Коледа

  • 5 249
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Май пренесохме празнуването на Нова година от преди, в празнуване на Коледа сега  Thinking. Но ми харесва, чакам с нетърпение не само Коледа, но и всички празници  Laughing. Е, добре, Коледа малко повече, заради подаръците, елхата и настроението.  Mr. Green И коледните картички  Joy Joy Joy Wink

Минервата, ако решиш да украсиш фикуса, ще намажем ли с една снимчица?  Flutter

Аз няма да казвам какво се случи на фикуса на един приятел преди години, срам ме е. Blush

# 16
  • Мнения: 1 550
Много весело си изкарват празниците някои от вас Wink
Ние тази година няма да празнуваме семейно Confused Нашите няма да дойдат, но сме си поканили гости Heart Eyes и за Коледа и за Нова Година Party
И на мен ми харесва суетата около Коледните празници, настроението на Коледните песнички, светлините от Коледната декорация, уханието на всичко вкусно приготвено за празника Party. Някак си всички ставаме по- добри по това време на годината.
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам. Имам да си наваксвам за всички пропуснати години Party
Нова Година тук се празнува символично, но фойерверките са на ниво Grinning Останалото- настроение и желание за празнуване си го създаваме сами.

# 17
  • Мнения: 3 932
Минервата, ако решиш да украсиш фикуса, ще намажем ли с една снимчица?  Flutter

Аз няма да казвам какво се случи на фикуса на един приятел преди години, срам ме е. Blush

Той фикусът всъщност е палма  Embarassed
Кажи с истинския какво стана  newsm78

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам.
Вие ме забивате с тези поколения, които не са празнували Коледа  Thinking Единствено подаръците не ги получавахме на Коледа, но иначе Бъдни вечер се празнуваше както и сега се празнува в България, елха, постни манджи, не се раздига масата. Коледа пък се събирахме семейството на село при баба и  се колеше прасето, греяната ракия, опваше се софрата, пиене и ядене на корем. Даже по-скоро сега не празнуваме Коледата, както тогава  Rolling Eyes

# 19
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Кажи с истинския какво стана  newsm78

Изядохме го.  Blush

# 20
  • Мнения: 1 550
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам.
Вие ме забивате с тези поколения, които не са празнували Коледа  Thinking Единствено подаръците не ги получавахме на Коледа, но иначе Бъдни вечер се празнуваше както и сега се празнува в България, елха, постни манджи, не се раздига масата. Коледа пък се събирахме семейството на село при баба и  се колеше прасето, греяната ракия, опваше се софрата, пиене и ядене на корем. Даже по-скоро сега не празнуваме Коледата, както тогава  Rolling Eyes
Ами нямахме село  33uu и такива събирания на Коледа при нас не е имало.
Елхата се купуваше малко преди Нова Година.
А Бъдни вечер сме празнували след '89 година.

# 21
# 22
  • Мнения: 11 315
Моите родители бяха против цензурата на празниците и затова с умиление си спомням детството ми,когато празнувахме Бъдни вечер и Коледа. Елхата я подреждахме на Бъдни вечер, а подаръците бяха подредени през нощта под нея и на другата сутрин падаше голямо опаковане. Аз все още вярвам в дядо Коледа (тогава беше Мраз) и съм предала вярата си на децата. Тук в Германия обаче малка бърканица, защото в много краища на страната подаръците ги носи Христовото дете (ангелче).
Миналата Коледа мъжа ми се облече с костюм, сложи си брада, подаръците ги беше намъкнал в един голям красив чувал и влезе с гръм и трясък. Децата в началото му говореха на "Дядо Коледа", докато в един момент каката не попита "Дядо Коледа, ти не си ли татко?"  Joy
Мъжът ми се изчерви, свали брадата и децата умряха от кеф, че татко им бил "пратеника на Дядо Коледа, щото той не можел да огрее по едно и също време при всички деца" (цитат на щерката).
На следващата сутрин (вече Коледа) синът ми изчезна за известно време, след което се появи облечен в костюма на дядо Коледа (от баща му), но целия оцапан в черно. На въпроса защо костюма е оцапан, той ми отговори, че бил влязъл в камината да провери, дали наистина дядо Коледа може да мине оттам. hahaha
Не знам тази година какви веселби ще падат, още повече, че са трима и още преди месец ме попитаха дали ще има подарък от Дядо Коледа за Елиас.
Най-големия запис беше на щерката преди 2 г. Беше си поръчала подарък Барби в една от принцесините и одежди (май че беше Анастасия и белия пегас). Аз не бях сигурна, че иска точно тази кукла (понеже съм върл противник на тези кльощави едрогърдести мадами), затова отидохме с нея в магазина и на място да прецени това ли е което иска. Оказа се, че е това. Та купуваме ние куклата и Мирел изкоментира - "Сега да я пратите на Дядо Коледа, че да може навреме да ми я донесе на Бъдни вечер!" ooooh! Mr. Green

# 23
  • Мнения: 1 473
С нетърпение очаквам Коледа. И преди и сега за мен тя е празник на който семейството се събира и се създава една неповторима атмосфера.
 Обикновено се прибира ме за Коледа и Нова година в България при родителите и приятелите и празнуваме с тях, но тази година ще си бъдем тримата тук и ще се опитам да направя традиционната трапеза за Бъдни вечер и съответно празничен обед за Коледа.
Ще украси ме елха и разбира се ще има подаръци, които се отварят на 25.12 сутринта.
Детето ни е още малко и не разбира, но бих искала един ден да му предам моите разбирания и усещане за този празник когато порасне. Да знае как се празнува в България и какво се влага в този празник.
Едва ли ще падне сняг, тук при нас рядко има сняг, но ако има ще е още по хубаво и романтично.

Пожелавам на всички  Весела Коледа и Щастлив Нова година

# 24
  • Мнения: 3 034
и аз не съм имала баба на село, но градските ми баби си празнуваха, както и родителите ми. който искаше празнуваше. и на Великден ходехме на църква в 12, съвсем малки сме били. имаше милиция пред църквата да плаши гаргите, но милиионерите главно се прозяваха. никой не пострада от квартала, защото са го видели там, а бабетата си бяха най-редовни в църквичката (говоря за църквата на Семинарията най-вече). та и аз се обърквам с тея поколения, въпрос по-скоро на традиции в семейството си беше и тогава. и разбира се, на религиозни убеждения, особено за хора от по-старото тогава поколение - баби, дядовци, прабаби и т.н.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Ами нямахме село  33uu и такива събирания на Коледа при нас не е имало.
Елхата се купуваше малко преди Нова Година.
А Бъдни вечер сме празнували след '89 година.
Миленче, ползвах твой цитат, но имах в предвид няколкото човека, които казаха, че такова нещо не са празнували в България. Стана ми интересно за кои години става дума?! Аз, от как се помня, винаги сме празнували и не е необходимо да имаш село, за да празнуваш. Имаше си хора, които купуваха цели прасета от близките села, за да отбележат Коледа. Ние бяхме късметлии Simple Smile А Бъдни вечер отбелязвахме в София. Елхата задължително се украсяваше на 24ти, не по-рано, не било на хубаво. Като пораснах по-голяма, едвам дочаквах да свърши училище и сама си монтирах и украсявах дръвчето на този ден. Трудно се преборих с това суеверие и свикнах с тукашната традиция, началото на декември вече да е украсена  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 7 914
но имах в предвид няколкото човека, които казаха, че такова нещо не са празнували в България. Стана ми интересно за кои години става дума?!
аз не съм споменавала, но да си кажа, че до '89 не сме празнували Коледа  Rolling Eyes.. винаги Нова Година е била с посрещането на гости, подаръци и тн Rolling Eyes

# 27
  • Spain
  • Мнения: 3 750
обожавам коледата и вси4ки празници покрай нея . все още поддържам илюзията за дядо Коледа , дядо Мраз и Реес Магос  Mr. Green вси4ките тези "типове" носят подаръци   Mr. Green . не мога да се откажа от моя Дядо Мраз Simple Smile тук "въведохме " новите - Дядо Коледа и Реес Магос. има някакво вълшебство за мен тези дни .оби4ам да слагам елхата , харесва ми да поукрася в къщи и с трепет да 4акам карти4ките (2 години полу4авах форумски 4еститки Simple Smile ). празнуваме ги винаги в компания и винаги е много приятно . за испанците коледата както и за нас е семеен празник събират се ве4ер на ве4еря а на следващия ден на обяд . младежите плъзват през нощта по заведения . първата година се бях стреснала от толкова костюми , вратовръзки и еле4ета , но свикнах   Laughing (на хубавато бързо му се свиква ) . нова година си я празнуват в шумни компании , фоерверки , шампанско , гърмежи отвсякъде . казват и НО4е виеха (старата нощ един вид изпращат) и традицията е да се ядат 12 зърна грозде с всеки удар на камбаната . гроздето не трябва да се изяде нито преди да свършат нито след това защото ина4е поверието е 4е няма да имаш успешна година Simple Smile . нормално е след това да се излезе нанякъде - самите испанци запо4ват веселбата доста късно - дори и без празници , за обикновени дискотеки е нормално да излезеш към 11-12 през нощта . ние си ги празнуваме обикновено в къщи защото ве4е сме и с деца , което оба4е не озна4ава 4е е ску4но   Wink Sunglasses

# 28
  • Мнения: 27 524
Чакате ли все още Коледа с детско нетърпение? С кого ще бъдете на коледните празници? Спазвате ли местните традиции при празнуването в семеен кръг.
B Дания коледната вечер е на 24.12., когато се раздават подаръците и се танцува около коледната елха. Традиционнната храна е доста мазна и скучна, но традициите са много уважавани тук. Аз все още се чувствам подвластна на Дядо Мраз и 31.12. е "другата" Коледа в нашето семейство.

О, да, чакам  Flutter Ако не сме си в София при родата, сме или у нас с приятели българи или ние у тях. Местните традиции не спазваме. По две причини - нямат никакви традиции тук и не сме смесени фамилии, все сме си българи.
Тук най-големият им празник от Коледните е Свети Никола, на 6-ти.12. си дават подаръците на децата. Дъртите си ги разменят на Бъдни Вечер, но пак има и за децата  Crazy
Традиционна храна нямат. Всъщност и традиционна кухня нямат изобщо  hahaha
За Дядо Мраз съм и аз  Blush Елха и украси правим преди Бъдни вечер, а не, както май навсякъде из Европа, месец-два по-рано, е, какво е това  Shocked два месеца да гледам елха, играчки, лампички и катерещи се дядомразовци и да искам баш на Коледа и НГ да ми е забавно, весело и ново - няма начин  Mr. Green
Правя содена питка и сухи чушки с боб за БВ, хапваме пиле с плънка за Коледа и баница, точена, с късмети, а за НГ - купон, алкохол, танци, дъхави питки, пържоли, салати и неспане до сутринта, това е  Flutter Party

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
празнуваме, как няма.
тук като сме приготвям постни манджи за бъдни вечер, само 4мата сме си.
вечерта децата си лягат по-рано, защото знаят че сутринта ги чакат подаръците. съответно 'дядо коледа' трябва да поостане до по-късно и да ги подреди под елхата. на коледа следва празничен обяд с приятели и разходка някъде, по възможност на сняг Rolling Eyes
в бг е по-забавно, на бъдни вечер сме в родителите на мъжа ми задължително (традиция от началото на нашия брак). свекъра 'гони' дявола с тамян, хапваме постни манджарета, пием вино...свекърва ми е страхотна готвачка Heart Eyes следват народни танци и игри на народите.
на коледа сме у нашите, брат ми е именник. между другото в нашата къща винаги се е празнувала коледа, не сме се измодерничели Laughing
следват подаръци и програма подготвена от децата.
на нова година по възможност сме соло, някъде с компания.

аз съм от тези дето виждат чашата полупразна, затуй не помня кога въобще съм вярвала в дядо коледа/мраз.
имам някакви спомени като съвсем малка, баща ми си дойде от един банкет късно вечерта, отвори широко вратата и с още толкова широка усмивка ни изненада - децаааа, дядо мраз! след него влезе някакъв мъжки екземпляр с чувал на рамо и червени бузи и ни се ухили...помня, че ревнах и получих един телефон награда.

това между другото, ама сякаш получавахме много подаръци едно време децата newsm78, от работата на мама, от на тати, баби, дядовци, парички от суровакането. моите девойки миналата година сефте суровакаха и много се забавляваха, сега чакат с нетърпение пак този момент.

у нас елхата винаги се украсява първата събота на декември. сега се пада на никулден.

Общи условия

Активация на акаунт