Тиквена баница

  • 11 545
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Обичате ли тиквена баница и приготвяте ли я на вашето семейство ?  Laughing
Какво слагате по-специално в баницата?  Simple Smile Ако искате покажете снимки на вашите банички  Embarassed

# 1
  • Мнения: 406
Да  Peace хапваме тиквеник (така му казваме  Crazy) последно правих миналата седмица и се свърши барзо  Blush Не го приготвям по особен начин,но слагам повече захар  Peace Това го знам от баба  Hug  Като направя ще кача и снимка  Hug

# 2
# 3
  • Мнения: 5 001
Настъргвам тиквата,слагам 2 щипки сол и оставям да постои 1/2 час.После изстисквам,добавям захар,канела и орехи.Загрявам в подходяш съд масло и олио 50:50.
После редя ред кори,поръсвам с мазнина,ред плънка докато свършат корите(разбира се завършвам най-отгоре с кори,които намазнявам Wink ).Нарязвам тиквеника на квадрати и слагам да се пече.След изпичането,още топъл го поръсвам с пудра захар.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
Ние много обичаме тиквеник. Като настържа тиквата я разбърквам с повечко захар и канела и я оставям да постои, за да поеме аромата. И след това по стандартната рецепта. Навивам корите с плънката и пека.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 912
Правя Simple Smile

На 400 гр. кори слагам около 1 кг. настъргана на ситно тиква, объркана с 150 гр. захар, 150 гр. едро смлени орехи и 2 ч.л. канела. Всяка кора ръся с разтопено масло (125 гр.). Слагам плънката - повечко, че като се пече тиквата се смалява. Редя в намаслена тава. Пека на 180 градуса - долен реотан и вентилатор около час.
По желание като извадиш може да наръсиш с пудра захар отгоре (аз не обичам). Ръсваш студена вода и завиваш с кърпа да се задуши.

Да ти е сладко.

# 6
  • Мнения: 12
да ви предложа и моята рецепта за тиквеник, чиито мерки са повече "на око". И така:
В тенджерка настъргвам тиква - повечко защото харесвам богата плънка. Заливам с около 1 каф. чашка олио и запържвам на котлона докато тиквата омекне. Едновременно с това добавям и около 100-150г. бяла стафида, която докато тиквата омеква набъбва и също става мекичка. Свалям от котлона и добавям:
1-2 пакетчета ванилена захар;
1/2 пакетче лимонени корички на "Котани";
2 каф. л. канела
счукани орехи - на вкус - ние предпочитаме повечко;
мед и захар в съотношение и количество според вкуса. Медът е добре да е течен, но ако е втвърден го прибавете докато тиквата е гореща и пак ще свърши работа.
След като сместа изстине почти напълно с ръка ръсим от нея върху кората, която навиваме на рула.
След свършването на корите или сместа редим корите в добре намазнена тава, като ги навиваме на кравай и леко ги набираме. Накрая отново поръсваме отгоре с олио. Печем на 200-220 градуса, може на вентилатор, може и без него. Но задължително в не особено гореща фурна.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Когато правя тиквена баница т.е. тиквеник след като поръся настърганата тиква и захарта в/у кората добавям и натрошени чаени бисквити и орехи - става много вкусно

# 8
  • Мнения: 1 352
И аз слагам натрошени чаени бисквити, освен стандартните неща - орехи, канела, захар и тиква.

# 9
  • Мнения: 2 000
Обичаме, но скоро не съм правила. Добре, че ме подсети да купя довечера една тиква и да направя. Аз слагам само тиква, орехи и захар. А бисквитите защо се слагат? За да поемат влагата или има и друга причина?  newsm78

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 86
 А бисквитите защо се слагат? За да поемат влагата или има и друга причина? 

Да те поемат влагата, но вместо тях се сетих може да се сложи и грис

# 11
  • Мнения: 657
Мама прави стархотна баница с тиква, аз още не съм се пробвала. Настъргва тиквата, поръсва я със захар, ама мъничко(може и без нея), всяка кора я поръсва със олио или масълце. Накрая като се изпече я залива със захарен сироп става страхотна и не е суха

# 12
  • Мнения: 2 803
Не бях правила, но като гледам рецептите ще се пробвам.  chef

# 13
  • Мнения: 1 906
Вкъщи също му казваме Тиквеник  Laughing .
Аз правя по традиционния начин, но за Бъдни вечер мама прави много вкусен. Тиквата я вари със захар, а корите ги разточва малко по-дебели и ги пече на котлона. После маже с тиквата, капва малко олио и ръси с орехи. Става неописуемо вкусен  Whistling .

# 14
  • Мнения: 4 434
Когато правя тиквена баница т.е. тиквеник след като поръся настърганата тиква и захарта в/у кората добавям и натрошени чаени бисквити и орехи - става много вкусно
по същия начин и аз Wink

Общи условия

Активация на акаунт