Какво количество пюре?

  • 6 589
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 15 220
По дебелите книги съм чела, че количеството на пюрето трябва да е равно на количеството на млякото, което се замества.
Когато започнах захранването постепенно увеличавах количеството на пюрето, докато стигнахме до бурканче от 190гр. Не винаги е изяждал цялото количество, обаче. Като се нахранеше, ставаше ясно. Понякога е оставало по малко неизядено количество.
Отварям скоба, че зеленчуковите пюрета бяха домашни и винаги ги приготвях с кърма или АМ.

# 16
  • Мнения: 681
По дебелите книги съм чела, че количеството на пюрето трябва да е равно на количеството на млякото, което се замества.
Когато започнах захранването постепенно увеличавах количеството на пюрето, докато стигнахме до бурканче от 190гр.

Peace Дъщеря ми на 6 мес. си изяждаше по 190 гр. зеленчуково пюре.

# 17
  • BG
  • Мнения: 1 900
Изяждаме около 130гр.при апетит й давам още.

# 18
  • Мнения: 2 334
От 6-и месец от както дъщеря ми е с обедно хранене само на пюре изяжда по 180 гр., а сега изяжда по 200гр. пюре.

# 19
  • Мнения: 56
На 6 месеца сме и изяждаме по пурканче и половина зеленчуково на Хип (125 г) или по почти едно бурканче месно на Хип (190 г) Педиатърката каза че на 6 месеца трябвало да яде по 180 г АМ или пюре.

# 20
  • Мнения: 1 305
На 6м дъщеря ми изяждаше по едно зеленчуково пюре на Хип и после я дохранвах с 60 мл АМ и понякога не и стигаше. А на 9-10 м и се молех да изяде едно пюре зеленчуково или местно от 125 гр на Хип, и после не искаше нищо друго. Много е различно при всяко дете, при нас се получи, че до 9м си ядеше много хубаво и почти всичко, но после спря изведнъж и сега яде но много малко неща и то с много уговорки.
От 6м възраст яде по 4 пъти на ден до сега.

# 21
  • Мнения: 56
Irenn, казваш че от 6м ядете по 4 пъти на ден- 
 има ли схема или препоръка по колко пъти на ден трябва да яде детето? или както то си покаже...малко променям темата,но...

# 22
  • Мнения: 219
Мими, на тази възраст, моете дете ядеше около 150 грама. Т.е. едно бурканче на изборените от теб не ни стигаше, а от другите оставаше. Като варианти бих предложила или да допълниш с малко мляко - едно доза примерно, или пък може да въвеждаш някое ново пюре, от което да даваш пак по около 20-30 грама, така хем въвеждаш нов продукт, хем си добавяте нужното количество. (но това разбира се не е за всеки ден)

# 23
  • Мнения: 3 993
Разбира се, че има норми за количествата твърда храна и мляко, които бебето трябва да яде на всяка определена възраст! Както казва Vivi, по дебелите книги пише  Simple Smile Аз имам една (тънка)книжка "Хранене на бебето", която излезе на пазара съвсем скоро преди 2-3 месеца. Та ще ти кажа там какво пише: през петия месец порцията е 60 г зеленчуково пюре + 100 мл кърма или АМ (това при условие, че захранването е 4-5 месец); в шестия месец порцията зеленчуково пюре достига 140-150г +1/4 твърдо сварен жълтък и се редува с месно пюре (след захранване с месо). Тоест според тази книга се приема, че обедното хранене е напълно заместено с твърда храна в шестия месец. Аз какво правя в момента: не бързам да замествам изцяло обяда с пюре и давам 125 г (ако е на Хип) или 130 г (ако е на Гербер) пюре и после дъщеря ми си дояжда с АМ. То ако оставиш на бебето да яде колкото си иска, то може да изяде и 3 бурканчета пюре, ако му дадеш, но не трябва.  Laughing На друго място съм чела, че количеството пюре на обяд не трябва да надвишава 190 г в седмия месец, при условие, че детето се захранва на 6 навършени месеца. От практическа гледна точка, е удобно детето да изяжда по едно бурканче от 125 г(или 130г) и да си дояжда с АМ, или да изяжда само едно бурканче от 190 г. И в двата случая бурканчето се изяжда след отварянето и не съхраняваш в хладилника за следващия ден отворено бурканче.  Peace

# 24
  • Мнения: 3 034
Irenn, казваш че от 6м ядете по 4 пъти на ден- 
 има ли схема или препоръка по колко пъти на ден трябва да яде детето? или както то си покаже...малко променям темата,но...

