Без такса в детската градина, ако детето Ви има РЕЛК или ТЕЛК?!

  • 59 349
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 48
Децата, които са с 50% ТЕЛК не заплащат въобще такса в детската градина...независимо от кой град са...Това си е прието...по принцип...навсякъде е така...Не заплащат такса и ако са трето дете.

не е вярно ,че децата с увреждания не плащат такси,само ако са в дневен център тогава

# 16
  • Мнения: 82
А дали и за Пловдив важи това?
Синът ми ползва 50% инвалидност, но досега не сме го споменавали и сме си плащали редовно като всички останали. Как е при вас, бих искала да науча въпреки че така или иначе ще разговарям с домакинката и директорката в градината в понеделник. Благодаря предварително!   bouquet
И ние сме така,но аз не знам дали да споменавам,че сме минали на ТЕЛК,освен ако не реша да настоявам за ресурсен учител.В нашата градина няма други болни деца и се притеснявам как ще ни възприемат и дали няма да променят отношението си към детето?

# 17
  • Мнения: 5 682
А дали и за Пловдив важи това?
И ние сме така,но аз не знам дали да споменавам,че сме минали на ТЕЛК,освен ако не реша да настоявам за ресурсен учител.В нашата градина няма други болни деца и се притеснявам как ще ни възприемат и дали няма да променят отношението си към детето?
За Пловдив трябва да си проверите на място.
По принцип е добре да кандидатствате за Ресурсен учител, за да може да се подпомогне работата на детето. Не виждам защо да не споменете, че имате ТЕЛК? То вече са го видели учителите какво може и какво не. Това, че имате ТЕЛК ще ви освободи вас от плащане на такса, учителите не ги касае. За тях, работата с детето Ви ще остане на нивото, на което са работили и досега с него.
Моят син също е единствено такова дете в ДГ. Отношението към него е чудесно /не плащаме никаква такса/. Но има и ресурсен учител, който работи индивидуално с него два пъти седмично  Peace

# 18
  • Мнения: 82
Аз им споменах няколко пъти за ресурсен учител,но на тях като че ли не им се иска да им се пречка външен човек в групата.Тъй,като става дума само за 2 пъти по1 ч. на седмица,за тях това било безсмисленно.Проблема ,че е много палав и постоянно трябва да му се обръща внимание индивидуално ,ще си остане пак за тяхна сметка.Освен това ми споменаха,че трябвало да се планира в учебния план още от началото на годината и тем подобни още.Аз,за да не ги настройвам срещу нас,засега изчаквам,но в предучилищната догудина ще трябва задължително да има ресурсен учител.В интерес на истината,казват ми че той не желае да работи в тетрадките по учебната програма ,въпреки че се стараят да му обърнат необходимото внимание.Смятат,че щом те немогат да се справят,то и друг да дойде пак щяло да е същата работа Thinking.

# 19
  • Мнения: 5 682
Смятат,че щом те немогат да се справят,то и друг да дойде пак щяло да е същата работа Thinking.
Това е много погрешно мислене. Работата на ресурсния се състои именно в това, да помогне на детето.
А иначе, не очаквай те да поемат инициативата за отпускане на ресурсен. Това е твоя работа. Напиши си молба за отпускането на такъв и я предай на директора на ДГ, който от своя страна трябва да придвижи нещата до РИО към МОН. Ако имаш съмнение, че може да не се съгласят отиди директно в РИО и там попитай как да процедираш  Peace

# 20
  • Мнения: 82
Мерси pepi_r   Hug!

# 21
  • София
  • Мнения: 225
Здравейте Hug
Знам,че въпроса е разискван ,но нека Ви помоля ,ако може да ми кажете член № или закон ,та да мога да им го представя в детската градина .Изнесли на таблото правила и изисквания за детската градина ,а когато поисках да попълня молба за това,че детето ми има 50% Телк ми казаха,че това било стара информация и сега не важи.Искам да знам освободени ли сме от такса в детска градина  с 50% на  детето?
Благодаря Ви предварително  bouquet

# 22
  • Мнения: 75
Здравей, bon_toni! Да, ОСВОБОДЕНИ СТЕ! Моят син също е 50% и нашата директорка също се закучи в първия момент, но пък домакинката грабна документите без въобще да ги погледне дори и ни освободи от таксата. Наистина, не мога да ти кажа кой е точно закона и къде можеш да го намериш, но след като са били изкарвали вече веднъж на таблото обявлението няма как да не ти признаят документа. Според мен просто не им изнася да признаят законно полагащите се права на детето ти. Желая ти успех да се пребориш!  Hug

# 23
  • Мнения: 91
здравейте аз имам дьщеря на 3г ,4м сьс 100увреждане  на очите но тази пролет я приеха  в децката градина на баткото на есен ще започни да ходи .Директорката осигори ресурсен учител но таксите се решава на месно ниво  bouquetпп. самата директорка искаше още преди 3месеца да я вземе

# 24
  • Мнения: 5 682
Евала на директорката. Дано с времето да стават все повече и повече хората като нея.
То може би е момента да си похваля и директорката на нашата градина де, както и целия персонал. Те си знаят колко много ги ценя   bouquet

# 25
  • Мнения: 75
Евала, наистина! Това са хора, които са отдадени от сърце на работата си. Поклон пред такива и дано наистина стават повече. didi_koko1968 , ти си истинска щастливка. Много е важно за дъщеричката ти поне според мен да пребивава в обикновена детска градина. Изключително важна роля изиграва в развитието на характера и качествата при дечицата с някакъв проблем. Успех желая!   bouquet

pepi_r, заблазявам ви и на вас! Успех!  Hug

# 26
  • Мнения: 91
Laughingда найстина съм една щастливка  защото целия колектив в градината са отдадени на работата си синът ми ходи 3години в тази детска градина  а сега ще ходи и малката  въпреки заболяването ние сме с ретинопатия  bouquet

# 27
  • Мнения: 176
    mera9, това,което цитираш е напълно вярно!Деца,които са с 50% и над 50% ТЕЛК не заплащат никаква такса в детските градини!
  Ти откъде си сигурна,че децата с увреждания заплащат такси?Прочети внимателно "Наредбата за опред.на местни такси и цени..."-Столичен Общински Съвет,раздел 3,чл.39 и се убеди сама!

# 28
  • Мнения: 2 242
silvana.m, не бъркай София с България  Peace Това, че Столичен Общински Съвет е приел такова решение не означава, че и в другите градове е така. Моето дете беше с над 50% НВСА, сега е с под 50% (не че се е подобрил) но винаги съм плащал пълна такса.

# 29
  • Мнения: 110
Извинявам се,че и аз ще ползвам темата за да попитам нещо.Имам близнаци единият от който е с Телк 74%.В нашия случай как ще се плащат таксите?По принцип близнаците плащат такса и половина.След като единият е с Телк е освободен от заплащане на такса,колко ще плащаме за другия,половината или цялата такса.Моля някой ако знае нека пише.На есен тръгваме на градина но забравих да питам за това.Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт