За пълномощните по време на пътуване!?!

  • 1 554
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 425
И аз мисля, че е най-добре да се попита дали Финландия има някакви изисквания за декларации от единия родител. Иначе за България не биха направили проблем, щом децата са с финландски паспорти.

 А за другите държави-засега не са ми искали декларации, редовно пътуваме из Европа със сина ми, той има даже различна фамилия от моята. Но аз винаги нося с мене решението за развода, преведено на немски. Там пише, че аз имам родителските права, ако нещо се заядат по границите.

# 16
  • Мнения: 400
И аз мисля, че е най-добре да се попита дали Финландия има някакви изисквания за декларации от единия родител. Иначе за България не биха направили проблем, щом децата са с финландски паспорти.

 А за другите държави-засега не са ми искали декларации, редовно пътуваме из Европа със сина ми, той има даже различна фамилия от моята. Но аз винаги нося с мене решението за развода, преведено на немски. Там пише, че аз имам родителските права, ако нещо се заядат по границите.

Еее, ама това е различно. Ти имаш родителски права ИЛИ САМО ти имаш родителски права - на мен ми звучи като на второто - и ако е така - това е нещо съвсем различно.
Права си, ч е може би на другите граници не биха направили проблем ОСВЕН на ДЪРЖАВАТА, чийто граждани са децата!

Но според мен - аз съм на принципа - по-добре запасена с повече от необходимото документи и мирна глава отколкото да рискувам.
Нищо, де! МАМА ОТ ФИНЛАНДИЯ - да пишеш какво е станало!  Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Ако децата имат финландски паспорти и влезат с тях в БГ- на излизане проблеми нямаш. Ако са с български граждани- пълномощно без значение дали си разведена или не, освен ако в бракоразводното решение не е написано изрично, че бившия е съгласен или ако родителските права са само твои.

Но аз винаги нося с мене решението за развода, преведено на немски. Там пише, че аз имам родителските права, ако нещо се заядат по границите.
Цитат
Освен това, както са ти казали трябва да провериш какъв е закона във Финландия, ако децата са с финландски паспорти.
Това, че ти нямаш финландски паспорт е без значение.

В България пълномощното обикновено има действие за срок от 6 месеца, освен ако не се спомене изрично, че е безсрочно- направи го, за да не се разправяш всеки път. И не споменавай държави- нека е зад граница, за да си свободна да ходиш където искаш.
Текста на пълномощното, който са ти предложили по- долу е много добър.

Извинявай, аз не разбрах- ти в момента къде се намираш?

# 18
  • Мнения: 4 244
Момичета в Европа ситуацията е по различна от другите места по света
Значи МОФ е българка с постоянно пребиваване в Финладния. Децата и тя имат еднаква фамилия. Те са финладци
Моят случай е същия, с разлика че аз не съм разведена като нея. Затова и така и отговорих
Никой по митниците няма да знае че тя е разведена, щото тя не си е сменяла фамилията.
Така че МОФче - хич не търси под вола теле. Не ти трябва тая декларация. Ти си им майката и отивате на гости на баба си. Толкова.
Мен никой не ме е спрял никога.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 162
Момичета в Европа ситуацията е по различна от другите места по света
Значи МОФ е българка с постоянно пребиваване в Финладния. Децата и тя имат еднаква фамилия. Те са финладци
Моят случай е същия, с разлика че аз не съм разведена като нея. Затова и така и отговорих
Никой по митниците няма да знае че тя е разведена, щото тя не си е сменяла фамилията.
Така че МОФче - хич не търси под вола теле. Не ти трябва тая декларация. Ти си им майката и
отивате на гости на баба си. Толкова.
Мен никой не ме е спрял никога.


Да, във всяка страна е различно и съответно и в ЕС е различно от Канада. Аз знам каква е ситуацията в БГ и само нея коментирам. Ако децата са български граждани само и ако си дойде в БГ и поиска да се върне във Финландия ще й търсят тая декларация (по правило, като естествено може точно на нея да й се падне по- мързелив полицай) без значение фамилията, развода и т.н. Но ако са финландски граждани и финландския закон няма такива тъпи ограничения - приятно пътуване!


Абе как става това с цитирането. Всеки път нещо обърквам. Sick

# 20
  • Мнения: 4 244



Абе как става това с цитирането. Всеки път нещо обърквам. Sick
Когато цитираш и ти излиза ето това -
Цитат
Сложи си маркера където да пишеш след този знак и тогава написаното от теб няма да е в цитата - но последното такова особено ако си цитирала няколко мнения!

# 21
  • София
  • Мнения: 2 162
Много ти благодаря!  love001

# 22
  • Мнения: 934
Значи да обобщя, щото ме засяга пък не знам - децата им трябва пълномощно само като влизат и излизат от страната, чиито граждани са те?
И то, само ако въпросната страна го изисква?
Така ли е в общи линии?
Моите деца са британски граждани, но никой нищо такова не ми е искал при излизане или влизане, никога. В Емирствата също не са споменавали, ма тва си е друга страна, де.

# 23
Значи да обобщя, щото ме засяга пък не знам - децата им трябва пълномощно само като влизат и излизат от страната, чиито граждани са те?
И то, само ако въпросната страна го изисква?
Така ли е в общи линии?
Моите деца са британски граждани, но никой нищо такова не ми е искал при излизане или влизане, никога. В Емирствата също не са споменавали, ма тва си е друга страна, де.
Абсолютно вярно. Британците май нямат изискавния за такива пълномощни. Поне за сега никой не съм чула да са спрели, върнали или задържали по случая.

Ето за пореден път сайта на МВР. Написаното се отнася за Европейските страни.

[quote]"НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА  "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ"
КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА

От Национална служба "Гранична полиция" напомнят на всички, че напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.
Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите
Цитат

Което не означава, че нашите муньовци не успяват да се заедат с тоз, оня. Моя приятелка въпреки, че са с постоянно пребиваване тук са й правили проблем нашите ойлюви, но тя беше подготвена с този текст напечатан и адреса на сайта на МВР. НАВРЯ им го в муцунките на по висшестоящите и я пуснаха. Но никога не знаеш на какъв муньо ще попаднеш.

Мамо Фин, провери изискванията на Финландия за пътуване на децата без единият родител. Всичко написано по-горе се отнася за деца, които са български граждани.

# 24
  • Мнения: 486
Миналата година на излизане от България са искали декларация на една моя приятелка, която пътуваше с дъщеря си. Майката и детето са с еднакви фамилии, майката е пътувала с български, а детето с американски паспорт.  newsm78
Щом имаш възможност поискай от бащата да подпише декларация (най-добре безсрочна), никога не знаеш кога може да ти потрябва.

Дано всичко да мине без проблеми! Praynig
И приятно изкарване в родината!

# 25
  • Мнения: 384
Сега като си мисля.. най-добре се обади в нашто посолство, обясни им какъв е случая, кой с какъв паспорт ще пътува и ги питай дали ти трябва пълномощно - така мисля ще бъдеш най-сигурна!
И друго се сетих: ако все пак ти издадат пълномощно, не забравяй да си го легализираш на български преди да тръгнете, че да не берете ядове на границата!
Хайде отново успех!

За какво й е нашето посолство? Доколкото виждам от написаното децата НЕ СА БЪЛГАРСКИ граждани, самата МОФ със сигурност има и финландско гражданство. Т.е. България няма отношение към тях. Въпросът е дали има някакви изисквания във Финландия относно пътуването на финландски деца само с единия родител. Никой на границата не може да спре финландка да изведе двете си финландски дечица от България, щото няма пълномощно от бащата.

Аз мисля, че на ЧУЖДИТЕ граници могат да се заядат. В крайна сметка - нужно ли е да се рискува.

Верно е, е наистина децата ако не са българчета може би ще е излишно да се звъни на БГ посолвство - но тогава - защо не на Финландкото му там Министерство на туризма ли ще е?? Както и дае - хубаво е тази информация да я знае, а не така.. в последствие - с торбите и куфарите и децата на рамо и ааайййдееее обратно!

Знам, че не може да се напуснат Щатите ако няма такава декларация от името на родителят/ родителите, които НЯМА да пътува с децата!


Не е вярно.Ако пътуват с единият родител никой нищо не ти иска. Аз пътувах с дъщеря ми, тя е американски поданик,аз тогава бях само с българско гражданство, никой не иска пълномощно никъде.

# 26
  • Мнения: 486
Кое не е вярно? newsm78

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 02:18 от Ellie

# 27
  • Мнения: 400

Не е вярно.Ако пътуват с единият родител никой нищо не ти иска. Аз пътувах с дъщеря ми, тя е американски поданик,аз тогава бях само с българско гражданство, никой не иска пълномощно никъде.

А тогава защо на другите хора напускащи Сащ им искат?? Може да сте минали метър  newsm78
незнам, но за мен важи закона по-добре с повече, отколкото с никакви документи - МРАЗЯ БЮРОКРАЦИЯТА и единствения начин да я надвия е - да съм подготвена предварително.

И още нещо.. тук много често за "ОТКРАДНАТИ" деца смятат деца "отвлечени" от собствените си майки. Пример. Майката е германка, бащата американец. Живеят в Сащ. Имат 2 деца, родени в Сащ >>> демек американчета. Майката се скарва с бащата (причина каква да е) и си вдига чукалата с децата и си заминава в родна Германия, а тук  в Сащ децата се ВОДЯТ - "MISSING" - демек изчезнали и ако хванат майката (демек тя се върне в Сащ) леле леле, лошо и се пише!!!! Ще и ги вземат като едното нищо и няма никога да ги види докато не станат пълнолетни... Мисля, че тук във форума имаше едно момиче с подобна история на някаква нейна приятелка - българка...

Общи условия

Активация на акаунт