Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 975
  • 339
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 38
Привет и от мен!Аз съвсем скоро разбрах, че съм бременна и според калкулатора в сайта ми се пада раждане в началото на август 2009, т.е. 45дни преди термина ще се паднат към края на юни 2009. Моите въпроси са следните:
- От 2 години работя при работодател, който ме осигурява на минималния за професията праг  кой от следните варианти за осигуряване ( освен това от оснвния ми работодател) е най-удачно : на втори трудов договор, граждански договор или договор за управление и контрол към друга фирма , за да може осигурителният ми доход поне за последните 6 месеца да е 2000лв например?
- има ли краен срок на всеки месец до който да бъдат обявени измененията в осигурителния доход? Т.е ако започна от 15.01.09 да си осигурвам на втори тр договор дали губя януари месец като месец с по -високи осигуровки?
- може ли сегашния ми работодател в един от месеците да ми даде премия, която да повиши сбора на осигирителния ми догод за 12 те месеца? newsm78

Предварително благодаря!   bouquet

# 91
  • Мнения: 189
Аз искам да задам един въпрос във връзка с новите промени:
В момента съм бременна с второто си детенце и ще изляза в 45 дни преди раждане на 15.02.2009г. До края на август 2008г. -6 месеца назад си получавах 220 лева майчинство с първото си дете.От края на август 2008г. до края на януари 2009г. съм на работа.Това са 5 месеца.Тогава кажете ми останалите 7 месеца назад коя база ще се вземе за изчисление- 220 лева или това на което съм се осигурявала преди да излезна в майчинство с първото си дете.Имам 10 години стаж-непрекъснат.

# 92
# 93
# 94
  • хасково
  • Мнения: 378
Момичета и аз искам да ви питам нещо.На 15.12.2008 ми изтичат 315 дни,аз още края на ноември съм си подала необходимите документи на работодателя за продължаване на майчинството.Сега трябва ли да подавам някаква молба или след изтичането на 410 дни ще е необходимо.
Благодаря предварително!

# 95
  • София
  • Мнения: 1 352
Аз искам да задам един въпрос във връзка с новите промени:
В момента съм бременна с второто си детенце и ще изляза в 45 дни преди раждане на 15.02.2009г. До края на август 2008г. -6 месеца назад си получавах 220 лева майчинство с първото си дете.От края на август 2008г. до края на януари 2009г. съм на работа.Това са 5 месеца.Тогава кажете ми останалите 7 месеца назад коя база ще се вземе за изчисление- 220 лева или това на което съм се осигурявала преди да излезна в майчинство с първото си дете.Имам 10 години стаж-непрекъснат.
В базата ще влезе МРЗ - 220 лв.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета и аз искам да ви питам нещо.На 15.12.2008 ми изтичат 315 дни,аз още края на ноември съм си подала необходимите документи на работодателя за продължаване на майчинството.Сега трябва ли да подавам някаква молба или след изтичането на 410 дни ще е необходимо.
Благодаря предварително!
Най вероятно ще трябва да се подаде някаква декларация, но още е ясно каква.

# 97
  • Мнения: 217
Много гадно сме прецакани всички, които не работим.
Аз имам 4 години стаж но до 2005 година. После работих в друга държава за 2 години. От 1 година съм в България и не работя и не се осигурявам. Въпроса ми е- Ако сега /този месец/ се установи бременността ми, защото сме от бебеправещите, какво правя ? И да почна работа или да се осигурявам след 9 месеца ще съм родила. Та как аджеба ще имам осигурителен стаж 1 година назад? Ако беше 6 месеца, жените като мен имаха време да реагират, да се самоосигуряват, да почнат работа за 6 месеца....А сега?Питам се аз къде спах кат я подписвах таз гадна петиция“

ЕДНО Е 6 МЕСЕЦА.....а СЪВСЕМ ДРУГО 1 ГОДИНА....Честито на печелившите като мен!!!

# 98
iskam da vi popitam kakvo zna4i zavareno polojenie?koi maiki ste hvane noviq zakon?i ako nqmash 1god osiguritelen staj nqma da polu4avash 90% ot zaplaata

# 99
  • София
  • Мнения: 1 352
Много гадно сме прецакани всички, които не работим.
Аз имам 4 години стаж но до 2005 година.После работих в друга държава за 2 години.От 1 година съм в България и не работя и не се осигурявам.Въпроса ми е?Ако сега/този месец/се установи бременността ми,защото сме от бебеправещите, какво правя?И да почна работа или да се осигурявам след 9 месеца ще съм родила.Та как аджеба ще имам осигурителен стаж 1 година назад? Ако беше6 месеца, жените като мен имаха време да реагират, да се самоусигуряват, да почнат работа за 6 месеца....А сега?Питам се аз къде спах кат я подписвах таз гадна петиция“

