Свекърва и бебе

  • 17 932
  • 124
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Имам много готини свекър и свекърва /учудващо случих на хора/. Досега сме се разбирали чудесно и не сме имали кой знае какви търкания /е, случвало се е да поспорим, но дотам/. Аз по принцип съм много неконфликтна личност и като цяло избягвам конфронтациите. Винаги е било така. Обаче...откакто родих нещо взех да се дразня на свекито. Идеята е, че като дойде вкъщи за да види детето всичко е ОК. ама като започне да дава съвети /които нито съм поискала, нито пък съм казала,че не се справям/ и направо в мен нещо се обръща. Миналата седмица например дойде, грабна детето и започна масаж да му прави. А на мен педито ми каза, че масаж се прави при навършен един месец. Незнам колко е вярно /може и да не е/, но дори след като й казах за това, тя ме погледна, каза, че и на двете и деца е правила така, и съвсем спокойно продължи #Crazy Онзи ден пак така - на малкия не му слагам чорапи вкъщи, пак казвам - незнам дали е правилно или не, а и той видимо се дразни от тях, тя взе бебо, и ми вика: Дай чорапи. Казах й, че аз не му слагам, и тя пак - погледна ме,нищо не отговори, после потърси чорапи и си му ги сложи все едно моето мнение не съществува. Тя просто прави какво си иска и то винаги с една такава усмивка, все едно аз ей така на майтап и казвам не прави това или онова. А на майка ми като й направя забележка за нещо подобно, жената веднага спира и вика: извинявай, то си е твоето дете, ти си знаеш най-добре. Та направо нервата ме гони всеки път като разбера, че ще идва, защото знам, че отново ще има нещо такова. При вас така ли е или аз нещо с нервите не съм наред?

# 1
  • Мнения: 284
Миличка,какво да ти кажа... моята беше донесла орехова шума (това против рахит) при това знаеше че съм много против тези чудесии на миналия век.Единствения начин е да говориш с нея за това как се чувстваш или ако ти е неудобно помоли мъжа си все пак е негова майка  Peace Успех!
И май темата ти не е за тук  newsm78

# 2
  • Мнения: 540
е аз това не бих го изтърпяла и майка ми и свекърва ми знаят че решенията за детето си ги взимам само аз
поговори със свекърва си и и обесни че не ти е приятно тя да решава за твоето дете
 Hug

# 3
  • Мнения: 1 919
за да нямаш проблеми в бъдеще говори направо с нея..тя така постъпвала с нейните деца да но това си е ТВОЕТО дете и ако искаш ще му слагаш чорапи, то си е твоя работа.Говори открито с нея, кажи и какво те дразни...аз така направих ама тя моята е неразбрана и се сърдеше доста време....най се дразнех като почнеше "о на мама ...." да се обръща към синът ми....1 ден не издържах и казах " о на баба -НЕ НА МАМА детето си има майка и това съм аз" Whistling
Желая ти успех дано намериш правилния път!

# 4
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Е, поне не живее постоянно с вас. За няколко часа се издържа Whistling...

# 5
  • Мнения: 4 297
Ами какво да ти кажа... С голямото ми дете беше така, но с второто никой не смее да гъкне.  Twisted Evil
По принцип все за нещо някой ще ме издразни, но приемам философски нещата и не се впечатлявам особено. Свекърва ми се правеше, че не ме чува, когато казвах да не дава вода на малката и то в периода, в който кърмата ми още не беше слязла и детето трябваше да сучи по-упорито. Аз без много да се церемоня, накрая взех шишето и демонстративно излях водата.
Сега се опитвам  да отуча бебето да ми е все в ръцете (без успех до момента) и тя знае това много добре. Всеки път като дойде, първата и работа е да я грабне и да я разнася из целия апартамент и така докато си тръгне.  Laughing Laughing Laughing Тук вече нищо не казвам, защото знам, че проблема си е мой и не е редно някак, да искам от нея да не я гушка в редките моменти, когато я вижда.
Наскоро започна работа в детска градина и умирам да се смея с нея - от тогава голям капацитет се извъди.  Mr. Green
Изобщо, приемам всичко от веселата му страна, а когато трябва, съм твърда, независимо с кого.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Говори с нея!Ще става все по-зле.Ти какво , за красота ли си там, не си ли майка на това дете, че да прави тя каквото си знае без да се съобразява.Явно наистина си доста спокойна..
Говори й твърдо и сериозно.Аз не мога да изтърпя токова нещо.Не става въпрос само за едните чорапи - тя явно не зачита мнението ти!

# 7
  • София
  • Мнения: 3 760
Опъни и се някой път,та да разбере. #2gunfire

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 560
Моята свекърва беше същата . Все казваше - Аз съм изгледала две деца и две внучета, така ,че аз  зная .Пред нея се съгласявх ,но като се затвореше вратата след гърба и (не живеем заедно ) всички неща се връщаха по старому .Никога не правих това което тя смяташе че така трябва и тя просто се отказа .И не го правих от инат, а прото защото бях вече на28 г. ,завършила медицина и в крайна сметка детето е мое .

# 9
  • Мнения: 540
за да нямаш проблеми в бъдеще говори направо с нея..тя така постъпвала с нейните деца да но това си е ТВОЕТО дете и ако искаш ще му слагаш чорапи, то си е твоя работа.Говори открито с нея, кажи и какво те дразни...аз така направих ама тя моята е неразбрана и се сърдеше доста време....най се дразнех като почнеше "о на мама ...." да се обръща към синът ми....1 ден не издържах и казах " о на баба -НЕ НА МАМА детето си има майка и това съм аз" Whistling
Желая ти успех дано намериш правилния път!

о не това о на МАМА е прекалено аз ако съм ще я  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 10
  • Мнения: 479
Няма нищо ново в твоя случай  Wink
Няма какво да й се обясняваш. ТЕ от дума не разбират. Ако си по-мек и дипломатичен, ти се качват на главата. Просто трябва да я поставиш на мястото й, като се повтори в подбна ситуация и да й кажеш ясно, че с твоето дете ти решаваш какво се случава, защото ТИ си му майка и ти знаеш кое е най-добро за него.
Успех  Hug

# 11
  • Мнения: 144
Здравей и от мен все едно говориш за моята свекърва,тя по същия начин си правеше каквото иска всякаш тя е майката а аз служа само като млекоцистерна(извинявам се за израза)аз и казвам едно тя прави каквото си е наумила.Когато Росен беше бебенце(новороден)не можеше да суче и му давах от шише,а той много се давеше......и така храня го аз и се задави а тя като скочи и каза ето,задави детето и понечи да ми го вземе от рацете представете си как се почувствах тогава,но като се случи при нея тя само се усмихна и му каза да не я излага така.Не знам защо се даржът така,може би мислят,че след като са гледали деца знаят всичко а ние като бъдещи майки сме невежи(поне такова е мнението на моята свеки)С течение на времето се научих да е и обръщам внимание-така е по-лесно,но ти казваш,че твоите свекита са свестни така че можете де се разберете от един разговор.Желая ти успех и да ти е живо и здраво бебенцето  bouquet

# 12
  • Мнения: 9 814
Ами вместо да се оплакваш от свекито тук, интелигентно поговори с нея.
И свекървите са хора, все пак  Wink

# 13
  • Мнения: 518
Напълно те разбирам! При нас положението е същото, а ние даже живеем заедно, така че няма отърваване за сега! Тази сутрин ми каза, че блузата която съм й облекла не й била удобна  Close да й облека еди коя си блуза - по-удобна й била и то не за друго, а защото тя й е купила! #Cussing out А когато дръзна да й се опълча тя почва да реве пред мъжа ми (като използва и сълзи), че съм направила еди какво си и колко зла и неблагодарна съм била и т.н. и т.н. Какво да правим, щем не щем ще търпим! Добре че, имаме апартамент, в който поне още 2-3 год няма да можем да живеем, но все пак го има и ще се махнем рано или късно!
Съвет не мога да ти дам! Колкото и да говориш с нея и да й обясняваш, че детето си е твое, не вярвам да има ефект. Просто тия свекита се не разбират от дума! Правят си каквото искат, по презумпцията че са по-възрастни и разбират повече!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 974
Мога да кажа, че и моята свекърва е много свястна жена, но истината е че след появата на първото дете нашите отношения се промениха. Не е виновна само тя. В началото като роди една жена е много чувствителна (не омаловажавам проблема с вмешателството) и всичко и се струва прекалено, ужасно и невъзможно.  С времето нещата си идват по местата, но пък тогава започва да се чувства все по-силна, и изобщо не допуска чуждо мнение. Искам да кажа, че проблема с поколенията винаги е стоял на дневен ред, и той е точно поради горните причини, изключвам случаите на селяндурщина.
Бих те посъветвала първо наистина да поговориш с нея, което всички те съветват, но от опит знам, че това не е лесна стъпка, особено ако отношенията ви са били добре. И да не се вманиачаваш толкова, като види че не поемаш рано или късно ще спре Wink
Вади и разни аргументи , като непременно и казвай че педиатъра  така е казал. Ако и кажеш че са от форума, няма да ти повярва. Моята вече свикна и с доводите от форума, ама бая време мина.
Успех и гледай да запазиш отношенията си добри, защото това си е изключение.  bouquet

# 15
  • Мнения: 144
Ами вместо да се оплакваш от свекито тук, интелигентно поговори с нея.
И свекървите са хора, все пак  Wink
   явно си попаднала на свекърва,аз не мога да кажа същото,моите опити да разговарям интелигентно с нея бяха безуспешни,както и да и се опъна  Wink

# 16
  • Мнения: 518
Здравей и от мен все едно говориш за моята свекърва,тя по същия начин си правеше каквото иска всякаш тя е майката а аз служа само като млекоцистерна(извинявам се за израза)аз и казвам едно тя прави каквото си е наумила.Когато Росен беше бебенце(новороден)не можеше да суче и му давах от шише,а той много се давеше......и така храня го аз и се задави а тя като скочи и каза ето,задави детето и понечи да ми го вземе от рацете представете си как се почувствах тогава,но като се случи при нея тя само се усмихна и му каза да не я излага така.Не знам защо се даржът така,може би мислят,че след като са гледали деца знаят всичко а ние като бъдещи майки сме невежи(поне такова е мнението на моята свеки)С течение на времето се научих да е и обръщам внимание-така е по-лесно,но ти казваш,че твоите свекита са свестни така че можете де се разберете от един разговор.Желая ти успех и да ти е живо и здраво бебенцето  bouquet
Да и при нас е същото! Даже онзи ден аз я хранех и тя се задави, защото започна да дърпа много бързо. Свекито беше в другата стая и като нахлу при нас и като се развикааа... като не е гладна що я насилвам и такива подобни. И аз се опитвам да не й обръщам внимание, но вярвайте, че ми е много трудно!

