Храната в ДГ - втелясвам ли се?

  • 4 399
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 804
Всичко изброено от теб е факт не само във вашата градина. за жалост с парите, които отпуска общината не могат да готвят полезни неща  Confused Никой няма да допусне да внасяш храна от у вас. Може само пакетирани неща - солети, вафли, бисквити, торти със сертификат и прочие. Дори плодове не ми дават да купувам за децата, защото не са пакетирани, нямат етикет, производител и т.н. Прави са да не допускат храна внесена отвън. Все пак е пълно с психопати  Rolling Eyes
За момента това е положението, наваксвай вкъщи с плодове поне и това е  Peace

# 16
  • Мнения: 2 616
Това е меню типично за по-евтинките частни детски градини.

Ако говорим за пари-ти как се оправяш с 220лв майчински или с 25лв детски? Оправяш се,  нали?Намираш начини. След като държавата е преценила, че това са парите, с които можем да гледаме децата си и че 40лв такса (на фона на горните суми,кой ще посмее да ни иска повече) децата трябва да се гледат нека го направят. Но да прочетат малко диетология и рационално хранене, да научат какво са транс мазнините и да ги избягват, да изготвят целесъобразно меню,което е издържано откъм % захари, мазнини и сол например.


Стига с това, че държавата е длъжна. Защо да ти дава повече от 220 лв. и 25 лв. детски?! Само защото си родила едно дете ли?!
Държавата ти оказва помощ и с това, че таксата за ДГ продължава да бъде 40 лв.
Едва ли ще има много доволни родители, когато започнат да  плащат реалната такса, която е в размер на 160-180 лв?!

Добре, не искам повече, не се оплаквам-пак казвам, че се оправямЕ и не ми е виновна държавата за каквото и да е (прочети пак поста ми), НО искам 40лв такса  за  ясла на детето ми да покриват всички негови нужди и то да бъде хранено здравословно и рационално! И да не се налага да си купуваме канцеларските материали, препаратите за почистване и какво ли още не, защото при всички тия разходи, цената на яслата нараства, а за пред държавата всичко е ОК.
И ако някой посмее да вдигне цените на яслите на 160-180лв, то очаквам това да се отрази пропорционално и на минималната заплата в страната!

Чиби, Наредбите и Законите нямат смисъл, докато никой не следи дали се спазват. Всичко остава в сферата на  добрите пожелания на хартия!

Ако трябва да се върна към идеята на темата, а не да нищим политиката : "Не, не се втеляваш" и ако повдигнеш въпроса на следващата и на по-следващата, и на по-по следващата родителска среща....... нещата може и да се променят при все месечната такса,която плащаме!

# 17
  • Мнения: 2 616
Здравейте,
и мен много ме вълнува този въпрос.. Sad Силно се съмнявам, че директорката би предприела нещо да се промени.. Sad
Някой знае ли дали съществуват някакви нормативи и изисквания на някое министерство? Т. е. ако директорката не вземе мерки - да се сезира по-висша инстанция?

Сезира се РИОКОЗ.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Градината, в която ходи синът ми е от миража. Wink
Предлаганата храна е разнообразна и здравословна.
Всичко зависи от директора на градината. Поговорете си сериозно с нея.  Peace

   И в нашата градина е така, но директорката си е на място. Peace

# 19
  • Мнения: 929
В менюто на нашата ДГ не съм виждала кренвирши и кебапчета, но супа леша за първо и боб яхния за второ и разни такива подобни комбинации, които според мен са доста натоварващи.

# 20
  • Мнения: 564
  За съжаление в наредбата са указани само цифри - колко калории, колко белтъчини, мазнини и въглехидрати са необходими и в какви пропорции.. но не и как да бъдат набавени Sad
Май никой не може да ги задължи да не хранят децата с вафли и кремвирши след като са спазени зададените нормативи Sad
Явно всичко опира до съвест  Tired

# 21
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Направо се втрещих. Как може в детска градина да сервират на децата такива неща?! Не се втелясваш, напротив, много си права да се ядосваш. Не мога да проумея как децата може да ядат такива неща всеки ден. В нашата градина менюто е изнесено отпред - всеки родител може да го види. Храната е разнообразна и здравословна. За десерт винаги имат плод. Най-сладкото нещо, което им правят, е бисквитена торта от обикновени бисквити с нишестен крем, и то веднъж в седмицата. Не съм маниачка на тема здравословно хранене, но не бих могла да се примиря детето ми всеки ден да яде нещата, които предлагат във въшата градина. Настоявай да променят менюто.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Трябва да има диетични сестри, които да определят храната в детските заведения. Прави ми впечатление, че се дава и много тестено.

