Майчинството - счетоводно - 13

  • 69 675
  • 1 074
  •   1
Отговори
# 870
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Благодаря на Айла, че ме насочи към тази тема!
 Много моля, някой да изчисли колко трябва да е размера на болничните за раждане, които трябва да получавам, защото на мен ми излиза една сума, а ми изплащат друга- по-малка, естествено. Плащала съм осигуровки за 400лв от началото на март, а излязох в 45 дневния на 15 юли-т.е. 4 мес и половина. Другия период назад знам, че ще се вземе като минимална рз- 220 лв. по мои изчисления:
 4х400=1600+ 2х220=440 2040 общо/6= 340х90%= 306 лв, а аз взимам 270.
 Кажете ми аз ли бъркам или НОИ?

юли не ти влиза като база за изчисление на обезщетението, включва се месеца предшестващ настъпването на осигурителния риск  Peace
и на 400 лева си сметни нетното и тогава го раздели на броя отработени дни за 6 месеца назад от юли


magy_m78 изчисленията ти са верни за брутния осигурителен доход. Правилно са включени 4 месеца - 03,04,05,06 / а ти излизаш от м.07.2008 в боничен /. Както е написала mini_79 трябва да се изчисли нетния доход на 400 лева *4 + 2*220 и тази сума да разделиш на раб. дни за 6-месечния период. Така полученото среднодневно нетно възнаграждение се сравнява с 90% от брутното и ако е по-малко, нетното възнаграждение става дневна база. В общия случай точно среднодневно нетното възнаграждение на практика формира обезщетението.

# 871
  • Мнения: 143
 Благодаря за отговорите, но не знам как да сметна нетно и брутно среднодневно възнаграждение. Моля ви, сметнете вместо мен, защото изобщо не ми е ясно Embarassed

# 872
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Благодаря за отговорите, но не знам как да сметна нетно и брутно среднодневно възнаграждение. Моля ви, сметнете вместо мен, защото изобщо не ми е ясно Embarassed
Ето ти калкулатор излиза към 313 лв.
Според мен ти е вярно изчислено  Hug

# 873
  • Мнения: 3
magy_m78 като допълнение зависи към къде си си внесла осигуровките - тоест ако е към фирма ,която ти прави един вид услуга,най-вероятно си удържат и здравните осигуровки,които трябва така или иначе да ти се внасят по време на тези болнични.

По този повод бих искала и аз да ви помоля за помощ и информация.При мен именно по този начин от една фирма ми направиха услуга,но след навършването на 2 години на дъщеря ми,договорът ми беше прекратен.Сега тъй като аз си я гледам и не е приета в ясла,не мога да започна работа.....тоест какво бих могла да направя? Получавам доста противоречива информация и така и не мога да разбера мога ли да се регистрирам някъде и да ми върви стаж 6 месеца/такава информация ми дадоха от една счетоводна фирма/ и евентуално в какъв срок след прекратяване на договора става това?
Извинявам се ,за това,че ви ангажирам с моите въпроси и благодаря предварително за отделеното време  Blush  bouquet

# 874
  • Мнения: 69
Здравейте, незнам дали точно тук трябва да попитам и затова се извинявам предварително.Въпроса ми е относно болничните излязох по болничен на 20 септември 45 дни преди термин,родих на 3 ноември ден преди термина от болницата ми пуснаха втория болничен който е за 42 дни тоест утре на15 ноември изтича.Сега май че трябва педиатъра на малката да ми пусне третия,пречи ли ако отида във вторник на 16-ти и за колко дни трябва да бъде този болничен??? newsm78

# 875
  • Мнения: 143
Здравейте, искам да попитам как да си изчисля приблизително колко ще ми бъде майчинството, при положение ,че съм в болничен от октомври месец,а сега от 23 декември излизам в 45 дни. Разбрах от прочетеното декември не ми се взима за база, но за тези октомври и ноември,кое ще ми се вземе за изчисление -от работодателя (което има няма 50лева) или от НОИ (където са ми изплащали) или и двете? Някои ми беше казал - и от двете места newsm78. Така ли е? Ако не се вземе предвид доходът от болничния, на мен ще ми е по-изгодно за 12 месеца да ми се вземе доходът и тогава ще помоля докторът по-късно да ми издааде 45-дневния болничен.

# 876
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, незнам дали точно тук трябва да попитам и затова се извинявам предварително.Въпроса ми е относно болничните излязох по болничен на 20 септември 45 дни преди термин,родих на 3 ноември ден преди термина от болницата ми пуснаха втория болничен който е за 42 дни тоест утре на15 ноември изтича.Сега май че трябва педиатъра на малката да ми пусне третия,пречи ли ако отида във вторник на 16-ти и за колко дни трябва да бъде този болничен??? newsm78

Педиатър издава третия,изравнителен болничен.Общо трябва да имаш 135 дни болничен.Той ще сметне колко имаш от гинеколога и от болницата и ще издаде за остатъка до 135 дни.По-принцип е хубаво да се ходи на датата,но за един ден предполагам,че няма да е проблем.

# 877
  • София
  • Мнения: 5 300
Искам да попрося помощ във връзка с евентуална смяна на работата.

Ако трудовият договор на старото място се прекъсне да кажем от 10-то число, а на новото място се сключи от 20-то число, за тези дни между двата договора как се процедира? За осигуровките имам предвид.
Да уточня, че става въпрос не за мен, а за мъжа ми, и че, разбира се, нищо не е сигурно, но искам да знам предварително, за да сравним с това, което му кажат, ако случайно вземе да стане.

Хиляди благодарности  bouquet
Извинявам се, че не е баш по темата (нали е за майчинството), но нямам кого да попитам  Embarassed

# 878
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Поставена съм в много неизгодна позиция от сегашния си работодател.
Бременна съм във втори месец.Когато разбрах, че съм бременна го помолих да започне да ме осигурява на реалните пари, които получавам, а не както досега- на 255 лв.Той съответно отказа, като ми отговори, че в момента има други ангажименти.Аз работя в супермаркет, на смени.Снощи ме извика в офиса и ми съобщи, че ме прави на 4-часов работен ден, а това води до по- ниско заплащане и по - ниски осигуровки. Заяви ми , че ако не съм съгласна с условията , мога да подам молба за напущане и да се считам за уведомена от петък, а в този ден аз почивах и не ме е виждал, за да ме уведоми.
Ясно е , че го прави, защото казах, че ще се оплача в Инспекцията по труда.
Та искам да знам какъв е срокът на предизвестието за промяна на трудовия договор.Аз работих половин месец на 8-часов работен ден.А от понеделник ме прави на 4-часа.Как ще ми плати този месец и има ли право да постъпи така?
Благодаря предварително за отговорите!
Няма такъв "срок за предизвестие за промяна на трудовия договор". Предизвестието  е за прекратяване на договора по принцип. Заплащането за предходния месец би трябвало да е според отработеното, т.е. според продължителността на работното време. Работодателят няма право да променя еднолично трудовото правоотношение - това става с допълнително споразумение, което се подписва по взаимно съгласие на страните по него. Съответната промяна / в твоя случай на работоното време / трябва да е обоснована от страна на работодателя.

# 879
  • Мнения: 3 835
И момичета гледайте и четете поне мненията на страницата,не че ме бърка много ,ама пълним темата с едни и същи въпроси,на които отговор е даден на текущата страница даже.А да не говоря че на 1 стр. е обяснено много подробно с примери.
Моля едно голямо БЛАГОДАРЯ на  момичета Стики,ДейзиГ,Elfira,Ала-Бала,Mrs. Incandescent и другите , които така търпеливо ни помагат  smile3525

sis7, ти също помагаш компетентно на мамчетата!   bouquet

# 880
  • Мнения: 3 835
Поставена съм в много неизгодна позиция от сегашния си работодател.
Бременна съм във втори месец.Когато разбрах, че съм бременна го помолих да започне да ме осигурява на реалните пари, които получавам, а не както досега- на 255 лв.Той съответно отказа, като ми отговори, че в момента има други ангажименти.Аз работя в супермаркет, на смени.Снощи ме извика в офиса и ми съобщи, че ме прави на 4-часов работен ден, а това води до по- ниско заплащане и по - ниски осигуровки. Заяви ми , че ако не съм съгласна с условията , мога да подам молба за напущане и да се считам за уведомена от петък, а в този ден аз почивах и не ме е виждал, за да ме уведоми.
Ясно е , че го прави, защото казах, че ще се оплача в Инспекцията по труда.
Та искам да знам какъв е срокът на предизвестието за промяна на трудовия договор.Аз работих половин месец на 8-часов работен ден.А от понеделник ме прави на 4-часа.Как ще ми плати този месец и има ли право да постъпи така?
Благодаря предварително за отговорите!