# 17
  • Мнения: 581
 Винаги съм била на мнение, че първо трябва да се обясни спокойно и човешки на дразнителя, че решенията как да си гледаме собственото дете взимаме единствено и само ние със съпруга ми.При липса на резултат аз лично действам грубо, даже мога да стигна до крайности.

# 18
  • Русе
  • Мнения: 343
Мисля, че трябва ясно да дадеш да се разбре, че ти си човекът, който взема решения по отношение на детето. Няма нужда да се карате, просто твърдо казваш какво може и какво не, и не позволяваш някой да решава вместо теб.
Аз без много да се церемоня, накрая взех шишето и демонстративно излях водата.

Щях да направя същото - в случая на Eli_83 - да събуя чорапките.

Има случаи, когато подбно поведение не е непременно опит за вмешателство, но този не ми изглежда такъв. Най-добре от самото начало ги изяснете тези неща, по-късно ще ти бъде по-трудно. Възприемат ли те веднъж като човек, който не си отстоява позициите, ще ти се качат на главата. Може да звуча малко рязко, но ми е доста странно при почти всички теми за свекъви, как позволявате някой да ви с меси в живота. Това не означава, че трябва да се карате, просто трябва да покажете от самото начало, че вие определяте правилата.Peace

# 19
  • Мнения: 2 132
Еми вместо да пишеш във форума и ги кажи тези неща.  WinkМоята свекърва не ми се бърка. Като се прибрахме от родилното каза- Сега трябва да питам как да и направим водата(по нейно време са давали) и аз и казах, че вода няма да даваме, обясних защо и тя се съгласи. Е аз за разни неща я оставям да прави каквото иска де, но за тези които мисля за важни казвам какво искам и трябва да се спазва. Недей да се дразниш за такива дребни неща като дали да му сложи чорапи или не Wink

# 20
  • Мнения: 498
Винаги съм била на мнение, че първо трябва да се обясни спокойно и човешки на дразнителя, че решенията как да си гледаме собственото дете взимаме единствено и само ние със съпруга ми.При липса на резултат аз лично действам грубо, даже мога да стигна до крайности.
Тава е решението.При мен беше така с първото,само че вместо свекито,описаната жена беше моята майка.След ред караници и забележки от моя страна,нещата се оправиха Hug

# 21
  • Мнения: 264
И при нас в началото беше долу горе така, но нещата се промениха, като й казах, че каквото и да ми каже, ние с мъжа ми ще си го гледаме както ние си знаем. При нас е хубавото, че не живеем в един град/ на 250 км/ и те идват много рядко. Не си премълчавай за нищо, защото ще ти се качи на главата, тя трябва да уважава твоето мнение и да те остави да си гледаш детето както ти си знаеш. Успех!!! newsm10

# 22
  • Мнения: 518
Винаги съм била на мнение, че първо трябва да се обясни спокойно и човешки на дразнителя, че решенията как да си гледаме собственото дете взимаме единствено и само ние със съпруга ми.При липса на резултат аз лично действам грубо, даже мога да стигна до крайности.
Тава е решението.При мен беше така с първото,само че вместо свекито,описаната жена беше моята майка.След ред караници и забележки от моя страна,нещата се оправиха Hug
Едно е да се разправяш с майка си и съвсем друго с неговата майка! Неговата майка много по-често създава конфликти, от колкото собствената майка. Тая нашта като почне да му реве и той после ми държи сметка, да му обясня и аз какво точно е станало. Пък ако скастря моята майка, тя няма пред кой да се оплаква и да създава напрежение между нас.

# 23
  • Мнения: 958
Всички дават съвети.
Аз със свеки се разбирам перфектно, и много ми е помагала.
Като почне да дава съвети я изслушвам, и или си правя каквото знам, или и казвам, че вече това не се прави, или че имам мои си методи.
Тя си замълчава, според майка ми се обижда, когато съм по-рязка, но приема и ме оставя да си гледам детето така,  както преценя.
Лятото малко се понацупи, ама бяхме на разходка и детето, се беше научило, да вдига от земята стъкла и да ги лапа. Аз я дебнех непрекъснато, не и казвах не, защото почва да ми прави нарочно,  а и обяснявах, че не се лапа и че камъните и тревата са по интересни от стъклата, на 10-тият път, свеки скочи и каза, не-не така, лошо дете.  #Crazy
Само изсъсках "буквално", моето дете не е лошо и ако обичаш не и казвай никога, че е лоша.
Тя млъкна и от тогава, съм забелязала, че много внимава какво говори.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 735
Опитай първо човешки да и обясниш това,което те дразни.В противен случай може и по-грубичко и обясни и на мъжа ти.Но всички са такива...а и с времето ще премине-не се ядосвай.Дъщеря ми,докато беше на кърма не пиеше вода,но и държах едно шише-е,умираха си свекърва ми и свекър ми да я поудавят във вода /всеки път като идваха/-тя плюе,задавя се  и всеки път едно и също. #2gunfire

# 25
  • Мнения: 805
Говори с нея. Опитай спокойно, ако не става пробвай и по-настоятелно. Иначе както някои тук спомена все по-зле ще става...Аз не позволявам подобни волности на никого, детето е твое, отговорността е твоя и правото да решаваш как да го гледаш също! Как са гледали децата си преди години е без значение - сега времената са други!

# 26
  • Мнения: 88
Напълно те разбирам. Мисля, че тя абсолютно злоупотребява с теб и твоя такт. Ако сега не се опиташ да отстоиш своето - да й заявиш открито, при следващия подобен случай, че това което прави не ти допада и няма да толерираш подобно поведение - потърпевшата ще си само ти.
И аз се считам за неконфликтна личност и винаги съм избягвала (когато е възможно) ОТКРИТИТЕ конфронтации, но определено се промених към свеки, когато се роди детето. Да отбележа, че тя е звяр, много властна и още толкова по-безпардонна. Тя живее далеч, много е заета и рядко вижда детето и именно заради това хич не можех да понасям негативните й коментари свързани с възпитанието, храненето и пр. Най-накрая не се стърпях и й го казах - и аз не подходих най-дипломатично, но и тя реагира остро, аз отвърнах и така спретнахме си скандал. В резултат не си говорим вече 4 месеца. Не давам себе си за пример. Едва ли е добре да се стига до подобно крайности, но определено ми олекна... не очаквах. 

# 27
  • Мнения: 3 929
Поговори с нея, че не желаеш да се меси в отглеждането на детето ти, освен ако не си й поискала съвет, че ти е неприятно. Ако тя не прояви разбиране, спри да се ядосваш от поведението й и когато направи нещо, което ти не искаш, ти направи това, което ти смяташ за добре. Например, ако му обуе чорапи, а ти не искаш, взимаш бебето и му ги сваляш. Просто отстоявай позицията си. Но друг е въпросът дали ще бъдеш права. Все пак можеш много неща да научиш от нея, вместо да се ядосваш на действията й. Понякога и майките грешат и не взимат най-правилното решение за децата си. Затова, преди да я "поправяш", се замисли, дали тази жена не е права.

# 28
  • Русе
  • Мнения: 343
Но друг е въпросът дали ще бъдеш права. Все пак можеш много неща да научиш от нея, вместо да се ядосваш на действията й. Понякога и майките грешат и не взимат най-правилното решение за децата си. Затова, преди да я "поправяш", се замисли, дали тази жена не е права.

Вярно е, че могат да се получат ценни съвети от по-възрастните. Според мен обаче, е притеснителен фактът, че свекървата тотално игнорира забележките й, и прави каквото си е наумила. Аз също слушам и търся съвети, но крайното решение си остава мое и всички са наясно с това. Така няма и сърдити, защото никой не очаква предложението му да бъде автоматично прието. Peace

# 29
  • Мнения: 431
При мен резултатът е-правя каквото е правилно според мен;отказах се да й обяснявам каквото и да е,защото е от типа,които винаги са прави,независимо от доводите,които ще изтъкнеш.
  Съгласна съм с мненията дотук.Има и друг момент,обаче  Naughty!
Дали съпругът ти изцяло те подкрепя ,или не смее да каже нищо на мама,за да не я обиди ?  Twisted Evil!От собствен опит знам,че този фактор е от огромно значение както за начина,по който ти се държиш към нея,така и за степента на нейната намеса  Peace Ако и двамата сте на едно мнение,тя е безсилна  Crazy  Laughing

# 30
  • Мнения: 4 434
Е, поне не живее постоянно с вас. За няколко часа се издържа Whistling...
точно това щях да кажа и аз,ние жиевеем заедно и такива номера ми прави постоянно,така че радвай се че е за малко Wink

# 31
  • Мнения: 789
Щом казваш,че е свястна жена,значи ще те разбере,ако и намекнеш да остави грижите за ТВОЕТО дете на теб.Ако иска,нека даде съвет,ще изтърпиш за малко,но не и да "взима нещата в свои ръце".Един разговор без конфликт ще свърши работа ... предполагам.Дано само не е от обидчивите като моята Peace.

# 32
  • Мнения: 1 155
Явно свекърва ти иска да поговориш ДИРЕКТНО с нея ,без заобиколки и недомлъвки. Говори с нея, защото ако не говориш в началото с нея ще стане по-зле. Казваш й ,че не ти е приятно да ти се бърка и че ще трябва да се съобразява.
Ако пък ти неможеш, говори с мъжа ти, нека той да й свие сърмите.
Аз така правя и резултата е винаги добър! Peace

# 33
  • Мнения: 860
Здравей, прочетох темата и разбирам че не само аз го играя този театър WinkСвекървите за мен не са Човеци- моята от нищо не разбира, не чува, все казва че забравяла и се повтаря непрекъснато, опитва се да наложи мнение но...Аз си имам своя стратегия и просто не я допускам до детето си вместо да ми трови нервите с глупавите си препоръки да си стои у тях, може това да изглежда доста гадно от моя страна но ако тръгна да разказвам за нея ще ме разберете но... не това е темата и мястото.
Не знам дали с разговор ще постигнеш нещо освен да се обиди и да се оплаче на мъжа ти някои път,просто си сложи розовите очила и не отстъпвай от мнението си, когато иска да направи нещо за детето ти което ти не харесваш казваи веднага - после забравят! Демонстрациите не винаги помагат, но пък може да и светне лампичката, че нещо прекаряла.

 
Цитат
Клото
Аз без много да се церемоня, накрая взех шишето и демонстративно излях водата

 Точно така и аз бих постъпила  и може би нямаше да се стърпя да им напомня че това си е нашето бебе.

 Опитай нещо да промениш в тона си в такива моменти и погледа много говори, но просто не вярвам че ще има ефект те са уникални и като кажат- Аз моите и двете така съм ги гледала!/това го слушах от 2 месец през бременността ми че чак до един ден когато бях на кеф да и кажа/- На тази реплика един път просто и казах- Радвам се че си изгледала остави ме и аз да си изгледам моето!
 Сякаш тя е най-кадърната, а ние сме некадърни и едно не можем да изгледаме.
  Тогава не се обади 4 дни и повече не я чух тази реплика.Но се беше оплакала на мъжът ми, което мен изобщо не ме смути.Тя винаги така прави.

