Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 814
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 170
Благодаря, Мишел+  bouquet

Мил@, тук се коментираше цена от 1лв/100г, за това изрично споменах колко струват в Халите Peace

# 736
  • Мнения: 1 541
Най- накрая и моят пръв АКК седи вече в кутията си и чака редовни дозички алкохол. Отчитам се с творението тук и изказвам дълбока благодарност за рецептата и цялото настроение около правенето и отглеждането на тези кексове  Hug

Мил@ , и аз не бях обърнала внимание, но в последния момент все пак видях и сложих и в самото тесто. Надали ще е кой знае каква разликата- не се притеснявай  Peace

betina33 , стиснати палци за правенето и не му се плаши толкова, че тогава най- не се получават нещата. Рано- ще имаш време за реванш, ако не стане.

Днес са на ред рохличките.....

ПП. Изнамерих малко работни снимки от миналогодишните дебютни меденки. Скапани са като украса и тази година ще трябва пак да прося съвети как са не ми става толкова балончеста глазурата (линиите вече имам система как да не са толкова дебели). Идеи по проблема с балоните?  Praynig

# 737
  • Мнения: 2 142
нещо не мога да се оправя със snimka.bg, дайте идея, къде да кача снимки за да ви ги покажа

# 738
  • Мнения: 276
Narina , тази рецепта е хубава. Имам книга на тази авторка от която е рецептата. Тя е най- популярната типично английска готвачка! И аз ще ги направя по нейната рецепта. През почивните дни ще преведа цялата рецепта, както за тестото, така и за плодовата кайма.

Polly-Wolly , започна ли вече с приготвянето? Аз също ще добавя кайсии. Струва ми се , че ще стане още по-хубаво Peace

Диди, аз също няма да слагам марципан. Голяма играчка е за да се направи, не съм пробвала и не ми се рискува. Този който имаха на магазина беше с малък срок на годност, така че отпада. Между другото , това е марципана с който покриват и АКК преди да се покрие с каквато и да е друга глазура или крем.  Много си права за разновидностите на щолена. Не знам колко са , но е като козунаците в България  Wink със сладко, с шоколад  ..или любимият  ми с орехи, мляко и карамел на руло.

Мил@ аз сложих бадемите със плодовете след като разбърках всички останали продукти. По моята рецепта тестото не престоява. Бъркаш, прехвърляш във формата и печеш. Ти по коя рецепта го правиш? Питай който е пуснал рецептата...

# 739
  • Мнения: 1 170

Polly-Wolly , започна ли вече с приготвянето? Аз също ще добавя кайсии. Струва ми се , че ще стане още по-хубаво Peace

В моите представи микс от всякакви сушени, ароматни плодове ми изглежда много добре като вариант Crazy , но незнам дали това не е плод на в/б/ременно умопомрачение Laughing . За това питах. Но ще сложа всичко, което съм взела Peace

А може ли да ми кажете за тази плодова кайма каква е Embarassed (изпуснала съм, ако сте я коментирали вече)
EDIT: MamaChrisi, с обикновено, необезсолено масло може да се направи, нали Rolling Eyes ? В смисъл няма да разваля работата...
И още: понеже не намирам бадемова есенция, да я заменя ли с друга (ром/коняк) или просто да не слагам?

# 740
  • Мнения: 276
Polly-Wolly тази плодова кайма е за малки пайове с маслено тесто, виж на 43 страница. Няма нищо общо със щолена.

Ако слагаш обикновено масло, то е леко солено, за това не слагай сол както е в рецептата. Няма да развалиш нищо. И да нямаш бадемова есенция, сложи друга каквато харесваш, ром или коняк е ОК, и никаква да не сложиш, пак ще е добре! С толкова плодове и ядки , щолена ти ще е достатъчно ароматен.
Аз в 90% от случаите променям рецептите, я съм забравила да взема нещо или пък ми хрумне да сложа нещо допълнително. Бъркай , смело! Hug

# 741
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 449
едно кратко въпросче за АКК -меда ми е захаросан трябва ли предварително да го разтопя или може и така newsm78
 и едно въпросче за ванилените кравайчета-това картофено нишесте с какво мога да го заменя и тези сладки кога трябва да се правят

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 17:11 от betina33

# 742
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 449
едно кратко въпросче за АКК -меда ми е захаросан трябва ли предварително да го разтопя или може и така newsm78 извинете за повторението някаква грешка ми даде

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 16:41 от betina33

# 743
  • Мнения: 438
Прекрасна тема! Поздравления за авторката!
От няколко дни чета и страшно се навих да направя АКК. Тези дни ще е като събера продуктите.
Имам едно питане...Наред с всички коледни сладки искам да направя и сладки с шприц. Но не мога да намеря подходящо маслено тесто. Ще съм много благодарна,ако някоя майсторка ме осветли какво да е....Благодаря предварително!

