Пушек в банята от комините!Имате ли такъв проблем?

  • 9 609
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Разбира се, че нама законово право. Коминът е ОБЩА собственост. Целият! Ти можеш да си запушиш розетката, но не и комина отгоре. Ако това си имала предвид, извинявай,не съм те разбрала. Но комина отгоре не може да запушваш. Не можеш да махаш, освен ако не си на 1 етаж. Както не може да режеш щрангове на вода, инсталации и пр. Нямам идея кое семейство е загинало и как. Изправността на съоръженията и общите части си е грижа на собствениците в сградата. Ако поради неизправност на комина някой е загинал, значи става дума за обща немарливост. А това не се оправя със запушване. Ако си в София кажи да ти дам на лични телефон на свестен коминочистач. Повярвай ми, и ние викахне двама, които нищо не направиха, само ни взеха парите  Wink Така както го обясняваш за димене при тръбите честно не мога да си го представя. Пак питам дали банята ви е клетка или е от панел.
Гадна история, разбирам те, но и всеки един от вас има право да търси начини за отопление без да нарушава закона. Така че викайте специалист и действайте. При нас има 3 печки една над друга. Като си викнахме правилния човек и никой няма проблем, а при нас опредлено има разместени коминни тела, не е идеален комина.

Ами това е... успех!

# 16
  • Мнения: 352
Уж свестен е коминочистача, но проблема си остава. Не, не съм от София. И държа да отбележа ,че ако нещата не се оправят/защото до този момент само ние плащаме и викаме хора-уж обща собственост/-Запушвам го и НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ЗАБРАНИ. но първо си мисля да викна пожарната да видят какво става в кухнята около комина, а там са всички контакти. Банята е глетка, като част от едната стена беше дупка на времето. Моите родители са я изградили с тухли преди 25 години. Не искам да споря за това кой има право какво да прави ,за сведения ще кажа само ,че ТРЯБВА всички да плащат за какъвто и да е ремонт, а не само тези от последния етаж. Ако ми се опъват мога и да ги съдя, че не са дали пари за нов покрив, за изграждане наново на един от комините, за тяхното почистване, за шапки сега 150 лв. Ох, не ми се продължава ,че се нервя...Какво да обяснявам... ooooh!

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
ОО, не споря за това, че трябва всички да плащат! И аз го казах някъде по-горе  Wink Да, никой няма да ти забрани, ама ще те съдят за комина преди ти да ги осъдиш за покрива. И при нас имаше една кифла дето й се досвидяха 5 лева за комина, ама какво да се прави. Тогава ще ти дам друг акъл  Wink Да го запушиш по някакъв начин, ама не трайно под твоя етаж, за да не пуши на теб. Трябва да помислите как да стане. След като останалите не ги е грижа, вкл. човека с печката. Нека почне да му връща камината да видиш как ще оправи всичко. Аз бях в същата ситуация, казах вече,... с тази разлика, че опредлено се притесних, че на комшиите пуши. Взехме си всички мерки това да не е така и всички платиха, с изкл. на споменатата кифла. Но ние сме съвестни хора и сме нясно, че имаме право да ползваме котела си, но без да създаваме дискомфорт на останалите. За благодарност на следващата година някой запуши отново комина тоя път умишлено. Първия път беше от строителите останало парче с арматура. Та така.. няма излизане на глава с гадни комшии.

П.С. а щом ви пуши около тръбите можете ли там да уплътните нещо? Ужас, май ще трябва схема да дадеш, за да умуваме откъде точно пуши. А в кухнята където е розетката ти пуши ли.. Съвсем се обърках, а бих искала да ти помогна, щото е гадно така да страдате... Confused

# 18
  • Мнения: 352
Благодаря ти, но нямам нито схема, нито скенер. Нямам и идея какво да направя. Искам да се обърна към някоя институция за помощ. Не знам към коя и дали няма да ми се изсмеят. Но факт е ,че ние не можем да живеем в това жилище. Някой може ли да ми измери количеството отделяни газове, да издаде някаква заповед да не се ползва, докато не се разреши проблема? Аз съм бременна в 8ми месец и вечер ме боли глава от пушека. Какво да кажа ,че детето ми е на 4 години и къпането става за секунди в банята с него. На 2 пъти ми става лошо вътре. Направихме ние каквото можахме. Коминочистача каза, че всичко е наред, може би комина е пропукан навсякъде. Сега от снощи има пушек по всички етажи. И това ме успокоява малко,че мерки ще се вземат може би. Въобще не ми се иска да го запушвам, защото ако рекат после да ми направят същото в хола, къдено е камината ми и разчитаме на нея, не знам как ще се топлим после, а чакаме бебе.