Съжалявам за проблемите, които имаш!
Работодателят няма право да ти намалява работния ден без твое съгласие в общия случай. Така че ако ти предложат да подписваш, че си съгласна с някакви промени, внимавай!  Stop
Също така молба за напускане си подай ако си намерила друго място откъдето да те осигуряват.
Успех!  Peace

# 881
  • Мнения: 3 835
На пред последната ми работа ме предупредиха, че ,ако забременея, директно изхвърчам НЕ СЕ ЗАНИМАВАЛИ С БРЕМЕННИ ,а като се има из предвид,че работих за мн известна фирма на,  която рекламите не спират да се появяват по телевизията и  слави с мн добро име. Така и стана колежката ми с тормоз я накарали да се махне/ според мен психическият тормоз е даже по- лошо/, всеки ден със свито сърце на работа не се изкарва....

Тук някъде имаше тема за "Черен списък на работодателите ..." - може да ги изтипосаш там!
А за тормоза - ако имаш сили да се бориш, заплаха с Инспекцията може и да ги отрезви.
Иначе трябва да си взимате болнични.

# 882
  • Мнения: 3 835
Ако трудовият договор на старото място се прекъсне да кажем от 10-то число, а на новото място се сключи от 20-то число, за тези дни между двата договора как се процедира? За осигуровките имам предвид.
Да уточня, че става въпрос не за мен, а за мъжа ми, и че, разбира се, нищо не е сигурно, но искам да знам предварително, за да сравним с това, което му кажат, ако случайно вземе да стане.

Предполагам, че питаш за здравните осигуровки - за 10 дни прекъсване няма да има проблем в осигуряването.

# 883
  • София
  • Мнения: 12 278
По този повод бих искала и аз да ви помоля за помощ и информация.При мен именно по този начин от една фирма ми направиха услуга,но след навършването на 2 години на дъщеря ми,договорът ми беше прекратен.Сега тъй като аз си я гледам и не е приета в ясла,не мога да започна работа.....тоест какво бих могла да направя? Получавам доста противоречива информация и така и не мога да разбера мога ли да се регистрирам някъде и да ми върви стаж 6 месеца/такава информация ми дадоха от една счетоводна фирма/ и евентуално в какъв срок след прекратяване на договора става това?
Извинявам се ,за това,че ви ангажирам с моите въпроси и благодаря предварително за отделеното време  Blush  bouquet
  Имам подобен въпрос. Значи аз се върнах на работа, но тъй като малките все още често боледуват и не са по цял ден на ясла, помолих майка ми да дойде вкъщи до пролетта когато ще изляза в майчинство отново и да ги гледа. Затова се наложи обаче баща ми да напусне работа и да гледа баба ми, защото няма вече кой - майка ми я гледаше преди това. Мислех си аз да го наема и да го осигурявам, но доколкото разбрах за да се наеме някои на трудов договор, трябва да е фирма, а аз като частно лице не мога? Това така ли е? Тоест не мога аз да си му плащам осигуровките и да го наема като човек, който гледа баба ми, а трябва например да стане фиктивно през фирма?. Другия ми въпрос е във връзка с по-горния пост. След като той напусна работа, мисля че по взаимно съгласие може ли да се регистрира в бюрото по труда или нещо от което ще му тече стаж? Извинявам се за объркания въпрос, но изобщо не съм наясно как стои положението ...

# 884
  • Мнения: 3 835
  Имам подобен въпрос. Значи аз се върнах на работа, но тъй като малките все още често боледуват и не са по цял ден на ясла, помолих майка ми да дойде вкъщи до пролетта когато ще изляза в майчинство отново и да ги гледа. Затова се наложи обаче баща ми да напусне работа и да гледа баба ми, защото няма вече кой - майка ми я гледаше преди това. Мислех си аз да го наема и да го осигурявам, но доколкото разбрах за да се наеме някои на трудов договор, трябва да е фирма, а аз като частно лице не мога? Това така ли е? Тоест не мога аз да си му плащам осигуровките и да го наема като човек, който гледа баба ми, а трябва например да стане фиктивно през фирма?

Баба ти не може ли да има личен асистент?

Общи условия

Активация на акаунт