Поощрявате ли децата си да бъдат нахални и това ли е по-доброто за тях?

  • 5 395
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 529
За мен нахалството е еднозначно с простотия.Децата ми са големи,трудно им беше сред нахални съученици,но винаги са отстоявали мнението и авторитета си и продължават да го правят. Упорито преследване на целите,да,но и съобразяване с останалите.
никога не съм ги възпитавала според някогашния девиз"чрез нахалство към прогрес".

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Чрез нахалство към прогрес е по скоро въпрос на манталитет,отколкото начин на възпитание,поне според мен Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 672
Незнам дали някой ще си признае, че детето му е нахално.. Ако въпросният родител може да прецени едва ли ще толерира такова поведение.
Лично аз познавам няколко деца, на които родителите се радват и ги поощряват за това им качество...

Шпунц го е казала, че нахалството е еднозначно с простотия...

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
В днешно, а и във всички времена скромността не краси човека.
За един поведението може да е нахалство, за друг да е амбициозност, за трети предприемчивост. Всяка култура има различни мерки.

# 19
  • Мнения: 27 524
Не, в никакъв, никакъв случай. Мразя нахални хора и всячески ще се старая, ако има такива наченки, да ги изкореня у сина ми. За мен това е равно на невъзпитание и незачитане на околните, тарикатщина, която ненавиждам!

# 20
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
 Франческа , ами тя си  прекалено общителна, даже си е нахална, рядко има задръжки пред нещо.Доста често си е тръгвала разплакана от площадка/аз си я влача без да ми пука от мнението на околните/, защото прекалява, винаги се опитвам да обясня защо си тръгваме и че ако не се държи по този начин ще играе повече.Надявам се за в бъдеще да я култивирам  и вкарам в граници, но с теленце е доста трудно.

# 21
  • Мнения: 7 914
много хубава тема... не бих поощтрила детето ми да е нахално, но определенобих искала дае напористи , а разликата е толкова малка Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 27 524
По повод темата се сещам за една колежка, имаше дъщеря на около 6, много любознателно момиченце. Но - и невероятно буйно. Добре, но освен това беше и страшно непослушна - правеше си каквото иска. Майка й я водеше в службата и детето тичаше от стая в стая, обръщаше всичко наопаки, обиждаше жените с епитети от рода на - гъска, кучка, тъпанарка, много си дебела, адски си грозна, тъпа си, смотана си, гледай си работата, не ме интересуваш и всякакви такива. Едно лято чудовището беше три месеца всеки ден в работата ни.  Crazy Е, не, че пропищяхме, направо откачихме  Twisted Evil Направихме забележка на майката и тя заяви - не ме интересува, тя е дейна, умна и аз няма да й скърша хатъра на любознателността и да я превърна в мекотело.
Е, какво да кажеш на това, а?  Tired

# 23
  • Мнения: 3 506
Аз също не виждам кой знае каква чернилка около нахалството като човешка черта, защото дори то си има своите степени. Вероятно в някакви нормални граници дори е креативно.
 Наистина ми се искаше да зная дали родител култивира умишлено у детето си чертата нахалство, като един бъдещ позитив за хлапето.

Проблемът е, че тези нормални граници са много разтегливо понятие...

На въпроса - не, не го култивирам умишлено, а и ще ми е доста трудно, ако трябва да го правя - все пак съм от поколението, възпитавано в дух "скромността краси човека". Въпреки това се старая да го поощрявам, когато е възможно, и да обяснявам, че трябва да си търсят правата.

Nandi, не мисля, че е нахално детето ти да отиде и да помоли родител да му отстъпи ред на люлката. Напротив, това е зрял и напълно приемлив начин да потърси това, което иска да получи. Повечето родители биха казали "Момент, нека и моето дете се полюлее малко" (или нещо в този стил), което не е неприятно в крайна сметка. Все пак не е като да отива да дърпа или бута другото дете от люлката, нито пък е като да седи свита в ъгъла и да чака някой да отгатне какво иска. Същата работа и със солетата, зрънчото и т.н. Точно тук е тънката граница според мене и много ми се иска да мога да науча моите деца да заявяват открито и без притеснения исканията си, без в същото време да са агресивни.
Разбира се, в случая е важно и поведението и след като получи любезен отказ, както вероятно се случва понякога.