           
Цитат
zori13
Винаги съм била на мнение, че първо трябва да се обясни спокойно и човешки на дразнителя, че решенията как да си гледаме собственото дете взимаме единствено и само ние със съпруга ми.При липса на резултат аз лично действам грубо, даже мога да стигна до крайности.

 Peace

Успех ти пожелавам  и те съветвам да не си мълчиш, защото когато си мълчиш един вид си и подчинена и тя няма да спре.

# 34
  • Мнения: 2 960
детето си е твое ,решенията си са твои -трябва да ги отстояваш категорично и в прав текст пред мами и баби.Ако в началото намерят "вратичка",през която да промъкват своите идей и да налагат мнение-после ще ти е много по трудно да отстояваш позициите си.
Щом свеки е разбрана-направо в очи и заявяваш становището си -казваш и ,че искаш да ти помага както ти решиш ,че ти ще определяш с какво и кога ще ти е полезна.Това е -кратко ,точно и без нерви и повишаване на тона. Peace

# 35
  • Мнения: 3 157
Едва ли го прави от лошотия.Сигурна съм,че обича бебето,но просто някъде се разминавате в разбиранията си и в случая наистина разговорът помежду ви е възможно най-доброто за всички ви-дори и да не се промени отношението и поне ще знаеш,че си опитала и вече ще я караш по-безцеремонно.Сега ти е достатъчно тежко и само се изнервяш излишно(пък макар и за дреболии),а тя тя сигурно дори и не разбира.
Тая реплика-,,Аз съм изгледала 2деца и всичко знам/мога" и мен ме е вбесявала десетки пъти,както и много други уж дребни работи и затова мога да ти кажа-не чакай повече,няма смисъл-говори си с жената и ще видиш,че нещата ще се оправят.Успех:)

# 36
  • Мнения: 52
И с моята свекърва се получи така, отношенията ни бяха добри преди да се роди детето, понякога съм се дразнила, но обикновено не й обръщам внимание, но откакто родих изключително много й се дразня! Може би защото става въпрос за детето ми! И за чорапите беше така и за много други неща, при това не вижда детето често и пак се опитва да се меси! Държа ми сметка веднъж, че се е разболяло защото не му обувам чорапи! Обикновено се опитвам да обясня позицията си, няма резултат, млъква и следващия път като дойде пак същото. Сега понеже още не е проходил (1г и 1 мес.), 100 пъти ме пита дали няма да му купя проходилка, аз 90 пъти й обясних защо няма да купя и накрая просто спрях да й отговарям, но пак ме дразни! Или например звъни на вратата, аз отварям, без дори здрасти да каже се впуска към детето "Бабче, ама защо си земята", вземе го на ръце да го погушка и въобще не ми обръща внимание на приказките. Решение не съм намерила още, май най-добре понасям когато не съм край нея, докато е при детето и не виждам какви ги върши! Знам че го обича, но не разбирам защо майката трябва да се пренебрегва като такава?!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Както едната мама е написала, може и от хормоните да съм малко по-чувствителна и да се изнервям по-бързо . Просто прекалено е готина по принцип, въпреки, че си налага за някои неща мнението, но съм забелязала, че го прави с идеята да помогне и ако съм прекалено директна може и да я засегна, а аз не целя това. Но имам чувството, че на всяка майка й е заложено в даден момент да се дразни на съветите на свекървата  Wink абе май спокойствие и увереност му е майката Joy

# 38
  • Мнения: 860
Wink абе май спокойствие и увереност му е майката Joy

....  и твърдост...

# 39
  • Мнения: 207
Аз по принцип съм много неконфликтна личност и като цяло избягвам конфронтациите. Винаги е било така. Обаче...откакто родих нещо взех да се дразня на свекито. ......................ама като започне да дава съвети /които нито съм поискала, нито пък съм казала,че не се справям/ и направо в мен нещо се обръща. .....................Тя просто прави какво си иска и то винаги с една такава усмивка, все едно аз ей така на майтап и казвам не прави това или онова. А на майка ми като й направя забележка за нещо подобно, жената веднага спира и вика: извинявай, то си е твоето дете, ти си знаеш най-добре.

+

Свекърва ми се правеше, че не ме чува, когато казвах да не дава вода на малката и то в периода, в който кърмата ми още не беше слязла и детето трябваше да сучи по-упорито........................Сега се опитвам  да отуча бебето да ми е все в ръцете (без успех до момента) и тя знае това много добре. .

+

........................Все казваше - Аз съм изгледала две деца и две внучета, така ,че аз  зная .

+
Напълно те разбирам! При нас положението е същото, а ние даже живеем заедно, така че няма отърваване за сега! .............................. А когато дръзна да й се опълча тя почва да реве пред мъжа ми (като използва и сълзи), че съм направила еди какво си и колко зла и неблагодарна съм била и т.н. и т.н.

+

Явно свекърва ти иска да поговориш ДИРЕКТНО с нея ,без заобиколки и недомлъвки. Говори с нея, защото ако не говориш в началото с нея ще стане по-зле. Казваш й ,че не ти е приятно да ти се бърка и че ще трябва да се съобразява.
Ако пък ти неможеш, говори с мъжа ти, нека той да й свие сърмите.
Аз така правя и резултата е винаги добър! Peace
ВСЕКИ ден го правя, а резултата е четвъртия цитат от горе на долу  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire Мъжът ми все е на нейна страна  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

+

...................Свекървите за мен не са Човеци- моята от нищо не разбира, не чува, все казва че забравяла и се повтаря непрекъснато, опитва се да наложи мнение но...

+

още МНОГО, МНОГО, МНОГО ....

П.П. Имаме собствен апартамент, който стои празен, но живеем при свеки, защото мъжът ми(30г) още не е готов "да се пусне от полата й"  Mr. Green Какво повече да добавя??????????????????????  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 660
Нищо ново по белия свят. Аз на майка си се дразня на моменти, пък какво остава за чужд човек, какъвто е свекървата. Бъди малко над тези неща. Помисли си, това е един възрастен човек, който иска също да покаже, че може, че знае как, иска да бъде част от радостта и отговорността. Не си мисли, че се съмнява в твоите възможности, просто иска да покаже собствените си и да бъде оценена (като всеки човек). Ако вземеш присърце това, ще се разбирате много добре. Даже и се обаждай от време на време да я питаш за съвет, знаеш ли как ще се зарадва. Благодари и като ти донесе някакъв лек от едно време за бебето, пък после ако искаш го ползвай.

Не с твърдост, а с добрина, ще се справиш.

# 41
  • Мнения: 266
ох, болна тема  Sad и при нас се получи същото, само че нежеланите съвети започнаха още от как забременях и съответно зачестиха след раждането, разбирам да си поискаш съвет- да, и вече да си прецениш дали ще се възползваш от мнението, но да ти се натрапват неща, несъвпадащи с възгледите ти за отглеждането на собственото ти дете - отвратително е!
При нас нещата така ескалираха че по- добре да не разказвам, дано успееш да се справиш  Praynig
Искрено ти желая да не ви се задълбочават проблемите, че става страшно после ...
Пак поне не ти е правила изцепи от сорта - сина ми новороден, тя вика - чакай да го цункам по пишката че да съм първата жена, целунала го там  #Cussing out това е един нищожен пример за простотия ... така че ако можеш действай твърдо от сега!

# 42
  • Мнения: 2 660

П.П. Имаме собствен апартамент, който стои празен, но живеем при свеки, защото мъжът ми(30г) още не е готов "да се пусне от полата й"  Mr. Green Какво повече да добавя??????????????????????  Mr. Green



При вас проблемът е не в свекървата, а в мъжа ти. Имаш три варианта:
убеждаваш го (аргументът за мен е, че ще имате по-свободен сексуален живот сами),
заплашваш го, че ако не се премести, ще го напуснеш (но трябва да си готова и наистина да го направиш, ако не се премести),
продължаваш да живееш така.

# 43
  • Мнения: 9 973
 #Cussing outживея със свекърва и не ми се прибира.Все гледам да сме навън-там ядем,спим,играем ooooh!

# 44
  • София
  • Мнения: 1 252
melfin, вземи спретни един откровен разговор с мъжа ти и му излей душата си. Кажи му всичко, което те дразни.  Организирайте се и се отделете от майка му. Крайно време е да се почуства глава на семейство, а не да очаква "мама и тате да го гледат докато го поемат децата му" - това последното е лаф на баща ми  Mr. Green Няма начин да нямате главоболия след като сте под един покрив.

Аз лично никога не бих живяла със свекитата си - единият лекар, другият учител - с тях просто не се спори. Винаги знаят всичко и не дават дума да се обели срещу вижданията им. Имат 2 жилища във Варна, но ние предпочетохме да сме на 500км от тях под наем, за да сме по-спокойни. Пак ми лазят на нервата, но поне е по-рядко.
В началото се опитаха да ми дават насоки за гледането на бебето, но ги секнах в зародиш - че съм достатъчно грамотна да чета и ако се налага да вземам съвет ще предпочета да е от педиатъра, а не от тях. Докторът се пъна, че повече разбирал от мен и можел да се консултира с колегите си, но с времето разбра, че не може да стане на неговата. 500км не им бяха по вкуса да ни гостуват често. Така си спестих доста ядове с тях.

# 45
  • Мнения: 959
Нищо ново по белия свят. Аз на майка си се дразня на моменти, пък какво остава за чужд човек, какъвто е свекървата. Бъди малко над тези неща. Помисли си, това е един възрастен човек, който иска също да покаже, че може, че знае как, иска да бъде част от радостта и отговорността. Не си мисли, че се съмнява в твоите възможности, просто иска да покаже собствените си и да бъде оценена (като всеки човек). Ако вземеш присърце това, ще се разбирате много добре. Даже и се обаждай от време на време да я питаш за съвет, знаеш ли как ще се зарадва. Благодари и като ти донесе някакъв лек от едно време за бебето, пък после ако искаш го ползвай.

Не с твърдост, а с добрина, ще се справиш.

Абсолютно на същото мнение съм. Peace
При положение, че не живеете заедно, спокойно можеш да преглътнеш петминутно вмешателство през няколко дни. Нека обува чорапки на детето - в момента в който си тръгне ги събуваш и си продължаваш спокойно ежедневието. Нека дава съвети - клатиш глава, съгласяваш се и правиш каквото сметнеш за добре. Без конфликти и нерви. Wink

# 46
  • Мнения: 1 372
Аз също съм против конфронтациите, но и мен ме дразнят такива работи и се старая ясно и конкретно да разбере че не и върви номера и че детето, ако иска да го гледа ще е по моите правила.  Просто и кажи че нейните деца си ги е гледала както си иска или както намери за добре, но това дете е твоето и ти определяш правилата /евентуално заедно с таткото, въпреки че при толкова малки бебета татковците рядко се месят/и че ако не и харесва си е нейн проблем. Ако не намериш сега подходящия начин рискуваш да ти се "качи" на главата. Разбира се избери възможно най -интелигентния и безболезнен начин.

# 47
  • Мнения: 31
#Cussing outживея със свекърва и не ми се прибира.Все гледам да сме навън-там ядем,спим,играем ooooh!

И на мен !!! doh smile3511 #Sniper bash newsm66

# 48
  • Мнения: 431
#Cussing outживея със свекърва и не ми се прибира.Все гледам да сме навън-там ядем,спим,играем ooooh!

И на мен !!! doh smile3511 #Sniper bash newsm66
Пази,Боже  baby_neutral!

# 49
  • Мнения: 134
Май почти всички свекърви включително и майките ни подхождат съвсем самонадеяно при даването на съвети без да се съобразяват с това че в определени периоди ние сме по чуствителни или че престави си сме дорасли да имаме деца да ги отглеждаме и възпитаваме. Свекърва ми лека и пръст стигаше и до там да разрешава на синът ми да прави каквото иска включително да я удря а тя да се смее. Синът ми искаше да е постоянно при нея и тя с гордееше стова. В началото и аз се ядосвах но разбрах че нещата рано или късно ще си дойдат на мястото. Така и стана Peace Просто е нужно повече търпение. Смея да твърдя че синът ми в момента е страхотен 10 годишен мъж отговорен и възпитан така както аз съм го възпитавала. Сега отново ще имам дете но сега майка ми започна да ми дава съвети Rolling Eyes сигурно си мисли че няма кой да ме контролира  Wink Така че отърване от съвети и методи на възпитание няма но  просто разбрах че да се ядосвам полза няма нали всеки идва избълва това което има да каже и после си отива а аз си оставам у дома с детето дай боже и още едно и мъжът(нали и той трябва да се възпитава) Mr. Green

# 50
  • Мнения: 2 950
Тя просто прави какво си иска и то винаги с една такава усмивка, все едно аз ей така на майтап и казвам не прави това или онова.

 newsm62 Това с усмивката все едно ми описваш свекървата от рекламата на някаква кайма беше: "Ти с коя кайма направи сармичките!  Twisted Evil Не че нещо, ама той Митко от малък не яде купена кайма! Twisted Evil" Или нещо от сорта, сещаш се, предполагам.  Joy

Виж, аз незнам дали ме мразят, до сега никой не ми е казвал нищо напротив, но от раждането още на дъщеря ми дадох ясно да се разбере, че всички решения относно моите деца ги взимам аз!  yes Приемам всякакви съвети, но това не означава, че ще ги приложа. Нямам проблеми със свекърва ми, но тя е много разбрана жена и не ми се меси.  Peace

# 51
  • Мнения: 826
Няма нищо ново в твоя случай  Wink
Няма какво да й се обясняваш. ТЕ от дума не разбират. Ако си по-мек и дипломатичен, ти се качват на главата. Просто трябва да я поставиш на мястото й, като се повтори в подбна ситуация и да й кажеш ясно, че с твоето дете ти решаваш какво се случава, защото ТИ си му майка и ти знаеш кое е най-добро за него.
Успех  Hug
Абсолютно съм съгласна. Моята свекърва още преди да забременея ясно ми показа, че не ме харесва. И то си изпусна нервите след дълго лицемерничене. Винаги се е бъркала в живота на синовете си - има двама (с жената на брат му си пият кафе, но зад гърба и съм я чувала да говори). Това ясно ми показва, че и когато аз родя ще се опитва всячески да се намесва... но това няма да стане. От сега съм се приготвила да защитавам принципите си, както и семейството си от трудно прикритата и злобливост. В момента си точа рогата Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 52
  • Мнения: 9 814
Никога ли не се замисляте, че и снахите имат вина за лошите си отношения със свекървите?
Или те, младите булки винаги са безгрешни, а дъртите вампири само скапват живота?
Тези същите свекърви дето не са Човеци /цитат от тук/ са все пак майки на мъжете ви.
И тези същите тъпи и некадърни патки са отгледали вашите мили мъжленца.
Имаше и тема "Не ми пипайте детето!!!" с мръсни ръце, с неизрязани нокти...., не се ли замисляте, че след време именно тези ваши действия ще ви направят същите самонадеяни жени на възраст, които не дават никой да направи нещо вместо тях и да докосне порасналите им момченца.
Доста от вас са майки на момченца. Тези момченца ще пораснат и ще се се оженят, а вие ще правите всичко възможно младите да са добре, а в замяна какво? Ще ви наричат тъпата, дъртата, досадната, дето се бърка във всичко. Няма да ви дават да пипате внучето си щот сте вампири, а ако проявите желанието да го изкъпете направо ще ви  #2gunfire

За протокола- не се разбирам със свекърва си, живяла съм с нея 3 години, казвала съм й всичко в очите, но никога не съм си позволявала да я плюя по такъв начин.
Всичко се връща.

# 53
  • Мнения: 431
Никога ли не се замисляте, че и снахите имат вина за лошите си отношения със свекървите?
Или те, младите булки винаги са безгрешни, а дъртите вампири само скапват живота?
Тези същите свекърви дето не са Човеци /цитат от тук/ са все пак майки на мъжете ви.
Разбира се,че имат вина и снахите-отношенията са двустранни;основната вина на снахите е,че позволяват на свекървите да ги тровят  Mr. Green.
Аз също ще съм трудна свекърва,но се познавам достатъчно,за да съм наясно,че не бих се месила в семейството на сина си,защото аз няма да съм част от него  Naughty

# 54
  • Мнения: 544
е аз това не бих го изтърпяла и майка ми и свекърва ми знаят че решенията за детето си ги взимам само аз
поговори със свекърва си и и обесни че не ти е приятно тя да решава за твоето дете
 Hug

 Peace

# 55
  • Мнения: 47
Според мен всичко се оправя с разговори, но цивилизовано, без скандали и обиди. Аз лично не мога да се оплача-моята свекърва е на мнение,че майката е тази, която решава за бебето си - понеже, когато тя е гледала бебета преди 30 г и сега всичко е различно. Не е от хората, които смятат, е трябва да се връщаме в годините, когато не са имали удобства и са карали с каквото се намери. На мнение е,че нейната работа около бебето е да е в помощ на майката-каквото реши майката това е правилно за детето. Как да не я обичам тази жена  Hug

# 56
  • Plovdiv
  • Мнения: 86
Направо съм потресена. Разгледах темата, за да видя какво ме очаква но сега съм направо в шок.
Не си представях, че може да е толкова ужастно.  Banghead

# 57
  • Мнения: 6 274
Няма такива филми !!!  #Cussing out
Детето си е твое!
Какво значи "погледна ме и си продължи" ?!?
Покажи й, че ТИ си майката на това дете и не те интересува какво е правила тя с НЕЙНИТЕ деца.
Тя е у вас на гости, не в своя дом. Много е важно да й го покажеш, щом пък е толкова нахална!
Извинявай, но за мен това си е чиста проба нахалство!
Ще дойде тя вкъщи и няма да се съобразява с това, което й кажа.
Направо съм й показала вратата!
И хич не ми дреме каква ще е реакцията й.
За къде, къде по - дребни неща сме се сдърпвали...
Много важно, че после се дуе и не ми говори.
Аз пък ще седна да плача...

# 58
  • Мнения: 822
Няма такива филми !!!  #Cussing out
Детето си е твое!
Какво значи "погледна ме и си продължи" ?!?
Покажи й, че ТИ си майката на това дете и не те интересува какво е правила тя с НЕЙНИТЕ деца.
Тя е у вас на гости, не в своя дом. Много е важно да й го покажеш, щом пък е толкова нахална!
Извинявай, но за мен това си е чиста проба нахалство!
Ще дойде тя вкъщи и няма да се съобразява с това, което й кажа.
Направо съм й показала вратата!
И хич не ми дреме каква ще е реакцията й.
За къде, къде по - дребни неща сме се сдърпвали...
Много важно, че после се дуе и не ми говори.
Аз пък ще седна да плача...
Напълно те подкрепям

# 59
  • Мнения: 396
Както едната мама е написала, може и от хормоните да съм малко по-чувствителна и да се изнервям по-бързо . Просто прекалено е готина по принцип, въпреки, че си налага за някои неща мнението, но съм забелязала, че го прави с идеята да помогне и ако съм прекалено директна може и да я засегна, а аз не целя това. Но имам чувството, че на всяка майка й е заложено в даден момент да се дразни на съветите на свекървата  Wink абе май спокойствие и увереност му е майката Joy

Мога само да ти кажа БРАВО за изказването и да те подкрепя!

Докато четях изказванията си мислех, защо сме готови винаги да приемем съвет  от съседката-клюкарка , а от майката / каквато би трябвало да я чувстваме /  отказваме!?
Аз живея при свекърва ми и също много се разбираме, но с цената на компромиси както от моя така и от нейна страна!
Мен ме дразни , че слага мед на бибата като му я дава, защото той по принцип не я взема...
Казах и , че докторите съветват да не се дава поради такива и такива причини, тя изкоментира, че това е правила с нейния син и нищо не му е станало.
Подразних се, но веднага си помислих, че не и се налага често да го приспива, защото това гоправя аз!
И така първо се замисли преди да се подразниш и се радвай на бебето си вместо да търсиш под вола теле!
Аз съм търсила години наред и вярвай ми - няма  Joy! Единственото теленце се оказах аз! Mr. Green
Откакто гледам от положителната страна на нещата и си мисля,  че тя прави всичко само в наш интерес, се чувствам много по-добре!  bouquet

# 60
  • Мнения: 134
 Франческа Салиери мисля че проблема на ели не е в това че някой ден и тя ще стане свекърва а несъобразяването и липса на такт от страна на нейната. Свекърва и също е имала малко дете някога и по себе си дори от някоя книга или списание би трябвало да знае какво става в сърцето и ума на младата жена. За порасналите момченца и техните майки има друга тема тук става въпрос за баба и внуче.

