Отговори
# 1 095
  • Мнения: 128
Аз съм изправена пред следната дилема - имаме кредит  в размер на 70 000 лв, а при покупката сме прехвърлили на данъчна оценка. Сега, като подавам документи, за да се ъвзползвам от облекчението, каква бележка трябва да искам от банкат - за лихвите по целия кредит или само за частта, съвпадаща с размер на данъчната оценка. какво рискувам - да ме накарат да плащам данък със задна дата или да ме накарат да си извяда нова бележка за по-малката сума?

# 1 096
  • Мнения: 3 869
Същият е моя случай, описан на предната страница. От банката искай удостоверение за платените през 2010 г. лихви по твоя кредит във връзка с член 22а от ЗДДФЛ. Какъвто документ ти дадат това ще приложиш към декларацията, това се иска в декларацията, така или иначе. Ако банката посочи лихви върху целия размер на кредита, ти си чиста пред НАП и има шанс да получиш облекчение за по-голяа сума. Ако посочи обаче лихви само върху часто от заема обособена като заем за закупуване, няма какво да направиш освен да посочиш пак каквото банката ти е написала като цифра...

# 1 097
  • Мнения: 162
Ти реално си закупила жилище са сума 100лв, си го прехвърлила на данъчна оценка от 30 лв. останалата сума ти е отпусната с це например за ремонт и обзавеждане, а пред НАП декларираш че е закупено за 100 лева, единствено могат да ти възстановят 10 процента от лихвите върху тези 30 лева, друго не мога защото реално няма документи които да доказват че ти наистина си платила 100 лв. на продавача.

# 1 098
  • Мнения: 128
Благодаря!

# 1 099
  • Мнения: 3 869
Казусът е малко особен с това разделяне на кредита. Никой не те пита колко си платил за имота, може да си теглил кредит само за 50% от оценката на вещо лице примерно или за 30%... Не това има значение, а какво пише в договора с банаката. НАП приемат, че кредит за закупуване на жилище, е онази част, която е обособена като кредит за закупуване на имота, независимо дали е 100% от общата сума или 30% (пък друго е описано като ремонт). Обаче тази година НАП не искат договорите с банката а само справка от банката за платените лихви във връзка с член 22а. Във въпросния член пише какви са изискванията, за да се ползва облекчението. Един вид лежи на ременете на банките да декларират какъв кредит за закупуване на имот има човек. И ако банката се разсее леко относто разделението на кредита в договора или има тълкуване различно от това на НАП от миналата година, тъй като е често прилагана схема въпросното разделяне, НАП мога да поискат допълнителни документи или да не поискат и да приемат декларираното от банката. Дори да искат допълнителни документи, човек не носи отговорност за написаното от банката в справката. В най-лошия случай ще получи облекчение само до размера на платените лихви върху частта за закупуване. В добрия - до размера на цялата платена лихва за първите 100000 лв.

# 1 100
  • Мнения: 0
Meg! много полезна информация   bouquet  bouquet  bouquet Ще питам в банката тези дни, ако са съгласни да издадат справка за лихвите върху цялата сума ще пиша, разликата е доста голяма.....

# 1 101
  • Мнения: 17 987
Лина, ако мине номера кажи и аз да пробвам, ама не ми се вярва.

# 1 102
  • Мнения: 3 869
До банката се пуска само заявление че искаш удостоврение за платените от теб лихви през 2010 г. по ипотечен кредит във връзка с член 22а от ЗДДФЛ. Оттам нататък е грижа на банката и е по тяхна преценка за коя част от лихвите ще дадат документ.
На мен ми дадохо за всички лихви върху 100000 лв, макар че миналата година ми дадоха само за частта за закупуване на имота...
В НАП ми приеха декларацията но не са я проверявали обсойно, това ще го направи инспектор в следващите 2-3 седмици и ако не ми се обадят за допълнителни документи, тогава ще знам, че е минал номера...

# 1 103
  • Мнения: 17 987
Стискам палци   Mr. Green, после ще си връщате  Heart Eyes

# 1 104
  • Мнения: 179
Когато се представяше договора за продажбата в него се посочваше, че една част е за ремонтни дейности и НАП виждаха това разделение. Но сега, когато се иска само удостоверението от банката и правят техни служебни проверки с другите учреждения (Агенцията по вписванията) newsm78

# 1 105
  • Мнения: 3 869
Когато се представяше договора за продажбата в него се посочваше, че една част е за ремонтни дейности и НАП виждаха това разделение. Но сега, когато се иска само удостоверението от банката и правят техни служебни проверки с другите учреждения (Агенцията по вписванията) newsm78

Именно! Само в договора се вижда това разделение и в нотариалния акт е отбелязана стойността на сделката, но НАП нямат достъп до договора и не би трябвало да имат и до нотариалния акт (т.е. не им е нужен той) а само справката в АВ, че жилището е единствено и има ипотека в полза на банката издател на удостоверението...
Единствено ако пазят досие на всеки подал декларация и се разтърсят да сравняват с миналата година... Но не във всички поделения на НАП миналата година повдигаха въпроса за разделението на банковия кредит... Някъде бяхо по-усърдни просто...

# 1 106
  • Мнения: 179
Когато е в полза на държавата, няма начин да не "пазят досието от мин. година" Confused
А и сигурно има четящи тук съвестни служители на НАП, все пак е известен форум, много неща се научават с четене. За малко една банка да фалира, ако си спомняте какъв пушек се вдигна преди година  Stop
И така бързо да си признават данъчните мами Laughing Heart Eyes

# 1 107
  • Мнения: 3 869
Ами не е точно с четене на форуми. Има си тълкуване на закона. НАП си го бяха направили официално миналата година. Сега зависи какви са им инструкциите. След като приемат само документо от банката и не искат договора и нотариалния акт, явно са приели една по проста схема, която едва ли променила значително разходите за това облекчение... Остава и въпросът с тълкуването от другата страна: да, определени причини е кредитът е разписан в две части, но се усвоява накуп и с една цел...
Независамо как тълкуват нещата в НАП, не можем нищо да направим, освен да се събразим...

# 1 108
  • Мнения: 179
Дано, Мег, дано!!! Praynig Само ще се радвам да е така Grinning

# 1 109
  • Мнения: 830
Миналата година получихме облекчение в размер на 100лв, тази година смятам дане се занимаваме с глупости. Оказа се, че сме си купили апартамента за 10хил евро, а сме теглили заем за обзавеждане за 40хил.... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт