Христугенна ефтихисмена/Щастливо Рождество от Елада 15

  • 19 452
  • 293
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 392
Честит имен ден на всики празнуващи!   bouquet  bouquet

Иги, благодаря за инфото във връзка с паспорта на бебето. А защо трябва да го записвам в КЕП, той е записан в ликсархиото. А може би в КЕП-а правят паспортите, а?
А има ли някакъв срок за регистрирането на децата в България? Нашия през март ще го регистрирам, нали не е късно?
 
А за калимера и калиспера, аз си казвам калимера докъм 3-4 след обед, а лятото и до по-късно. Не ми се вързва вън да е 40градуса, а аз да казвам калиспера, и гърците покрай мен свикнаха на моето. Laughing

Marinela flo, пос то епатес авто ке бикес едо??? Браво на теб, да не би да си се сдобила с нов лап топ? Целувки на Митачето от Емо Heart Eyes

# 46
  • Мнения: 213
Asioula, по-добре ли си днес? Перастика су! Оправяй се   bouquet

# 47
  • Мнения: 2 924
честит празник на всички:)

аз след 12 часа казвам херете. До към 15 часа някъде.
Не , че някой ми го е казал, ама ми харесва как звучи:)
Това като се обръщам към непознати. На близки с я хара

В Гърция има също доста диалекти. Някои говорят меко- влахите т.е планинците от Пелопонес, други  вместо к казват ч- като тези от Крит , тук, в Патра много пъти с-то , когато е в края на думата, но не винаги  се произнася ш , кой знае колко още подобни особености на езика има:)
Та нищо чудно калинихта  да се произнася някъде и калиникта- като следа останала от катаревуса.Simple Smile
Аз например в началото не знаех ,че е правилно и аделфи , и адерфи

# 48
  • Мнения: 213


аз след 12 часа казвам херете. До към 15 часа някъде.
Не , че някой ми го е казал, ама ми харесва как звучи:)
Това като се обръщам към непознати. На близки с я хара

В Гърция има също доста диалекти. Някои говорят меко- влахите т.е планинците от Пелопонес, други  вместо к казват ч- като тези от Крит , тук, в Патра много пъти с-то , когато е в края на думата, но не винаги  се произнася ш , кой знае колко още подобни особености на езика има:)
Та нищо чудно калинихта  да се произнася някъде и калиникта- като следа останала от катаревуса.Simple Smile
Аз например в началото не знаех ,че е правилно и аделфи , и адерфи

Ето например има дума от Лесвос, която е за грънци и никой не я разбира на континента  Wink Диалектът на Лесовс не се различава като произношение много от книжовния, но има най-общо с еолийския на тесалийци и македонци  Wink Аз уча два езика едновременно  Peace

# 49
  • Мнения: 1 372
Калиспера!
maryloo няма срок за регистринане на детето в България, искат ти преведено и заверено с апостил кръщелното свидетелство на детето и копие от паспорта на бащата, твоята лична карта и документ за платена държавна такса. Съставят ти акт за раждане и съответно с този документ детето получава и българско гражданство. Всичко това в агенциа ГРАОН. Гръцките паспорти се издават от полицията.
мери честит ти именник! Да те радва и обича дълги години!
Честито и на всички други именници! Весел празник!

# 50
  • Мнения: 2 786
iou, ти я видя първа, ама е споделиш няколко лакомства и с мен, нали?  Wink
Аз поразпитах приятелите ми и те казаха, че наистина на някои места се казва калиникта.
Като диалект.
Но официалното е калинихта Simple Smile


Asioula, как си днес?

Лека вечер на всички и надявам се, че тези, които са празнували днес, са си изкарали много приятно  Grinning

# 51
  • Мнения: 4
Здравейте и от мен и в новата тема!
Да са ви живи и здрави всички именяци!

Добро настроение и късмет на всички!
Вече напредвате светкавично та не смогвам само да ви прочета,а е пълно с ценна информация
  Hug Hug Hug

# 52
  • Мнения: 1 567
Честит иман ден (макар и на петерици) на всички именници...
Да са живи и здрави и щастливи....

Καληνύχτα е правилното. За Καληνύκτα -  може би някакви остатъжи от катаревуса... Не съм много сигурна. iou да каже

Иги, благодаря за инфото във връзка с паспорта на бебето. А защо трябва да го записвам в КЕП, той е записан в ликсархиото. А може би в КЕП-а правят паспортите, а?

Κέντρο Εξυπηρέτηση Πολιτών - т.е център за обслужване на гражданите. Тъй като всички държавни служби работят да 14.30, а частният сектор до 17 или 21 (магазините), реално и на практика не можеш да си извадиш нито един документ от службите. (Вервай ми така е, Взимала съм по един ден отпуска, за да мога да си свърша нещата по общини и данъчни)....
Та, с оглед на по-горното ( не само разбира се) се създадоха тези центрове. Там можеш да подадеш молба, да ти се извадят  различни удостоверения от общината по местоживеене, различни усдостоверения за ИКА,  и т.н.
Бебето не го записваш в КЕП. Просто там сеинформираш или подаваш разни молби, в удобно за теб време... Joy Joy

Иги, хотелът е на супер удобно място. Т.е в самият център... Та, аз лично съм навита за кафе... Hug Hug Hug Peace

# 53
  • Мнения: 1 263
Цитат на: veselinap
Бебето не го записваш в КЕП. Просто там се информираш или подаваш разни молби, в удобно за теб време...
Вкл. и υπέυθυνη δήλωση.
А как си празнуват именните дни в Гърция? Ходи ли се на гости и какво би  трябвало да предложи домакинята за почерпка?

# 54
  • Мнения: 558
сега по новините казаха, че вчера вечерта някакво 15г момче било застреляно  Sad от полицаи в Атина и имало големи протестни акции/ размирици из големите градове...че даже и на Крит... какво точно е станало?

ПС: интересуваше ме, защо са го застреляли?

Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 11:32 от pepelja6ka

# 55
  • Мнения: 1 567
16 год дете.
Анархистите пак са се развилняли. Центъра на Атина е като бомбандиран... бомби молотов по магазини, банки, коли....... поне това, което показаха по тел...
МАй на същото дередже е и Солун...

# 56
  • Мнения: 1 372
16 год дете.
Анархистите пак са се развилняли. Центъра на Атина е като бомбандиран... бомби молотов по магазини, банки, коли....... поне това, което показаха по тел...
МАй на същото дередже е и Солун...
Много неприятни неща! Най- лошото е когато в мирно време се убиваме и тормозим!
veselinap щом си навита избери си деня и часа и кажи къде, ако искаш става и в кафето на хотела, обявяваме публично срещата и който желае и има възможност може да се присъедини!
Ако искаш на лични да ти пиша мобилния ми за да може ако нещо стане да се свършем една с друга.

# 57
  • Мнения: 2 786
Kalimera se olous   bouquet

Веселина, какво говориш за Атина?
Какви са тези размирици?  Shocked

# 58
  • Мнения: 558
вчера вечерта някакви момчета се опитвали да хвърлят камъни и бомбички по полицейска кола в  атина ..и 2-та полицаи от колата излязли да ги успокоят и разпръснат, като единият произвел 3 предупредителни изстрела и единият изстрел улучил едно от момчетата...което по-късно починало. и след като била съобщена новината по ТВ-то, били организирани протести из големите градове..палели кофите с боклук, обръщали коли....

жалко за момчето, за родителите му и за полицая  Sad

# 59
  • Мнения: 2 786
Много неприятно, но на това му казвам "да дърпаш дявола за опашката".
Ако не бяха решили да си играят по този начин, нямаше да се стигне до тази нелепа смърт.
В случая полицая не е виновен.
И защо се организират тези протести вместо да се каже: "Вземете си поука и не си търсете белята".
 Rolling Eyes
Някой организира размирици, за да има още жертви ли? Rolling Eyes
И наистина жалко за родителите на починалото момче, че не са успели да изградят у него малко по-различен мироглед  Confused

Общи условия

Активация на акаунт