Семейства от различни етноси

  • 22 810
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 604
 Борисе, към коя социологическа агенция работиш? Laughing
Сори за спама Embarassed

# 16
  • Мнения: 212
В студентските ми години имах едно гадже - българомохамеданка (или помакиня както още ги наричат). Шегувах се от време на време с нея че ще се женим, но тя категорично ми каза че цялата й рода ще се откажат от нея отколкото да приемат българин за зет.
Скоро гледах едно предаване на "Море от любов" в което ставаше въпрос за смесен брак - тя българка, той от Кавказките републики. Дошли да живеят в България след като неговото семейство не я приело по никакъв начин. След като той избира жена си и идва с нея в България, семейството му се отказва напълно от него и то по такъв начин че той дори на погребенията на майка си и баща си не може да отиде тъй като е нежелан в родното си село.
Мислех си в кой век живеем че има още такива предрасъдъци в нашето общество, но явно те си съществуват от време оно. Също така съм говорил с турци и те са ми казвали че за техния етнос е по-прието мъж турчин да си вземе жена българка, отколкото жена туркиня да се омъжи за българин. Целия род може да се откаже от тази жена.
С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

# 17
  • София
  • Мнения: 591
Както ВИ писах по- горе аз живот и здраве ще сключа брак с турчин. С него мн. пъти сме си говорили по отоншение на това как тяхната вяра приема брака с човек от друга религия. Та точно както казва Борис ако жена мюсолманка сключи брак с мъж от друга религия, направо си се отказват от нея т.е. родата и.  Даже моя бъдещ съпруг ми каза, че го пишело някъде в корана че мъжа може да вземе жена от др. религия но не това не въжи и за жената. Довечера ще го питам какточно го е писало там. Др.което знам от него, е че ако турчин вземе христианка за жена и след време тя стане мюсулманка то това според корона значело, че той - мъжа ще отиде в рая така да се каже.

# 18
  • Мнения: 904
Няма такова нещо като "двоен стандарт".От мен никой не се е отрекъл, въпреки че естествено не мина без сътресения, явно твоята приятелка не е била достатъчно смела, аз съм възпитана от татко да си отстоявам позициите когато съм убедена че съм права, в онзи момент това се обърна срещу него, но аз не съжалявам въобще че отстоях на моето, мъжа ми е приет от родителите ми като тяхно дете. Не съм се омъжила млада и зелена, имах точна и ясна представа какъв мъж като качества, а не като религиозна или етническа принадлежност искам до себе си, въпреки че и брака си е честа лотария и никой гаранция не ти дава, за сега всичко е ок.

# 19
  • Мнения: 826
Борисе какви са тези въпроси? В България всички етноси са толкова измешани вече че някой въобще обръща ли внимание на такива неща? По улиците само смуглички се разхождат и въпреки че не си признават произхода, то е ясно като бял ден че без етнически малцинствени примеси не се е разминало. Българи със светла кожа и светла коса са рядкост.
[/b]

Ксения, решително не съм съгласна с теб. Къде пише,че българите са със светла кожа и светла коса? И че всичко друго е в резултат на малцинствени примеси? И ако можеш ми прати някоя снимка на чист българин, без примеси.
Това дали си българин изобщо не зависи от цвета на косата, очите, цвета на кожата. Кръстосай за момент в представите си един прабългарин- такъв, какъвто го помниш от учебника си по история, с една руса славянка, и помисли какви отрочета ще се пръкнат  newsm78 Колкото и елементарен да е примера ми, е показателен за разнообразието при българите.
А по темата- познавам смесени двойки. Тези, които познавам не са особено щастливи заедно. Но това може да се дължи на милион други причини.
В района, където живея около 50% са българи, има много турци, и дал господ- цигани  Crazy Това обяснява и многото смесени бракове. Наскоро си мислех обаче защо сме склонни да приемаме смесени бракове българин- чужденка /рускиня, немкиня... и прочие/, а порядъчно мнително сме настроени към бракове между българи и представители на някой друг от етносите  newsm78
В малкия град все още го има различното отношение към подобни двойки.

