Разликите в манталитета

  • 15 796
  • 195
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 988
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.

От първата страница напирам да го напиша. Поне 5-6 пъти се случи, че и примери имах. Но бях сигурна, че някой до 4-тата все ме е изпреварил.  Wink Що ли не се учудвам, че си ти, мизParty
Абсолютно съм съгласна с твоето мнение.

# 76
  • Мнения: 3 491
И тук е практика седенето и въргалянето по земята. Мен обаче ме впечатли как си слагат чантите и връхните дрехи по пода на тоалетните
И аз съм си оставяла чантата на пода, ако в тоалетната няма закачалка. В ъгъла и близко до вратата, където евентуално не е опикано. Вие как се справяте в такива ситуации например, когато в тоалетната няма закачалка? Чантата минава пред вас? Зад вас? Можете ли да се избършете нормално, ако държите и чанта? В моите апокалиптични опасения чантата даже пада в тоалетната чиния в резултат на някакво погрешно движение (имам кофти спомен от паднала в клозет пионерска шапка аз, от тези с бялата вълничка и лъвче отпред, смърди ми още на душата като си спомня как я чистих).

# 77
  • Мнения: 2 563
Вие как се справяте в такива ситуации например, когато в тоалетната няма закачалка?

На пода я слагам. После си я забърсвам. Не ме тресе параноя от бацили. Мия си ръцете най-редовно, това е най-важното. Здрави сме.

# 78
  • Мнения: 3 988
Аз се опитвам да я закрепя за дръжката (или каквото има подобно) на вратата. На земята не я оставям!  Naughty Случвало ми се е да я държа, не е било проблем.
В една съседна тема го писах, но си пасва и за тук. Недоумявам как някои жени си оставят не само чантата, но и връхната дреха на земята в тоалетната и после си я обличат.  #Crazy
От бацили не ме е страх, просто ми е гнусно.  Sick
В същото време ходим с обувките в къщи (не нонстоп, разбира се) и настоявам гостите да си остават обути. Предпочитам го пред нечии смърдящи чорапи. Килими, мокети и прочие няма у дома, не ми е проблем чистенето.

блажка, моята драма "паднал предмет в тоалетна" (в къщи, не обществена) беше с един златен пръстен.  Rolling Eyes Не знам как стана, просто в един момент се озова в тоалетната.  Mr. Green От тогава не нося злато, 15 години...

# 79
  • Мнения: 313
И аз закрепям на дръжката или нещо подобно, или я държа или си я оставям на гърба ако е раница. Връхната дреха замятам на вратата, ако е прекалено тежка и няма закачалка. Общо взето е доста чисто, може би няма много бацили, но мен просто ме е гнус да оставя нещо на пода.

# 80
  • Мнения: 3 804
това лято като си бяхме в БГ дребната все ти4аше по тревата из градинките и баби4ките и се караха 4е по тревата не се стъпва-за разлика от тук
където парковете се пълнят с хора-които ве4ер /когато е топло /излизат на пикник-на тревата се седи-децата играят и т.н и пак парковете се поддържат и са разкошни

за 4антите-и тук няма мода да се оставят на земята-на всяка врата в тоалетните има поне2 зака4алки bowuu

# 81
  • Мнения: 191
И на мен ми е много странно, как американките и канадките си оставят чантите по земята. Това никога няма да мога да го приема напълно, но и на мен ми се е случвало, понякога да си я оставя някъде (ако е ми се струва чисто!). В тоалетна никога обаче няма да я оставя, просто си я държа. Те изхождат от това, че навсякъде е чисто и не е проблем да се въргаляш по земята. Според мен обаче, навсякъде е мръсно. Друго нещо, което ме потресе съвсем наскоро е като ходих на йога. Влизаме в залата с обувките отвън, събуваме ги, събуваме и чорапите, и се връщаме обратно босички, където току що сме минали с обувките!!! Омитаме пода ама хубаво, въргаляме се по някакви съмнителни йога матс, абе въобще голяма гнусотия (сега вече си имам моя, ама пак обикаляме боси по пода  Sad
Това е, което най-много ме изненадва, вече посвикнах, но никога няма да се държа като тях.

# 82
  • Мнения: 707
Някой спомена за храненето на предишната страница. Няма да забравя как се пулих в началото в лондонското метро, когато добре облечени жени и мъже след ядене на каквото и да било във вагона, просто го хвърляха зад гърба си до прозорците  #Crazy.
Познати ме "осветлиха" по въпроса - в метрото нямало кошове от страх от бомбени атентати, а и така се създавали нови работни места за чистачи. 
Аз бих си взела боклука в джоба и бих го изхвърлила в кош за смет навън.

Чантата съм я "държала" и на врата си, но не бих я оставила на пода на обществена толлетна. В краен случай бих постлала т. хартия на земята и тогава чантата отгоре.

Нямам против навиците на останалите, в техните очи сигурно аз съм откачалката  Mr. Green.

# 83
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 811
Не знам дали наистина има драстични разлики в манталитета между мен и околните (или може би вече съм "обръгнала", та не ми прави впечатление). С мъжа ми имаме различия в мнението за възпитанието на Камбанката, но мисля, те се базират по-скоро на характер, а не на нациналност.
Моят опит е от Париж и региона, където са смесени толкова нациналности и регионалности, та мога да кажа с чиста съвест, че Париж не е Франция, както и Франция не е Париж.  Laughing
Но има някои особености, с които ми се наложи да свикна :
- всеки работен ден започва с поздрава "Здравей, как си?". На което по подразбиране се отговаря "Добре". Веднъж пробвах да отговоря с "Не много добре" и отсреща отговорът беше (както Noia беше писала по-горе) - "Ама нали си добре здравословно?". Оттогава отговарям по правилата и всичко е наред.  Laughing
- 1 час обедна почивка се прекарва основно на масата, където голяма част от времето отнема надничането в чинията на съседа какво е избрал в стола, обсъждане на качеството на ястието и размяна на рецепти  Laughing
- в Париж всички тичат в метрото между два влака, дори и когато няма стачка. Когато има стачка джогингът става спринт  Laughing
- много деца са в колички до 4-5 години и с биберон в устата (това не мога да го разбера  newsm78)
Иначе чанти се оставят на земята (свикнах и го правя), влиза се с обувки (свикнах и го правя), на гости се идва с предварителна покана (намирам го за нормално).

# 84
  • Мнения: 7 914
олелеееееее как съм я изтървала аз тази тема Crazy

класиката -  обути или събути в къщи и на гости...
 още гоня мъжО да си събува обувките като влезе вкъщи( по едно време се беше начуил, сменихме къща и пак трябва да се уим Mr. Green) и да си слага чехли -  а той горкият толквоа много обича да ходи я с обувки , я по чорапи  Crazy

много ми е омразно да след "здравей" дупенето,  за да си развържеш обувките...а ако имаш късмет да са без връзки да подпреш петичка на пръсчетата на другия крак Crazy за сметка на това домакините са порядъчно запасени с чехли, ако не са... да си си взел чорапки Crazy
изпращаш някой да речем и пак се наслаждаваш на овални прелести и после защо се коментирали толкова качените кила... ами извинявай, ама при всяко здрасти и чао се обръща порядъчно внимание на края на гърба и качените над него паласки Whistling

не ми пречи след гости да мина един моп и толкова....



на мъжа ми още не му е понятно как може да се заробваш цял живот да пестиш като идот за да има за дечко... логиката му е:"е нали като пораснеш почваш да  работиш и печелиш за себе си Flutter



всяко порядъчно холандче си ляга около 20... нашето детенце след 22 -  не го споделяме често понеже ни е писнало от  #Crazy  Mr. Green


засега това се сещам


# 85
  • Мнения: 10 031
В тоалетна със счупена закачалка съм си държала дръжката на  чантата и със зъби! Пързаляше се от бравата защото.

Моето първо кацане в САЩ: през всички кабинки минах докато схванах, че тоалетните не са счупени, а просто наполовина са си пълни с вода.

След 4 години в чужбина успях да обидя майка ми като забравих да и предложа сладкиш повторно, след като вече беше отклонила.  Rolling Eyes Съвсем бях забравила "Ама вземи си все пак" "Ох, добре" (сякаш услуга ти правят).

Със съпруга ми (чех ) живеем във английско-говоряща среда и много чужденци, така че за обувките сама питам. Приятелка англичанка ми връчва пантофи на вратата, в испанката не се събувам, но не мога всичките да ги помня. Една чехкиня женена за американец си пусна децата в градината ми боси, но веднага ги строих и четирите и хлапета да се обуят. Знаех си че ще ми се катерят по белия диван с кални крака! #2gunfire.
Като се сетя за още ще пиша.

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 16:14 от Dez

# 86
  • Мнения: 313
Сетих се и друго. Тук масово перат със студена вода и купуват прах за пране със студена вода. Икономия на ток. Дори не се замислят , че е минимална и, че сушилнята гълта много повече. Ама така са им казали и така правят.

# 87
  • Мнения: 3 491
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.
В крайна сметка - и за мене е така.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 1 178
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути. Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.
Гърците са много суеверни, най_малкото нераzположение го отдават на уруки (лошо око). Ако zастанете до църква ще видите всеки втори минаващ да се кръсти и шепти нещо, обикновенно молитва към Богородица. Погледнете и в минаващите автомобили и автобуси, масово се прекръстват.

В Германия след четири години zапочна да ме драzни това sparen (спестяване), не ме питайте zащо може би просто zащото го чувам ежедневно от поzнати, от реклами, от продавачите в магаzина. С всичко останоло като ранното лягане, свещенната zакуска и гумените галоши/бутуши се свиква.

# 89
  • Мнения: 3 241
И аз като Роца не намирам особено големи разлики в манталитета. Или поне не са неща, от които да произтичат конфликти.
За чантата - слагам си я на пода често, но не и в обществена тоалетна.

Нещо, което ме дразни - тук в Париж - е, че пушачите си хвърлят фасовете на улицата (пушат на тротоара и с елегантен жест си хвърлят фаса на улицата).

Иначе си има чалъми при храненето и пиенето (на това много се държи), ама се научава човек Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт