Съкращение на бременна?

  • 8 695
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 683
Аз също мисля, че нямат право, но тя трябва да каже, че е бременна и да покаже бележка.

Ок, ще и кажа, че е по-добре да не чака края на 3-я месец. Благодаря ви за ценната информация!  Peace

# 16
www.lawsbg.com/articles/130-uvolnenie-sukrashtavane-shtata.html

Освен това всеки един от тези документи, които не Ви е връчен за подпис или не е бил съставян или не е съставен когато трябва, влече след себе си отмяна на уволнението  от съда, с присъждане на съответните обезщетения.

# 17
za6to darjavata ni ne za6titava bremennite na dogovor v izpitatelen srok, a samo tezi na postoqnen kakvo sa vinovni 4e sa popadnali v tova polojenie

# 18
  • Мнения: 14
Za6to darjavata za6titava samo bremennite koito sa na postoqnen dogovor, imam li vina 4e sam zabremenqla i sam na izpitatelen srok ? Qvno e trqbvalo da si mal4a i da ne kazvam na nikogo zada ne me uvolnqt kakto i napraviha!!!

# 19
  • Мнения: 631
Мен ако питаш, приятелката ти да си взима болнични и да си дочаква края на бременноста така. Ако е частна фирма не биха я държали на работа....винаги ще намерят предтекст да я освободят, а сега освободят ли я губи осигуровки и всичко останало

# 20
  • Мнения: 110
Аз съм горе долу в същото положение и мога да ти кажа, че приятелката ти е защитена от Закона, но при условие че е дала на работодареля си документ, удостоверяващ бременността й.

Задължение за уведомяване
Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Бременната работничка или служителка ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

# 21
  • Мнения: 59
Аз пък знам,че колкото и да е работила във въпросната фирма и на какъвто и договор да е пак могат да  я съкратят.Същото се случи с мен при положение,че знаеха за състоянието ми.Бях бременна в 3 месец,когато ми казаха,че ме освобождават от работа.Тогава  ми подшушнаха,че мога да изкарам цялата си бременност на болнични,понеже по време на болничен не могат да ме съкратят.Така през цялото време не се вяснах в службата,носеше ми ги една колежка.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 817

 rotfImbo Като прочетох заглавието и аз си помислих че става въпрос за същото обаче после разбрах че съм сбъркала  smile3532


По темата: Не съм наясно

# 23
  • Мнения: 1 949
Трябва да уведоми работодателя си писмено. Напр.: След направен АГ преглед при д-р **** (координати на лекаря) се установи, че съм бременна в *** г.с. Прилагам **** (някакви бележки от лекар).

И това да го внесе с вход.номер в деловодство или каквото имат там. Ако желае след това може да си вземе болничен за цялата бременност, а болничният да й се изплаща от НОИ. По време на олничен или майчинство не може да бъде съкратена или уволнена.

# 24
  • Мнения: 1 949
Za6to darjavata za6titava samo bremennite koito sa na postoqnen dogovor, imam li vina 4e sam zabremenqla i sam na izpitatelen srok ? Qvno e trqbvalo da si mal4a i da ne kazvam na nikogo zada ne me uvolnqt kakto i napraviha!!!

Ами да, трябвало е да си траеш и малко след като преподпишеш договора си да ги уведомиш писмено.

А в случая и ти имаш вина. Можеше да направиш справка с Кодекса на труда. След като изтече изпит.срок това не се води нито уволнение, нито съкращение, а просто не преподписват договор с теб. И уведомленията трябва да са писмени.

# 25
  • Мнения: 14
Pismeno ili ustno za tqh nqma zna4enie!

# 26
  • Мнения: 1 949
Pismeno ili ustno za tqh nqma zna4enie!

Има, има, ако е устно, винаги могат да се отметнат и да се направят, че не са знаели. Но ако уведомлението има вход. номер, няма как да се измъкнат. Специално в твоя случай е трябвало да изчакаш да ти мине изпитателния срок и след като подпишеш постоянен договор, тогава да им кажеш. Не е коректно, да, но пък ти дава някаква сигурност.

# 27
  • Мнения: 14
do kraq na izpitatelniq srok pri vsi4ki polojeniq 6tqha da razberat za6toto 6te6e da si li4i otvsqkade! A i nazna4eniqt lekar vav firmata me uverqva6e 4e ne e nujno nikakav dokument 4e sum bremenna. Thinking

# 28
  • Мнения: 1 949
do kraq na izpitatelniq srok pri vsi4ki polojeniq 6tqha da razberat za6toto 6te6e da si li4i otvsqkade! A i nazna4eniqt lekar vav firmata me uverqva6e 4e ne e nujno nikakav dokument 4e sum bremenna. Thinking

Колко време е изпитателния срок? За това че лекарят така е казал - ОК, но аз имам приятелка, която не успя а осъди фирмата, която я съкрати, точно защото нямаше писмено уведомление. Била казала на шефа - ми много хубаво, ама нали се сещаш, че той после не се сещаше за този разговор.

# 29
  • Мнения: 14
6 месеца

Общи условия

Активация на акаунт