Разликите в манталитета

  • 15 789
  • 195
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 710
Какво се слу4и в Палермо?

Ами хванаха нлекари, които водят отдавна умрели пациенти в списъците си, за което получават пари.
Измамата е за повече от 3 милиона евро. Някои хора са покойници от 20ина години.

# 106
  • Германия
  • Мнения: 8 106
Не е, просто доказва, че хората са еднакви.
Няма злоупотреби по болниците, защото има повече ред и той се спазва.
Но има ли момент на пропуск ( примера с Палермо тези дни), винаги има и кой да се възползва.
Мда, има нещо вярно в това. Когато родих първото си дете, имаше една стажантка на смяна и си беше наранила ръката по време на работа. Нямаше право да пипа превързочните материали в отделението, а трябваше да слезе долу в спешното, за да и бинтосат китката. Ако си беше позволила да се самообслужи, щеше да последва в най-лошия случай уволнение. Confused

# 107
  • Мнения: 7 605
Какво се слу4и в Палермо?

Ами хванаха нлекари, които водят отдавна умрели пациенти в списъците си, за което получават пари.
Измамата е за повече от 3 милиона евро. Някои хора са покойници от 20ина години.

В БГ нямаШе ли подобен слу4ай (в по малък маЩаб)?  newsm78

# 108
  • Мнения: 3 988

Мащабът е по-малък само защото здравната каса в България в този си вид съществува от скоро.  Peace
Ще задобреят и там.  Tired

# 109
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Това с връзките и здравната каса, по мое мнение, е заради ситемата, не толкова заради манталитета  Peace

Иначе и при нас като се търси рабтна ръка, първо разглеждат CV-та, които служителите са препратили (на свои близки и познати), но и хората не се наемат да ти вземат CV-то и да го дадат на шефа си, ако не те познават - все пак, ако те не могат да ти се доверят, не биха те препоръчали  Peace

Говорейки за здравната система, се сетих, че, когато пристигнах, бях много учудена, че хората ходят на лекар толкова често - оказа се, че просто здравната хигиена/профилактика е много разпространена и никой не чака да му се случи нещо, за да отиде на лекар. Самолечението не е на почит, а и няма условия за него (не можеш да си купиш лекарство без рецепта). Това пак опира до система, но и до навици - тях ги придобих тук  yes Обаче в началото си мислих, че съм попаднала в държава на хипохондрици  Mr. Green

# 110
  • Мнения: 3 371


Говорейки за здравната система, се сетих, че, когато пристигнах, бях много учудена, че хората ходят на лекар толкова често - оказа се, че просто здравната хигиена/профилактика е много разпространена и никой не чака да му се случи нещо, за да отиде на лекар. Самолечението не е на почит, а и няма условия за него (не можеш да си купиш лекарство без рецепта). Това пак опира до система, но и до навици - тях ги придобих тук  yes Обаче в началото си мислих, че съм попаднала в държава на хипохондрици  Mr. Green

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

останалите разлики толкова съм ги дъвкала, че не ми се нерви наново. на практика всичко ме дразни тук, изключая шопинга.

# 111
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Самодопълвам се ( от време на време и мъжа ми ме подсеЩа за някои неЩа ) : тук отивам в ДЪРЖАВНА болницата и ме лекуват или раждам без да съм 4овек на д-р Едикойси а заЩото си плаЩам медицинските осигуровки. В Бг цакам пари на ляво и на дясно и ако нямам познат лекар и финансови възможности може и фира да дам. #Crazy
Това разбира се важи не само в медицинските среди а във всяка сфера на обЩествения живот. Confused Хората не си търсят правата а търсят някой познат да им свърШи работа,ако може. ooooh!

Мисля,4е съм се изразила по доста неуда4ен на4ин,сори за което. Embarassed
Болднатото изре4ение беШе в основата на това,което исках да кажа. Rolling Eyes
Пределно ясно ми е,4е бЮрократи4ната маШина в целия свят е доста тромава и 4е добър познат на то4ното място и в то4ния момент може да спести доста ядове,разправии и може би не на последно място време. Според мен оба4е ШуробаджанаЩината като тази в Бг не се среЩа толкова 4есто ( не казвам,4е я няма ). Peace

Съвсем встрани от този аргумент искам да отбележа една много важна според мен 4ерта на нас българите,неЩо,което за толкова години не видях тук: готовността да помогнем или само да услужим дори и на съвсем непознат 4овек. Ежедневно тук във форума могат да се намерят примери за това.  bouquet

# 112
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.

# 113
  • Мнения: 3 371

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.
може бе...аз за 10 г един такъв тук не съм видяла. някак, чак хубаво ми стана като разбрах, че имало и нормални. Laughing