те си показват кога са готови и обикновено отказват едното хранене или (както прави моят син) намаляват количеството и постепенно даденото хранене изчезва. сега е на 8 месеца и яде по 5 пъти, така си яде още след 6-тия месец и явно още има нужда  Peace

# 25
  • Мнения: 234
Съгласна съм с Vivi! Количеството на пюрето трябва да съответства на млякото за съответната възраст, но разбира се това е само на теория  Simple SmileВсяко бебче има различен апетит и само ти мила мамо, можеш да усетиш и прецениш кога, с какво и по колко се наяжда!
Моята принцеса има едно заместено хранене/ обедното/с млечно- зеленчуково пюре- около 160мл!За мен само по себе си зеленчуковото пюре не може да замени млекцето, така необходимо в тая възраст! :peace

# 26
  • Мнения: 3 034
brandi , абсолютно точно  Peace децата не са роботи, за да се вкарват в норми. едно дете, когато се е нахранило - спира. не съм чувала за бебе, експлоадирало от преяждане. синът ми винаги е разполагал с колкото храна иска и никога не е повръщал от преяждане - факт. дори не съм успявала никога да му дам повече от това, което иска. стиска устата и край.

# 27
  • Мнения: 3 993
simplyaven нормите,за които говорим тук, са създадени за хората, а за роботите си има други норми. Ако нямаше норми, нямаше да водим децата си всеки месец на детска консултация за да ги теглят и мерят, нито щяхме да знаем какъв е нормално да бъде хемоглобина на едно бебе. Факта,че има майки, които не четат и не се интересуват от нормите, не означава, че такива няма или че не трябва да се спазват.  Naughty 
И аз не съм чувала за бебе, екплоадирало от преяждане, но чух за 6-месечно бебе, което тежи 12 кг. Не се учудих много, защото непрекъснато срещам невежи майки, които хранят децата си "на поискване", а после се чудят как да сложат бебето на диета. Много се говори напоследък за проблема със затлъстяването при децата, защото всяка година той става все по-сериозен. Абсолютно погрешно е схващането, че детето трябва яде колкото си поиска (и каквото си поиска в повечето случаи). Ако една майка храни 6-месечното си бебе с порции за 10-месечна възраст, няма да е изненада разширеното вече стомахче на детето и здравословните му проблеми, следствие на наднорменото му тегло.  Stop

# 28
  • Мнения: 18
Irenn, казваш че от 6м ядете по 4 пъти на ден- 
 има ли схема или препоръка по колко пъти на ден трябва да яде детето? или както то си покаже...малко променям темата,но...

Тук детските лекари съветват:
1-8 седмица- 6 , 7 пъти кърмене
3-4 Месец-  5 кърмения
5 Месец- 5 кърмения или 4+1 пюре
6-7 Месец- 4 кърмения+1 пюре или 3 кърмения+2 пюре
8-12Месец- 2кърмения+2пюре или  1 кърмени+3 пюре

А относно по колко трябвало да яде детето,детската ми лекарка ми каза:

6 Месец
Сутрин 240мл кърма,обед 50-100гр пюре, след обяд 240 кърма или плодово пюре, вечер 240 мл кърма

7 до 9 Месец
Сутрин 240 мл кърма, обед 150 гр пюре, след обяд 150гр оризоо пюре илои Ябълков мус, вечер 240 мл мляко или150гр плпдпво пюре

10 Месец
Сутрин 240 мл кърма, преди обяд 50 гр плодове, обед 180 гр пюре, след обяд 50 гр плодове или бебешки бисквитки, вечер 240мл  кърма

11 Месец
Сутрин 250 мл кърма и същото, както при 10 Месец

12 Месец
Сутрин мляко с хляб (попара) и пак както при 10 месец

Искам да изясня,че тук нямат нажика да правят папарки с прясно мляко,както и да дават кисело мляко, така че предполагам има разминавания с българската система, но все пак всички са дечица, много различни и индивидуални по себе си, не мисля,чре трябва да се спазват тези табели и таблици, пресмятайте си кикограмите на детето спрямо вицочината и ще видите,дали е с нормално тегло или не.

Илияна

# 29
  • Мнения: 3 034
очаквам с нетърпение да прочета медицински източници, издадени/написани не по-късно отпреди 10 години, извън бившия соцблок, в които храненето на бебета до годинка на поискване и затлъстяването са доказано свързани. дотогава определям подобни изказвания като лишени от елементарна база. нещо повече - противоречащи на препоръките на сериозни медицински и неправителствени организации, занимаващи се с майчино и детско здравеопазване. справка: СЗО, Уницеф, ООН и так далее.

схеми има примерни навсякъде по света. такива са и намеренията на педиатрите - да си останат примерни.

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 07:18 от Vivi

Общи условия

Активация на акаунт