ЕДНО Е 6 МЕСЕЦА.....а СЪВСЕМ ДРУГО 1 ГОДИНА....Честито на печелившите като мен!!!
След като имаш 4 години стаж и ако към момента на излизане в отпуск за бременност и раждане работиш тогава ще имаш право на обезщетение за бременност и раждане. Трябва да имаш 12 месеца осигурителен стаж, но не е задължително той да е точно преди раждането.
Ако все пак имате необходимия осигурителен стаж, но част от него не е непосредствено преди излизане в болничен поради бременност и раждане, тогава в базата за изчисление на обезщетението за месеците без осигуряване ще влезе МРЗ.
Примерно имате 6 месеца осигурителен стаж непосредствено преди болничния и 6 месеца, в който не сте работили, тогава за тях  в базата ще се вземе МРЗ т.е. базата ще бъде 6 месеца на осигурителния доход и 6 месеца на МРЗ.

# 100
  • София
  • Мнения: 1 352
iskam da vi popitam kakvo zna4i zavareno polojenie?koi maiki ste hvane noviq zakon?i ako nqmash 1god osiguritelen staj nqma da polu4avash 90% ot zaplaata
Ако нямаш 12 месеца осигурителен стаж
Ако нямаш необходимия осигурителен стаж и работиш /уточнявам, че не е задължително изисквания осигурителен стаж да е придобит непосредствено преди отпускът поради бременност и раждане, а по принцип до момента/, то няма да имаш право на обезщетение, но имаш право на неплатен отпуск поради бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и в момента в който достигнеш необходимия стаж за получаване на обезщетение за бременност и раждане, то ще започне да ти се изплаща. Така докато навършиш необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението  и си в неплатен отпуск поради бременност и раждане можеш да получаваш  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и раждане и месечна помощ за отглеждане на дете /разбира се, ако отговаряш на определени критерии и доходът на член от семейство е по малък или равен на 350 лв. за 2009 г./

При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който си била в неплатен отпуск поради бременност и раждане ще влезе МРЗ.
Заварено положение означава, че майките, на който не са изтекли 315 дни отпуск за бременност и раждане, този отпуск ще се удължи до 410 дни без да се преизчислява обезщетението на база осиг. доход 12 месеца назад
и майките, на който са изтекли тези 315 дни, но не са изтекли 410 дни, могат да ползват остатъка до 410 дни пак без да се преизчислява обезщетението.

# 101
  • Мнения: 341
Здравейте!
Ако някой може да ми отговори - ако си се самоосигурявал например два - три месеца т.е плащал си си здравните осигуровки и след това си получавал заплата два - три месеца една, а останалите месеци до една година друга - колко майчински ще вземаш - средно аритмитично или процент от последната заплата.
И още нещо болничния счита ли се за стаж?

# 102
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Ако някой може да ми отговори - ако си се самоосигурявал например два - три месеца т.е плащал си си здравните осигуровки и след това си получавал заплата два - три месеца една, а останалите месеци до една година друга - колко майчински ще вземаш - средно аритмитично или процент от последната заплата.
И още нещо болничния счита ли се за стаж?
Обезщетението при бременност и раждане се изчислява като се вземе 90% от среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, полученото се сравнява със среднодневното нетно възнаграждение за периода и се взима по малкото от двете. Обезщетението не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната т.е събира се осиг. доход 6 месеца дели се на работните дни и се умножава по 90%. Среднодневното нетно събират се нетните възнаграждение за 6 месеца и се дели на отработените дни. За месеците, в който имаш платени само здравни осигуровки и не си работила в базата се взима МРЗ.
Болничният се зачита за трудов и осигурителен стаж.
/След 01.01.09 периода от шест календарни месеца става периода от 12 календарни месеца/

# 103
Въпроса ми е следния-през въпросните 12месеца ,които ще ми служат за изчисление на майчинтвото имам два в които съм получавала обезщетение за безработица (в единия от двата месеца имам 12дни на договор с осигурителен доход145лв.,а другия 8 дни с доход 102лв.) ,където осиг.доход няма.Въпроса ми е тези месеци как ще се изчесляват на МРЗ или на споменатите суми?

# 104
  • София
  • Мнения: 1 352
Въпроса ми е следния-през въпросните 12месеца ,които ще ми служат за изчисление на майчинтвото имам два в които съм получавала обезщетение за безработица (в единия от двата месеца имам 12дни на договор с осигурителен доход145лв.,а другия 8 дни с доход 102лв.) ,където осиг.доход няма.Въпроса ми е тези месеци как ще се изчесляват на МРЗ или на споменатите суми?
След като за тези дни имаш някакъв осигурителен доход, за който са заплатени съответните осигурителни вноски в базата ще се вземе той, а за оставка от месеца МРЗ. Примерно имаш 12 работни дни осигурителен доход - 145 лв, за останалите 10/ако месеца е с 22 работни дни/, ако не си работила ще се вземе МРЗ пропорционално на тези 10 дни, за другия месеца пак така.

Общи условия

Активация на акаунт