Признават ли ви БГ- книжките?

  • 2 513
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 910
На нас в Холандия ни издадоха местни книжки на база на българските. Един вид ни ги признаха. Но мисля, че това стана, защото мъжа ми се пада под едно "30%-но правило", което основно е свързано с намаляване на данъците, но явно и някои допълнителни екстри. И все пак има националности, за които то не помага за издаване на книжка. Т.е. българите се оказахме може би за първи път облагодетелствани в нещо. Wink

# 16
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Тук всички българи (мои познати)карат с Бг книжките си.Дори повечето от тях изнасят постоянно коли за България и до сега е нямало проблеми.Те между другото и полицаите не са много наясно дали ти важи книжката или не. LaughingТъпи немски ченгета Laughing Laughing
Но попринцип ако си стоял повече от 3 години тук и не си карал преравнителен изпит,трябва да караш наново целия курс, който си e доста скъп.

# 17
  • Мнения: 1 910
Да, то4но така. Забавих се с отговора, за6тото трябва6е да  newsm79.
Та аз съм с френско гражданство, но нямам о6те френска националност. А като им кажа , 4е имам книжка от 11 години и никога не съм имала произ6ествия, ми казват: Такива са законите! 4ак да ги bash
Сега мога да карам в цял свят, само не и тук, а ако един ден успея да взама френска книжка , сте ми вземат българската. Тогава пък в BG какво сте правя? newsm12
Ще си караш с френската, то е ясно. Няма да имаш проблеми с нея. Simple Smile
Макар че , когато ни издаваха холандските написахме молба да ни върнат и българските ни. Писахме, че са ни необходими за да караме в БГ. И ни ги върнаха. Сега си имаме и двете.  Но това все пак важи, ако си все още БГ-гражданин.

# 18
  • Spain
  • Мнения: 3 750
в испанско ги признават - стига да има6 резиденция и може6 без проблем да си смени6 книжката - цялата процедура струва около 50 евро . ..НО ТРЯБВА ДА ИМА6 КНИЖКАТА ПРЕДИ ДА ПОЛУ4И6 РЕЗИДЕНЦИЯ  не може да полу4и6 резиденция и поссле да отиде6 в Б-я да си извади6 ..така май не ставало. аз до колкото знам Българските книжки са си интернационални ..просто трябва дакумените ти да са изрядни и просто да се отиде в Кат на съответната страна да се смени или презавери .

# 19
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Имам и международна книжка, но и тя не важи тук Cry
Вярно е, 4е много от полицаите не си познават законите(за разлика от жандармите), ама аз с моя късмет 6те попадна на единствения, които знае за този закон, а тогава рискувам и затвор!

# 20
  • Мнения: 3 634
Ок... да ви осветя сега... нали преди седмица и нещо си взех финската книжка...

Та...

БГ книжка имам от 1998 година. Бяха ми казали, че важи за една година и половина тук в страната. Е, лятото 1999 година отидох да си я сменям... излгедаха ме особенно и ми казаха, че няма да стане номера, живеела съм вече постоянно в страната след като ми е била издадена книжката. Казаха също, че трябва да се кара целия курс, а това тук струва над 1 500 евро (такива пари нямам). За това и се отказах.

И сега, тази година, поради не знам и аз какви причини се видях много опаричена и си рекох: що ли не се запиша на курс. Обадих се на няколко училища за такива шофьорски курсове и в едно от тях ме увериха, че нямам нужда да минавам през училището като мога да се явя само на изпита.

Така и направих. Изкарах си разрешение за изпит от полицията, записах се в едно училище за няколко урока по каране, колкото да се сетя какво се прави и за общо 2 месеца си изкарах книжката за скромната цена от 400 евро. Сега съм на седмото небе, стига да имаше какво да правя.

Но проучете как стоят нещата, за да не си мислите както мене, че трябва да започвате всичко от самото начало.

# 21
  • Мнения: 93
На нас в Холандия ни издадоха местни книжки на база на българските. Един вид ни ги признаха. Но мисля, че това стана, защото мъжа ми се пада под едно "30%-но правило", което основно е свързано с намаляване на данъците, но явно и някои допълнителни екстри. И все пак има националности, за които то не помага за издаване на книжка. Т.е. българите се оказахме може би за първи път облагодетелствани в нещо. Wink

И ние в Холандия по същия начин си изкарахме холандски шоф. книжки, но това 30 % правило е по-скоро изключение и не зависи от националността, а от това доколко (можеш да докажеш че) си специалист с ценни за Холандия умения и опит. 7of9, вие отколко време сте тук? Като гледам по лентичката ти сме на една и съща вълна сега (аз съм в 23 г.с. в момента и също съм в Холандия).

А иначе общото правило е че книжката от Бг тук се признава само 6 мес мисля, след което трябва да се явиш на практичен изпит за холандска книжка.


# 22
  • Мнения: 1 959
Нека ви разкажа за моя горчив опит с БГ книжката.Тук книжката важи 1 година това го разбрах по полицая който ме спря една вечер.Той ми обясни че Бг книжка важи 1 година от датата на влизане в страната иртернационални книжки също не въжат.Застрахователната компания ми прибра към 2000 паунда с уверение че няма проблем да шофирам с БГ книжката и когато полицая ме спря се оказа че заради застрахователната компания карам с невалидна книжка от 7 месеца #Cussing out #Cussing out #Cussing out сега ще ги съдя да си ми платят обезщетение  #2gunfire Та така злопулучната вечер свърши със 60 паунда глоба и 3 точки в книжката.Сега се подготвям за кормуването взех теорията без проблеми остана да оправя шоферлъка че все карам с превишена скорост абе тежи ми кракът Mr. Green

# 23
  • Мнения: 1 959
Аз едно не мога да си обясня защо пускат да се кара 1 година или 6 месеца и после те карат да ходиш на испит то смисъл никакъв то точно в този период си най уязвим за нарушения ама на закони

# 24
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мда, в испания ги признават нашите книжки Flutter
мисля даже, че единствено българите сме с тази привилегия newsm78

# 25
  • Мнения: 3 880
Много странно, защото при издаването на немската ми взеха българската, та сега и в България съм отрязана  Mr. Green
Наистина странно. На мен не са ми вzимали българската Thinking

И моята я взеха, казаха ми, че не може да се разкарвам с две валидни книжки и на мен ми се стори логично, защото представете си някой тук да сгафи с нещо, което се наказва с изземване на книжката (например употреба на алкохол) и той после, ни лук ял, ни лук мирисал, да си кара с българската книжка в БГ и в други държави.

# 26
  • Мнения: 456
Каква една година??? Три месеца само важи от влизането в Канада. Но да уточня, че това е за Квебек и за тези, които са като нас със статут - permanent resident. За другите провинции не съм сигурна. Та, явяваш си се на изпит теория и практика ако ще да имаш от 20 години бг книжка....Е, верно че и движението е различно де....Аз го взех от първия път, ама сигурно щото бях бременна.... rotfImbo newsm47 newsm03

# 27
мда, в испания ги признават нашите книжки Flutter
мисля даже, че единствено българите сме с тази привилегия newsm78

Късметлии  Flutter
 Crossing Arms

# 28
И тука в повечето щати важат 3 месеца БГ книжките. После отиваш
на изпит. Той е доста лесен - 20 въпроса и малко знаци. После малко
кормуване и си готов. БГ книжките не ги вземат. Дори и не питат дали
имаш книжка като отидеш. Само се качва този който провежда изпита
в колата и го разхождаш напред назад.
Ако обаче караш все още с БГ книжка те пращат на съд и глобите не са
никак малки.

# 29
  • Мнения: 4 212
Да тук ги признават.Имат споразумение България Испания.Ако си с кола с Бг регистрация имаш право да си караш с Бг книжката.Ако имаш кола с испанска регистрация, отиваш в КАТ даваш Бг книжката и на място ти издават испанската.Струваше ако не се лъжа 15 евро.Ако искаш оба4е в Бг да си караш кола, отиваш пак в КАТ и си взимаш Бг книжката и оствяш испанската.Лесно, просто и ясно.Разбира се иска се да си резидент.

Общи условия

Активация на акаунт