# 24
  • Мнения: 11 911
Нахалството винаги за мен е било изключително неприятно качество.Не мисля, че може да се преуспее с нахалство точно.За нищо на света не бих поощрила сина си да е нахален, напротив, старая се да му показвам примери на нахалство и винаги изразявам категоричното си несъгласие с тях.

Днес запалиха светлините на коледната елха в нашия град.Много красиво ,феерично радващо душата и очите тържество.Фонтанът беше покрит с някакви плроскости и върху него фигури от лампички-много привлекателни за деца и възрастни.Мястото около шадравана е обиколено от красива дървена оградка, а се влиза през две места.Такааа.Обаче една нахална простакеса, що да заобиколи два метра и що нейното дете да не се натика първо в това място бутна детенцето  си да прескача оградката, после и тя, малко се поозори, издемонстрира си прашките под мърлявите дънки и хайде, прескочи оградката.По начин, че я повреди и почти разгллоби...Голямо усилие и трябваше да повърви още два метра и да изчака пет-шест човека.Мислех да и спретна скандал най-много заради повредената оградка, ама не исках да развалям празничното настроение на моето дете.Ето, с това нахалство не мога да се примиря-Ти да си, да избуташ другите ,да се покажеш тарикат.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Казваш, че не можеш да се примириш, но точно това правиш. Защо не си й направила забележка на въпросната простакеса? Това ли ти е непримиряването?

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Думата " нахален" не фигурира в речника ми, естествено и в този на дъщеря ми. Заменена e с невъзпитан или както тя казва "нерРАзпитан". Това включва както нахален, така и лош, агресивен, незачитащ чуждото мнение и т.н. като следствие от лошо възпитание от страна на родителите.
Може би поради тази причина дъщеря ми се изявява/основно в детската градина/ като абсолютно балъче - всички я командват, кой както реши, тя умишлено страни от по-агресивните деца/щото, естествено, са неРАзпитани/ и в крайна сметка аз се питам, къде греша във възпитанието. Надявам се сама да успее да си направи изводите и да налучка правилното "поведение".

# 27
  • Варна
  • Мнения: 5 530
Светкавица, ние явно сме били на едно и също тържество тази вечер. Mr. Green
Понеже мен са ме възпитавали да не съм нахална и сега аз правя това с децата си в крайна сметка след въпросното тържество прибрах две много разочаровани и нещастни деца. Голямата чак си поплака. Нахалните, тези дето работеха добре с лакти успяха да грабнат по някой от прословутите подаръци, дето уж щяха да са за всяко дете, а ние понеже не се бутахме и блъскахме си тръгнахме с празни ръце.
Така че по пътя за в къщи се питах, точно същото като Касиди. Дали не правя лоша услуга на децата си, като ги уча да не са нахални и че съществуват правила и порядки, които трябва да се спазват. И как да ми вярват после децата ми, когато нахалните бяха с по две-три книжки или пъзела и си тръгнаха доволни, а ние бяхме с празни ръце и със сълзи в очите.

# 28
  • Мнения: 743
Мен ме възпитаваха да бъда тактична, внимателна, добра и още куп добродетели, в които родителите ми на онова време са вярвали.Не че в днешно време не са стойностни, напротив. Но в началото, когато започнах работа ме правеха на маймуна в продължение на 1 година. Голяма будала се оказах. Да не нараня някой, като му откажа на молбата, да не обидя, да не злепоставя. Все се съобразявах с останалите. Еми - писна ми накрая, наврях ги в миша дупка - направиха ме "началник" и се възползвах. Сега се опитвам да не поставя дъщеря си в подобна ситуация след години. Не искам да бъде някаква нахакана, груба и безскрупулна девойка, но не искам и да я мачкат. Ще се опитам да я възпитам да уважава останалите, но и да отстоява своите принципи. Пък дано успея! Peace

# 29
  • Мнения: 1 098
Никога не бих поощрила детето ми да бъде нахално. Уверено в себе си- да, но нагло Naughty

Общи условия

Активация на акаунт