Кога е най-добре да се започне захранването?

  • 1 919
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 449

До 6 м. млякото (АМ и/или кърма) са напълно достатъчни.
Всяка храна, различна от мляко, е захранване.

Възраст за захранване:
* Актуалните препоръки са между 4 и 7 м.
* Най-честите препоръки са след 6 м.

Уточнения за възрастта:
* Захранване от 4 м. най-често означава 4 навършени месеца т.е. от 5 месеца нататък.
* Следва да се отчита и т.нар. социален фактор – захранването преди 6 м. може да е свързано с конкретни местни традиции или с факта, че от 3-4-месечна възраст детето посещава ясла например.
* Много схеми на захранване актуализират препоръките си: някои вече препоръчват стриктно 6 м., други минават на варианта 4-6 м. Изводът: зависи от индивидуалното развитие на детето и други околни фактори.

Няма значение дали детето е на АМ или кърма - има такива теории, но те са с много условности.
Има значение дали детето изпива повече от 1 литър АМ дневно – това е признак за захранване преди 6 м., заедно с други признаци (може да седи седнало, контролира главата, има активно слюноотделяне, проявява осъзнат интерес към храната и др.).

# 16
  • Мнения: 9 973
всеки преценява кога да започне-на 4 или 6 м.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 337
Захраних дъщеря ми на 4,5 месеца с пюре от картоф...при нас доста бавно става захранването и все още сме на  1 заместено хранене на обяд...Не мисля,4е избързах- така почувствах детето си...Всяко детенце е разли4но Peace

П“С Ли4но аз съм против соковете- дразнят стомаха....и то много Peace  (като 4овек из4ел доста не само за бебета и сок4ета,а и като страдаща от язва- повярвайте ми - не са приятели на стомаха тези сок4ета Peace). Е, все пак на всеки 4овек разли4но се отразяват- това си е ли4но мнение Hug УСпех

# 18
  • Мнения: 13
всеки преценява кога да започне-на 4 или 6 м.
Аз захраних на 6 месеца със зеленчуково пюре.

# 19
  • Мнения: 316
Захраних на 4 месеца и половина със зеленчуково пюре, но захранвах бавно и постепенно с всяко ново нещо, така че още не съм стигнала до жълтък.

# 20
  • Мнения: 107
Захраних на 4 месеца с плодово пюре и каша.Зеленчуковото го въведох на 6 месеца.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Зависи от детето  Peace
Сина ми до 5-ия месец беше само на кърма и наддаваше много добре. Бях решила да го захраня на 6 навършени месеца, но при поредния преглед при педиатъра се оказа, че последния месец почти не беше наддал и го захраних на 5,5 месеца със зеленчуково пюре.

# 22
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
Точно при навършване на 4-тия месец захраних с пюре от морков.После наблягах предимно на зеленчуците.След това плодове и накрая каша.На 6 месеца - месо, а на 7 глутен и сирене.Жълтък и аз не съм давала.Сок предлагам, но не иска да го пие.Само чай от време на време.

# 23
  • София
  • Мнения: 448
Аз захраних късно-на 7 месеца,но ние сме с АБКМ.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 140
Ако е налице добър педиатър следящ новостите в своята област е най- добре той да прецени състоянието на детето и да даде препоръка. Ако препоръчва захранване преди 4 навършени месеца явно не става въпрос за добър педиатър. Соковете не са подходящи за бебета.

Общи условия

Активация на акаунт