Защо не ми се получава кекса ?

  • 26 492
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 913
За кекса от първия постинг да кажа, че според мен олиото е много. Правя кексове успешно вече 20 -тина години и съм забелязала, че многото мазнина прави кекса глетав. Има кейкове с много мазнина, но при тях тестото се прави по-твърдо и те наподобяват сладки хлябове, а не кекс.

Намали количеството олио на 1/2 или 2/3 от чашата.

За печенето има основно правило - тестата с мая се слагат на студена фурна, а тези със сода (бакпулвер) на топла.

За фурна с вентилатор ползвам програма "Вентилатор" - тавата на средното ниво или "Долен нагревател с вентилатор" - тавата на най-ниското ниво. Пека на температура 160 градуса. Става за около час. Кората остава светла. Готово е, когато се мушне с клечка и тя излезе суха (внимавайте, ако имате стафиди Simple Smile ) или когато се отлепи от стените на формата.

За обикновена фурна (или когато не ползвам вентилатора) включвам на 180 градуса отгоре и отдолу и слагам тавата на първо или второ ниво отдолу на горе  (зависи от фурната).

Успех.

# 16
  • Мнения: 774
3 яйца
1 ч.ч. захар
2 ч.ч брашно
1 ч.ч. кисело мляко, като в него съм "изгасила" 1 лъжичка сода
1/2 ч.ч. олио
Орехи
Малко какао или кафе, за да се направи шарка

Аз отдавна не съм правила кекс, но такава със сигурност е и рецептата на свекърва ми, но с 4 яйца, прясно мляко, бакпулвер и ванилия, а той винаги става чудно пухкав! Peace

Пече се в умерена фурна. Когато се зачерви, се покрива с нещо (преди покривахме с вестник) и се пече до готовност (дървена клечка, бодната в кекса, да излиза суха).

Успех!

За кекса от първия постинг да кажа, че според мен олиото е много. Правя кексове успешно вече 20 -тина години и съм забелязала, че многото мазнина прави кекса глетав. Има кейкове с много мазнина, но при тях тестото се прави по-твърдо и те наподобяват сладки хлябове, а не кекс.

Към това мнение бих добавила, че и брашното е много! Peace Баща ми примерно, прави кекс по горната рецепта, но с още 1/2 ч. ч. брашно, но въобще не става въздушен, като на свекърва ми.  Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 6 210
yagodka, и моята рецепта е от мама-свеки! Аз съм забравила горе да спомена ванилията, защото последните два пъти го правя и без нея, но пак си става. Между другото скоро се чудех дали мога да заменя киселото мляко с прясно, но не знаех колко да сложа newsm78 и тичах до магазина   chef Ама щом казвате, че става... другия път ще импровизирам.

# 18
  • Мнения: 774
Става и с прясно (даже по- вкусно Wink), и с кисело мляко - същото количество - 1 ч. ч. Hug

# 19
  • Мнения: 832
Аз също съм голям фен на кексовете и често правя. Винаги са ми се получавали, но според моите наблюдения е важно яйцата да се разбият много хубаво. Аз ги разбивам на робота, дълго, заедно със захарта. Чак се получава пяна отгоре. Мазнина също не слагам много. Най-много половин чаша. Също пека на умерена фурна,не я загрявам предварително.И винаги правя с кис.мляко.
кimba77, моят съвет също е да опиташ по друга рецепта. Аз бях така с козунаците в началото.Все не ми се получаваха по първоначалната рецепта. После я смених и станаха страхотни козунаци.Успех Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 4 397
Благодаря ви момичета  Hug
Утре ще пробвам да направя един с по малко олио и брашно и ще сложа на 160-170 пък да видим какво ще стане.
Ще го сложа на второто ниво от долу на горе без вентилатор.
После ще пиша какво съм сътворила и дали се е получил  Peace

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не прочетох всички мнения, дано не повтарям някой.
Сасано- фурната ти е хубава, нещо бъркаш, за д ане се получава.
Как го правя аз:
Рецептата ми е същата като на авторката, само че вместо пр. мляко слагам 1ч.ч газирана напитка- фанта, лимонада или просто газирана вода- не кола, защото ще придаде тъмен цвят на кекса. И орехи не слагам, защото не обичаме в кекса да има. Олиото също е 1/2 чаша, не 1. Решетката я слагам на първо ниво.

С миксер разбивате както е описано в рецептата, но ! до ммомента на слагане на брашното. Брашното се въвежда в тестото като се обръща с дървена лъжица, не с миксер, леко и нежно докато се поеме цялото брашно.
През това време сте загряли фурната на 180 гр, желателно с вентилатор- така кексът става равен отгоре, а не на бабунки.
Слагате в загрятата фурна и печете около час. Ако започва случайно да прегаря отгоре, покривате с фолио. Пробвате с дървен шиш дали е изпечено от вътре. Не отваряте фурната под никакъв предлог, само към края на печенето може, за да проверите вътрешността. Нямам случай да не се е получил кекса !

За протокола- фурната ми е АЕГ (малко по-различна от на Сасано ) и кексът става такъв:



# 22
  • Мнения: 164
Здравейте,
Как ли не опитах два пъти едно след друго не става и нестава някъде нещо греша моля Вие помогнете. От мен кексаджийка няма да стане!

# 23
  • София
  • Мнения: 1 341








Миличка, не се притеснявай!
Аз правя кекса със сода,която разтварям в 3 с.л. оцет.
Когато покафенее отгоре слагам фолио и продължавам да пека.
Горе долу около 40-50 мин.
Какво точно се случва при теб - т.е.какво значи не ми става кекса?

# 24
  • Мнения: 7 418
    Кимба,според мен,просто си избери някоя друга рецепта за кекс.Явно тази не е  от "твоите"! Simple Smile
    Има най--различни хубави рецепти.Тази,която е написала Вени, е доста сполучлива,и аз съм правила нещо подобно. Peace
    За печенето....Аз слагам и кексове/и питки с мая/ в студена фурна.Така се надигат прекрасно и не загарят.

# 25
  • Мнения: 164
Здравейте,
Приемам всякакви идеи за сполучливи рецепти за кекс. Вчера на два пъти правих веднъж по рецепта на авторката, а втория беше кекса с бананите. Не става и нестава. Кокошките пак ще го ядат на село. Глетав си остава отвътре небухва или бухва, а след това спада. Не става и не тава.Къде си останаха ония времена когато, дори не и дотам добра домакиня спретвах чудесни кексчета. Помогнете ми да си възвърна майсторството.

# 26
  • гр.София
  • Мнения: 380
За да не загаря кексът отвън, а отвътре да остава суров, аз правя следното:покривам формичката за кекса с фолио и го пека така около 20-25 минути на около 200 градуса, след което махам фолиото и пека кекса без него за около 10-15 минути. По този начин кексът се надига равномерно, а не само от едната страна и се пече равномерно. Проверявам дали е готов с кибритена клечка-ако е суха, след като съм я поставила в кекса-значи е готов.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 397
Последен опит направих с тази рецепта. Сложих половин чаша олио, всичко е разбито на робота добре, сега чакам да се изпече ако пак стане глетав ще пробвам с друга рецепта  Peace
Като се изпече ще докладвам дали е станал  Hug

# 28
  • Мнения: 3 830
На мен ми се струва, че течните съставки са ти повечко, а брашното ти е малко. Опитай с още една чаша брашно и още бакпулвер. Недей да печеш в много силна фурна. Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 618
Четох много внимателно всичко. Начини много, рецепти също. Ще си позволя да ти дам една по семпла рецепта, ако искаш опитай с нея. Но печенето е от огроооомно значение. От баба си и майка си зная че се пече така-в студена фурна се поставя кекса на най ниско ниво и се включва да се пече само отдолу. Когато се надигне кекса и стените му станатбледо кафевички се включва да пече отгоре и отдолу едновременно.Фурната да е умерена160-170 градуса. Моята печка е от новите, няма опция само за долно нагряване. Освен това новите фурни доста бързо загряват. Сега аз пека на второ ниво, отгоре и отдолу едновременно и на 150-160 градуса.

5 яйца,1ч.1/2захар,1ч.1/2 брашно, 8л. лимонада.
Яйцата и захарта се бият докато удвоят обема си. Добавя се лимонадата и заедно с брашното леко , както Джема е казала се обръща добре.
Успех Peace

Общи условия

Активация на акаунт