Разликите в манталитета

  • 15 799
  • 195
  •   1
Отговори
# 90
  • T"A
  • Мнения: 2 515
ЗАКЪСНЯВАНЕТО! не съм общувала с много араби, но по-неуважаваща времето на другите закъсняваща нация от българската не съм срещала!

То е въпрос на референтна група, с кого сравняваш  Wink Тук това, на което в България се казва закъснение, е да дойдеш, когато си поканен - просто за местните времето не е точно, а относително понятие. Като каня гости и това малко ме изнервя, защото стоя с изстиващите манджи и ги чакам, но в случаите, в които аз съм канена на гости - много ми е добре с тази относителност на часовете за пристигане  Mr. Green

Иначе тук децата не се обличат свръх много, дори напротив. А тичането бос по тревата е норма, както и лазенето на бебоци в етап пълзене във всякакви публични пространства, включая болници. И да не забравяме, че тук, ако детето не иска да се облече зимата, а иска да ходи с рокля и сандали, няма земна сила, която да промени това (освен, може би, подражанието на връстниците). И всички дружно подсмърчат, но са единици възрастните, които се впечатляват от този факт  Stop (щото, нали е зима, настинката е нормална)

От небрежния начин на обличане само ползи извличам, не се чувствам длъжна да робувам на никакви норми, освен на собствения си вкус и нужди  Peace

# 91
  • Мнения: 3 804
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.


е не се стърпях и ще те поправя-арабите нямат равни и тази област-тук говорим за половин 4аса а поне за 2 часа Mr. Green

# 92
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
а при нас са си точни, даже си пожелавам някой пьт да 3акьснеят малко, 3а да мога да се доприготвя Grinning...ама не Naughty, швейцарска им работа, само 5 мин. Crazy ми дават и толкова, даже не винаги Whistling ooooh!

# 93
  • Мнения: 2 257
Една огромна разлика в манталитета, която просто не може повече да ме радва и е в тяхна полза е това, че не ми се бъркат в живота, освен ако аз не им дам знак (че може да бръкнат малко). Обожавам факта, че като покажа - не е нужно да казвам дори - че по дадена тема не ми се говори, коментира, разисква, дава/иска мнение - не напират. Така се чувствам свободна да преценя с кого, как и доколко да напредна в общуването/връзката.

Тривиални неща като ходене с обувки из къщи и чанти по земята спряха да ме вълнуват след около втората година тук. В тоалетната не мога да се пречупя нито да седна, нито да си оставя чантата, но иначе полагам дънце по полянки, подове и настилки, а чантата ми най-редовно е по земята. Онзи ден гледах док. филм - кралицата на Англия във Вирджиния, на официален обяд, най-скромно и прилежно си подреди чантето до стола си, на земата, докато обядваше. Тя го прави и не и е на безпаричие, че аз ли? Wink

# 94
  • Мнения: 115
И аз я гледах. Tя по принцип се храни по чисти места.  Sunglasses  Иначе съм съгласна, че това с безпаричието е предрасъдък. 

# 95
  • usa
  • Мнения: 2 113
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.


е не се стърпях и ще те поправя-арабите нямат равни и тази област-тук говорим за половин 4аса а поне за 2 часа Mr. Green

а аз говоря за случая, когато седя, чакам, седя, чакам и на 40 минута ми писва и си тръгвам. после ми се обиждат и ми вдигат скандал, че не съм дочакала. те били закъснели само с час и десет минути, как не съм могла да дочакам. и въобще, никой не очаквал и предполагал, че аз ще дойда на време, за да са точни и те... това българи, не араби. но ако в арабския свят масово се закъснява редовно по поне 2 часа, приемам ги за по-закъсняващи от сънародниците ни Simple Smile.

# 96
  • Немция
  • Мнения: 7 002
Сещам се как в началото на следването ми направи голямо впечатление как моите състуденти не чакаха прави пред вратата на залата, където щяха да се провеждат лекциите, а сядаха по пода на коридора, докато дойде професора. С чантите по земята свикнах отдавна, но с търкалянето по подовете не.

Друго, което ми хрумва е как, когато готвех нещо за пореден път в кухнята на общежитието, където живеех доста време, първата реакция беше колко здравословно било. Очаквала съм по-скоро коментар от рода:"Ау, колко вкусно изглежда" или нещо от този род, но не и да се дискутира първо дали е добре за здравето. Даже имах една съквартирантка(германка), която щом ме видя , че съм си направила пържени филии за закуска и изкоментира колко били мазни и нездравословни. Confused Знам , че са мазни, но такива си пържа и без това рядко.
Струва ми се- особено сред по-млади хора- прекалено много да се засяга темата дали това, с което се храниш в момента е добре за здравето. За мен на първо място храната е наслада, а не вид лекарство.

# 97
  • Мнения: 19 369
Това за здравословните храни и аз съм го чувала мого пъти. За немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning
Сядането и оставянето на неща по земята го намирам за нормално вече. По-добре отколкото истерията, в която изпадна една бг продавачка като видя, че блузата, която съм взела леко опира земята, докато си избирах други дрехи.

# 98
  • Мнения: 3 988
...за немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning

Това е леко прекалено ми се струва.  Peace
Аз лично нямам такива наблюдения. А наблюденията ми не са никак кратки и откъслечни.

# 99
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Самодопълвам се ( от време на време и мъжа ми ме подсеЩа за някои неЩа ) : тук отивам в ДЪРЖАВНА болницата и ме лекуват или раждам без да съм 4овек на д-р Едикойси а заЩото си плаЩам медицинските осигуровки. В Бг цакам пари на ляво и на дясно и ако нямам познат лекар и финансови възможности може и фира да дам. #Crazy
Това разбира се важи не само в медицинските среди а във всяка сфера на обЩествения живот. Confused Хората не си търсят правата а търсят някой познат да им свърШи работа,ако може. ooooh!

# 100
  • Мнения: 19 369
...за немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning

Това е леко прекалено ми се струва.  Peace
Аз лично нямам такива наблюдения. А наблюденията ми не са никак кратки и откъслечни.
Хехе, може би трябваше да добавя за повечето студенти, с които сме готвили заедно. Но по принцип сосовете са на почит в Германия, а аз не ги долюбвам много.

# 101
  • Мнения: 5 710
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 22:16 от 10cent's

# 102
  • Мнения: 4 399
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа

В Италия може би това е силно изразено, но и в други страни връзките са много важен фактор за уреждане на какъвто и да е проблем. Тук също имаш много по-добри шансове да полуЧиш работа или да си свършиш каквото и да е в държавни институции ако имаш познати. ЛиЧно аз си намерих работа без да познавам никой в страната, но познавам доста хора които са полуЧили работа без да имат необходимата квалификация само защото са имали добър познат на подходящото място. Пък ако имаш малко гръб в държана служба... е тогава всиЧко се урежда бързо, вратиЧки веднага се намират за да минеш, дори и когато това е в разрез с всякакви правила. Ако пък нямаш връзки и Чакаш всиЧко да мине по каналния ред, Чакаш до второ пришествие, дори и ако си напълно изряден и напълно в правото си. Но това веЧе май не е разлика в манталитета.  Confused

# 103
  • Мнения: 5 710
Не е, просто доказва, че хората са еднакви.
Няма злоупотреби по болниците, защото има повече ред и той се спазва.
Но има ли момент на пропуск ( примера с Палермо тези дни), винаги има и кой да се възползва.

# 104
  • Мнения: 7 605
Какво се слу4и в Палермо?

Общи условия

Активация на акаунт