# 61
  • Мнения: 6 274
Никога ли не се замисляте, че и снахите имат вина за лошите си отношения със свекървите?
Със сигурност си права.
Аз говоря само от свое име, тъй като не мога да знам на кой каква му е ситуацията вкъщи.
Да, права си - аз съм лоша. Най - вече за това, че не си мълча. Каквото имам да кажа, го казвам и не ми пука дали някой няма да е доволен от това.
Естествено, сигурно имам и грешки, и лоши черти.... Че кой ги няма ?!
Но тук говорим за нещо различно - уважението на човека отсреща.
Не може тя да дойде в моя дом и да прави с моето дете каквото си иска.
Няма как да стане, разбираш ли ?
А що се отнася до това, че някога ще стана свекърва - да, така е.
И ще се стремя по всякакъв начин да се съобразявам със снахите ми.
Защото и с мен са се съобразявали навремето.
Е, понякога може и аз да се надуя и да млъкна за няколко дни, но... Wink
 Важното е накрая да намерим "златната среда".  Peace

# 62
  • Мнения: 52
Цитат
Публикувана от: IANAMAIL 
Вмъкни Цитат
Мен ме дразни , че слага мед на бибата като му я дава, защото той по принцип не я взема...
Казах и , че докторите съветват да не се дава поради такива и такива причини, тя изкоментира, че това е правила с нейния син и нищо не му е станало.
 
Ей от такива изказвания много се дразня. В крайна сметка след като така се препоръчва от съвременната медицина има защо, и след като на нейния син нищо не му е станало, това означава ли че трябва да експериментира с твоето дете.  най-малко медът е силен алерген, има и други причини да не се дава. Нали в крайна сметка отговорността за здравето и развитието на децата се носи от родителите им, точно в това е въпроса! И с добро за съжаление не винаги се постига резултат. И аз винаги гледам с добро, съвсем човешки обяснявам кое как и защо го правя, тя казва добре и после си го прави както тя реши. Прави се на неразбрала, недовидяла и т.н.  Опитвам се да се убеждавам сама себе си в името на добрите отношения, че има разлика в поколенията, в манталитета, в характерите ни, но в повечето случаи освен загубата на моите нерви, друг ефект няма.

# 63
  • Мнения: 991
Колкото по-рано я поставиш на моясто, толкова по-добре. Кажи й как се чувстваш от нейното поведение. Мойта свекърва (и майка) също дават съвети (и това понякога ме дразни), но винаги ме питат може ли да направят това или онова с детето, колко и как да е облечено, какво да яде и т.н.

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Кажи и как се чувстваш и дано тя се съобразява от тук нататък Peace

# 65
  • Мнения: 207
Пак поне не ти е правила изцепи от сорта - сина ми новороден, тя вика - чакай да го цункам по пишката че да съм първата жена, целунала го там  #Cussing out това е един нищожен пример за простотия ...
Не само го целува, ами и го осмуква целия, когато го събличам да го къпя. Искала да си спи с памперса му  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy Извратена работа - това мъжо ми й го каза  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 681
Така е за съжаление мила  Crossing Arms Моята е същата  #Cussing out Не могат да разберат,че това са нашите деца,а не са тяхни  Rolling Eyes

# 67
  • Мнения: 698
Кажи й, че досега сте се разбирали и много цениш това. След което й кажи, че детето е твое и че ако имате разминаване на възгледите,ще постъпваш, както ти прецениш, защото и грешките трябва да са си твои. Кажи го много ясно, усмихни се и смени темата.  Wink

# 68
  • Мнения: 3 376
Кажи й, че досега сте се разбирали и много цениш това. След което й кажи, че детето е твое и че ако имате разминаване на възгледите,ще постъпваш, както ти прецениш, защото и грешките трябва да са си твои. Кажи го много ясно, усмихни се и смени темата.  Wink
Peace Много добре казано,точно на място.

Според мен не бива да премълчаваш,защото усещането за прекалено навлизане в личното ти пространство ще си остане в теб и занапред.
Аз бях в подобна ситуация и знам какви са последствията.Все си мълчах-да бъда тактична,да не я обидя,да не я накарам да се чувства неудобно,но винаги има едно "НО".
Ако пак ми се случи и съм на този акъл не бих допуснала вмешателство.

# 69
  • Мнения: 127
Пак поне не ти е правила изцепи от сорта - сина ми новороден, тя вика - чакай да го цункам по пишката че да съм първата жена, целунала го там  #Cussing out това е един нищожен пример за простотия ...
Не само го целува, ами и го осмуква целия, когато го събличам да го къпя. Искала да си спи с памперса му  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy Извратена работа - това мъжо ми й го каза  Mr. Green
Не бих разрешила да се доближава до синът ми!!!

# 70
  • София
  • Мнения: 1 735
сина ми новороден, тя вика - чакай да го цункам по пишката че да съм първата жена, целунала го там  #Cussing out това е един нищожен пример за простотия ...
АУ,това ако е нищожен пример...това е патология #Sniper

# 71
  • Мнения: 236
Прекрасно те разбирам. Аз принципно нямам много контакти с моята свекърва, защото живее в друг град(и по-добре). Не че е кофти човек, но когато е у нас все ще каже нещо или ще направи нещо, което ще ме вбеси. Стоя при нас един месец (уж да ми помага, само дето пак аз си вършех цялата работа) и направо изтрещях. Ха..., сега се сещам като ми каза в началото че е хубаво да прибирам за през нощта дрешките на бебка, да не стоят на простора - пълни глупости. Естествено не я послушах, но коментари от този род дразнят!!!

# 72
  • Мнения: 282
Ауу една от болните ми теми. Определено трябва да и покажеш още от началото, че това е твоето дете и ти като негова майка ще правиш това, което според теб е редно. Казвам ти го от горчив личен опит. Още от началото на нашето запознанство със свеки тя ме намрази, защото искала еди коя си за съпруга на нейния син, аз не съм била достойна, защото още не съм завършила висше, а другата била и ей такива работи, само че сърцето не пита дали си студент, дали имаш висше и други такива работи. Не искаше да види нито мен, нито сина си, защото той решил да се ожени за мен. След известно време разбрала, че съм бременна и започна да ни търси, да се извинява, че тя не е виновна, че просто не е разбрала, съпруга ми не искаше даже да я чуе /живеехме на квартира/ ама аз му виках - Недей така майка ти е, прости й! Та така се сдобрихме и уж забравихме какво е било ..да да ама не. После се появи детето и като се започна - детето ще е с пелени, памперсите изкривявали краката  #Crazy , детето ще е с чорапогащник, с чорапи, с два чифта панталони и т.н. и аз в началото да не я нараня милата, викам айде, ще се правя, че я слушам и ще си мълча, а после ще си правя каквото искам...аа един ден като ми призля  #2gunfire и така и се развиках, че направо треперех от ужас. Да, но вече беше късно, след като в началото й позволих да ми се качи на главата. Трябваше ми много време да я науча, че това е моето дете и ще правя с него това, което смятам за правилно. И в допълнение, понеже имам за тая жена цяла книга да напиша, но ще се въздържа тук, защото темата не е такава - отстоявайте от самото начало мнението си, че после става по-трудно!!!
Пак поне не ти е правила изцепи от сорта - сина ми новороден, тя вика - чакай да го цункам по пишката че да съм първата жена, целунала го там  #Cussing out това е един нищожен пример за простотия ...
Не само го целува, ами и го осмуква целия, когато го събличам да го къпя. Искала да си спи с памперса му  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy Извратена работа - това мъжо ми й го каза  Mr. Green
Не бих разрешила да се доближава до синът ми!!!
#Crazy ще я убия! #2gunfire

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
И моята не е китка , но вашите са  ooooh! клиничен случай.Добре че сме на километри иначе и аз щях да се наредя на опашката сигурно  Peace

# 74
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Говори с нея, ако не ти е удобно мъжа ти да говори с нея.
Аз нямам такъв проблем у нас. За щастие.
Успех!

# 75
  • Мнения: 1 428
Така е за съжаление мила  Crossing Arms Моята е същата  #Cussing out Не могат да разберат,че това са нашите деца,а не са тяхни  Rolling Eyes
Е,това не го разбирам.
Моята свекърва докато се опита да ми каже нещо аз я одрязвам веднага.Ако ще да се сърди.
ДЕТЕТО СИ Е МОЕ  Peace

# 76
  • Мнения: 367
Повечето свекърви са такива! За това, както се казва "у лево" още от самото начало, защото иначе ще ти се качи на главата и само ще се ядосваш. И без това в началото с бебе е доста напрегнато, какво остава като има такива дразнители. Помоли я да идва по-рядко или пък когато идва и кажи да ти помогне с домакинската работа - да изпере, изглади, да отиде да напазарува. Открито й кажи, че не ти е приятно да своеволничи с твоето дете и че ти си тази, която решава. Зная, че е трудно, но трябва да го направиш, защото рискуваш да се съсипеш от нерви. От личен опит го казвам.

# 77
  • Мнения: 1 554
Повечето свекърви са такива! За това, както се казва "у лево" още от самото начало, защото иначе ще ти се качи на главата и само ще се ядосваш.

 Whistling не само У ЛЕВО ,ами съм и показала правия път за дома и Twisted Evil

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята изобщо не и се занимава с детето. Един ден не го е взела да го гледа, така че няма право и акъл да ми дава.
А теб бих те посъветвала да говориш с нея ако ти е неудобно разговаряй с мъжа си и той да и каже. Ама то с такива компетенции трудно се излиза на глава по принцип. Успех!

# 79
  • Мнения: 45
И моята не го гледа, ама да дава акъл и да се бърка е първа писта.  #Cussing outТолкова ми е болна тая тема, че ако започна няма да се спра...

# 80
  • Earth
  • Мнения: 1 952
много ми беше болна тази тема в началото.....тя много прекали, но аз я разкарах след 2 месеца колебание. Много рязко при това. Толкова съм доволна от себе си...  Mr. Green

# 81
  • Мнения: 6 713
Колко мога да пиша, леле!!! #Cussing out #Cussing out

Днеска сутринта закусваме мекици с мед, и свекито като се изцепи да й дава мед! Направо си топна пръста в меда, ама толкова бързо и почти го беше набутала в устата на бебка, едвам я спрях!!! Скарах й се да не й дава, тя ме обвини че нищо не давам на детето, много съм четяла в интернет! Тя била давала мед на децата си и нищо им нямало! ooooh! #Crazy

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И моята не го гледа, ама да дава акъл и да се бърка е първа писта.  #Cussing outТолкова ми е болна тая тема, че ако започна няма да се спра...
Усеща се моята, а и тя е хитра лисица. Ами ако взема да и тръшна детето като толкова е компетентна само при мисълта сигурно и става лошо. Mr. Green

# 83
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Много ми е кеф да чета как си оплювате свекитата smile3521
Тя и моита такава,ама я виждам мноооого рядко Mr. Green

# 84
  • Мнения: 174
Ние също живеем при секърва ми за сега,тя е съвременна и разбрана жена,винаги с поведението си е показвала,че е АЗ съм майката и когато става въпрос за детето-аз съм шефа.Наясно е,че преди време децата са се гледали по един начин,а сега по съвсем друг.Откакто родих и аз станах по чувствителна и ревнива/към детето/ естествено е имало случаи,когато са ми се давали неискани съвети и съм се дразнела много,но свеки ме познава и знае,че не търпя някой да ми противоречи за детето и да се меси и се съобразява.Не мога да си представя да й казва" Ох на мама "  Shocked само при мисълта полудявам #Crazy
Според мен е много важно мъжа на коя страна е,моя не го знам още не му се е налагало да взема страна  Mr. Green 

# 85
  • Мнения: 668
Незнам как ще прозвучи ,но понякога е хубаво да има и такъв човек като свекървата.За масажа и чорапките които е обула не виждам причина да се прави скандал.Опитва се да помогне на маладата майка, не виждам нищо лошо.Ако започне да се бърка вече много може би разговорът  е по добрия вариант вместо скандалите.Тук някои се изказват крайно,но като имаме работа или ни се излиза май се опира и до тях.

