Неплатен и платен отпуск след майчинство?

  • 117 603
  • 910
  •   1
Отговори
# 60
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
благодаря ти   bouquet

# 61
  • Мнения: 385
Здравейте момичета и Честита нова година!

Може ли да ми кажете кой плаща осигуровките при неплатен отпуск?

# 62
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте момичета и Честита нова година!

Може ли да ми кажете кой плаща осигуровките при неплатен отпуск?
Чл. 40б) от ЗЗО. За лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете или поради производствена необходимост и престой

# 63
  • Мнения: 227
Здравейте момичета   bouquet

Аз пък никъде не видях да пише, ако искаш да ти платят платената отпуска при условие, че не искаш да я ползваш, брутна заплата ли трябва да ти платят или нетната и в какъв срок ?

И ако приемерно съм си намерила друга работа и искам да прекратя договора с настоящия работодател, каква е процедурата за да почна нова работа, за да ми платят отпуските, и да мога да прхвърля майчинството на някой друг. Питам за да не ме извъртят !!

И последен въпрос - може ли да се прехвърли майчинството на таткото, който не се води никъде на работа ? И като не се води безработен в бюрото по труда, дали ще може по новия закон да се заведе като детегледачка ?

# 64
  • Мнения: 881
Здравейте момичета   bouquet

Аз пък никъде не видях да пише, ако искаш да ти платят платената отпуска при условие, че не искаш да я ползваш, брутна заплата ли трябва да ти платят или нетната и в какъв срок ?

И ако приемерно съм си намерила друга работа и искам да прекратя договора с настоящия работодател, каква е процедурата за да почна нова работа, за да ми платят отпуските, и да мога да прхвърля майчинството на някой друг. Питам за да не ме извъртят !!

По първият въпрос: Неизползваният платен отпуск се изплаща само при прекратяване на трудовия договор - чл.224 от КТ. Изплаща се по същият начин както ако беше на работа т.е. нетния размер.
За прехвърляне на майчинството незнам нищо, но процедура, за да почнеш нова работа няма нищо ново. Прекратяване на договора, попълване на трудовата книжка, изплащане на заплата и обезщетения ако има такива и отиваш да подписваш новия договор. 

# 65
  • Мнения: 2 471
При прехвърляне на майчинство от майката на бащата, той задължително трябва да се води някъде на трудов договор.

# 66
  • Мнения: 227
jijip - Мерси много за инфото   bouquet По тоя повод искам да те питам ако спра майчинството и ако прекратя трудовия договор и започна друга работа ще ми плащат ли пак по 100лв майчинство или губя и тази сума ?

Dencho
- това е ясно че трябва да се води на работа, ама нали има сега програми по заетостта /бюрата по труда/ и нали баби и дядовци могат да стават гледачки, неможе ли по тая линия и таковците да станат ако не се водят на работа ?
И другото което чух по този повод: Вярно ли е че имало някакво ограничение в това колко баби по програмата за заетостта ще станат детегледачки или няма такива ограничения ?

# 67
  • Мнения: 2 471
Аз казах, при какви условия се прехвърля остатъка от платеното майчинство.

Ето част от националната програма "В подкрепа на майчинството"

7. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОГРАМАТА
7.1. Майките/осиновителки, които желаят да се включат в програмата, подават писмени заявления в дирекциите “Социално подпомагане” по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния. Към писменото заявление се прилага удостоверение за обстоятелството, че майката/осиновителката е с право на обезщетение при отглеждане на малко дете по чл.53, ал.1 или по чл.54, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване.

   7.2. Удостоверението следва да съдържа данни за: трите имена на майката/осиновителката и ЕГН /ЛНЧ/; постоянния или настоящ адрес; периода, за който е разрешен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, поредността на детето, датата на раждане на детето.

   7.3. Удостоверението се издава от териториалните поделения на Националния осигурителен институт на майките/осиновителките, чийто отпуск по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда е разрешен за периода след 1 януари 2007 г.

   7.4. Удостоверението за майките/осиновителките, заварени в отпуск за отглеждане на малко дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда и получаващи обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване към 1 януари 2007 г., се издава, както следва:
   7.4.1. от осигурителите - за наетите от тях лица; от едноличните търговци, които имат наети на работа лица - за тях и за наетите от тях лица; от търговските дружества - за собствениците и съдружниците в тях;
   7.4.2. от териториалните поделения на Националния осигурителен институт- за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършват от териториалните поделения на Националния осигурителен институт (за лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, за земеделските производители и тютюнопроизводителите и за едноличните търговци, които нямат наети на работа лица);
   7.4.3. от осигурителните каси - за членовете на осигурителните каси.

   7.5. Дирекциите “Социално подпомагане” изпращат предложения-заявки  за разкриване на свободни работни места по програмата до съответните дирекции “Бюро по труда”.

   7.6. Дирекциите “Бюро по труда” удовлетворяват предложенията-заявки по реда на постъпването им, в рамките на финансовия ресурс за реализация на програмата.

   7.7. Дирекциите “Бюро по труда” извършват първоначален подбор и организират провеждането на интервю на майката/осиновителка с подбраните безработни лица. Насочването на безработните лица за наемане по трудово правоотношение на разкритите работни места се извършва в съответствие с избора на майката/осиновителката.

   7.8. Майката/осиновителка има право сама да избере безработното лице, независимо от спецификата на образованието и професионалния му опит.

   7.9. Безработните лица, които желаят да участват в програмата, задължително представят в дирекциите “Бюро по труда” удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.

   7.10. Наличието на родствена или съпружеска връзка между майката/осиновителката и безработното лице не е пречка за участие в програмата.

   7.11. Наетите по програмата лица полагат грижи за отглеждането на малките деца в съответствие с разработена и утвърдена от работодателя длъжностна характеристика.

   7.12. Препоръчително е наетите по програмата лица да ползват основния си платен годишен отпуск през времето, когато майката/осиновителката ползва платения си годишен отпуск.   

   7.13. Обменът на информация между Националния осигурителен институт и Агенцията за социално подпомагане във връзка с осигурителния статус на майките/осиновителките, сключените трудови договори и актовете за прекратяване на трудовите договори по програмата, се урежда със Споразумение между двете страни.


   Приложение № 1



СТАНДАРТИ
за предоставяне на грижи за малки деца


   1. Лицето, което полага грижи за малкото дете по условията на програмата “В подкрепа на майчинството”:
•   полага грижи за личната хигиена на детето;
•   отглежда детето според режим, подходящ за възрастта му и при зачитане на индивидуалните особености на детето;
•    храни детето в съответствие с изискванията за възрастта;
•   осигурява индивидуални грижи и внимание, отношение на топлота;
•   има задължение за съобщаване при инциденти на съответните компетентни органи;
•   отговаря за сигурността и безопасността на детето и опазва имуществото в дома, който посещава.

2. При решаването на всички въпроси относно грижите за детето се зачита мнението на родителите.

# 68
  • Мнения: 385
anii_ta благодаря   bouquet

# 69
  • Мнения: 127
Привет,момичета,и аз да попитам:ако си прекратя майчинството и си взема платения годишен отпуск(събрал ми се е доста-за 3 години),докато детето ми навърши две години имам ли право да получавам половин майчинство?

# 70
  • София
  • Мнения: 1 352
Привет,момичета,и аз да попитам:ако си прекратя майчинството и си взема платения годишен отпуск(събрал ми се е доста-за 3 години),докато детето ми навърши две години имам ли право да получавам половин майчинство?
По време на платен годишен отпуск, на отпуск за временна неработоспособност, болнични за гледане на болно дете се изплаща 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 години.

# 71
  • Мнения: 127
Благодаря много.А трябва ли да подавам някаква молба за тези 50% в НОИ или при работодателя,или това става автоматично?

# 72
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря много.А трябва ли да подавам някаква молба за тези 50% в НОИ или при работодателя,или това става автоматично?
След като се върнеш на работа трябва да подадеш при работодателя Приложение 4 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 КСО. Работодателя я носи в НОИ.

# 73
  • Мнения: 127
Още веднъж благодаря много!!!

# 74
  • Мнения: 2 673
Нямах възможност да прочета всички постове, дано не повтарям въпроса...Но, .. платеното майчинство ми изтече ноември, върнах се на работа НО РАБОТОДАТЕЛЯ НЕ МИ ПОЗВОЛИ да си взема платения отпуск полагащ ми се в годините на майчинство . Въпроса ми е : На по- голяма база ли ще ми изчислят отупска ако работя ШЕСТ МЕСЕЦА \до май\ или да си го взема сега? Благодаря предварително! Wink

Общи условия

Активация на акаунт