Въпрос за Резус-фактор

  • 10 871
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 555
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?
Може би става въпрос за объркани изследвания, защото според мен не е възможно, но де да знам  newsm78
Дано някой да е наясно и да хвърли светлина!

# 1
  • София
  • Мнения: 6 689
Не в възможно, детето наследява резус фактора на някой от родителите. Сигурно ли е, че и двамата са +?

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
http://www.biology.arizona.edu/Human_Bio/problem_sets/blood_types/rh_factor.html
виж тук има и за кръвните групи, за възможни доносрства на кръв и за резус фактора. И аз знам, че трябва да е на някой от родителите. Ние двамата сме А+, и сина ни е 0+

# 3
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Някой път стават грешки при изследванията на децата, като се вземе кръв от пръста. Би трябвало да се прави с венозна. Това е според мойте скромни медицински познания. Confused

# 4
  • Мнения: 4 335
И аз мисля,че не е вьзможно.Детето взема резус-фактора на единия родител.

# 5
  • Мнения: 481
Аз съм 0-, а мъжа ми е А+,съответно малкия е 0+.
Някъде бях чела,че има минимален шанс,това да се случи.

# 6
  • Мнения: 4 111
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?
Може би става въпрос за объркани изследвания, защото според мен не е възможно, но де да знам  newsm78
Дано някой да е наясно и да хвърли светлина!

Възможно е! Моите родители са Rh(+), аз съм Rh(-).
Вероятността не е голяма, но я има. Чела съм доста неща по въпроса, със съгурност е възможно!

Последна редакция: сб, 22 ное 2008, 09:38 от Лилянчо

# 7
  • Мнения: 1 796
Възможно е Peace
Наистина рядко се случва, но и аз имам приятелка, която е с Rh(-), а родителите й са с положителен, просто и двамата имат по един родител с Rh(-).

# 8
  • София
  • Мнения: 1 508
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?

Възможно е.
Не е възможно детето да е с Rh+, ако и двамата са с Rh-.

Няма такова нещо като унаследяване от единия родител. В детето попадат гени и от двамата родители поравно. Просто генът за положителния Резус фактор е доминантен, т.е. се проявява и в комбинация с ген за отрицателен Резус (скрит, рецесивен ген), а ако и двамата го имат този скрит ген, който не се проявява в тях, има 25% вероятност детето да го получи и от двамата родители и да има Rh-.

# 9
  • София
  • Мнения: 418
напълно е възможно.
Jarrita го е обяснила съвсем точно. аз съм учила генетика доста подробно и съм напълно съгласна.
не се тревожи излишно!

# 10
  • Мнения: 822
Въжможно е !

# 11
  • Мнения: 2 111
Възможно е.
Положителният фактор е доминантен,а отрицателният-рецесивен.Човек с RH- може да предаде на детето си само "-,"докато родител  с RH+ може да предаде на детето си или + или -,защото носи и двeтe в себе си.По същия начин се получава и с другия RH+ родител-и той може да предаде + или -,щом е с RH+.
И възможните комбинации стават:
Родител 1      Родител 2     Резултат
    +                       +        =дете с RH+
    +                       -         =дете с RH+
    -                        +        =дете с RH+
    -                        -         =дете с RH-
Не познавам такива хора,но наистина се случва много рядко в природата,защото + винаги доминира и е много малка вероятността да се срещнат два - фактора и тогава детето е с - резус фактор при родители с RH+.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 524
 Joy Joy Joy Joy И при нас така, и аз и мъжо сме "+", малката е "-" А определено не е сменена в родилния дом и няма как да не е нашето.
Jarrita преди месец и на мен ми обясняваше, че и аз се съмнявах в изследванията, не че все още не се съмнявам.

# 13
  • Мнения: 1 032
Възможно е и никак не е рядко всъщност. 15% от хората са с отрицателен Rh. Rh- всъщност означава, че на повърхността на червените кръвни клеки липсва аглутиноген Д. За такива важни въпроси питайте ликарите да ви обяснят, а ако не сте сигурни в отговора не бъдете толкова категорични, дали нещо е възможно или не. Не можете да си представите какви проблеми можете да докарате на някой ако така категорично отговаряте без да сте наясно.