# 19
  • Мнения: 352
Забравих, около розетката не пуши. Под мивката в кухнята  е страшно около комина, идва отдолу, но под нас няма никой. В помещението зад банята видяхме с фенер, също идва отдолу. Свекърва ми е на 4тия , и тя има в банята.

# 20
  • Мнения: 8 999
Ако пушекът идва от банята /съответно от отдушника/, то твоите съседи действат неправомерно. Печки може да се включват единствено в комин, който е предназначен за това. А в твоя случай, явно са си нанизали кюмбетата в отдушника, което е абсолютно противозаконно. Може да се обърнеш към Противопожарна охрана.

# 21
  • Мнения: 2 100
Първо - наистина нямаш право да запушваш или да махаш комин ако нямаш съгласието на комшиите по долу. Искам да отбележа, че сме квартиранти и в квартирата, в която сме, решихме да се топлим на твърдо гориво. На предпоследен етаж сме. Оказа се, че комшията над нас си гътнал комина и тъй като никой под нас не се топли на твърдо гориво, не са знаели. Е, ела да видиш как се гради комин  Laughing Laughing Laughing Тъй че не можеш така да решиш проблема.  Peace
Ти казваш, че комина ляга и на стената на банята и на тази на кухнята, т.е. аз както разбирам имате 2 коминни тела - едното отдушник, а другото в кухнята комин. Така....Има вероятност някой да е мушнал тръбите в отдушника на банята и затова да мирише. Мини по съседите и виж кой къде си е вкарал тръбите, обясни, че искаш да се реши проблема както трябва и всички да са доволни. Има и друго нещо - в коминно тяло, в което е включен аспиратор, не трябва да се включва печка и обратното! Възможно е да се е получило и такова нещо. А комин връща в следните случаи - ако навън е топло, т.е. налягането е малко; ако духа много силен вятър; ако комина е по нисък от най-високата част на сградата или пък съседната сграда е по висока и е залепена до вашата.
Казваш, че нямаш схеми. Как така??? При закупуването на апартамент би трябвало да ви се даде плана за всичко. Но по важното е, че на плана най-често навсякъде, където има комин, е отбелязан като такъв. Отдушник по план има само в банята.
За мен възможните проблеми при вас са или пукнатини, или нисък комин или някой да си е вкарал тръбите в отдушника.  newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
Ооо, ма чакай! Я иди у комшията да видиш къде точно е включен... ако е в отдушника на банята да си гледа работата и да се изключва. Ако по някакъв начин има връзка м/у комина и отдушника му също.. А като си отвориш розетката в кухнята има ли пушек? Така и така сте се обгазили накарай някой (не ти!) да отвори розетката и да види. Лошото е, че ако имате сифонен тип комин няма да пуши оттам  Confused При нас са сифонни и при комшиите кадеше от процепите м/у коминните тела и стените, пода... При нас има 2 комина. Един в едната стая и другия е в кухнята. В кухнята никой не е включил печка, защото хората си ползват абсорбаторите. Въпреки това комина става и за печки. Всички сме включени в другия комин. Отдушниците са пластмасови тръби, поне при нас. И никой не ги ползва за друго, освен за вентилация. Искам да ти кажа, че пропукването на комина не пречи. Ако има тяга няма начин да пречи. Ако няма, тогава е друга работа. Знаеш ли, че е много вероятно абсорбаторите да "подпират" тягата.. При нас никой не си замаза коминните тела. Вкл. нашето е напукано и не дими. Но имаме 9 етажа тяга перфектна. Комина ти в хола едва ли е в по-добро състояние, ама не пуши нали? Май ще трябва да нагънете комшията да си мести печката, ако не ще, да взима мерки да не пуши. Макар, че ако е включен в комин, а не в отдушник ще ви е трудно да се разправяте, защото си има право. А предишни години така ли е било? Имал ли е печка там? Димяло ли е?

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Казваш, че нямаш схеми. Как така??? При закупуването на апартамент би трябвало да ви се даде плана за всичко. Но по важното е, че на плана най-често навсякъде, където има комин, е отбелязан като такъв. Отдушник по план има само в банята.
За мен възможните проблеми при вас са или пукнатини, или нисък комин или някой да си е вкарал тръбите в отдушника.  newsm78

За друга схема ставаше дума  Wink Аз поисках да ми нарисува как изглежда ситуацията, за да може да помислим... А не че тя няма план на апартамента си. Между другото аз нямам такъв...  Wink

# 24
  • Мнения: 2 100
Казваш, че нямаш схеми. Как така??? При закупуването на апартамент би трябвало да ви се даде плана за всичко. Но по важното е, че на плана най-често навсякъде, където има комин, е отбелязан като такъв. Отдушник по план има само в банята.
За мен възможните проблеми при вас са или пукнатини, или нисък комин или някой да си е вкарал тръбите в отдушника.  newsm78

За друга схема ставаше дума  Wink Аз поисках да ми нарисува как изглежда ситуацията, за да може да помислим... А не че тя няма план на апартамента си. Между другото аз нямам такъв...  Wink

Сори, аз не съм разбрала  Blush

# 25
  • Мнения: 352
Не е никък комина, напротив най-високия от всички останали. нещо ме съмнява мен обаче,че комина е изграден правилно наново преди 7-8 години. И вчера коминочистача нещо казваше на мъжа ми ,защо са 2 дупки само вместо 3. но пък и това да е причината все пак се е горяло през тези 7-8 години и проблем не е имало. Другото нещо ,което мисля е да е пукнат при крътенето на плочките от нас пролетта като правихме банята. ThinkingИ в този случай не виждам вариант за разрешаване, огледали сме го и отвън и отвътре изцяло, поне пукнатини не се виждат никакви при нас.Даже по-горе казах,че пушека идва отдолу, но хората търпят.
Пък и как да се маже цялостно-не виждам от 1ви до 6ти етаж? Довечера ще си покаже.
Как да вляза по къщите само не знам- да проверя за отдушника??? Това е абсурд. Ще се кача на покрива да помириша-знам къде излиза.. Вчера не ми отваряха ,че ги бях предупредила за коминочистача , а вечерта се криеха вътре да не дадат пари. Светят етажите, комините пушат-хора нема вътре.

# 26
  • Мнения: 2 100
Ако комина е граден наново (по-скоро част от него), може една част от комина да е запушена и заради това да не може да се изчисти надолу - коминочистача няма как да стигне да там ако има чупки и не е изграден както си му е реда. Дам...твърде възможно е.  Thinking

Направете общо събрание...дори да не дойдат всички, тези, които го направят ще разкажат на останалите...Знам ли... Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 352
Vache, искам да си преместят печките тези 2 семейсва ,които горят в кухните. Не са им камини, не е трудно. Но те не искат-това е въпроса. Едната вечер ми вдигнаха яко скандал,че коя съм аз да кажа къде ще горят??? след 17 ч. съм бясна ,хора. Не ми се стои тук. С такова желание си направихме ремонта, а в банята тавана вече е почернял за 2 сезмици. Как ще я караме тук-незнам. CryМного съм отчаяна. Снощи прах наново всички пердета, та уж да ми замирише на омекотител. Въпроса е,че не съм такава да вземам крайни мерки. Не искам с лошо. Но е и пълен абсурд да продължим да се тровим. Имам ли право да викна Пожарната според вас, ако все пак си е от комина???Дали няма да ми се изсмеят???

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Ай стига бе!! Мижитурки.. да се крият да не дадат пари... Баси.. вбесих се сега и аз  #Cussing out
Ако е пукнат само при вас хипотетично ще пуши само при вас. Въпреки това продулжавам да твърдя, че при ИЗПРАВЕН и проходен комин няма причина да илиза сим през пукнатините. Тягата е огромна при такъв комин, пушека отива нагоре, засмуква се и няма как да мине през цепките. Това си е механика на флуидите  Wink Измазване няма да помогне ако няма тяга. Пушека като водата ще си намира път да излиза през цепките. Абе да не би да е елиминирал някой коминно тяло да е пресвързал комина в отдушника? Питай какъв е вашия комин. Нашия знаеш ли какво представлява? Един и същ е от първия до последния етаж. Едно общо голямо тяло, което минава отдолу до горе и до него едно друго, което е преградено на всеки етаж и е един вид индивидуално за всеки апартамент.То е на принципа на сифона. Розетката е на малкото тяло, индивидуалното. Така е по принцип. Но има и друг тип комини. С отделни общи тела. На последния етаж минават всички тела. Например едно тяло е за 3 етажа. Представи си три труби една до друга започващи от различни етажи. Първата най-дългата е от 1-ви до 9-ти етаж, в нея са включени 1,2,3 етаж. От четвърти етаж успоредно се включва една тръба, отворена към 4,5,6 етажи и на 7-ми етаж се включва трета тръба до другите две и тя е отворена към 7,8, 9 етаж. Това е съвсем примерна схема. Това ти го пиша, защото се озадачих, че се коментират 2 или 3 дупки.

П.С. Как ще се качваш на покрива бе!!! Бременна! Я си стой на дупето и пусни мъжа да се оправя. Ние тука ще даваме акъл, а ти го насвий да ходи у комшиите да се разправя.
П.С. 2 Ама какво приказвам аз, като основно аз се разправям при нас, вкл. със сложните технически въпроси. Ама на покрива наистина недей се качва... Wink

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
Чакай да помислим към кого да се обърнеш.. Вече почнах да приемам идеята да им туриш шапката в комина  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Може да сложите в розетката един по-мощен вентилатор да нагнетява в комина. Абе аз бих направила така, че да им слязат всички сажди в кухнята  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт