Отговори
# 300
  • Банкя
  • Мнения: 823
...А може ли само един да отиде и да вземе и за двамата съпрузи тази справка за имотно състояние или трябва и двамата по отделно да ходиме.
Явно може, поне съпругът на J_M_M е извадил справки и за двамата (така е написала тя малко по-нагоре). Peace

# 301
  • Мнения: 290
Аз мисля да се пробвам въпреки че мъжът ми има някаква нищожна част от селска къща,аз вече споменах някъде ,че има бегли спомени,че вадихме справка от агенцията по вписванията когато теглихме кредита и там нищо не излезе.Но може и аз да греша може въпростната справка да не е била за имотното състояние,а да проверят дали нямаш задължения към държавата.

# 302
  • Мнения: 224
И аз се включвам да следя темата. При нас съпруга ми ще подава декларацията,защото аз съм по майчинство. Iva1 обикновено от агенция по вписванията се вади удостоверение за вписване на имота, който се ипотекира, за да е сигурна банката, че върху него няма вписани други ипотеки. Може това да са ви карали да вадите newsm78
А мен много ме е яд, защото уж вече всичко в държавата е централизирано, навсякъде има онлайн справки и възможност за проверки...и като дойде време да искаш нещо и те пращат по 4-5 институции да вадиш документи,бележки и справки. Все пак са държавни институции, не могат ли да си изискват служебно тази информация :2gunfir

# 303
  • Мнения: 12
Здравейте,ние също сме с ипотечен кредит ,но жилището ни все още е на акт 14 и не е декларирано,иначе отговаряме на всички изисквания.Въпросът ми е дали има някой със същият проблем и дали знаете бихме ли могли да се възползваме от облекчението.

# 304
  • Мнения: 3 869
Нa тел. 070018700 НАП отговаря на въпроси. Така вчера научих как да се изчисли платената лихва за първите 100000 лв. от кредита, понеже погасителния план от банката е за цялата сума и няма как да издадат отледен за първите 100000 лв.
В инструкциите на НАП по повод облекчението, които бяха публикувани в понеделник, относно справката за имот изришно пише: "2. Справка за имотното състояние на ползващия облекчението". Това за мен означава, че справката се прави по име, а не по имот, и не е нужно да се вади и за двамата - засино е "Справка за имотното състояние на ползващия облекчението", а не на семейството ползващо облекчението или подобни трактовки, предполагащи и справки и за двамат.. Къща на село или иделна част от апартамента на леля ми не би трябвало да пречат на ползването на това облекчение, но тук от НАП трябва да се произнесат. Въпросът търпи тълкувания...

Ето ги и писмените разяснения на НАП от 11-ти. Не че отговарят на всички въпроси, но пак е нещо: http://www.nap.bg/ospage?id=245

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 16:59 от Meg!

# 305
  • Банкя
  • Мнения: 823
Meg! И аз я разбрах така тази точка 2., но чак не ми се вярва... Rolling Eyes
Не знам, дали скоро ще имам възможност, сама да проверя, как стоят нещата. По-вероятно да изчакам някой тук да напише, дали може само с една справка за имотно състояние. Peace Hug

Здравейте,ние също сме с ипотечен кредит ,но жилището ни все още е на акт 14 и не е декларирано,иначе отговаряме на всички изисквания.Въпросът ми е дали има някой със същият проблем и дали знаете бихме ли могли да се възползваме от облекчението.
Искаш да кажеш, че банката ви е отпуснала кредит без Акт 14? Не знаех, че правят така. newsm78

# 306
  • Мнения: 3 869
Определено има мегдан за тълкувания, поне докато не излязат още пояснения от НАП: Ето условията според инструкциите от 11-ти:
Условия


1. Облекчението може да се ползва ако едновременно са изпълнени следните условия:

2. Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак;

3. Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

4. Ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

5. Облекчението може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.


Хипотетично по тези условия следния случай може да ползва облекчение: Мъж на 36 склучва доковор за ипотечен заем през 2006 г. През 2008 същият склучва граждански брак с дама на 36 (забалежете, че през 2006 г., тя е била на 34 и почетето отново т. 3!) През 2009 г. по някакви причини мъжът няма доходи но пък отговоря на условието по т.2 към този момент, а жена му отговаря на условието по т. 3! Същаа тази жена, (ако има доходи през 2009 г.)  може да подаде декларация и да ползва облекчението, но в този случай ще са небходими ДВЕ справки, тъй като имтот е закупен преди брака и се води само на името на мъжа, а облекчението ще иска до ползва жената.

По същия начин, ако двамата вече са били съпрузи при слючването на договора за ипотека и покупката на жилището, е необходима само една справка - за лицето ползващо облекчението, както е посочено по-надолу в същата тази инструкция от 11.01.2010 г.!

# 307
  • Мнения: 12
да,жилището е закупено на зелено с кредит и досега сме само с акт 14 и заради това незнам дали бихме могли да използваме облекчението.Звънях на този телефон за въпроси и отговори но ми казаха че това било сложен казус и не могат да ми отговорят.

# 308
  • Банкя
  • Мнения: 823
Meg! Наистина интересна хипотеза. Mr. Green

Аз просто се надявам, да е достатъчна една справка, защото иначе ще ме е яд на свекито, че е прехвърлила нещо си от апартамента си някъде на мъжа ми и то преди брака и сега няма да имам възможност да си възстановя поне някаква сума като компенсация на безумно високо скочилите лихвени проценти. Naughty Sad


elakis А няма ли някакъв шанс за завършване на жилището до края на март? Знам, че даже теоретично е почти невъзможно, но все пак има още 2,5 месеца. Peace

# 309
  • Мнения: 3 869
да,жилището е закупено на зелено с кредит и досега сме само с акт 14 и заради това незнам дали бихме могли да използваме облекчението.Звънях на този телефон за въпроси и отговори но ми казаха че това било сложен казус и не могат да ми отговорят.

Ами и те не знаят, защото е сложен казуса наистина. Виж отново изискванията:

Към декларацията задължително трябва да приложите и копия от следните документи:


1. Акт за граждански брак

2. Справка за имотното състояние на ползващия облекчението. (Документът се издава от Агенцията по вписванията. Повече информация за издаването на справката прочетете на сайта на агенцията)

3. Договор за ипотечен кредит

4. Заверен от банката погасителен план, в който са описани месечните вноски, както и размерите на главницата и лихвите по кредита

5. Документи, удостоверяващи направените през 2009 г. вноски. Това могат да бъдат писмена справка, заверена от банката или копия от платежните нареждания.


Ако можеш да предоставиш справка от имотния регистър за това жилище в строеж, ще можеш и облекчението да си ползваш. Ако нямаш такъв документ, НАП няма да ти признае направените разходи за лихви.... Не съм наясно на кой етап и кое подлежи на вписване в регистъра, затова не мога повече да коментирам...

# 310
  • Банкя
  • Мнения: 823
Според мен, няма как да представи такъв документ, тъй като апартаментът все още не е завършен, няма нотариален акт и съответно не е регистриран на тяхно име.
Не знам, как е описано в договора им за покупка или пък в договора им за кредита, но документално този апартамент все още не съществува самостоятелно, а е част от строеж, който дадена фирма изпълнява. Peace (поне по скромните ми познания по въпроса)

# 311
  • Мнения: 12
ние имаме нотариален акт за апартамента който трябваше да е готов 12.2009 но както казах за сега е само на акт 14 .Съпругът ми ходи да подава  данъчна декларация но му казаха че такава се подава едва когато е  завършено жилището.Относно завършването му строителят обещава за март ама на мен не ми се вярва да стане  Sad Благодаря за отговорите ви момичета Peace

# 312
  • Мнения: 5 955
и нашия заем го отпуснаха на акт 14 през 2008 и  оттогава имаме и нот.акт ,даже не вярвахме че акт 16 ще вземем 2009 но е факт броени дни преди Коледа ни го издадоха,но на справката всичко е отбелязано,а за това че са издадени две справки е може би защото са отбелязали и двамата като ипотекарен длъжник

# 313
  • Мнения: 290
Момичета ето ви и пресна информация от преди минута.В разговор по телефона съсъ служителка от НАП-вчера е имало тълковане на този закон от методология(това било комисия която тълкува законите) та на 100% вече е ясно,че имаш ли идеални части,някакви наследствени еденици от селски и тем подобни къщи просто не можеш да се възползваш от данъчното облекчение.Справка за имотно състояние подава само този член на семейството който е подписал договора за ипотечен кредит.Пояснявам ако в договора фигурира само единия съпруг само той вади справка за имотно състояние,ако в договора обаче фигорират и двамата съпрузи единия е кредитополучател а другия е съкредитополучател то тогава справка вадят и двамата от агенцията по вписванията

# 314
  • Мнения: 290
Въпросната служителка почти ми се скара когато я попитах,че тези идеални части са придобити преди брака,нямало значение кога са придобити водели се на семейството,даже и децата се водели от семейството ако те имат нещо на свое име чрез дарение от еди кой си пак се водело за собственост на семейството.Както винаги всичко е лъжем да те мажем и е прах в очите когато решат да пражят нещо така ще извъртят нещата че никои да не може да се възползва.

Общи условия

Активация на акаунт