Разликите в манталитета

  • 15 796
  • 195
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 169
Ами, като ме поканят на гости да си сервирам (тип бюфет).  Не мога да се разхождам с чинията и да се чудя какво да правя с нея. Аз като ги поканя слагам масата както си пише по книгите- всеки сяда и се храни.
Да те поканят на гости, по някакъв повод и да ти сервират в paper plates. Шкафовете пълни със какви ли не съдове и прибори, обаче...
Докато беше футболния сезон ходихме всеки уикенд да гледаме децата (на цялата рода). ОК, големи деца (9, 10, 11 год.)- удря ги топката и се започва едно реване..Големи ревльовци. Не е нищо сериозно, обаче мама и тати трябва да скочат и да започнат да нареждат "Are you OK honey" по хиляда пъти. Ами, дразня се, защото виждам как се напъват да реват. При мен  Naughty не, аз не ги купувам тези неща.
Ходенето бос- вън на двора и после вътре: забраних. Достатъчни са ми кучетата (те са 90% от времето на вън).
Под храна се разбира: сандвич, пица или паста. Не се прожектира този филм у нас.
На салатата- дресинг (майонезена основа)- Лимон и зехтин е моя дресинг, друг не купувам.
Ще допълня като се сетя.

# 61
  • Мнения: 2 563
Лимон и зехтин е моя дресинг, друг не купувам.

Това ми напомня как веднъж готвих за мои приятели от колежа и ми свърши зехтина. И аз извадих бутилка олио (в България само салати с оцет и олио съм яла) и понечих да сложа на салатата. Леле, едва не ме убиха. Много отвратени изглеждаха.  Grinning

# 62
  • Мнения: 115
Много са примерите, които мога да дам за САЩ...

Освен чантите, самите амeриканци обичат да се въргалят по земята. По летища, когато трябва да се чака по-дълго да се влезе в самoлета например, хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...

За Флорида - фанатичното косене на трева. Всеки ден от седмицата се вдига оглушителен шум, защото я твоята, я някоя от съседните улици ще я обработват с косачки и храсторезачки. След това пък пръскат всичко с пестициди и набождат знаменцa с черeпчета, да не газели деца и домашни любимци.
Магистралите са като бойно поле... Язък за тропическата идилия.

# 63
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
И тук настъпва пълен мрак. Никакви хора, малко страшно.
Външните им щори се спускат плътно и стоят така по цели дни. "Проветряват", като дърпат щората с 10ина см. нагоре и това е. На мен това ми е ужасно, не мога да стоя в тъмница, посред бял ден.
Другото е, че не използват градините си. Нямат навика да излязат навън да пият кафе или да хапнат на веранда.
Оправдават се с комарите тип "тигри", които върлуват лятото. Просто стоят вътре затворени, зад тези щори. Брр
Лятото майка ми излизаше на терасата да пуши вечер и едната вечер говорихме до късно, но съвсем тихо.
Обаче  в такава тишина и малко шум се чува и една съседка от съседна къща демонстративно вдигна щора и провря глава през прозореца, за да види кой й нарушава спокойствието...
Ааа в южна Италия, по-точно в Сицилия е обратното, шум и веселие, в дворовете хора на маса, децата кръжат. Аз си мечтая за тишина, ред и спокойствие Cry

# 64
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
В СисилитУ вечерят късно, особено летем, обикновенно, след 20 часа, а в топлите месеци за 22 Shocked Освен това имат един гаден навик да се канят на допочена, демек следвечерни посещения, към 21.30-22. Децата стоят с родителите до сред нощите. Веднъж един колега на мъжо и жена му, кубинка, до 1 часа стояха с детето си (на 4 години), което от доста преди това бе оклюмало и нервничеше, ама кой ти го поглеждаше! Да не говорим за моето чедо, де не искаше да наня от шума, а и за мен самата, уморена след тежкия ден на шетане и прочие, и тичане и занимания с малката. Оттогава съм заявила- никакви гости по това време, на всички казвам, че сме за следобедни кафета, ако може навън да са- по-добре.

# 65
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мъжът ми ме подсети за една доста типи4на наШа българска особеност: стремежа към показност. Първите години,когато си ходехме до Бг съпружеското тяло се ШаШкаШе от това,4е пове4ето хора винаги са с последен модел ДжиЕсЕм_и, за които са платили цяло състояние (понякога едва ли не цяла заплата ), гледат да си купуват скъпи и лъскави коли и те преценяват според това как си обле4ен.

Аз пък се сетих за неЩо,което ме дразни тук: хората са доста капризни по отноШение на храната. Много рядко ядат една манджа ако е останала от предиШния ден,всеки ден се готви нова. 4есто пъти ми се заявява " Ох,4уШки не искам да ям тази ве4ер,4е не ги храносмилам" , " Аз кисело мляко не оби4ам,понеже после ми докарва киселини в стомаха" Joy А това ,което Хиър май беШе написала за олиото го изпитах на собствения си гръб. Първата година като пистигнах и аз наняколко пъти се опитах да сложа на салатата слън4огледово олио а не зехтин и мъжът ми ме изгледа така,сякаШ бях сипала маШинно масло. Twisted Evil

# 66
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Освен чантите, самите амeриканци обичат да се въргалят по земята. По летища, когато трябва да се чака по-дълго да се влезе в самoлета например, хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...


И швейцарците натам отиват. Само по официални сгради не съм ги виждала да се тръшкат по земята.
Другото което ме  Shocked е навикът им, в момента в който седнат във влака, да си събуят обувките/маратонките/ботушите и да си вдигнат краката. Без значение дали са им чисти чорапите, дали не миришат..... Whistling

# 67
  • Мнения: 2 379
хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...

И швейцарците натам отиват. Само по официални сгради не съм ги виждала да се тръшкат по земята.
Другото което ме  Shocked е навикът им, в момента в който седнат във влака, да си събуят обувките/маратонките/ботушите и да си вдигнат краката. Без значение дали са им чисти чорапите, дали не миришат..... Whistling

Много ме разсмяхте с тези коментари. Joy Много сладки.  bouquet
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!

# 68
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мъжът ми ме подсети за една доста типи4на наШа българска особеност: стремежа към показност. Първите години,когато си ходехме до Бг съпружеското тяло се ШаШкаШе от това,4е пове4ето хора винаги са с последен модел ДжиЕсЕм_и, за които са платили цяло състояние (понякога едва ли не цяла заплата ), гледат да си купуват скъпи и лъскави коли и те преценяват според това как си обле4ен.

Аз пък се сетих за неЩо,което ме дразни тук: хората са доста капризни по отноШение на храната. Много рядко ядат една манджа ако е останала от предиШния ден,всеки ден се готви нова. 4есто пъти ми се заявява " Ох,4уШки не искам да ям тази ве4ер,4е не ги храносмилам" , " Аз кисело мляко не оби4ам,понеже после ми докарва киселини в стомаха" Joy А това ,което Хиър май беШе написала за олиото го изпитах на собствения си гръб. Първата година като пистигнах и аз наняколко пъти се опитах да сложа на салатата слън4огледово олио а не зехтин и мъжът ми ме изгледа така,сякаШ бях сипала маШинно масло. Twisted Evil

което е абсолЮтен парадокс като се има предвид 4е всеки ден ядат паста, та и по 2 пъти на ден  ooooh!
оба4е леЩа 2 пъти един след друг, не  #Crazy Laughing

# 69
  • Мнения: 2 563
На мен точно сядането по земята ми е много приятно. Мразя да ми е неудобно, да стърча права и сядам, чета си.

# 70
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!


Шура Пиколина, совите не са това, което са  Laughing И влаковете не са толкова чисти, съдейки по цвета на чорапите на децата, които също си събуват обувките, преди да тръгнат да щуреят из вагоните.....
А Лугано не е ли в Швейцарско?  Thinking

# 71
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!


Шура Пиколина, совите не са това, което са  Laughing И влаковете не са толкова чисти, съдейки по цвета на чорапите на децата, които също си събуват обувките, преди да тръгнат да щуреят из вагоните.....
А Лугано не е ли в Швейцарско?  Thinking

Не съм Шурата ама да кажа : Лугано е в кантон Ти4ино ,италианската 4аст на Швейцария. Wink

# 72
  • usa
  • Мнения: 2 113
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.
и да не съм голословна, да дам няколко примера: аз не познавам по-стараещи се да си навлекат децата от българите и може би руснаците, тук-таме някой индиец. падне температурата под 22 градуса и хоп! яке, шапка, потник, чорапи и дебели обувки... също така за мен е много типично за бг майките да изпадат в паника, когато отрочето си удари пръсчето. ЗАКЪСНЯВАНЕТО! не съм общувала с много араби, но по-неуважаваща времето на другите закъсняваща нация от българската не съм срещала!

# 73
  • Мнения: 3 491
На мен точно сядането по земята ми е много приятно. Мразя да ми е неудобно, да стърча права и сядам, чета си.
Аха, и аз така. Любим навик ми е още от България, напомня ми дома - да седя на пода, облегната на канапето, и да си чета нещо. Тук сядам на пода обикновено в книжарницата, ако няма място другаде. В някой ъгъл, така че да не преча на хората и да не се спъне някой в мене.

# 74
  • Мнения: 313
И тук е практика седенето и въргалянето по земята. Мен обаче ме впечатли как си слагат чантите и връхните дрехи по пода на тоалетните и как са способни навсякъде да изкарат нещо от лънч бокса и да ядат  -дори манджа от кутия съм виждала да се яде на пода в мертото , а и във вагоните. Общо взето имам чувството, че непрестанно дъвчат нещо тия хора. Чак пък толкова да не може да изчка 30 мин да се прибере да се нахрани като човек. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт