Чубренки

  • 9 912
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 36
Готово - рецептата е разпечатена и тичам към кухнята. От този форум ще напълнея... Thinking

# 16
  • Мнения: 27 524
От този форум ще напълнея... Thinking

 Joy

# 17
  • Мнения: 243
няма майтап от 2 седмици се опитвам да си почна протейновата диетка и не мога,за сметка на това се хванах да си правя нов готварски тефтер  Embarassed ужас само вкусотиики... Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 1 494
И аз много обичам чуврицата и ще ги направя. Имам един въпрос- ами ако се сложи още малко брашно и се омеси леко? Няма ли така да станат с по-правилна форма и малко по-голямо количество?

# 19
  • Мнения: 2 018
Блонди, сега чета рецептата ти /не съм я правила още/.

Мисля си, че за да имат по добър вид трябва да са бухнали малко. А това няма как да стане, когато сложите содата в течните съставки и оставите тестото да престоява.

От майка ми знам, че содата губи от действието си от момента на съприкосновението с течна съставка, до момента на вкарването в печката. При маята е друго. Там престоява за да втаса.

Аз когато правя нещо със сода, така си подготвям нещата винаги и знам, смеся ли содата с течни съставки от там нататък не трябва да се бавя много, много докато го пъхна във фурната, която пък за това трябва да е загрята за да поеме веднага тестото и да не спадне действието на содата. Това е правило за мен.

Смятам да направя рецептата ти по този начин и ще споделя резултата.

# 20
  • Мнения: 27 524
Може, може. Проблемът беше, че в рецептата (от една стара книга) бяха изпуснали да сложат количеството на брашното и ги правих така, на око. Може би с повече тесто да бухнат като милинки, знам ли? Пробвай и кажи  Hug
Аз пък за содата знам, че тя винаги се разтваря в киселото мляко, защо да не може в течност?  Thinking

# 21
  • Мнения: 2 018
Аз пък за содата знам, че тя винаги се разтваря в киселото мляко, защо да не може в течност?  Thinking

Содата се угасява в кисело мляко /неутрализира/. В химията /по която не бях добра/ се казва, че основа /содата/ + киселина /киселото мляко/ става неутрализация. От содата нищо не става повече, също така изчезва киселината в млякото.
Содата в млякото се слага за да се убие киселината в млякото.

А при съприкосновение на содата с тестото /без киселина/ започва да се отделя нещо си /и трябва да се бърза/ и кара тестото да бухва. Ако не е много кисело млякото в което слагаш содата, пак може да бухне, защото ще има остатъци от "неугасена" сода.

От мен толкова, с познанията ми по химия.  Embarassed

# 22
  • София
  • Мнения: 10 858
Току що ги направих по рецептата на Блонди, но вместо сирене, сложих кремвирши. Аромата е божествен!  Heart Eyes


Аз пък за содата знам, че тя винаги се разтваря в киселото мляко, защо да не може в течност?  Thinking

Содата се угасява в кисело мляко /неутрализира/. В химията /по която не бях добра/ се казва, че основа /содата/ + киселина /киселото мляко/ става неутрализация. От содата нищо не става повече, също така изчезва киселината в млякото.
Содата в млякото се слага за да се убие киселината в млякото.

А при съприкосновение на содата с тестото /без киселина/ започва да се отделя нещо си /и трябва да се бърза/ и кара тестото да бухва. Ако не е много кисело млякото в което слагаш содата, пак може да бухне, защото ще има остатъци от "неугасена" сода.

От мен толкова, с познанията ми по химия.  Embarassed

Има логика, наистина. Аз като се замисля, всичко, което правя със сода не е бухвало никога  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 27 524
От содата нищо не става повече

Тогава от какво бухват кексовете и питките, ако содата наистина се е скапала? Thinking

# 24
  • Мнения: 2 018
От содата нищо не става повече

Тогава от какво бухват кексовете и питките, ако содата наистина се е скапала? Thinking

Трябва да питаш химик? Може би количеството сода което слагаме в кексовете и по-голямо от киселините в млякото.

# 25
  • Мнения: 1 494
По тази причина аз пък слагам содата в брашното, а не в млякото. Обикновено брашното е последната съставка и се слага после във фурната. Но така или иначе тесто със сода никога не може да бухне колкото с бакпулвер. А дори със сода да са, самото тесто е по-леко и по-лесно бухва.

# 26
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Аййй , съвсем се оплетохте с тия соди и бакпулвери , киселини и прочие ....
Всичко в рецептата е точно както си трябва .
Угасяйте содата в киселина , че да не ви смърди на сода и да ви посинява печивото .
Бо ще прощаваш ама това дето си го писала хич не е вярно , Абигейл бакпулвера е равни количества сода и лимонтозу , така , че и ти замълчи .
Блонди - добре са си соленките за немесено тесто - разпльокнати малко , щото няма какво да ги задържи , но какво от това ...
Който иска да са му формирани да поомеси , разточи , нареже и изпече - ще получи домашни соленки . Ако замени маслото със свинска мас ще станат пръхкави и по-дълготрайни !
Може и кашкавал за пръхкавост и по-издържана форма .

# 27
  • Мнения: 1 494

Бо ще прощаваш ама това дето си го писала хич не е вярно , Абигейл бакпулвера е равни количества сода и лимонтозу , така , че и ти замълчи .


Въпрос на мнение и знания... Wink

# 28
  • Мнения: 27 524
бакпулвера е равни количества сода и лимонтозу

Абсолютно е така  Peace

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Задължително ще ги опитам и аз  Peace

Общи условия

Активация на акаунт