Тефлоново покритие??

  • 7 255
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
когато си купувах 2та съда с това покритие... изчезна ми от главата пък сега.. пак незалепващо. та тогава продавачката ми каза да не държа много дълго храна в тях, след като я приготвя. не обясни обаче защо точно. newsm78

# 16
  • Мнения: 483
Емайлираните са най-добри, аз изхвърлих всичко което имах преди година и си купих тези:
http://www.lecreuset.com/en-us/

Ето първото ми попаднало за оловото
Действие на оловото върху човека и живите организми Оловните пари и оловните йони имат отровно действие. Това е един от най-токсичните тежки метали. Йоните му попадат в човешкия организъм чрез въздуха, водата и храната. Големи количества аерозоли постъпват в атмосферата при изгарянето на оловосъдържащия бензин. Затова все повече се използва безоловен бензин, а оловният се ограничава. Оловото се натрупва в организма и когато достигне определено количество, предизвиква болестта сатурнизъм. Заболелият получава нервно разтройство и венците на зъбите му добиват сивкав цвят. При хроничните отравяния се поразяват кръвотворните органи, засягат се някой ензими, жлезите с вътрешна секреция и др. Дози от 0,2 – 0,3 mg/kg оловни съединения са достатъчни за появата на отровно действие.

Оловото предизвиква и психически разстройства и усложнения. Детоксикацията на човек отровен с олово е невъзможна. В Римската Империя, Царска Русия и в Западна Европа водопроводите, чиниите и приборите за хранене са били оловни, тъй като оловото е мек и леснообработваем метал. Това е довело до масови психически проблеми. Твърди се, че Иван Грозни, Калигула, Нерон както и редица английски крале са били с психически отклонения, поради отравянето им с олово. Оловото също предизвиква и хронични заболявания в потомството на отровените. Дори има теории, че Римската Империя е западнала, защото римляните са се превърнали в една невменяема нация с психически увреждания, податлива на разврат и с неуравновесен избухлив характер в следствие на генетично предаване на болести, предизвикани от отравяне с олово, тоест - децата вече са се раждали болни от различни заболявания.

Опасност от отравяне има при боядисване с оловни бои, когато се пази храна в гледжосани съдове, отровна е газовата смес от ауспуха на колите и т.н. Ежегодно около 200 000 t Pb замърсяват околната среда на планетата Земя. В този процес участва и човека. Също така оловото се натрупва и в костите на живите организми.Протича процесът заместване на калция с олово.

от тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE

Изхвърлих си и прескъпият гювеч Mr. Green малко след като го купих

asyalein , аз имам точно такъв, но като правя яйца така яко залепват (нов е), че не съм се осмелила да го използвам още. Май ще прежаля едно яйце и чаша мляко  Crossing Arms

# 17
  • Мнения: 1 352
Щом като тефлонът е толкова ужасен и вреден, защо се предлага толкова масово навсякъде? Европейците  не са ли открили недостатъците му? Американците ли са най-хитрите?

П.С. Аз затова ли си купих тефлонов тиган от Икеа за 2 евро Thinking.... Две години, обаче не е мръднал Wink. Само един ми е.

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

asyalein , аз имам точно такъв, но като правя яйца така яко залепват (нов е), че не съм се осмелила да го използвам още. Май ще прежаля едно яйце и чаша мляко  Crossing Arms

мисля, че патината се хваща от месо Peace
нагряваш го много и мяташ пържолите Laughing
след година ще става и за палачинки. Wink
аз ти писах, че моят е наследство, 2 генерации са го ползвали...

как го чистиш твоя?
със сол ли?

# 19
  • Мнения: 483
Ами мия го с накисване и търкане  Grinning понякога лек разтвор на сода.
Да точно това му е проблема, че я няма патината все още и лепи. Знам, че най добрите са старите, ама няма от къде да се докопам до такъв.

Щом като тефлонът е толкова ужасен и вреден, защо се предлага толкова масово навсякъде? Европейците  не са ли открили недостатъците му? Американците ли са най-хитрите?

Точно този е въпросът, с който масово хората се успокояват. Отговорът му, би бил толкова дълъг и сложен, че не мисля че тук му е мястото. А би трябвало, да се коментира.
Само няколко бързи отговора.
Защо мислиш, че на някой му пука?
Мислиш ли че правителствата имат ресурсите, да проверят всяко едно нещо доколко е вредно. Разчита се на изследвания правени от самите компании производители.
Има огромен профит.
Много от изследванията са стари и неадекватни, и веднъж приети за истина , не се пипат.
Преразглеждат се такива неща единствено и само ако добре информираните хора направят собствени изводи и съберат независима информация, вдигайки шум до бога, завеждайки дела и т.н.
При интерес, ще дам съвсем пресен пример.
Та така...

Една алтернатива би била стъклото, но със сигурност знам, че в Китайските и всички евтини стъклени съдове също има олово.
Абе бая трудно е да се намери нещо свастно.

# 20
  • Мнения: 27 524
На този въпрос и на този етап няма кой да ти отговори  Peace
Кой с какво и как го мие няма нищо общо със зададения въпрос  Grinning
Аз лично тефлон не мия, само забърсвам с хартиени или с памучни салфетки, зависи  Simple Smile
Но принципно, неща в тефлон не съхранявам. Просто защото тефлоновите ми неща са тигани - малки, средни, големи, дълбоки и огромни. И винаги са с дръжки. Няма как да ги прибера в хладилник  Laughing А иначе уважавам като за тенджери и канчета с капак други съдове, но не и тефлонови  Blush

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Много често готвя в тефлонов тиган,но никога не съхранявам останалата храна в него.

# 22
  • Мнения: 4 358
От доста време и аз се чудя относно този въпрос.Тефлонов тиган имам само един - уж за палачинки.Но не съм го ползвала отдавна.Каня се да ми дойде музата да го изхвърля.
Глинен съд имам само един - Гювеч от тези българските големите.Та те ли са оловни newsm78 #Crazy тука дето пишете???
И да не пускам нова тема, че силно се интересувам и ми предстой основна подмяна на съдовете за готвене - На какво казвате Емайлирани тенжери - те ли се водят най безопасни.
Алпака какво е newsm78.Тези две понятия алпака и емаилирани не са ми ясни newsm78
Момичета ако може покажете такива съдове.Препоръчайте марка Praynig - за какво дъ търся и какво да гледам при покупката.
По темата - чела съм как какво ли не за тефлона.Знам че при надраскване и загряване се отделят вредни вещества.Нямам отговор за себе си - но гледам да се въздържам от употреба.
Казанчето на машината ми за хляб обаче е с такова покритие.Доста го вардя Embarassed

# 23
  • Мнения: 1 352
Паниката започва да става все по-голяма. Мисля, че отровният тефлон ще бъде поредната причина да умреме.
А вие по ресторанти ходите ли? А на гости? Питате ли преди да хапнете в какви съдове са приготвени ястията?

# 24
  • Мнения: 483
Паниката започва да става все по-голяма. Мисля, че отровният тефлон ще бъде поредната причина да умреме.
А вие по ресторанти ходите ли? А на гости? Питате ли преди да хапнете в какви съдове са приготвени ястията?

Да, да и да  Mr. Green
Няма паника, от цинизъм също няма нужда. Едно е всяко ядене да ти е приготвено в такива съдове, друго е да е от време на време, нали?

Бъни, назад в темата съм дала линк към тези емайлирани съдове, които аз използвам. Ако си в България, най-добре отиди в някой специализиран магазин и попитай или разгледай наоколо. Ето едни такива Български: http://www.kaomet.com/catalog.html , в дясно са дадени два магазина в които се продават.
Да, за големите гювечи става дума Confused те съдържат олово.
 

# 25
  • Мнения: 132
Изхвърлила съм всички тефлонови съдове от къщи.Ползвам само емайлирани.

Общи условия

Активация на акаунт