# 14
  • Мнения: 4 555
Мерси много на всички за подробните обяснения Hug
Спестихме си едно допълнително боцкане.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 689
Съжалявам, май съм те заблудила, бях изчела доста покрай бремеността, защото съм -, а мъжът ми +, и се притеснявах за антитела, но явно не съм чела достатъчно Embarassed.
А ако и двамата родители са резус фактор отрицателен, може ли детето да е положителен, и ако не, защо тогава лекарка беше предписала изследване за антитела на такава бременна - моя близка?

# 16
  • Мнения: 1 763
И моите родители са с Rh+, аз съм с Rh-.

Моят мъж е с Rh+, съответно по време на бременността ми правиха изследвания за антитела. Лекарката ми обясняваше малко на шега, че тя кара всички нейни пациентки с отрицателен резус фактор да си правят изследвания, независимо от резус фактора на бащата, защото за бащата винаги трябва да си имаме едно наум, т.е.може да е някой друг с противоположен резус фактор.

# 17
  • Мнения: 1 796
Съжалявам, май съм те заблудила, бях изчела доста покрай бремеността, защото съм -, а мъжът ми +, и се притеснявах за антитела, но явно не съм чела достатъчно Embarassed.
А ако и двамата родители са резус фактор отрицателен, може ли детето да е положителен, и ако не, защо тогава лекарка беше предписала изследване за антитела на такава бременна - моя близка?

При двама родители с отрицателен резус фактор детето задължително е с отрицателен, ние също сме и двамата с отрицателен, но и мен лекарката ме прати на изследване за антитела, застраховат се може би за евентуални грешки при изследванията на кръвните групи newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 1 508
Или се застраховат, или се съмняват за бащинството  Laughing

# 19
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Възможно е.
Положителният фактор е доминантен,а отрицателният-рецесивен.Човек с RH- може да предаде на детето си само "-,"докато родител  с RH+ може да предаде на детето си или + или -,защото носи и двeтe в себе си.По същия начин се получава и с другия RH+ родител-и той може да предаде + или -,щом е с RH+.
И възможните комбинации стават:
Родител 1      Родител 2     Резултат
    +                       +        =дете с RH+
    +                       -         =дете с RH+
    -                        +        =дете с RH+
    -                        -         =дете с RH-
Не познавам такива хора,но наистина се случва много рядко в природата,защото + винаги доминира и е много малка вероятността да се срещнат два - фактора и тогава детето е с - резус фактор при родители с RH+.

Точно и подробно обяснение.  Peace

# 20
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Съжалявам, май съм те заблудила, бях изчела доста покрай бремеността, защото съм -, а мъжът ми +, и се притеснявах за антитела, но явно не съм чела достатъчно Embarassed.
А ако и двамата родители са резус фактор отрицателен, може ли детето да е положителен, и ако не, защо тогава лекарка беше предписала изследване за антитела на такава бременна - моя близка?

При двама родители с отрицателен резус фактор детето задължително е с отрицателен, ние също сме и двамата с отрицателен, но и мен лекарката ме прати на изследване за антитела, застраховат се може би за евентуални грешки при изследванията на кръвните групи newsm78

Не са ме пращали на такова изследване - нито предния път, нито сега. И двамата сме кръвна група А1 (-) - така сме се улучили, че няма накъде повече. Децата ни със сигурност също са (ще са) с отрицателен резус фактор.

# 21
# 22
  • Мнения: 941
възможно е
моите родители са с положителни кръвни групи а аз съм отрицателна, само ако и двамата родители са с отрицателна кръвна група тогава и детето също ще е с отрицателна,
ето 
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BD%D0%B … D1%83%D0%BF%D0%B0

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Звучат много смислено подобни обяснения, но аз все пак бих повторила изследването!

# 24
  • Мнения: 530
Не в възможно, детето наследява резус фактора на някой от родителите. Сигурно ли е, че и двамата са +?

Подкрепям.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 524
Стига с тези глупости, говорите наизуст, поне прочетете нещо. Аз така се бях притеснила, че бебето ми е сменено,(за бащата няма да коментирам, то при мен няма как да е друг) и двамата сме с положителен резус фактор, малката с отрицателен. След обясненията на момичетат тук - знаещите, пак ме глождеше, та хайде при докотрката - МОЖЕ при два "+" да има детето "-" Както е възможно и да са сбъркали в лабораторията, затова винаги правят в болницата при нужда изследване на кр.група, даже не я правят лаборантките, а самите лекари. Това беше обяснението на лекарката.
Накрая да кажа, че малката е пълно копие на баща си, за тези виждали и двамата е ясно, че е негово, та явно не е от мен, ако не е възможно да е с отрицателен резус фактор..  #Crazy Joy Joy

# 26
  • Мнения: 498
Детето взима доминантния  Резус-фактор-това е /+/,в случая и двамата сте положителни,няма начин детето да е /-/.Повтори изследването

# 27
  • Мнения: 95
Принципно не е възможно,но стават и чудеса.Моят съвет също е,да повториш изследването.

Erota,пропуснала си още един вариант-моя Simple Smile
Аз съм от положителен баща и отрицателна майка и съм  отрицателен резус-фактор.
При сина ми ситуацията е същата с родителите,но той е положителен резус.

Възможно е.
Положителният фактор е доминантен,а отрицателният-рецесивен.Човек с RH- може да предаде на детето си само "-,"докато родител  с RH+ може да предаде на детето си или + или -,защото носи и двeтe в себе си.По същия начин се получава и с другия RH+ родител-и той може да предаде + или -,щом е с RH+.
И възможните комбинации стават:
Родител 1      Родител 2     Резултат
    +                       +        =дете с RH+
    +                       -         =дете с RH+
    -                        +        =дете с RH+
    -                        -         =дете с RH-
Не познавам такива хора,но наистина се случва много рядко в природата,защото + винаги доминира и е много малка вероятността да се срещнат два - фактора и тогава детето е с - резус фактор при родители с RH+.


Значи го има и следния вариант в табличката:
Родител1        Родител2       Резултат
      +                      -              =дете с RH-
                       

# 28
  • Мнения: 4 111
Детето взима доминантния  Резус-фактор-това е /+/,в случая и двамата сте положителни,няма начин детето да е /-/.Повтори изследването

Напротив!!! ooooh!

Принципно не е възможно,но стават и чудеса.Моят съвет също е,да повториш изследването.

 
Принципно Е възможно!  ooooh!



Вие наистина си нямате представа като се изказвате неподготвени и чели-недочели какво можете да предизвикате и какви проблеми да навлечете на някого.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 524
Вие наистина си нямате представа като се изказвате неподготвени и чели-недочели какво можете да предизвикате и какви проблеми да навлечете на някого.
Важното е да си кажат мнението, а че стават смешни в очите на хората - не ги интересува. Извинявайте, но съм рязка, защото според логиката на някой момичета тук, детето ни не е наше.

# 30
  • Мнения: 2 111
Erota,пропуснала си още един вариант-моя Simple Smile
Аз съм от положителен баща и отрицателна майка и съм  отрицателен резус-фактор.

Значи го има и следния вариант в табличката:
Родител1        Родител2       Резултат
      +                      -              =дете с RH-
                       
Не съм пропуснала нищо Simple Smile Ако прочетеш по-внимателно, въпросът на авторката е как от двама родители с RH+,детето е с RH-.Дала съм вариантите на групиране от двама +родители,а не по принцип унаследяването на резус фактора. Peace
Наистина не знам как се изказват такива категорични мнения,че не е възможно ooooh!
Същата работа е и двама родители с една и съща кръвна група,например А,а детето е 0.Принципът е същият,но може би според някои детето не е от бащата. Grinning

# 31
  • Мнения: 2 172
Възможно е, разбира се,но само,ако родителите са с положителни разус фактори  Peace Ако и двамата обаче са отрицателни,няма как детето да е положителен  Peace Аз съм живия пример и всички изследвания за абсолютно верни!

Майка ми е А+ ,баща ми е 0+ ,а аз съм А-  Wink

Но пък аз съм А- ,мъжът ми е Б- и съответно детето ни е АБ-

# 32
  • Мнения: 544
Детето взима доминантния  Резус-фактор-това е /+/,в случая и двамата сте положителни,няма начин детето да е /-/.Повтори изследването

Това са пълни глупости!

Съгласна съм напълно с обяснението на Erota!

# 33
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Детето взима доминантния  Резус-фактор-това е /+/,в случая и двамата сте положителни,няма начин детето да е /-/.Повтори изследването

Хайде стига сте приказвали глупости! Възможно е, моите родители са с (+) резус фактор, а аз съм с отрицателен. Линкът, даден от Клара много добре обяснява всичко, включително и унаследяването на резус фактора. Поне прочетете малко, преди да давате категорични мнения!

# 34
  • Мнения: 1 032
Абе, момичета кеф ви прави да всявате паника или какво? Искате някоя млада майка да се шашне, че са й сменили детето в болницата или някой ревнивец да обвини жена си, че му е изневерявала?! Може ли да сте толкова категорични когато сте некомпетентни  ooooh! За тези, които се интересуват- отидете и говорете с лекар, поне той ще ви успокои че това е възможно и напълно нормално. Среща се и дори не е толкова рядко. Аз също съм Rh-, а родителите ми са Rh+.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 524
Е сега, ако някой пак се изкаже компетентно ще  Sick

Но, да питам  - на някого все пак случвало ли му се е да му сбъркат кръвната група?

# 36
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Да, на мъжа ми - не точно кръвната група, но резус фактора - първоначано са му казали, че е (+), но всички следващи пъти показаха, че е (-). Peace

# 37
  • Мнения: 1 763
Е сега, ако някой пак се изкаже компетентно ще  Sick

Но, да питам  - на някого все пак случвало ли му се е да му сбъркат кръвната група?


Да, на мъжа ми в казармата са му казали, че е  кръвна група В+ и документ са му дали. След това два пъти е дарявал кръв и двата пъти са му казвали, че всъщност е А+.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 524
Ясно, значи има вероятност да объркат и групата и РФ.
Мерси дами.

# 39
  • Мнения: 177
Аз съм 0-, а мъжа ми е А+,съответно малкия е 0+.
Някъде бях чела,че има минимален шанс,това да се случи.

Абсолютно същата ситуация  Peace

# 40
  • Мнения: 1 174
Принципно не е възможно,но стават и чудеса.Моят съвет също е,да повториш изследването.

Shocked За кви чудеса говорите, бе хора? Става въпрос за генетика!
Към авторката,разбира се,че е възможно,спри да го мислиш и не си боди детето,а го остави за по-нататък, като се наложи някакво изследване Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 932
Възможно е, моите родители са +, а сестра ми е - .
1000% сме деца на едни и същи родители  Laughing . Така че не се притеснявай и  не боцкай детето излишно, а и доколкото виждам това не е чак толкова рядко срещано, та чак чудо да се нарече  Rolling Eyes

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 9 714
Възможно е.
Положителният фактор е доминантен,а отрицателният-рецесивен.Човек с RH- може да предаде на детето си само "-,"докато родител  с RH+ може да предаде на детето си или + или -,защото носи и двeтe в себе си.По същия начин се получава и с другия RH+ родител-и той може да предаде + или -,щом е с RH+.
И възможните комбинации стават:
Родител 1      Родител 2     Резултат
    +                       +        =дете с RH+
    +                       -         =дете с RH+
    -                        +        =дете с RH+
    -                        -         =дете с RH-
Не познавам такива хора,но наистина се случва много рядко в природата,защото + винаги доминира и е много малка вероятността да се срещнат два - фактора и тогава детето е с - резус фактор при родители с RH+.

И това са пълни глупости ... Най-често детето взима резус-фактора на бащата, има някакъв процент на случаи, в които детето взима резус-фактора на майката, но това е рядко. И това няма нищо общо с доминантни и рецесивни фактори. Моят пример е красноречив - баща с отрицателен, майка с положителен резус фактор и никой от роднините й не е с отрицателен. По тази логика трябваше и аз да съм положителен, да, ама не. Отрицателен съм. Не обърквайте хората в тези форуми. А ако някой се е притеснил толкова много - ами в първия център за трансфузионна хематология или в някоя лаборатория, която прави такива изследвани и се вижда всичко. А дали е възможно или не - друг въпрос.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Най-често детето взима резус-фактора на бащата, има някакъв процент на случаи, в които детето взима резус-фактора на майката, но това е рядко.

Това пък откъде го измисли? Това, че при теб се е получило така, че имаш (-) резус фактор с баща с (-) и с майка (+), означава просто, че резус фактора на баща ти се е срещнал с носител на майка ти, който също е носел (-) резус фактор. Какви са тия проценти, дето си ги написала? Има проценти на унаследяване на резус фактора, но те нямат нищо общо с това, че най-често детето вземало резус фактора на бащата. ooooh!

И си оправи цитатите, че са се сляли двете мнения и съвсем се омотах!

# 44
  • Мнения: 805
Моите родители са А+, а аз съм А-. Възможно е - лекарката каза, че това е вид мутация, която все по-често ще се появява при хората и накрая тези с отрицателен резус фактор ще са повече!