# 23
  • Мнения: 71
Много си права, да се тревожиш за храната. В нашата детска градина не се сервира нищо готово или пакетирано.
Менюто днес беше:
Закуска - попара, морков.
Обяд - доматена супа, пиле със зеле, банан.
Следобяд - овесени ядки , ябълка.
Менюто вчера:
Закуска - макарони със сирене, домат.
Обяд - телешка супа, картофи огретен с кисело мляко, компот от сливи.
Следобяд - филия с масло и кашкавал, портокал.
Често за закуска дават овесени питки, различни филии, но не с маргарин, прясно мляко на каша, баница, тутманик и др.
За обяд - леща, риба плакия, мусака, различни супи, пиле с ориз,печени кюфтета и др.
Сигурна съм, че децата биха предпочели сладишите пред добрата храна, но такива не се предлагат. Менюто се съставя от сестрата и е съобразено с изискванията за здравословно хранене. В градината често идват проверки по този повод. От две години е забранено даването на готови закуски, пържени и мазни неща, задължително е даване на пресен плод и зеленчук.

# 24
  • Мнения: 46 520
Обядът при нас е ок, но закуските са под всякаква критика.
Сутрин я водим в 9 ч., за да избегнем закуската, следобедната няма начин - но пък тя сама я "отсява" Mr. Green

Нищо не мога да променя, менюто е едно и също за всички градини в квартала (16 бр. Laughing)

# 25
  • София
  • Мнения: 2 296
Като ви чета,направо смело мога да заява,че нашата градина е от "миража",слава Богу!

# 26
  • Мнения: 132
Градината на дъщеря ми явно е от изключенията,като чета.
Всеки ден има супи,мусака,кюфтенца с пюре,риба и пр. според мен достатъчно разнообразни неща.
Следобедните закуски понякога са филий с шоколад.
Ядат ябълки предимно,но пак е ок.Компоти,пр. мляко ,айрян и т.н.

# 27
  • Мнения: 636
Значи - храната е от кетъринг. Разговарях с директорката и точно тя ми каза щом не ни харесва да си носим от къщи. Това, разбира се, не е редно, но е единствената ми алтернатива. Родителски актив няма, защото градината е частна. Мога да сменя кетъринга, ако искам, но не откривам друг.
Що се отнася до парите, дето не стигали за полезни неща, не съм много съгласна - просто трябва по-добра организация.
Момичета, благодаря на всички, които са ми отговорили. Явно има места, където се справят по-добре с менюто и наистина е въпрос на съвест. Ако не намеря друго разрешение, ще готвя и ще пращам, въпреки че ще ми бъде доста трудничко. Другият минус на носенето от къщи е, че винаги ще яде храна от вчера.

# 28
  • Мнения: 636
Коя е тази детска градина, че чак и готови супи им дават?! ooooh! ooooh! ooooh! А кебапчетата и наденицата, да не би и те да са от готовите? Може би имат проблем с кухненския персонал и поръчват от някъде! Ако падне сняг да не им сервират и шкембе чорба за затопляне?!
Това с шкембето ми хареса, особено ако прибавят и мастичка, пак за сгряване. Joy Става въпрос за ЧДГ "Приятел на детето" в района на БАН. Снабдяват се с храна от кетъринг, който би трябвало да има сертификат за детска кухня. Готовите супи ги правят на място, не знам защо, останах с впечатление, че когато супата от кетъринга е много гадна.Що се отнася до шкембето, ако е прясно приготвено, в него поне няма натриев глутамат, оцветители, овкусители и другите боклуци от готовите супи.

# 29
  • ... при вятъра и вълните
  • Мнения: 207
Моите деца вече 4-та година са в градината и не си спомням да е имало в менюто някога кебапчета, кюфтета и др. подобни. Прави ми впечатление, че храната е добре балансирана и подбрана.  Виж, в яслата ми беше малко странно- там напр. за закуска почти 4 дни седмично имаше готови закуски /кифли, милинки и др./ , което не беше много добре. Между другото- гледахте ли снощи репортажа на BTV за закуските в едно училище- какъв конфликт имаше само между изказванията на директорката и децата!

Общи условия

Активация на акаунт