Фитнес за мозъка?

  • 6 111
  • 75
  •   1
Отговори
# 15
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Спомням си в тази връзка за най-възрастната студентка у нас, а и в Европа, която е на 80 години, следва немска филология в университета в Търново.
Причината, поради която е станала студентка, е мозъчно-съдово заболяване. Според лекарите активната умствена дейност може да помогне да се превъзмогнат проблемите, свързани с болестта.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=256691

# 16
  • Мнения: 1 533
Този въпрос ме тревожи отдавна. Баба ми е на 84 и е с такава тежка склероза, че през по-голямата част от времето не знае нито коя е, нито ние кои сме, и все пита къде й е леглото или пък тоалетната. Слава богу, натоварвам си мозъка ежедневно с работата. Преводите са чудесен фитнес за мозъка. Чат-пат играя конКУИЗтадор онлайн. Всичко е за сметка на телесния ми фитнес, обаче. В тази връзка се чудя, защо трябват усилия да си нагънем мозъка, а паласките и шкембето се нагъват перфектно и от самосебе си. Обмислям да инвестирам в кростренажор, вдъхновена от ентусиазма на Плетящата и Василиса.

# 17
  • Мнения: 25 633
Мисля си, че най-добрата гимнастика за ума е борбата за оцеляване.
Нямам предвид измисления Сървайвър, а буквално.

# 18
  • Мнения: 24 467
Редовни упражнения с натоварвания за "различните зони", подходяща "диета" /моята включва шоколад  Laughing/ и непреминаване границата на допустимото, ей тъй, да не се прекалява.
Обичам да решавам задачи с големия син, особено логическите от състезанията. Измислянето на нови игри за малкия си е чисто упражнение. Нямам време за нещо по- сериозно извън работата си, тя ме натоварва предостатъчно в тази насока.
Иначе "физическото" на-пре-товарване на собствения ми мозък е много голямо, но едностранчиво /имам предвид точно работата си/, поради което отпускам редовно, включително и тук, където пък се старая да не се потя много. Хигиена, един вид, работа- почивка.
И при мен куца другият фитнес, ама не се кося, да не пострада самочувствието пък.

# 19
  • Мнения: 2 030
Аз също обичам  задачите от математическите състезания, особено от "Европейско кенгуру" и решавам тестове на Менса.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 783
Завърших медицина, специализирах в най-обшириния и дял, изучих и практикувам още една наука, говоря прилично два езика, накрая записах детето в еврейско училище и започанх да уча и иврит за да му помагам. Няма судоку, което да може да ми се опре, имам огромна обща култура, базирана на много четене. Но и досега губя пари, ключове и никога не знам къде ми е телефона  и не помня измих ли си зъбите суринта, не забелязвам неизрязаните нокти на децата. Т.Е. практическа полза нЕма. Ама поне се изфуках  Flutter
Няма такова количество правописни грешки, колкото бях направила.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:30 от Имелда Маркос

# 21
  • София
  • Мнения: 2 840
Всъщност, най-много мозъчни клетки измират в първите ни 7 години, ако не се "тренира" мозъка.
Може да се каже, че ако тогава сме ги спасили, сега е възможно да лежим на тая кълка.
Ако не - по-хард натоварване и то с разни логически задачи, а не с трупане на информация, защото това може да го блокира, вместо да го "проветри" и освежи.

# 22
  • Мнения: 1 547
... а не с трупане на информация, защото това може да го блокира, вместо да го "проветри" и освежи.

Това е част от моята фитнес програма - упражнения за мигновено забравяне на ненужности. Проблемът е, че покрай сухото гори и мокрото - също като Имелда все търся ключове, палта и телефони, да не говорим пък, че никога не зная колко пари имам... За сметка на това обаче, наследството ми от преди години, когато още нямах мозъчна хигиена, включва милиони телефонни номера наизуст, рождени дни на познати и непознати, безкрайни списъци с изпълнители и техните творби, и т.н. къде смислена, къде безсмислена база данни.  Mr. Green


Харесва ми подходът на Шерлок Холмс към мозъчното пространство - като към килер с много чекмедженца. Всяко нещо трябва да си има място, всеки къс информация трябва да се огледа и ако има полза да се запази, тогава да се прибере и надпише грижливо. Смяна на сезона - прочистване на килера. По този начин мозъкът си намира по-бързо мисълта, която му трябва, а не чака случайно да се натъкне на нея.