# 45
  • Мнения: 9
здравейте мами,
работя точно в тази област и ви гарантирам, че това което erota е обяснила по-горе е точно така. става въпрос за генетика, която се учи /или поне аз съм я учила/ още в 8 клас. най-общо резус фактора се определя от 2 антигена D /доминантен / и d/рецесивен/. наличието на D определя Rh-фактора като положителен, като възможните комбинации са 2:DD и Dd, а отрицателния е само dd. затова ако двамата родители са Dd възможните комбинации при детето са DD, Dd, Dd i dd, т.е има 25% детето да е с Rh - фактор отрицателен. дано съм била полезна.

# 46
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?

Възможно е.
Не е възможно детето да е с Rh+, ако и двамата са с Rh-.

Няма такова нещо като унаследяване от единия родител. В детето попадат гени и от двамата родители поравно. Просто генът за положителния Резус фактор е доминантен, т.е. се проявява и в комбинация с ген за отрицателен Резус (скрит, рецесивен ген), а ако и двамата го имат този скрит ген, който не се проявява в тях, има 25% вероятност детето да го получи и от двамата родители и да има Rh-.
   Много точно. Аз съм лекар в Трансфузионен център, в който изследваме кръвта и ще потвърдя че при двама РХ+  родители детето може да е РХ_, а обратното не е възможно.

# 47
  • Мнения: 2 111

И това са пълни глупости ... Най-често детето взима резус-фактора на бащата, има някакъв процент на случаи, в които детето взима резус-фактора на майката, но това е рядко. И това няма нищо общо с доминантни и рецесивни фактори. Моят пример е красноречив - баща с отрицателен, майка с положителен резус фактор и никой от роднините й не е с отрицателен. По тази логика трябваше и аз да съм положителен, да, ама не. Отрицателен съм. Не обърквайте хората в тези форуми.
Айде по-полека  Stop Никой не го интересува дали детето взима резус фактора на бащата или майката.Четете първо въпроса преди да пишете.
Генетиката не е за всеки  Mr. Green

# 48
  • София
  • Мнения: 543

И това са пълни глупости ... Най-често детето взима резус-фактора на бащата, има някакъв процент на случаи, в които детето взима резус-фактора на майката, но това е рядко. И това няма нищо общо с доминантни и рецесивни фактори. Моят пример е красноречив - баща с отрицателен, майка с положителен резус фактор и никой от роднините й не е с отрицателен. По тази логика трябваше и аз да съм положителен, да, ама не. Отрицателен съм. Не обърквайте хората в тези форуми.
Айде по-полека  Stop Никой не го интересува дали детето взима резус фактора на бащата или майката.Четете първо въпроса преди да пишете.
Генетиката не е за всеки  Mr. Green

От таткото само зависи дали ще е момче или момиче! Всичко останало зависи и от двамата!

Аз съм с тъмна коса и кафяви очи. Брат ми е русокос и синеок!!!!!! Родителите ни са тъмнооки и тъмнокоси. Бабите и дядовците ни - също. Но се оказва, че прадядовците ни по бащина и майчина линия са били руси и със сини очи, а прабите - тъмни.  Ето пример, в който тези два рецесивни гена са "дремели" три поколения подред докато се съберат и проявят!

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Майка ми е А+  , баща ми е В+   Peace  аз детето съм А -  Wink лелеее не съм от тях Joy.
 Аз А- , таткото А+ , малкият е А+
  Hug Я си живейте живота   bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 5 079
Не е възможно. Peace

# 51
  • Мнения: 4 111

Не е истина, че продължавате да пишете глупости.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 61
Аз и мъжът ми сме резус фактор + нулева група а второто ми дете се роди нулева отрицателен фактор така, че много рядко се случва но е възможно.

# 53
  • Мнения: 941
ако някой погледне линка който съм пуснала по надолу ще види че независимо от това че и двамата родители са  с положителни кръвни групи децата може да са с отрицателни и няма нищо нередно в това, само ако и двамата са с отрицателет тогава задължително е отрицателна кръвната група на детето, не пишете лични мнения а само ако имате нещо за да подкрепите версията си че е невъзможно,

# 54
  • Мнения: 1 174
Кой ти каза?  Shocked

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 135
Възможно е! Моите родители са Rh(+), аз съм Rh(-).
Вероятността не е голяма, но я има. Чела съм доста неща по въпроса, със съгурност е възможно!

Всичко може - стига да е възможно!!! Така, че не се очудвай!!!

Общи условия

Активация на акаунт