# 86
  • Мнения: 24
Аз за моята свекърва нямам какво да кажа,ама ако питате мъжа ми за тъща му цял роман ще напише Laughing

# 87
  • Мнения: 34
 newsm32 Моята свекърва живее в съседната къща. Винаги когато имам нужда, тя идва и гледа бебо. Понякога я връхлитат страхове, че ще настине или нещо подобно, на което обаче не се дразня. Когато поиска да купи друго корито се съгласих, даже го къпем в нейното. Иска сега да купи още едно, при положение, че има вече 2, аз обаче не давам, стига толкова! Като направи вода, бебо не пие, но за всеки случай, че щяхме да пътуваме, беше сложила захар. Скарах се на сина й, защото на него му бях поръчала да направят вода и подчертах да е без захар. Сега съседките й казват да му обуваме търлъци и елече на кръста да има, но аз отказвам категорично!
Като цяло не мога да се оплача де... Като чета за другите свекърви, моята е направо за  newsm51 smile3501
Ако беше такава, бих поговорила с нея, а и синчето й може да помогне, все пак тя е негова майка, нали?!

# 88
  • София
  • Мнения: 23 110
Маята свекърва е с доста властен характер, но не е уцелила на снаха  Mr. Green
Като кажа нещо - думата ми трябва да се слуша, детето е мое и не приемам своеволия от нейна страна  Peace

# 89
  • Мнения: 26
Здравей eli .Четейки разказа ти даже се засмях защото си спомних моите първи месеци след раждането.Ако щеш вярвай,но бях в абсолютно същото положение като теб.
Без да изпадам в подробности ,какво преживях, бих те посъветвала максимално спокойно да обясниш на свекърва си,че ти си достатъчно голям и разумен човек,ТИ най-добре можеш да прецениш кое е добро и кое НЕ  за твоето дете;още повече децата днес се гледат много по-различно от "онова време"-медицината е достатъчно напреднала от "онези години" и педиатрите са именно затова-за да ни напътстват и ТЕ ЗНАЯТ МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ КОЯТО И ДА БИЛО БАБА.
Общо взето гледай да спазваш добрия тон,не е хубаво да си разваляте отношенията.Нещата ще се уталожат,всичко ще си дойде на място и ще се разбирате както преди-просто ви трябва малко време и на двете.При мен поне така се получи и сега всичко си е както преди-разбираме се чудесно с готината свекървичка!
Успех ти желая! Peace

# 90
  • Мнения: 2 015
Колко мога да пиша, леле!!! #Cussing out #Cussing out
ooooh!
Само мога да те посъветвам в никакъв случай да не мълчиш Naughty

# 91
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Аз още обвинявам себе си, че не се намесих по-рано...сега ако се върна назад, ще я изгоня с ритник  #Cussing out

Така че, говори и не мълчи. Аз повече не мога да я гледам и още много ме я яд на себе си...че се осъзнах едва след 3 месеца.

# 92
  • Мнения: 6 713
Колко мога да пиша, леле!!! #Cussing out #Cussing out
ooooh!
Само мога да те посъветвам в никакъв случай да не мълчиш Naughty

Ами права си, така е! Не мълча вече, защото става дума за детето, ако става дума за нещо друго - все ми е тая, но за бебка вече няма да си мълча! Naughty Peace

# 93
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Незнам как ще прозвучи ,но понякога е хубаво да има и такъв човек като свекървата.За масажа и чорапките които е обула не виждам причина да се прави скандал.Опитва се да помогне на маладата майка, не виждам нищо лошо.Ако започне да се бърка вече много може би разговорът  е по добрия вариант вместо скандалите.Тук някои се изказват крайно,но като имаме работа или ни се излиза май се опира и до тях.
Тя не прави скандал,тя се ядосва,че някои(съкровещицата) и се бърка как да гледа детето си Wink
И мен би ме хванало яд ако аз съм преценила,че детето ми ще ходи босо,а някои с усмивка ще слага чорапки на детето ми,все едно аз не съществувам Tired

# 94
  • Мнения: 4 784
Още от самото начало с мъжа ми дадохме ясно да се разбере на всички, че бебето е НАШЕ и ще го гледаме както си преценим ние.
Опитаха се няколко пъти да дават съвети, но бързо отбихме атаките.

# 95
  • Мнения: 73
Това е вечната борба-свекърва-снаха.Аз също съм минала "по боевата линията" Mr. Green
Даже имахме големи скандали,поне си късметлийка,че сте в отделни къщи.В началото се опитах с добро да й обяснявам,че това не е "едно време" и много неща са по-нови и по-съвременни,че това е моето дете и се избива от мас и вълнени парцали с ракия,но нямаше резултат,после след една забележка,че водата във ваната е студена и в стаята е студено, кипнах както никога през живота ми ,казах си й всичко право в очите,и това беше ОГРОМНА грешка. Blush
И сега съм й намерила цаката-като дойде със съвет(поне никога не е направила нещо така директно както твойта) само се усмихвам и казвам "добре" и после си правя пак мойто.И преди няколко дни пак така й отвръщам с "добре" и тя ми казва,че само съм се съгласявала с нея и пак съм си била на моято,на което аз отвърнах с усмивка Mr. Green поне се е усетила afwitch

# 96
  • Мнения: 317
Е, поне не живее постоянно с вас. За няколко часа се издържа Whistling...
Peace

# 97
  • Мнения: 959

И сега съм й намерила цаката-като дойде със съвет(поне никога не е направила нещо така директно както твойта) само се усмихвам и казвам "добре" и после си правя пак мойто.И преди няколко дни пак така й отвръщам с "добре" и тя ми казва,че само съм се съгласявала с нея и пак съм си била на моято,на което аз отвърнах с усмивка Mr. Green поне се е усетила afwitch

Ами това е начина. Peace
Откакто и аз, разбрах, че това е правилният подход, се чувствам добре и не се нервирам излишно. Whistling В същото време и тя се чувства добре, щот си мисли, че е много полезна Mr. Green

# 98
  • Мнения: 698
Това е начинът само, ако си решила никога да не й оставяш детето си да го гледа. В противен случай, тя ще го гледа по своите правила и разбирания. Когато ми с е налагало, винаги съм пишела всичко на лист - черно на бяло. И съм оставяла своите правила, без да споря. Разбира се, има различни хора. Моята свекърва е съвестна и страхлива. Така че не би могла да поеме отговорността да направи нещо различно, още повече, щом съм го оставила ясно написано. Дори да смята, че не съм права и да ми го натяква, пак ще го направи, както аз съм описала. Което за мен е много важно. И съм спокойна, когато оставям децата си. Щом нещо не може да стане според моите правила, то не става. Щом детето трябва да е с памперс у тях, за да не напишка паркета, тогава то не ходи у тях, докато не е напълно сигурно, че не се напишква. Но най-важно е детето.  Peace

# 99
  • ЕН
  • Мнения: 543
здравейте мамита

за 6год опит (не толкова голям все пак) разбрах че с приказки не става. даже и по остри действия пак не става. пресен пример: малкия от петък е болен на сиропи и антибиотик. от вчера сутринта и дриска. идва следобяд и от врата се започва какво съм донесла. аз веднага казвам че малкия е на диета от обяд че 2 пъти е акал рядко, но въпреки това се вадят сокчета, близалки, бонбонки и разни други лакомства. а малкия е ламя ненаситна. изблиза си близалката, започна и някакво си сокче да впръсква в устата си (беше много странно сок с пулвелизатор  newsm78 ) и накрая като се счупи пръскалото му го изля цялото в устата. няма и 30 мин се осра в гащите. горкото така виновно гледаше аха да зареве. нищо не му казах само го взех и веднага в банята . бооооже тя като видя и като викна , че трябва да е само на оризова вода и хляб. а аз за какво купих об. солети и об. бисквите и защо от обяд говоря че не трябва друго да яде  newsm78 . с една дума пак излязох виновна. не че не викнах и аз ама никой ме не чува, защото тя като говори все едно вика , а като викне цялата улица сигурно я чува. идеше ми да си изляза докато те бяха в къщи. но преди това да се случи големия и свекър ми играеха на топка (както винаги все едно е футболно игрище детската стая) . търпях около час да ритат и викат. най накрая счупиха нощната лампа. скарах се на сина и го пратих наказан в другата спалня. и веднага се почна : единия недей така, а другия веднага отиде при него да му говори-дядо му с който играеха.
е колко пъти???? това не е първия няма и да е последния път . не да ги гръмна, ами не знам какво друго ми иде да направя.
иначе като се наложи да ги гледат се започва едно извиняване че сега не може . не може ли след 14ч, че си има работа , а работат и е да си почисти къщата-не ходи на работа свекито. ега ти чистенето, ега ти прането. все пак внуци са и . не че са ми длъжни, но си мисля че може да дойде когато и се помолим.
навремето когато малкия беше на 1,6-2г дядо им взимаше само големия така да се каже тайно и когато малкия види че брат му го няма се започваше едно истерическо плачене и тръшкане че не са го взели и него. на 5 път казах твърдо " ИЛИ И ДВАМАТА ИЛИ НИКОЙ НЕ ВЗИМАШ".  не взе никой тогава ама аз твърдо реших. след седмица идва дядото и пак иска да вземе големия и аз отново казах същите думи и въобще не се противи на думите а бързо взе и двамата.
търпиш търпиш ама всичко си има и начало и край. само трябва да знае човек как да реагира на момента. иначе са свестни хора. ама както при вас така и при мен като се роди едно дете се променят хората, а като дойде и второ още повече. а сега мислим и трето. не ми се мисли какви ще станем след това...........
доста още мога да пиша, но няма да ви занимавам повече.
успех на всички  Hug

# 100
  • Мнения: 1 121
Следващият път, когато сложи чорапките на детето, съвсем демонстративно ги свали пред очите й и кажи със спокоен, но твърд глас: "Няма нужда от тях". Ще започне да ти се обяснява-не й обръщай внимание. Ако пак ги сложи, пак ги свали пред очите й и така. Според мен в момента те пробва и като вижда, че отстъпваш, ще се научи да не зачита мнението ти и да си прави каквото иска. А щом е добър и разбран човек, значи ще мине и без караници. Децата са голяма радост, но и голямо изпитание за отношенията с близките ни.

