Колко е в заплатата в страната в която сте?

  • 19 957
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
В Испания най-често се взимат 1000 евро чиста заплата, има си и специална дума за това - mileuristas - хора, които получават 1000 евро. Сега отивам да търся по-подробна статистика.

# 16
  • Мнения: 2 032
Средната заплата в страна е само статистическа величина, иначе зависи от професията, опита/стажа и даже града, където работиш.
Каква е целта на запитването?

# 17
  • Мнения: 15
Целта е да направим извадка, някакво сечение. За това което знаете. Примерно наш приятел има Ph.D. от тукашния университет който е в еди кой си град или щат и взема бруто еди какво си или е механик или чисти легално и взема това. Не да гледаме националната статистика на съответнатаа страна, то тя е ясна. Или пък приказките на нелегалните нещастници.

# 18
  • Мнения: 3 521
Хайде да си премерим...заплатите Rolling Eyes

# 19
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Така само метнатите цифри, извадени от контекста, нямат особена стойност. С 3000 евро на месец в Швеция човек има една покупателна способност, във Франция - друга, в Щатите - трета, а в България - съвсем четвърта.

Абсолютно!

Иначе и аз отворих една статия, данните са от преди няколко месеца, но през октомври беше отбелязано леко повишение дори, тъй че разликата не е голяма.

Брутните средни заплати за месец са около 7868 шекела на месец. Към днешна дата това са 1,384.9 евро.
Дадени са примери със служители в държавната фирма за електричество, чиито заплати се движат около 17,327 nis, т.е. малко над 3 хил. евро, и на сервитьори, чиито заплати са средно около 3,503 nis (616 евро), при нас обаче сервитьорите не обявяват бакшиши за данъци, а това им е значителна сума от приходите.

Тъй като става дума за брутни месечни заплати, трябва да уточня, че ДОД е гъвкав и процентът му се мени в зависимост от дохода, има и отрицателен ДОД.

В банките служителите получавали средно около 12,777 nis, в производството - 10,266 nis, в образованието - 7,274, а строителните работници - от порядъка на 6,572 nis. Преведени в евро тези заплати са съответно 2 249 €, 1 807 €, 1280 €, 1 156 €.

Та, заплатите са ниски на фона на европейските, но така е и с много от цените. За сравнение и пропорция мога да дам пример с ресторантите, за които съобщиха, че вечеря в Тел Авив, струваща 150 nis, е на стойност над 900 nis в Париж (за другите градове на помня, но това ми се е запечатало като спомен).

източникъ& … 88;ит

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:32 от Mentha

# 20
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Целта е да направим извадка, някакво сечение. За това което знаете. Примерно наш приятел има Ph.D. от тукашния университет който е в еди кой си град или щат и взема бруто еди какво си или е механик или чисти легално и взема това. Не да гледаме националната статистика на съответната страна, то тя е ясна. Или пък приказките на нелегалните нещастници.


Забравих да кажа, че и за повечето професии има кодови таблици, в какви граници трябва да ти е заплатата, според степените ти, опита и т.н. Няма такова нещо като "свободни съчинения" на тема заплата, поне не в държавните или по-големите частни фирми. В Швейцария също е така.

Пример. Ако си лекар, току-що завършил, заплатата ти е от ... до... франка/евро на година. Ако имаш специалност - следваща графа; ако имаш PhD, още по-нагоре; стажове, специализации, публикации, години на стаж, всичко това те поставя в съответната графа и ти качва заплатата.
Но не ми се рови сега за таблиците за всички професии  Crazy

# 21
  • Мнения: 314
Не разбрах аз точно каква е идеята на темата, и кои заплати наричаш реални или нормални. Най-добра представа можеш да получиш точно ако се поровиш в статистиките на съответната страна.

За който се интересува средната брутна месечна заплата във Швеция за 2007 е  мъже: 28000 SEK (2661 EU ) жени: 23500 SEK(2233 EU).  
Това е средно за всички области, професии и пр. така че едва ли е толкова интересна информация...

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:36 от anita_

# 22
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Зависи какво работиш и в коя част на Испания си.За област Валенсия средната заплата е 1000-1100 евро. Peace

# 23
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
За Щатите 30000 хил. средна заплата ми се виждат малко , но май зависи от щата. Ето една картинка за някои щати :

Median Salary by State or Province - Country: United States (United States)
...

А, аз не стоя 100% зад трийсетте хиляди. Но все пак показаните щати са от по-богатите, я дай извадка за Алабама или Небраска. Аз затова казах, че нищо не значи тази цифра.

Има уебсайт salary.com - идете, задайте си региона, в който живеете, професията и стажа и ще видите конкретни статистики.

# 24
  • Мнения: 1 572
Вчера разглеждах една статистика за държавите в Европа , в Белгия мин.раб.заплата е 1300 евро .Мъжът ми взе вестника на работа , ако не го е хвърлил ще препиша и за другите страни ако ви интересува , но статията е за мин.раб.запл.

# 25
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 653
Целта е да направим извадка, някакво сечение. За това което знаете. Примерно наш приятел има Ph.D. от тукашния университет който е в еди кой си град или щат и взема бруто еди какво си или е механик или чисти легално и взема това. Не да гледаме националната статистика на съответнатаа страна, то тя е ясна.

Ами в такъв случай, въпросът в началото на темата не е съвсем коректно зададен  Peace
Ако искаш да направим сечение, тогава трябва да сравняваме по еднакви критерии - например, вземаме критериите "жена, счетоводител, между 30 и 40 години в частна фирма, с 5 години опит, в столица или голям областен град" и тогава всеки казва - в Германия заплататa в този случай е такава, във Франция онакава, в Испания, САЩ, Швейцария, Великобритания....
Иначе аз мога да дам пример за научен сътрудник в дадена държава, друго момиче ще даде заплатата на секретарка в друга, трeта - на финансов съветник в трета и пак ще сравняваме круши с краставици.  Peace

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Вчера разглеждах една статистика за държавите в Европа , в Белгия мин.раб.заплата е 1300 евро .Мъжът ми взе вестника на работа , ако не го е хвърлил ще препиша и за другите страни ако ви интересува , но статията е за мин.раб.запл.


И при нас е толкова.
4естно казано е доста трудно да се каже, защото зависи от 1001 неща....
Познавам една българка, която вкарва данни в застрахователна компания и взима 1100-1200 евро ( не знам защо не взима минимална, след като е задължителна)
ИСТ поддръжка: към 1400 евро.
С висше бакалавър: контрол финанси: 1900
Същата функция с по-голям стаж: 2600.
За у4ителите също е много разли4но: май, се по4ва от 1400 евро....

# 27
  • Мнения: 3 932
Темета е интересна. Ето една извадка за почасово заплащане (средно) в Канада, според работния сектор:

http://www40.statcan.gc.ca/l01/cst01/labr69a-eng.htm

Минималната заплата варира според провинцията, в Кебек е 8,50КАД на час.

# 28
Целта е да направим извадка, някакво сечение. За това което знаете. Примерно наш приятел има Ph.D. от тукашния университет който е в еди кой си град или щат и взема бруто еди какво си или е механик или чисти легално и взема това. Не да гледаме националната статистика на съответнатаа страна, то тя е ясна. Или пък приказките на нелегалните нещастници.

4естно казано не знам нито един мой познат колко взима, дори и колегите ми не знам колко взимат то4но....  тук не се питаме за такива неЩа
извадки и проу4вания с конкретни и достожерни данни тук ги  продават на HR за да им служат за ориентир
вси4ко останало са слухове ....

# 29
  • Мнения: 3 932
4естно казано не знам нито един мой познат колко взима, дори и колегите ми не знам колко взимат то4но....  тук не се питаме за такива неЩа
извадки и проу4вания с конкретни и достожерни данни тук ги  продават на HR за да им служат за ориентир
вси4ко останало са слухове ....

Къде?
Сега като се замисля и аз не знам колко вземат най-добрите ми приятели...никога не съм се интересувала Thinking
А на колегите си знам всички заплати, защото подписвам трудовите им договори  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт