Какво да ядем при проблеми с кръвното?

  • 30 930
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 257
Чесънът сваля кръвното.

# 16
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Благодаря   bouquet

# 17
  • Мнения: 2 959
...Лененото семе не се препоръчва за деца под 6 години...
Мадам Бондюел, а защо?! Заради недостатъчният ензим, а оттук и непълното усвояване на омегите ли? А за забавянето на действието на лек- вата, незнаех, явно действа както греипфрута на АБ.
...събиране на границите. Напр. 113 на 95...
Горещо Майче, предполагам не за Теб става въпрос, нали?! Това ми се струва доста рисково положение на висока долна граница? Изследван ли е холесторола? Още ли отдаваш внимание на суровите храни като миналата година?

# 18
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Kalida , здравей! Ами, за съжаление за мен става дума. Не беше еднократно и затова се притесних. Моята лекарка нищо не каза, като споделих и го отдава на натоварения ми режим в момента. Аз знам горе долу как да се вдигна на крак, но времето ми е ограничено засега.
Суровите храни са ми приоритет, но пробвах и безглутенов режим, от който съм много доволна.

Много ми е приятно пак да се засечем! Hug

# 19
  • Мнения: 334
...Лененото семе не се препоръчва за деца под 6 години...
Мадам Бондюел, а защо?! Заради недостатъчният ензим, а оттук и непълното усвояване на омегите ли? А за забавянето на действието на лек- вата, незнаех, явно действа както греипфрута на АБ.

Децата и бременните жени са рискова група, с която много се внимава при прилагането на лечебни средства, една от причините за което е недостатъчен брой научни наблюдения, тъй като има проблеми с етичността на изследвания с тези групи пациенти. Съвсем внимателно го формулирам да не напиша лекарства, защото билките също съдържат биологичноактивни вещества и трябва да се имат предвид. В случая тревогата е не толкова с омега-мастните киселини, колкото с  цианогенните гликозиди.
Децата имат донякъде различен метаболизъм от възрастните, има документирани случаи, в които вещество, което действа успокояващо на възрастни, прави дете хиперактивно.

За грейпфрута темата е дълга  Laughing, ако Ви е интересно, ще си кажа, но там и механизът, и ефектът е различен. Воден екстракт от ленено семе се пие най-вече при проблеми със стомаха, тъй като образува защитен филм върху стомашната лигавица и я предпазва от дразнене. Това се дължи на слузните вещества, които се съдържат в него. Въпросът е, че същият този защитен филм затруднява абсорбцията на поетите след или непосредствено преди това лекарства, което води до отслабването на действието им. Ако просто сте поръсили кекс или нещо друго с ленено семе - няма да постигнете този ефект.

# 20
  • Мнения: 2 257
За грейпфрута темата е дълга  Laughing, ако Ви е интересно, ще си кажа, но там и механизът, и ефектът е различен.

На мен ми е интересно. До преди 6-7 години не знаех, че грейпфрут не трябва да се приема с някои лекарства. Искам да знам още за него, в този смисъл. Flutter
Благодаря!

# 21
  • Мнения: 2 959
...Не беше еднократно...
Горещо Майче, това не е много добре. Явно доста стрес Ти се е насъбрал в момента, след като дори тялото Ти реагира толкоз спонтанно. Вземай се в ръце, повече почивка и време за Себе Си да намериш. как мина празника на щерката, миналата година се беше проявила доста добре? А как имплантираш суровите храни сред домочадието, харесват ли се? А защо започна безглутеновият режим, celiac disease ли откри, той е малко ограничаващ от гледна точка на брашната и сириълсите?
Мадам Бондюел, а защо пишете само за воден извлек на лененото семе? Тук дори препоръчват в рецептите част от брашното да се заменя с флакс.
Джи, аз едва ли бих могла да Ти дам компетентен отговор, но мога да Ти кажа това което аз знам. Грейпфрута, или по точно нег. химикали в сока и в пулпата му, могат да взаимодействат с ензимите, които помагат за абсорбцията на определени лек- ва. Пример са лек- вата за понижаване на холестерола, а по последни изследвания и за лек- ва за сърцето, против рак и за след трансплантация на органи. А иначе това е страхотен плод, богат на вит. С, ликопен, помага за абсорбцията на Са, помага за контрола на теглото, както и за изгарянето на мазнини/ тази му страна Ти със сигурност познаваш добре/. Много може да се пише за него, но Мадам Бондюел ще Ти даде най- точен отговор.

# 22
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Kalida , суровите храни са за предпочитане вкъщи, което ме улеснява. безглутеновият режим вече широко се препоръчва за много проблеми и наистина се отразява добре на организма. Иначе синът има алергия, но не до степен съвсем да го пазя, а останалото домочадие е без претенции.
За себе си ще мисля след време, когато намеря време за сън над 5 ч на нощ. Какво да се прави, живота е борба.

# 23
  • Мнения: 334

Малко история
Историята на грейпфрута е донякъде неочаквана, защото около взимодействието му с лекарства почва да се шуми чак преди малко повече от десет години, когато човек, приемащ лекарство за понижаване на кръвното налягане получава симптоми, подозрително сходни с тези на предозиране. А той си го приемал нормално и по схема. Няма да ви държа в напрежение - пациентът щастливо пийвал по една-две чаши прясноизцеден грейпфрутов сок сутрин.

Механизъм
В крайна сметка се установяват две основни групи съединения в състава на грейпфрута - флавоноиди (от тях най-вече нарингенин и др.) и кумарини (конкретно - бергамотин и още няколко), отговорни за случващото се.  Много от лекарствата, които приемаме, се разграждат от група ензими в черния ни дроб, обединени под наименованието цитохром P 450, а веществата от грейпфрутовия сок се свързват с част от тези ензими. Резултатът е по-висока концентрация на конкретното лекарство, отколкото е предвидено, което може да доведе до нежелани лекарствени реакции, които иначе не биха се проявили.

Сега е моментът за няколко уговорки:
- става дума за прясноизцеден сок от грейпфрут, тези вещества са нестабилни и се съдържат в значително по-ниска концентрация в натуралния сок, например. Като цяло, изяждането на половин-един грейпфрут няма да Ви навреди, дори да пиете от тези лекарства (ще стигна и до тях), с които грейпфрутът взаимодейства. Червеният грейпфрут е по-богат на нарингенин и бергамотин от жълтия. 
   
- грейпфрутът наистина е много полезен, както казва Kalida - съдържа големи количества витамин С, витамин РР, флавоноиди и много други. Разказвам Ви всичко това по-скоро като любопитен факт, отколкото като нещо, за което да се тревожите. На листовката на всички лекарства, за които се очаква да взаимодействат с грейпфрутовия сок е указано той да бъде избягван по време на курса на лечение.

Лекарства, които могат да взаимодействат грейпфрутовият сок 
За текущо предписваните лекарства, особено от тези които човек може да си вземе от аптеката без рецепта - няма проблеми. Рисковите групи лекарства са:
- за сърдечно-съдова система: калциеви антагонисти (амлодипин, нифедипин, верапамил...), антихиперлипидемични (симвастатин и др.)
- за нервна система: бензодиазепини (например диазепам, триазолам), карбамазепин, сертралин
- други: кортикостероиди (етинилестрадиол); имуносупресори, HIV-протеазни инхибитори
Има и други, но това са най-основните групи от лекарства.

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 22:45 от Madame Bonduelle

# 24
  • Мнения: 334
Мадам Бондюел, а защо пишете само за воден извлек на лененото семе? Тук дори препоръчват в рецептите част от брашното да се заменя с флакс.

 Laughing той ми е познат като употреба. Бихте ли споделили примерна рецепта, моля?

# 25
  • Мнения: 2 959
Ей, Горещо Майче, вярно, борба е, ама за да излезеш победител трябва да си най- вече здрава че слънцата Ти на Теб разчитат. Така че не чакай 2- 3 месеца за да се вземеш в ръце, а намери време сега и на момента. Стреса на който си подложена, малкото сън който Си позволяваш и семейните ангажимента изискват стабилно здраве. Пребори ли хормоните или те подпомагат донякъде тез опасни кръвни граници? На кой безглутенови брашна залагаш, аз напоследък вземам предимно киноа, елда. Опитвала ли си милет и амарант/ не ги зная на Бг, извинявам се/? И ако Ти остане своб. време кажи как се бориш с излизането от опасните 113/ 95, може да Си полезна със съвети на други в Твоето със- е.
Мадам Бондюел, а миналата година имаше направени някакви изследвания, свързващи грейпфрута със рака на гърдата при жените в менопауза, доразви ли се идеята или все още се чака медицинско официално становище? Явно беше, че грейпфрута завишава нивата на естрогена в женският орг- м, а това е предпоставка за тоз вид рак. И още нещо, незнам дали Джи е доволна от отговора Ви за тоз плод, но аз съм Ви много благодарна за цялата таз информация за грейпфрута поднесена в тоз чудесен обобщен вид!

# 26
  • Мнения: 2 257
Мерси за информацията, Мадам Б, страхотно! Калида, благодаря и на теб.

В Америка, където живея, на лекарствата, които взаимодействат по неприятен начин с грейпфрута има обозначение на самата кутийка. Веднъж ми се е случвало да попадна на такова, не помня какво и за какво беше, но изрично пишеше за нежелани ефекти при приемането му с грейпфрут. Надявам се тази практика да навлезе и в БГ.

# 27
  • Мнения: 2 959
Мадам Бондюел, а защо пишете само за воден извлек на лененото семе? Тук дори препоръчват в рецептите част от брашното да се заменя с флакс.
...примерна рецепта,...
Как успяхте да го направите това чудо, Мадам Бондюел?! Да успеете да вмъкнете питането Си с мой цитат преди да съм го пуснала, затова и не съм Ви отговорила вчера, извинявам се?! Явно модераторите могат много неща!
А иначе за рецепти, аз не съм много по тях, но мога да Ви дам линк с добри съвети, а тук най- долу има няколко рецепти . Аз винаги го поръсвам в/ у салата си, и затова никога не съм чувала за водният извлек. Дано да съм Ви била полезна поне отчасти.

# 28
  • Мнения: 334
Как успяхте да го направите това чудо, Мадам Бондюел?! Да успеете да вмъкнете питането Си с мой цитат преди да съм го пуснала, затова и не съм Ви отговорила вчера, извинявам се?! Явно модераторите могат много неща!

 Joy От утре за започвам да чета и мисли. Много благодаря за линкчетата, беше ми интересно!   bouquet

Джи, в Америка практиката е такава  основно заради спецификата на съдебната система. Европейското законодателство е донякъде различно в това отношение и залага изцяло на листовката. Тенденцията е към уеднаквяване в световен мащаб, но нещата стават бавно...

# 29
  • Мнения: 831
Цитат
За грейпфрута темата е дълга  , ако Ви е интересно, ще си кажа, но там и механизмът, и ефектът е различен.
Мадам Бондюел  bouquetБлагодаря за темата.
Някои неща си ги знаех от обща култура Flutter,но сега ми беше изключително интересна-Историята на грейпфрута.

Общи условия

Активация на акаунт