# 101
  • Мнения: 5 577
 Joy Убивате ме.

Аз съм доволна, свекърва ми ми помага, не дава акъл. Идва след работа, къпе бебето. Даже в събота го гледа, аз излизах на заведение.
Дайте им шанс на тези свекърви да бъдат баби на децата ви, хем вие ще разпуснете, хем те ще се радват. Повечето дразнения са на психическа основа и въображение.

# 102
  • Мнения: 698
Вергилия, авторката на темата не живее с твоята свекърва. Щом е пуснала темата, има нужда от успокоение и съвет. Не й се смей. Радвам се за теб, случила си на човек, с когото имате сходни виждания. Но всички хора са различни. Не ние трябва да даваме шанс на бабите да бъдат баби. Те шансът го получават даром. Въпросът е да не го пропилеят. Както казах - най-доброто за детето, нищо друго не е по-важно. А някой да се кара с някого просто за забавление - не вярвам.

# 103
  • Мнения: 1 473
Вземам повод от последното изказване за шанса и си мисля, за това, че трябва да се даде шанс на майката да бъде майка.

Все трябва да се проявява разбиране към свекървата, все трябва да се говори дипломатично с нея и ако може най-добре да се премълчава, това което тормози младата майка. Няма значение дали живееш с нея или ти е на гости за малко, майката трябва да е тази дето все отстъпва - такива съвети ще чуеш от всеки, така разсъждавах и аз до скоро.

Е не съм съгласна повече с това примиренческо поведение и търпение.
Не съм съгласна, че разговор може да доведе до нещо.
Не съм съгласна да бъда търпелива и дипломатична, когато става дума за детето ми.
Преживях тежка следродилна депресия и положих огромни усилия да си стъпя на краката и в състоянието което се намирах трябваше аз да се съобразявам с нежелани съвети и други простотии от страна на свекърва ми, която уж е нормална и разбрана, а мен кой ме разбираше в този период, кой ми влизаше в положението, кой се опитваше да ми помогне да преодолея страховете си?
Свекърва ми не беше този човек, за жалост или за късмет, точно в този тежък период разбрах какво представлява и колко ме уважава.
Разбрах и че няма да се промени, а ще трябва или да я приема такава каквато е или колкото се може да огранича контакта си с нея.

Моят съвет е да бъдеш категорична в отношението си към свекърва ти, да казваш недвусмислено какво искаш, за да няма недоразумения. Ако не уважава твоето мнение и разбиране за това как се гледа едно бебе, то и ти няма нужда да я уважаваш.
 
Може да ти звуча крайна, но това показа моя опит.
Дано намериш начин за разбирателство, защото от конфликт никой не печели.

# 104
  • Мнения: 388
Поговори първо със съпруга си и когато си осигуриш неговата подкрепа започни да  изказваш твоите доводи, защо няма да направиш така както тя иска. Бъди твърда и не отстъпвай. Но гледай и да не си разваляш отношенията, защото в бъдеще може да ти потрябва помощ от нея /най-малкото някой да поседи при детето за няколко часа/

# 105
  • Мнения: 493
Опъни и се някой път,та да разбере. #2gunfire

Абсолютно PeaceНикога не съм позволявала да ми се дават мнения, а най-малкото да прави каквото тя реши Peace
Въпреки,че живеем многооо далече и се виждаме много рядко Mr. Green

# 106
  • Мнения: 158
Значи свекърва имам от 5 години, живее на другия край на България, но по-преки взаимоотношения имаме ИМЕННО покрай появата на детето преди 3 години и на второто преди 1 година.

Тя дойде за по няколко седмици след ражданията и на двете бебета, дойде и за няколко седмици по време на втората ми бременност, и като цяло наистина много ми помогна, основно готвеше, чистеше; иначе опитите за някои нежелани съвети ги пресякох още от начало.

Но от друга страна мога да кажа, че това, което ни е направило малко резервирани една към друга, е именно, че една свекърва не винаги съобразява, че снахата може да има труден следродилен период, трудна втора бременност, и в такъв момент най-добре е да си пести коментарите за каквото и да било пред снахата... Моята свекърва не ми е налагала никога мнение за гледане на дете, но просто много обича да коментира това или онова в неподходящ момент ...

С второто дете имах трудна бременност, роди се недоносено, с увреждане. Покрай цялата тази втора бременност и второ раждане, само аз си знам какво ми беше, и просто не смогнах, признавам си, да го възпитам първото ми дете много добре, порастна буйничко, много пъти не ме слуша. И свекървата като беше тук няколко пъти на гости ама не спря да коментира как съм го разлигавила, колко буйно било и т.н. То, че има истина в това, има,  (макар че далеч има много по-непослушни от него) ама за какво трябва да се повтаря нон стоп и то в момент, когато ми беше тежко - както казах имаше проблеми с второто дете ... Сега вече като съм по-свободна и спокойна, гледам да компенсирам пропуските си във възпитанието на първото ми дете и има напредък... Някой път пък е коментирала що еди кое си било разхвърляно, 'ама ти малко си напълняла', "ама другата снаха е много зла и скандалжийка, ама да знаеш - страшно оправна". И т.н. и т.н.

Малко съм многословна, но основната идея от написаното е, че според мен много от тези изказани и недоизказани търкания между свекърви и снахи се получават именно понеже двете се срещат в момент, който е труден за младата жена - а именно началото на майчинството. За мен поне това начало на майчинството беше трудно и при двете ми деца. При първото - имах здраво дете, но имах тежко раждане, всичко ми беше ново и непознато относно бебето, имах страшно недоспиване и умора, трудно физическо възстановяване. С второто - имах чудно и лесно раждане раждане, физически бях много добре, имах опит с бебета, но пък бебето беше увредено Sad, и психически бях скапана ...

И разбирате, в такъв период е трудно да поддържаш ведри приятелски взаимоотношения, да си усмихнат и т.н... Не че сме се карали със свекървата, но просто сме по-резервирани една към друга. Но гледам да я уважавам като майка на мъжът ми, пък за в бъдеще може и да позатоплим атмосферата при следващото й гостуване Simple Smile



# 107
  • Мнения: 189
Напълно разбирам проблема и мисля, че тези, които го нямат, не биха били в помощ на авторката. След моето раждане имах такива ситуации не само със свеки, но и с майка ми, която беше дошла да ми помага. И двете ми бяха в помощ, но и двете ме дразнеха с тяхното всезнаене и на моменти се държаха все едно не съм там.
Моята тактика беше да се убедят сами, че не са прави. Пример с прословутата вода: Мила не само, че не пиеше, ами и плачеше като я усети в устата си. На всички компетенции връчвах шишето с водата, което прилежно си приготвях всеки ден, и ги оставях те да я дават. Естествено след като им се разплаче внучето хвърлят шишето и не се обаждат повече по този въпрос. Така беше и със захранването, с продължаващото ни кърмене, със съня, абе почти всичко...
Държа да отбележа, че не живеем заедно и като се виждаме по веднъж седмично много се обичаме. Изслушвам я, казвам ДОБРЕ и си правя каквото реша.
Успех!

# 108
Здравейте,
аз все още нямам бебче, но за сметка на това имам свекърва. И тя е такава, че не искам да и казваме дори за това, че чакаме бебче.
Да говориш с нея е все едно да говориш със стената. Навива си на пръста нещо и каквото и да и говориш си повтаря нейното, изобщо това което ние казваме и минава покрай ушите и заминава в неизвестна посока. Тя вечно "знае кое е най - доброто за нас". Ако не живееше далеч не знам дали бихме оцелели като семейство. Но като чета за вашите бебчета отношението на моята свекърва към моята половинка е подобно - тя от другия край на България знае какво е времето при нас, кои обувки, пуловер и яке са най - подходящи и не се притеснява да звъни за да си каже мнението.
Така че съвсем не съм сигурна, че ако поговориш със свекървата, нали и тя е човек нещата ще се променят. Има хора с които може да се опиташ да поговориш с пълното съзнание, че няма смисъл. На последния ни разговор (беше дошла да поговорим"съвсем добронамерено") ме обиди много грозно, а сега... ми се сърди и чака да и се извиня!!! Нека чака...
Съчувствам на всички  с подобни свекита...

# 109
  • Мнения: 128

Не с твърдост, а с добрина, ще се справиш Peace

# 110
  • Мнения: 27
Трябва ти подкрепата на мъжа ти. Него повече ще чуе отколкото теб. При нас в началото по сточнно казваше на  бебчо "о на мама", и вместо бабо , казваше мамо. Но мъжа ми и се скара няколко пъти и уж се отучи. Дори страни от детето и мноооого рядко влиза в стаята за д аго види.  И по добре. Само като чуе че плаче и ние сме при бебо, връхлита в стаята и казва "Какво му правите?" ама ние я излушваме нез да кажем нищо и тя си заминава и пак си правим каквото знаем ние за добре.

# 111
  • Мнения: 9 052
Свекървата трябва да се държи далеч от ежедневието на бебето . Естествено му е баба и трябва д го вижда, но ... няма общо с отглеждането му,.

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Този проблем се решава много бързо. Разговор и толкова. С нормален тон обясняваш, че ти си майка на детето си и сама решаваш. Толкова.