# 744
  • Разград
  • Мнения: 3 110
За бадемовата есенция-вчера бях в Метро-Русе и там видях такава на Доктор Йоткер.Предполагам,че и в другите магазини на Метро ще я има.

# 745
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Момичета, днес не смогвам да ви изчета, камо ли да помогна със съвет. Моля да бъда извинена.
Cvetina-71, за какъв шприц става въпрос. Аз имам една рецепта и стават супер, но ще я напиша утре, че след малко излизам  Wink

# 746
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Cvetina-71 ,ето една рецепта:

Сладки розички

4 жълтъка
2 чч свинска мас
2 чч захар
6 сл кисело мляко
1 чл сода бикарбонат
2 ванилии
брашно за меко тесто
Замесва се тесто,което се шприцова в подходяща тава.На всяко цветенце отгоре се сага по едно малко топченце от тестото.Пекат се около 10 минути,докато станат златисти,в предварително загрята фурна(на 200 градуса).Слепят се с мармалад.
Аз съм правила половин доза и понеже нямам шприц ги правих на малки топченца,които 2 по 2 слепих с мармалад.

# 747
  • Мнения: 2 142
Шприц сладки на Джема
Много благодаря на Джема за тази рецепта, тя е една от най-успешните, които имам.

2 яйца,
1 ч.ч. св. мас,
1 ч.ч. пудра захар,
2 с.л кис.мляко , в което са погасени сода за хляб- на върха на чаена лъжичка и амонячна сода-също на върха на чаена лъжичка, ванилия и брашно за не много твърдо тесто, по-скоро меко. Част от тестото се оцветява с какао, правят се фитили, като кафевия се увива в бяло тесто. Един по един фитилите се поставят в шприца и се шприцоват сладки. Аз лично натискам 2 пъти, зашото ако натисна само веднъж не ми се отделят бисквитите от шприца и трябва да им помагам с ножче. Освен това, се притиска леко шприца към тавата, за да залепне сладката и да се отдели лесно от шприца. Аз ги шприцовах върху силиконово килимче, но преди съм ги правила в ненамазана тава, защото са със св. мас и не залепват по тавата.

Шприцовани сладки 2

1 ч.ч масло
90г  крем сирене
1 ч.ч захар
1 жълтък
1 ч.л. ванилиа
1 ч.л. настъргана портокалова кора
2 и 1/2  ч.ч брашно
1/4 ч.л. канела
Щипка сол

Разбиват се заедно маслото и крем сиренето. Прибавя се захарта, жълтъка, портокаловата кора и ванилиата. Пресява се брашното с канелата и  постепенно се прибавя към маслената смес. Пълни се щприца и се правят сладки върху ненамаслена тава. Пекът се около 12-15 минути на 175С градуса.

Шприцовани сладки

1 ч.ч масло
3/4 ч.ч захар
1 жълтък
1/3 ч.ч сметана
1 ч.л. ванилиа
2 и 3/4  ч.ч брашно
1/2 ч.л. канела
1/4  ч.л. хлябна сода
Щипка сол


Разбиват се заедно маслото и захарта, прибавя се жълтъка, сметаната и ванилиата. Пресява се брашното с канелата, солта и хлябната сода и постепенно се прибавя към маслената смес. Пълни се щприца и се правят сладки върху ненамаслена тава. Пекът се около 10 минути на 190С градуса.


# 748
  • Мнения: 438
Много ви благодаря момичета!
Супер сте!
Иначе шприца ми е от една време чешки метален и с различни формички.

# 749
  • Мнения: 1 170
Спешен въпрос Sad :
правя портокалови и лимонови корички. Но момента с бланширането нещо май не съм го разбрала. Първо ги полях със студена вода, след това ги сложиш във вряща, после пак под студена на чешмата и пак във врящата... Ама не се изправят хич Sad . Да не бъркам нещо механизма Rolling Eyes ?

EDIT: Сега ги опитах: определено не са горчиви, не са и ароматни (това може и да е от самите портокали, незнам). Уф, ще ги направя така, както съм почнала, няма за кога да се чудя Sad

Общи условия

Активация на акаунт