Хранене на 5 месечно бебе

  • 73 764
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
С какво се хранят вашите 5 месечни бебета. Моето е на 5 месеца и половина. От 2 седмици започнах да го захранвам, като до тогава беше изцяло на кърма. В началото започнах с картофче, тиква, ябълка, морков всеки по 3 дни. Вечерно време преди лягане започнах да дохранвам с АМ. Вчера реших да дам оризова каша с плодово пюре за следобеда. Бебока си хапва пюретата като аз след това си го кърмя. Всичко добре, обаче аз съвсем се обърках  newsm78. По колко грама зеленчуково пюре да давам на обяд - 60гр., 120гр???, а за следобеда?? Какви количества е нормално да изяжда, за да не го натоварвам излишно. Опитвам се да го храня по-пълноценно през деня, за да може да се нахранва достатъчно през деня и да не се буди за нощно хранене Praynig.

# 1
  • Мнения: 30
Kokolin@,моето бебче навърши 5 месеца на 02,12.Не давам нито вода,защото не иска,не пие и сокчета,смятам,че е още рано за тях.Изцяло е на кърма,като само вечер,след като го накърмя преди лягане ,му давам АМ.На 06,12 го захраних с пюре от картоф и морков.Не меря грамове,колкото преценя.Започнах с няколко лъжички и мисля до края на седмицата да изяжда поне половин пюре на веднъж.Когато изяжда вече по цяло пюре за обяд,смятам да въведа кашите за следобедно хранене.

# 2
  • Мнения: 9 467
До 6,5 мес-само и единствено кърма.
Захраних със зеленчукови пюрета, но  заместено хранене с пюре имаше едва към годинката.
Доста скоростно захранваш, пронципа е 3-4 дни нова храна, правиш 2-3 пауза и въвеждаш следващата Peace
Относно буденето нощем-едва ли става дума само за глад-по скоро е от никнене на зъбки Wink /въпреки че нашият син точно от 5 до 8мес спеше цялата нощ без да се събужда..но те растат на етапи../

# 3
  • Мнения: 326
До 6,5 мес-само и единствено кърма.
Захраних със зеленчукови пюрета, но  заместено хранене с пюре имаше едва към годинката.
Доста скоростно захранваш, пронципа е 3-4 дни нова храна, правиш 2-3 пауза и въвеждаш следващата Peace
Относно буденето нощем-едва ли става дума само за глад-по скоро е от никнене на зъбки Wink /въпреки че нашият син точно от 5 до 8мес спеше цялата нощ без да се събужда..но те растат на етапи../

Благодаря ви за отговорите.
За нощното хранене само да добавя, че бебока от както се е родил не е спирал да се храни нощем. В началото беше 3 пъти на вечер, после се намали на 2 пъти, а сега се буди понякога и само веднъж. Проблема е, че събудя ли се през нощта и после не мога да заспя. Ужасно е.
Ако някой намери стари теми за хранене на 5 месечно бебе може да ме упъти, за да прочета и други мнения.

# 4
  • Мнения: 1 449

Какво трябва да яде дете на 5 месеца:
Ако е захранено на 5 месеца:
5 м. = 1 хранене за деня = обедно пюре
6 м. =  2 хранения за деня = обедно пюре + следобедна каша или плодово пюре

Колко дни за нова храна:
3 дни е минималният срок за въвеждане на една храна.
4-6 дни е разумният срок в началото на захранването или за по-тежките храни след това.
 
3 дни са нужни, за да се тества алергия към дадената храна.
4-6 дни са нужни, за да се адаптира нежното храносмилане към една напълно нова храна.

Количество пюре:
Зависи от начина на хранене:
1) кърмене + хранене (детето определя колко пюре желае след кърмата)
2) хранене + кърмене (грамажите варират от 60 до 160 г, плюс кърма след това)

Пълноценното хранене за 5-месечно дете:
Мляко, мляко, мляко и пак мляко, поне 600-700 мл дневно. Плюс малко пюре или каша.

Храненето през деня няма да помогне за стабилен сън. Храната (било то кърма, било то пюре) преминава сравнителни бързо през храносмилателната система. Затова малките деца се хранят често и по малко, за да издържат интервалите от 3 часа. Стабилното дневно хранене няма отношение към съня – само измества ненужно млякото… За спокоен сън може да се слага каша във вечерното мляко – макар, че това е практика, която невинаги се подкрепя от съвременните схеми на захранване.

Между другото, 4 зеленчука + оризова каша + плодово пюре в рамките на 2 седмици е много екстремно захранване, дори по старите схеми.

Теми за хранене
Например тази: Примерна схема на захранване.
Има достатъчно информация, за да избереш подходящия режим за твоето дете.

# 5
  • Мнения: 85
Косе Босе е дала много изчерпателна информация, която подкрепям Peace

# 6
  • Мнения: 2 660
И аз захраних горе долу по същото време. Процедирах така - винаги на обяд я изчаквах да се нахрани добре (с кърма), после предлагах по няколко лъжички пюре.
Въвеждам една храна цяла седмица. Отначало с една лъжичка, после постепенно повече.  Не достигам нито 60, нито повече милилитри. С късмет изяждаше десетина гр, разредени с кърма.

Нямам намерение да замествам хранене нито сега, нито когато въведа плодовете. Може би по-нататък.
Моята хронология е следната:
- морков
- тиква
- картоф
- ябълка
- круша
- банан

# 7
  • Мнения: 31
Здравейте,момичета!
И аз е интересувам от тази тема.До момента сме само на кърма.Педиатъра ме съветва до изкараме още 1 месец така. Започнахме да се храним  3 пъти на нощ, това ме кара да се замислям за захранване.
Според вас кой е по разумния вариант? Обедно захранване с зел.пюре или каша,която след седмица премествам 1 час преди вечерно кърмене.

# 8
  • Мнения: 185
До 6,5 мес-само и единствено кърма.
Захраних със зеленчукови пюрета, но  заместено хранене с пюре имаше едва към годинката.
../

Извинявам се, че използвам темата, но някой може ли да ми каже как се процедира в случай като този - аз искам да захранвам от 6 м., но да не замествам хранене, а само за запознаване с нови вкусове и набавяне на допълнителни вещества, но не педагогически, понеже храната ни е не е много подходяща за бебе. Кога и по колко твърда храна трябва да давам в такъв случай?

# 9
  • Мнения: 9 467
Кърмиш и после даваш от пюрето-по 1-2лъжички първия ден, след това по колкото иска бебето-идеята е че първо си го кърмиш, а храната след това е точно за опитване и запознаване.
Ако правиш обратния вариант-гладно бебе, на което даваш пюре, то ще се наяде с пюрето и няма да иска да суче в един момент-и ето ти заместено с тв. храна хранене. Wink

# 10
  • Мнения: 58
Ние сме на 5месеца и 17 дена и се храним така:6ч-кърма 9,30-кърма+пл.пюре 1ч зеленчуково пюре(през ден месно) 5ч-каша/кисел и 8,30ч-кърма.Нощем не се храним и си се чувства добре така.

# 11
  • Мнения: 925
Косе Босе, безценна си!
Аз ще захранвам педагогически и нямам отношение към пюрета и пр., но се впечатлих от Косе Босе - как винаги навреме, конкретно и дискретно се включва!  bouquet

# 12
  • Мнения: 322
Искам да попитам, какво значи бебето да е захранено с определен вид храна, защото на Калина 3 дни давах тиква, но по съвсем малко (вчера изяде 10 гр  Thinking ). Купих и още тиква и "картоф с тиква" на Хип. Но незнам кога даа въведа картофа, при положение, че не искам да замествам хранения, а просто да опитваме различни неща . И нещо друго ме интересува: аз не бях привържаничка на соковете, но много ме притискат и не мога повече, искам поне да и правя вкъщи, защото купените хич не ми вдъхват доверие (приличат ми на Степчета  Sick ). Та въпроса ми е ябълката примерно прясно настъргана ли трябва да бъде или да се вари. Благодаря ви предварително, просто няма към кого да се обърна. Педито искаше още в 3-ти месец да захранвам, да давам сокове и т.н. при положение, че само на кърма сме 8 кг в момента.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 122
Да е захранено значи да е опитало дадения вид храна, да си се убедила, че няма реакция, като не е задължително да е изяло големи количества /тези 10 гр са ОК, ако бебето е съгласно - можеш да увеличаваш постепенно/.
Картоф може да дадеш самостоятелно /ти да си свариш и да си направиш пюре с малко кърма/, или да дадеш от пюрето, което си купила, поне 6-7 дни след първата въведена храна, като пак започваш с по 1-2 лъжички и увеличаваш постепенно. Щом не искаш да заместваш хранене - първо кърмиш, после даваш пюрето /това са го казали и преди мен/.
За сока - щом те притискат и искаш да дадеш - сокът да е от пресен плод и се дава непосредствено след приготвянето, пак по 1-2 лъжички, изчакай да мине седмица след тиквата и не давай друга нова храна заедно със сока /ама според мен - по-добре изобщо не давай сок/.

# 14
  • Мнения: 322
Благодаря за ценната информация   bouquet, а относно сокът ще упорствам, така или иначе нямам домашни "непръскани" ябълки, а тези от пазара са пълни с нитрати. Няма да си тровя детето, за да задоволявам болни амбиции и остарели разбирания Crossing Arms.

Общи условия

Активация на акаунт