# 113
  • Мнения: 49
Наблюдавах майка ми, когато се роди детето на брат ми. Тя, милата, въпреки че има медицинско образование, не смееше да се доближи до мъника, защото се страхуваше. Направи само това, за което снаха ми я помоли.  Купи неща по списъка, направен от снаха ми, когато детето се роди. Взе си само две седмици отпуска, от които само едната всеки ден ходеше до тях и вечерта се прибираше. Не е давала съвети (макар че и тя е отгледала две деца). Е, стана й мъчно, защото снаха ми отказа да си кърми детето, но не си е позволила да го коментира пред нея. Защото уважи решението й. Със сигурност, ако тук пишеше снаха ми, щеше навярно да каже нещо, което я е подразнило в майка ми в онези първи месеци. Но аз говоря за рамката.
Роди се детето на брата на съпруга ми. В първата година свекърва ми изобщо не беше допускана до детето. Слушаше се само майката на другата снаха. Свекърва ми непрекъснато мрънкаше, обясняваше как не искат да приемат нейните съвет (естествено, по-добри от тези на тъщата), а тя две деца била отгледала, роптаеше, че другата снаха едва ли не ще умори детето. Е, сега гледа малката по цял ден, та сигурно прилага всички свои съвети в действие.
Разказах ви всичко това, за да ви покажа два типа свекърви. Разликата е в това, че майка ми още от началото настояваше брат ми и снаха ми сами да взимат решенията за собственото си дете. Намесваше се само ако е потърсена за помощ и съвет (както при последното боледуване на малкия). Но майка ми е приела ролята на баба. Не участва в отглеждането и възпитанието на детето, взима го през почивните дни, за да му се порадва и да го поглези (за което дори снаха ми вече не й се сърди). Но НИКОГА не се намесва в решенията (правилни или погрешни), които брат ми и снаха ми взимат относно детето. Смята, че и те, макар и млади родители, имат право на грешки. И още нещо. Майка ми сега се умира да се занимава с всичко онова, с което не е могла преди това. Излизат семейно с най-близките си приятели. Пътуват. Забавляват се. Много ревностно воюват за правото си на живот, свободен от внук, но винаги, когато има сериозен проблем, на тях може да се разчита.
Свекърва ми, обратното. Участва активно в отглеждането и възпитанието на детето. В резултат от което съвсем обърка ролите си. Тя не е майка, а баба на детето, но се изживява като майка. Непрестанно коментира решенията на двамата родители относно детето. Най-често ги променя (пример - ще я заведете при еди кой си лекар, ще й давате еди какви си капки, ще й приготвя еди каква си храна). В случая обаче на младите това им е изгодно. И не виждат вредата за детето.
Сега обаче стигам до най-важното. Родителите на детето са тези, които определят правилата. И които би следвало да разбират, че детето е най-вече тяхна отговорност (като възпитание, отглеждане и т.н.). Следователно, ако непрестанно искаш помощ от друг (свекърва, тъща) нормално е да очакваш да се опитват да налага свои правила. Справяш ли се сам - е, тогава всичко ще е ок.  Тук не визирам авторката, защото не останах с впечатление, че свекърва й гледа детето.
Тук да вметна  ималко хумор. Още помня моя приятелка как ми разказваше, че като млада майка се наложило да остане сама в непознатия все още за нея град на съпруга си (той е чужденец). Все още не знаеше добре езика и съответно се притеснила, че ако нещо стане с нея или детето, няма да може да се оправи. Та помолила мъжа си майка му да дойде само за няколко дни, докато той се върне. Дошла жената, но в града, в който свекървата живеела, всички се изредили да питат защо отива при внучето си - да няма някаква сериозна причина (например да е тежко болно, не дай си боже). Защото там бабите гледат внучетата си на снимка само. Е, може и по празниците. И се счита за нормално.

# 114
  • Мнения: 1 027
...Трябва ти подкрепата на мъжа ти. ...
Peace Peace Peace на 100% съгласна.
 Наистина не може да се говори за всички като едно цяло. И това с присмиването на някои е доста ненамясто. Защото наистина има мн тежки случаи 'свекърва', както, разбира се и мн тежки случаи 'снаха' (не отричам)

# 115
  • Свищов, Враца
  • Мнения: 193
 HugЕли,подготви се !!!!Това е само началото!Дупе да ти е яко!Такива са свекървите!След време ще си изградиш имунитет............ Mr. Green

# 116
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
HugЕли,подготви се !!!!Това е само началото!Дупе да ти е яко!Такива са свекървите!След време ще си изградиш имунитет............ Mr. Green

 И след двайсетина години ще е на нейното място и някоя като нея ще я плюе във форума.
 Не ги оставихте на мира тези свекърви,еййййй. ooooh!
 Дали ме дразни моята-ДА дразни ме.
 А аз дали я дразня-бъдете сигурни,че и ври и кипи от вътре за моите действия.
 Напасваме се някак си.Тя е баба на децата ми и двете търсим начини да се търпим взаимно,слава богу засега успешно. Peace

# 117
  • Мнения: 189
Вчера свеки ни беще на гости и й разказах накратко темата, а нейния коментар беше- да не я пускаш в къщата си Joy
Сериозно така ми каза......

# 118
  • Мнения: 9 052
и моята zнае , че не паzим мног одетето и го оставяме да си иzгради имунитет и преди малко по тел. ми каzа че ако щял да гелда червената шапчица с нас да не купувала билети, чЕ и беz това да не се мешал с хора ... викам и zащо и тя ами zаради грпове и подобни .. .вzех да и обяснявам, че в детската се мсеи с хора и в супермаркета също ... а тя ме прекъсна и си продължи раzговора  ooooh!  ooooh!   ooooh!
сега ще и драсна един имеил .

# 119
  • София
  • Мнения: 3 081
като ви чета мога спокойно да кажа - моята свекърва определено не е случила на снаха  Mr. Green

никога нищо не съм "подминала", почти нищо не съм премълчала, всичко казвам на секундата, като показвам вратата - ако няма да се съобразява с мен - да си ходи. Имали сме големи проблеми и с мъжа ми, позицията ми винаги е, че така се отнасям и с майка ми /даже доста по-зле, с нея си позволявам повече/.
Детето на 10 дена, тя пристига /без предопреждение - това ми отне най-много време да ги отуча/ кашля, киха, болка била, ама много искала да види детето, защото го обичала  Shocked що за простотия. Казах й, че още сутринта ще ида да й извадя снимки, да си ги гледа колко иска и й хлопнах вратата. И го направих!
Идва, аз съм надула радиатора в стаята на детето, защото ще го къпем...тя решила, че е топло и така и така никой няма в стаята - защо да работи, намалила го. Последва луд скандал - доста съм цапната в устата, признавам си. Казах й, че когато ние отиваме у тях на гости аз просто си обличам най-дебелия пуловер и 3 чифта чорапи, но не си позволявам да й усиля радиатора - просто си студувам. И тъй като тя не ми плаща сметката за парно, нито се интересува от нея - няма право да ми пипа кранчето, още повече - без да каже.
Такива неща.
Не разрешавах детето да се изважда от креватчето / шезлонг, столче/ - където съм го оставила - тя ще си тръгне, а после кой ще го дундурка цяла вечер...
понякога просто за спорт, понякога - основателно, ама сега е значително по-добре. Съобразяват се с мен, доколкото могат /не им идва от вътре, ам и аз не отстъпвам/.
Друго - в парка сме, аз не разрешавам да ходи в тревата. "ела баби да ритаме топка в тевата" аз пак казвам, че не разрешавам - ела баби в тревата. Взех топката и казах на дето, че когато баба му схване къде се играе, тогава ще им я върна.

Примери много, пак ще кажа, че и на майка ми се дразня, отнасям се с нея по същия начин - викам, карам се, гоня, когато съвсем не разбират...
лоша съм, знам...но пък що аз да съм тази, дето ще преглъща и ще си трае  Crossing Arms

Не с твърдост, а с добрина, ще се справиш Peace
Категотично НЕ съм съгласна с това. Ако си добър само ти се качват на главата.  Naughty
Аз бих го казала обратно не с добрина (никой няма да го оцени, повярвай ми) с твърдост ще се справиш

# 120
  • Мнения: 1 557
Ние сме в очакване все още ама и свекито и майка ми започват.Как да спяло на една страна,как да пие вода със захар,как се маже със свинска мас и т.н. и т.н. ooooh!Ама и аз не си поплювам и викам и гоня.
Не искам не желани съвети.Не съм искала и не съм молила,ние решаваме как ще живеем,на колка години ще имаме дете и колко деца да имаме.Който иска повече да си направи и да си роди Wink
В това отношение се държа с всички според заслугите.Майка ми е точно толкова "професор"колкото свекито.Понякога даже прекалява и бива изгонена.И се сърди и така. Mr. Green

# 121
  • Мнения: 231
опъни и се още докато е време. ти си майката и ти преценяваш, кое е най-добро за детето ти пък било то и грешно, но за теб то е най-доброто.
Аз в началото си траех, но в един момент ми кипна и се опълчих срещу нея(естествено аз съм най-злата). Аз най-се влудявам когато и кажа какво да прави с детето,а тя го прави на пук на обратно. Пример давам: една вечер дойде към 19,30 да види дететои , аз към 19,45 започвам да топля яденето за да вчеря към 20.00 (действието се развива в кухнята и мъж ми там) и и казвам не давай нищо за ядене на малката, че ще вечеря и.................... #2gunfire #Cussing out какво става след 3 мин в хола, Руми ръфа кифла, естествено дето не вечеря. Полудях и вдигнах скандал тя пък взе, че се разсърди и сега идва от дъжд на вятър (на мен не ми пука).
Има и много други подобни случки, както и когато Руми беше бебе домъкна орехова шума, а знаеше, че аз съм против, но аз тактично я хвърлих след като си тръгна.
Така че, застани си на мястото още докато е време за да не стават конфликти.

# 122
  • Мнения: 95
...Свекървите за мен не са Човеци- моята от нищо не разбира, не чува, все казва че забравяла и се повтаря непрекъснато, опитва се да наложи мнение но...
Не съм от щастливките, които си пият кафето със свекървата. Аз също имам немалко пререкания с моята. Но това ме накара да се сетя за онази баба, която обяснявала как едно време свекървите били лоши, а сега какво станало? На лоши снахи попаднала!

# 123
  • Мнения: 616
Хайде и аз да се включа в общия хор  Mr. Green
Най-добре е нещата да се кажат направо.
Не е лесно. Аз се опитвах съвсем полека, докато бях бременна. Колко хвана "дикиш", колко не, незнам... Когато ми се правят коментари или се правя, че не ги чувам, или отговарям с усмивка нещо от рода "той е свикнал бос от първите дни" или "ние така сме си го научили вече"...
Случи ми се и да се изнервя - направих една-две грозни сцени, от което не съм никак горда, но имаше резултат - вече съветите и препоръките са само препоръчителни и деликатни.
По-добре сега да се посърдим ден-два и всеки да си заеме мястото, отколкото с години да си мрънкаме една след друга  Peace

а, да, когато съм го оставяла "на съхранение" за малко, и го намеря примерно обут, увит или друго подобно, просто го отвивам/събувам и се смея "еййй баба все гледа да те направи ескимосче" . Обикновено не следва коментар  Crazy

# 124
  • Мнения: 553
Момичета, първо честит първи сняг!!!
А сега по темата:
Природата винаги е била по-мъдра от хората. Затова се е погрижила ако се случи нещо с майката при раждането то да е "застраховано" . Знаете колко е била висока смъртността при родилките преди да се развие медицината.
Затова майчинския инстинкт на бабите се пробужда когато се появи внучето. Те не го правят нарочно, те са застраховката за която споменах.
Ако майката е слаба и отпаднала бабите настъпват, когато се съвземе - тя си възвръща територията обратно. Но по този начин все пак е имала възможност да се съвземе. Много доскоро животът е бил много по-тежък, на много места още е така. Именно създавайки тази конкуренция природата се грижи детето да е подсигурено. Природата не търпи празно.
Затова бъдете благосклонни към бабите, но си очертайте периметъра и го отстоявайте без лични нападки. Това е именно нормалното, приемете го и продължавайте напред бед излишни обиди и емоции.
Един ден и ние ще сме същите, важното е като премине първоначалната еуфория и двете страни да си намерят съзнателно мярката.

Общи условия

Активация на акаунт