# 20
  • Мнения: 589
Няма такова нещо като "двоен стандарт"..
И аз така мисля.Още повече,че се сетих,че една от снахите ми(омъжена за мой братовчед) е помакиня,но отношенията м/у двете роди са си прекрасни.Явно е до възпитание.Колкото до сътресенията,ами тях ги има и в несмесените бракове понякога...

# 21
  • София
  • Мнения: 38 515
Аз съм омъжена за арменец и си живеем чудесно.
А за Коледа какви манжи готви свеки.... Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 448
Аз разбрах, че темата е само за турците и циганите, ако ще говорим за бракове между различни етноси, с които имам близък контакт - брат ми е женен за французойка, братовчедка ми за швед.  Laughing Чудесно се разбират. Макар, че в началото на брака им бащата на снахата виждаше в лицето на брат ми поредния абориген от източна Европа, който се е докопал до брак по сметка за документи. Е, мина време и видяха, че не е така. Но, двойния стандарт би могъл и се прилага на всякъде. Зависи от хората.

# 23
  • Мнения: 683
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.

Да направя 1 забележка - т.нар. помаци са си чисти българи, тук става въпрос за различни религии, не етноси! А съвременните потомци на българомохамеданите вече  до такава степен са се претопили, че за някакви различия трудно може да се говори. Етносът се определя от майчиния език. Като студентка в университета едно лято обикаляхме на диалектоложка експедиция района на селата Широка лъка, Гела, Брезе, Солища, Мугла - първите 2 изцяло християнски, останалите смесени, а последното -  българомохамеданско. Мога да кажа, че разлики в бита нямат никакви, освен в носиите и 2-3 празника, а за широколъшкия диалект се смята, че е най-сходен с езика на братята Кирил и Методий. Имала съм колеги от тези региони и тяхното самосъзнание си е българско, дори повече от нашето.  Не мисля, че подобни бракове въобще трябва да се смятат за смесени. 
Друго,  което се сещам, че подобни райони години наред са останали откъснати и изолирани от околните и благодарение на това са съхранили древни български обичаи, отдавна изчезнали и забравени от нас, градските хора.  Simple Smile Peace

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 16:43 от mama_na_vale

# 24
  • Мнения: 992
ами аз съм българка и мъжа ми е турчин, разбираме се прекрасно и сме заедно вече почти 9 години(дано и за напред да е така)

# 25
  • Мнения: 1 629
Имам една страхотна приятелка - българка, а мъжът и е арабин. Страхотно семейство са си. Имат си 3 деца. Мъжът и е много любезен. Първоначално ми беше странно, защото те нали не ядът свинско. Ама са страхотни!

# 26
  • Мнения: 4 435
Също така съм говорил с турци и те са ми казвали че за техния етнос е по-прието мъж турчин да си вземе жена българка, отколкото жена туркиня да се омъжи за българин. Целия род може да се откаже от тази жена.
С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Аз лично имам перфектен пример за брак между туркиня и българин.Няма да кажа повече,защото не искам.Но от нея никой не се е отказало,нито него са го спряли.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
Един от най-добрите ми приятели е българомохамеданин от едно голямо село в Родопите. Женен е за българка, имат две деца. Предишната му приятелка също беше българка. Не е имало проблеми с неговата рода, обаче при предишната му връзка родителите на момичето не го приемаха, защото бил турчин. Да се чудиш какъв турчин е, като е роден в България, че и прадедите му също.  Laughing

# 28
  • Мнения: 1 289
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.

Имам добри приятели българка с турчин. Цигани не познавам и нямам такова намерение.

# 29
Аз съм помакиня  съпругът ми  е христянин. Не съм имала никакви проблеми с баща си и другите ми роднини. Най добрта ми приятелка българка се омъжи за циганин брат ми е женен за българка. Най добрият приятел на мъжът ми е оженен за момиче което е турска циганка много добро и умно момиче. Само да кажа  никога не съм носила забрадка и не смятам някога да нося няма да накарам и дъщеря си ако тя реши това си е нейния избор

Общи условия

Активация на акаунт