не става дума за това каква е интернал инициативата да идеш на лекар, а за това, че или чакаш сто години за специалист, или джи пи то не е чувало за твоята болест или те убеждават колко си си на 6, пък ти имаш нахалството да искаш кръвна картина, примерно , де Laughing Laughing Laughing

ма тя холандия е голяма, та там може други върби да виреят  Sunglasses.
споко, не се заяждам. гот ми е просто, че си отивам другата седмица и този факт ме прави умопомрачително хепи.  Heart Eyes

# 114
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Свикнала съм ти  Wink Wink Wink

Аз бих казала, че разлики в манталитета има и от северната и южната част тук.
Мисля си, че разликите в мисленето по отношение на ходене на лекар се обосновават и от това каква ти е настройката. Аз определено мразя да ходя (Слава Богу, за 6 години не ми се е налагало тук) и изброените неща определено не ме дразнят. 

# 115
  • Italia
  • Мнения: 4 492

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.
може бе...аз за 10 г един такъв тук не съм видяла. някак, чак хубаво ми стана като разбрах, че имало и нормални. Laughing

не става дума за това каква е интернал инициативата да идеш на лекар, а за това, че или чакаш сто години за специалист, или джи пи то не е чувало за твоята болест или те убеждават колко си си на 6, пък ти имаш нахалството да искаш кръвна картина, примерно , де Laughing Laughing Laughing

ма тя холандия е голяма, та там може други върби да виреят  Sunglasses.
споко, не се заяждам. гот ми е просто, че си отивам другата седмица и този факт ме прави умопомрачително хепиHeart Eyes

Мара Подробната ми викат  Wink Къде отиваШ бе Палми та си така хепи. Embarassed Rolling Eyes Сори за ОФФа

# 116
  • Мнения: 5 710
В България?  Mr. Green

Според мен яко объркахте  манталитет с възпитание, навици и т.н, ама карай.
Аз изобщо нямам навик да се грижа за здравето си, хем промотирам профилактиките пред който сваря.
Невъзпитана съм. Може би, защото от малка асоциирам зъболекар и лекар с болка и миризми на дезинфектанти и 'болница'. Все бягах от т.нар профилактични прегледи на зъби в училище, където ни бъркаха в устите с едни железа ужасни, натопени в буркани и се оповестяваше на всеослушание броя на кариесите на поредния на опашката " 5ти горен, кариес" , и все бях сред първите припаднали от вида на огромните игли с които ни бодяха.

Аз отбелязвам разлики в манталитета на младите/възрастните италианци.
Младите по-малко клюкарстват и прайвъсито го зачитат повече.

# 117
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А, не! Хипоходрията на местните минава в графата манталитет  Mr. Green До навици е, знам  Peace

Без да имам предвид форума, а по-скоро интеракциите на улицата с непознати, тукашните са по-помагащи и загрижени за другия, отколкото хората, на които съм се натъквала в България. В София съм изпадала в тежки ситуации пред погледа на много хора и не са ми се притичали за помощ, докато тук, и да не искам, ми я предлагат. Някаква такава нагласа има, знам ли  newsm78 Донякъде е и защото и тук прайвъсито е просто дума на английски, лишена от смисъл  Mr. Green пък "личен въпрос" е съвсем непознато понятие - и продавачът в "Плод и зеленчук"-а може да те пита разни неща за семейството ти, напр.  Rolling Eyes

# 118
  • Italia
  • Мнения: 4 492
А, не! Хипоходрията на местните минава в графата манталитет  Mr. Green До навици е, знам  Peace

Без да имам предвид форума, а по-скоро интеракциите на улицата с непознати, тукашните са по-помагащи и загрижени за другия, отколкото хората, на които съм се натъквала в България. В София съм изпадала в тежки ситуации пред погледа на много хора и не са ми се притичали за помощ, докато тук, и да не искам, ми я предлагат. Някаква такава нагласа има, знам ли  newsm78 Донякъде е и защото и тук прайвъсито е просто дума на английски, лишена от смисъл  Mr. Green пък "личен въпрос" е съвсем непознато понятие - и продавачът в "Плод и зеленчук"-а може да те пита разни неща за семейството ти, напр.  Rolling Eyes

Мента,за да не съм голословна Ще дам кокретен пример (про4етено тук)   Peace

Моми4е с болен роднина трябва да пътува от държава А до държава Б,където се намира близкият и , като държавата Б и езикът и са  напълно непознати за девойката. Тя пуска постинг тук при мамите от държава Б,отзовава се една мама,която не се познава дори виртуално с девойката,посреЩа я на летиЩето,закарва я до хотела и и помага по време на престоя и в държава Б. Това тук в Италия нека да не казвам НИКОГА,но по4ти никога няма да се слу4и.Особено между хора,които дори и не се познават ли4но. Naughty
Има и оЩе други подобни слу4ки все от такова естество. Peace

# 119
  • Мнения: 523
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

Общи условия

Активация на акаунт