян? Нормално ли е да иска допълнително пари? Нормално ли е Църквата да е един от най-големите собственици на земя в държавата? Въобще колко свещеници са святи хора, добри хора, наистина искащи да помогнат? За съжаление Църквата няма много общо с вярата. И пак за съжаление тя не е адекватна и според мен няма и желание да бъде.

Както няколко пъти казах, Господ и Ванга нямат нищо общо, нито пък Господ може да решава какво прави и не прави някой, нито Ванга. Това си го решава всеки сам, поради богообразнността му - има свободна воля. Абсолютно свободна.

rosiiii, за мое огромно съжаление, ти си права по отношение на Българската Православна Църква. Със сигурност зная, че в Македония е същото, но не зная как точно стоят нещата с православните църкви в другите страни. В Гърция със сигурност, обаче, не е така, както при нас. Свещениците доста по-често са образовани, грижат се за енориашите си. Погледни Вселенския патриарх, например, човекът е изключително образован, ангажиран, знае какво прави, и въпреки това на никого не му пука, нали си ама автокефалия... Тъжна работа!

Аз лично съм катлик от източен обряд, но имам доста познати православни богослови, свещеници. Положението е наистина трагично. Не, че в католическата деноминация всичко е наред, но не можа дори да тава дума за сравнение, поне що се отнася до грижата за енориашите. Историята на православната църква, обаче, е малко по-неспорна от католическата. В света няма нищо съвършено. Но в БГ Църквата наистина е сред най-плачевните неща под небето... Sad


Това, обаче, не може да е причина за един човек да не се интересува от християнското православно учение, което е невероятно и изключително консистунтно, съдържателно и наистина си заслужава да се следва. Въпросът, че православните свещеници в България си нямат понятие от православното учение, е тъжен, но не е повод да се откажеш от вярата си и следването на Църквата. Българската църква не се грижи за хората си, но все пак спасението е лично дело и няма да се потърси отговорност за твоето спасение от еди кой си свещеник. Отговорността е само лична. Свещениците имат двойна отговорност, но твоята не отпада (говоря във второ лице, но не визирам никого конкретно).

В Библията все пак пише за много пророци, които са предсказвали какво ще се случи и които са говорили от името на Бог. Каква според вас е разликата между тях и ясновидците, на които помагат нечисти сили?

Аз по-горе вече писах. Всички пророци, буквално всички, са упоменати поименно в Библията. Няма други, няма и да има. Необходимостта от пророци, според християнството, е наложена от това, че след грехопадението хората не можели вече директно да общуват с Бога, затова били нужни "проводници", избрани от Бог, които да предават словата му. След Въплъщението, т.е. раждането на Бог-Син като изцяло Бог и изцяло човек, това отпада, защото вече се променя оста на историята, определя се, че човешката природа е въздигната и спасена. След Христос няма нужда от пророци, имаме Нов Завет, освободена и спасена човешка природа, като всеки само трябва единствено да актуализира собственото си спасение.

Точно оттам идват разликите в трите авраамитски религии - евреите не са повярвали, че Христос е Бог, а само че се представя за пророк, т.е. не е спасителният цар на юдеите, когото те очакват все още. При исляма, Христос е Син Божи, но не е самият Бог, а е просто пророк. Те признават всички християнски пророци, но истинният е Мохамед, затова казват "Аллах е единственият Бог, а Мохамед - неговият пропок". Мохамед е последният пророк, според повечето мюсюлмани, но има една крило, които очакват пророк от потеклото на Мохамед, от неговия род са и имамите. Но те не са пророци.

В този смисъл, между пророк в авраамитски смисъл и ядновидец в окултен или в какъвто и да е днешен смисъл, няма нищо общо. Пророците не предсказват бъдещето или подобни неща, те просто говорят онова, което Бог им казва, просто някои от нещата са свързани със съдбата на човечеството. Те не са гадатели, предсказатели, изобщо не го правят по своя воля (всъщност, пророците са единствените, които не действат по своя воля. "И Бог насила влезе в него" е кодът, с който се показва, че Бог е избрал пророк. Проверете и ще видите, че те най-често не са искали да станат пророци и първо са се опитали да не бъдат.)
Питайте един ясновидец дали иска да е такъв и често ще кажат, че искат. Няма нищо общо между двете понятия. Да не говорим, че ясновидците говорят за разни сили, често и те не могат да ги дефинират, винаги са размити, вселенски и разни подобни твърдения. Вадете си изводите.

Общи условия

Активация на акаунт