# 23
  • Мнения: 843
    Судоку,  което писва / Вълчо е прав/ и все повече го правя по- скоро   по норматив  за време.
     И не ми се смейте много -  спайдър солитер, трудно ниво .   Ама не дали ще стане пасианса .  Заяждам се с един и рестартирам, разигравам вариантите, като се стремя да помня  какво има под реда карти.   Доста има за помнене.    Великолепно е за концентрация и събуждане сутрин с кафето.
     Нещо , което ми е останало от  баща ми.     Географски,  някак.  Например да си напиша всички американски  щати по азбучен ред.   Нищо лично към Щатите,  но ми харесваха как звучат като дет/ инданци и коВбойци,  нали играехме/ Все ми се губят от 2- до 4  щата, обаче и все различни.
      Държавите в Африка /  ама да престанат да си сменят имената, разделят и обединяват ,че ми писна/
          Държавите в даден континент /  като  дете/  С Австралия ми беше най- лесно. Laughing
.  Столици и течащите реки в тях.   Паричните единици /  но те се запомнят лесно  и става скучно/
   Верно , че има  Гугъл,  но пък е много приятно да си го извадиш от мозъчните гънки/ чекмедженца .
  И   това не го демонстрирам,  защото хора  си мислят, че това е ум и те ненавиждат,  а това е просто  детска игра, която продължавам.
 Ненавиждам и не помня исторически дати.  Blushобичам историята,  но като кървава / понякога/приказка,  без дати.

# 24
  • Мнения: 1 434
Чета книги  ,гледам   много  филми   като  цяло съм киноман ,  започнала съм отново да  уча английски намирам си работа за мозъка ... Свикнала съм    да  чета   ,започна малко да ми липсва студентския живот , но нормално  Такъв е живота ! Mr. Green

# 25
  • Мнения: 4 371
Крейзи:
Цитат
Рибеното масло съдържа омега – 3 мастни киселини – полиненаситени киселини, които се набавят с храната или под формата на добавки към храната. Омега – 3 мастни киселини се съдържат в прясната дълбоководна риба, рибеното масло и някои растителни масла – ленено и орехово. Тези мастни киселини са от важно значение за всяка жива клетка на организма. Тъй като се съдържат във високи концентрации в нервната тъкан, полиненаситените мастни киселини подпомагат предаването на нервните импулси и са необходими за нормалното развитие и функциониране на мозъка. Те са необходими и за възстановяването и производството на нови клетки. Препоръчва се приема им от лица със сърдечно съдови заболявания, намаляват риска от атеросклероза, исхемичен инсулт и образуване на тромби.
и:
http://zdrave.log.bg/article.php?article_id=11212

Редактирам, да кажа че съм се отдала на ядене, не упражнения - какаото подобрява кръвообръщението на мозъка, бадемите и те са храна на мозъка Laughing

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:45 от Дуци

# 26
  • Мнения: 216
Крейзи:
Цитат
Рибеното масло съдържа омега – 3 мастни киселини – полиненаситени киселини, които се набавят с храната или под формата на добавки към храната. Омега – 3 мастни киселини се съдържат в прясната дълбоководна риба, рибеното масло и някои растителни масла – ленено и орехово. Тези мастни киселини са от важно значение за всяка жива клетка на организма. Тъй като се съдържат във високи концентрации в нервната тъкан, полиненаситените мастни киселини подпомагат предаването на нервните импулси и са необходими за нормалното развитие и функциониране на мозъка. Те са необходими и за възстановяването и производството на нови клетки. Препоръчва се приема им от лица със сърдечно съдови заболявания, намаляват риска от атеросклероза, исхемичен инсулт и образуване на тромби.
и:
http://zdrave.log.bg/article.php?article_id=11212

Редактирам, да кажа че съм се отдала на ядене, не упражнения - какаото подобрява кръвообръщението на мозъка, бадемите и те са храна на мозъка Laughing

също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)

# 27
  • Мнения: 4 371
също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)
Кое се съдържа в сухото мляко?

Покрай темата се сетих за суровите бадеми и ги нагънах набързо Mr. Green

# 28
  • Мнения: 3 098
Шах-най-добрата гимнастика за мозъка.
Изу4аване на езици,прием на подходящи храни...
Т.Е. практическа полза нЕма.
Има,има. Grinning Най-голямата защитна функция на мозъка е да забравя.Т.е.да изхвърля нещата,които не са важни.И да отваря място за други,които наистина са такива.
Факт е,4е можем да си спомним слу4ка от особена важност с вси4ките й подроности преди 10 години,но не можем да си спомним сутринта на предната седалка или отзад в колата сме метнали 4антата си. Laughing

# 29
  • Мнения: 216
също така намаляват възпалението( например при артрит) и cа МНОГО важни за бременни и кърмачки, и да се съдържат в детската формула ( сухото мляко)
Кое се съдържа в сухото мляко?

Покрай темата се сетих за суровите бадеми и ги нагънах набързо Mr. Green

Омега 3 мастни киселини( DHA и EPA (lat.)), не се съдържат и за това ги слагат изкуствено като добавка ( поне тук така правят)

Общи условия

Активация на акаунт