Вигантол ойл ДА или НЕ

  • 18 354
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Здравейте,
бебето ми е на месец и половина. Предписаха ни профилактично вигантол ойл, по 2 капки.

Не съм съвсем сигурна, но, като че ли, откакто и го давам (давам по 1, не по 2) започнаха да и се потят ръчичките и челцето. Имам някаква вътрешна съпротива към това лекарство, а таткото е категорично против. Той има и друго дете, което също е гледано с вигантол и като малко имаше доста проблеми с потенето.

Зная, че потенето се свързва с поява на рахит, но пък бебето ми не се поти чак толкова, а и започна СЛЕД вигантола!
Също така има доста убедителни мнения против! В доста северни страни е спрян и не се дава!!! Оставят организма да си го набави чрез слънцето, което, дори и само ден, два, дори и през зимата било напълно достатъчно.

Освен това витамин Д бил хормон, а не витамин (някъде го прочетох, но все пак не съм с медицинска диплома).

Чудя се дали този слънчев октомври, който се случи е бил достатъчен, за да се натрупа нужният витамин Д в организма за зимата и да спра с този Вигантол?

# 1
  • Мнения: 805
Аз съм давала. Оплаквания не съм имала...
За второто не съм решила дали ще давам - а и не знам тук дали го препоръчват.

# 2
  • Мнения: 9 973
не си прави експерименти
бебето не се поти от вигантола-това е при всички бебета.Вигантола е важен

# 3
  • Мнения: 9 814
Сама решаваш дали да даваш Вигантол или не на детето си.
Потенето е може да идва от много външни фактори.

# 4
  • София
  • Мнения: 44 245
Ами ако няма рахит не е жизнено необходим...2 те капки са превантивни....не особено нужни...
Моето бебе е зимно...давах от ноември до март....не е имал проблеми с него, както и без него.
Ако обаче се появи рахит, ще трябва да пие.....но надали потенето е свързано с вагинтола....

пък ако се появи нужда да го пие, ще пие...няма къде да се ходи.....

# 5
  • Мнения: 1 919
гласувах до 1 г.

# 6
  • Мнения: 2 090
Да.До 1 година Peace

# 7
  • Мнения: 27 524
Първа опция  Peace

Чудя се дали този слънчев октомври, който се случи е бил достатъчен, за да се натрупа нужният витамин Д в организма за зимата и да спра с този Вигантол?

Не, не е достатъчно. Достатъчно е ако минимум 5 мин на ден слънце грее ръчичките и личицето му. Но всеки ден, а не един октомври за цяла зима  Wink
Бебето ти първата година е подложено на интензивен растеж и аз съм ЗА  Simple Smile

# 8
  • България
  • Мнения: 457
Ами по принцип ДА или НЕ може да ти каже само педиатър.Ние не.Ако смяташ,че има проблем от Вигантола питай педито,само тя/той може да ти каже дали да го спреш или да продължиш Peace

# 9
  • Мнения: 194
Гласувах с ДА Peace

# 10
  • Мнения: 1 512
Гласувах с първа опция.Не мисля,че потенето е свързано с даването на Вигантол.Все пак може да направиш консултация с педито.И това че октомври е бил слънчев месец според мене не е достатъчно за останалите зимни месеци при положение че бебето е още на 1 месец и половина и е подложено на интензивен растеж.Ти си майката и ти решаваш,но аз съм за даването на Вигантол.

# 11
  • Мнения: 264
Гласувах с ДА. От 20-тия ден давам от Вигантона по препоръка на педиатъра по 2 капки. Не мисля, че потенето е свързано с приема на капките. Давам си капките- не искам да правя експерименти с детето си и след това да съжалявам цял живот. Но все пак всеки сам решава за своите деца.

# 12
  • Мнения: 165
Гласувах с ДА. Давах по 2 капки до 8 месец някъде. Спокойно, нали все пак по препоръка на педиатър даваш Вигантол.  Peace

# 13
  • Мнения: 109
Давала съм го и продъжавам да го давам през зимата.Гласувах с ДА!

# 14
  • BG
  • Мнения: 1 900
Давала съм и сега давам поне до годинката ще давам.

# 15
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Аз давам и не сме имали проблем.
Спрях го преди месец, понеже го свършихме и забравих да взема, но на последната консултация докторката ме посъветва пак да му взема.

# 16
  • Мнения: 817
Не знам дали да даваш или не -това с педиатърката трябва да го обсъдиш.Аз лично давах до скоро,защото синът ми е още с незатворена фонтанела.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 524
това е витамин д, не виждам как би могъл д предизвиква изпотяване, но така или иначе това е проблем за обсъжданес педиатър, а не причина за взимане на решение за недаването на вигантол...
докато расте все ще има необходимост от него, така че се консултирай с лекаря на детето Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 3 064
Само през зимата. Аз давах, но от дъжд на вятър, че и зимата беше много мека и слънчева преди 2 години.  И по принцип излизаме доста.

# 19
  • Мнения: 741
Давах до 1год,и според мен е важен

# 20
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
И двете ми деца бяха зимни бебета и съм давала до към 10-тия месец.

# 21
  • София
  • Мнения: 932
Гласувах с Не !
Аз не съм давала , но дъщеря ми е лятно бебе. А и всеки ден сме били( и сме навън) , намирах го за излишно. За зимните бебета не знам, не смея да казвам да или не, то независимо какво бебе е , родителя е този който преценява да даде ли или не, зависи каква информация има и как я приема за своето дете.
За мен лично ако има нужда , бебето тогава нека се дава , но ако няма явни признаци(клинични) и още повече е лятно бебе , тогава не виждам защо.  А и в кърмата и в АМ има витамин Д.
Но всеки сам преценява  Peace, аз мисля че ако не се предозира дозата,  не са толкова вредни капките , а полезни , но каква е правилната доза ....?! , защото и на мен педиатъра ми изписа още на втория месец , по две капки , без видима причина , просто такава му е практиката и всеки път увеличаваше според месеците на бебето , без да има нужда. Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 18:58 от nellyani

# 22
  • Мнения: 1 372
Не не съм давала. Дъщеря ми е лятно бебе, бяхме навън всеки ден, а и в страната в  която живея има много слънчеви дни. Смятам го за излишно!

# 23
# 24
  • Мнения: 96
     Не съм давала и няма да давам.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 337
Принципно аз ли4но съм против майките да си поставят диагнози за състоянието на децата им ,АКО има нали4ен проблем...

Ако мислиш ,4е потенето ве4е е във фаза,която е притеснителна не виждам защо не си се обърнала към лекар Rolling Eyes ТОва са сериозни неща..Колкото до вигантола- това си е вит.Д- за мен няма нищо общо с потенето и не е вреден,а само полезен..тоест ако не помогне - няма и да навреди...лекарите го изписват защото де4ицата растат бързо (някои наддават по-бързо) и появата на рахит в тази възраст е опасна и нежелана... Peace

# 26
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Давах цялата минала зима и сега от време на време.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 10 354
Да, давах.Сина ми имаше и рахит и се наложи да пие по 4 капки.
И това беше предписано от лекарката на детето, не от мен.

# 28
  • Мнения: 2 111
Гласувах с ДА.
Дъщеря ми е зимно бебе и все още го давам по съвет на педиатъра,защото не е затворена фонтанелата.

# 29
  • Мнения: 37
Гласувах с ДА  според мен е важен особено за зимните бебета

# 30
  • София
  • Мнения: 23 112
Давам по 2 капки всяка сутрин по препоръка на педиатъра.
Не смятам да се прявя на голяма умница и да оспорвам решението му  Peace

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 18:11 от tonkabonka

# 31
  • Разград
  • Мнения: 518
Давам и ще давам до годинката по препоръка на педиатъра  Peace.

# 32
  • Мнения: 1 473
Да. Ние даваме по 1 таблетка на ден по препоръка на педиатъра ни. Тук в Германия се дава задължително през първата година, а по желание и през втората.
Не мога да си представя да се дава от педиатър на бебе нещо, което може да е вредно за здравето му.
Всички съмнения относно необходимостта от витамин Д за мен са безпочвени.
 По въпроса за потенето на крайниците трябва да се обърнеш към педиатър.

# 33
  • Мнения: 5 026
Да, давала съм.

# 34
  • Мнения: 3 929
Давах Вигантол някъде от 2-ри месец, защото педиатърката беше пропуснала да ми каже да давам. За Вигантола научих от една приятелка и от форума. Давах му, но не редовно - по 2 капки дневно.
Честно казано, не знам колко е необходимо да се дава. Във всички случаи бих потърсила по-специализирана информация по въпроса, за да ме ориентира. Аз не бях особено информирана и изпълнявах в повечето случаи препоръките на педиатърката. Доколкото си спомням, спрях да му давам от капките доста преди да навърши година.

# 35
  • Мнения: 1 477
Давах до годинката по препоръка на педиатъра.

# 36
  • Мнения: 317
Аз гласувах до 1 година. Мисля, че профилактичното даване на Вигантол не вреди на бебето. Лично аз давах по 2 капки, но не като закон ... доста често забравях Blush

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 270
Бебето ми е родено през септември, дава вигантол до март т.е. до приблизително седем месечна възраст  през зимния период, след това спрях, фонтанелката е почти затворена.Нашата лекарка казва, че вигантол се дава само на новородени през зимните месеци, но все пак всичко е индивидуално при различните деца.

# 38
  • Мнения: 31 335
Давам и съм за.

# 39
  • Мнения: 1 674
Имам лятно бебе.Започнах с вигантола на 2 мес.Продължих да го давам почти до годинката.

# 40
  • Мнения: 2 242
Не съм давала, а ето защо

Нуждае ли се детето ми от допълнително витамин Д?

“Според "Физиологични основи на детското хранене" [СЗО, 1991] от James Akre,
"...днес е известно че оптималният начин за добиване на витамин Д от бебетата не е чрез гастроинтестиналния тракт, който позволява да се погълнат токсични количества. По-скоро кожата е човешкият орган, предназначен при наличие на достатъчно слънчева светлина да синтезира витамин Д в потенциално големи количества и едновременно с това да не позволи абсорбцията на повече от количеството което тялото може безопасно да използва и складира."

"Според Cynthia Good Mojab, MS, IBCLC, RLC във „Често задавани въпроси за витамин Д, слънчевата светлина и кърменето”:
Количеството слънчева светлина, нужна за да се предотврати недостиг на витамин Д, зависи от фактори като цвят на кожата, географска ширина, площ на откритата кожа, сезон, час, количество замърсяване, употреба на слънцезащитен крем, надморска височина, метеорологични условия, ниво на витамин Д в кърмещата майка и текущото ниво на витамин Д в бебето. Затова препоръките се различават по света, вземайки предвид местните условия и практики."


"Според информация на СЗО [Butte 2002, стp. 27 ], "Ако е изложено само лицето на слънце, два часа е необходимият седмичен минимум излагане на слънчева светлина, а ако са изложени и горните или долните крайници – 30 минути." Тези насоки са от проучване [Specker 1985] сред изключително кърмени деца от бялата раса на възраст под 6 месеца при географска ширина 39°N (синсинати, Охайо, САЩ). Тъмнокожите деца имат нужда от повече излагане на слънце (три до шест пъти повече) за да генерират същото количество витамин Д [Good Mojab 2002]."

"Не е нужно да се излага детето на слънце всеки ден, тъй като витамин Д се складира в тялото за бъдеща употреба. Според [Good Mojab 2003], "проучванията показват, че децата могат да складират достатъчно витамин Д за да предотвратят евентуален недостиг за няколко месеца когато са изложени само на няколко часа лятна слънчева светлина."



Излагане на слънчева светлина нужно за произвеждане на достатъчно витамин Д*
Група  -  Облекло  - Мин. седмично  - Средно мин. дневно
 
1.Бебета под 6 месеца, бяла раса, 39°9'N ширина - Напълно облечени без шапка -  120 мин/седм. (2 часа) -  17.1 мин/дн.
                                                                                - Само по памперс - 30 мин/седм. (0.5 часа) -  4.3 мин/дн.
 
2.Китайски деца, възраст 1-8 мес., 39°55'N ширина -  Напълно облечени без шапка - 168 мин/седм. (2 часа 48 мин) -  24 мин/дн.
 

Хранителни източници на витамин Д
Храна  - Витамин Д в IU -  µg
Масло от дроб на треска, 1 с.л. -  1360 - 34
Риби и морски дарове: 
Червена сьомга, консерва 100гр -  530 - 13,3
Атлантическа сьомга, готвена , 120гр  -  360 - 9
Скумрия, готвена, 120гр -  345 - 8,6
Сардини, консерва в олио, 120гр -  270 - 6,8
Риба-тон, лека, консерва 120гр -  236 - 5,9
Мляко с добавен витамин Д, 250 гр. -  90-98 - 2,45
Маргарин с добавен витамин Д, 1 с.л. -  60 - 1,5
Телешки черен дроб, готвен, 3 1/2 oz -  30 - 0,75
Жълтък, готвен, 1 голям -  25 - 0,62
Кърма, 1 литър -  20-60 - 0,5-1,5
Кисело мляко, 1 чаша -  4 - 0,1

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 21:51 от Slavi

# 41
  • Мнения: 1 629
Незнам къде е статията, която мъжът ми чете за Вигантола, но ми каза да му давам, защото е изключително важно. Ще го питам и ако я намери ще я пусна! Аз давам Вигантол.

# 42
  • Мнения: 961
Давам по 1 капка всеки ден от раждането по препоръка на педиатъра.

# 43
  • Плевен
  • Мнения: 101
Давала съм по 2 капки на ден до към 9 месец, после почна лятото. Живот и здраве и на второто ще давам.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
и аз     Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 521
Това да даваш или не ти решаваш. Аз лично съм давала до 1г.

# 46
  • Мнения: 790
Давам но по една капка, имам вяра на мойта педи.

# 47
  • Мнения: 512
Аз съм давала и на двете си дъщери.
Не мисля, че изпотяването което описваш е причинено от даването на "Вигантол".

# 48
  • Мнения: 3 376
Твърдо "Не".

Не съм давала на сина си.И на другото си дете живот и здраве също няма да дам.

Не виждам смисъл изобщо от него.
Поредната химия в организма на бебето.

# 49
  • Мнения: 822
Бебка е лятно бебе и сега чак започнах да и давам вигантол,т.е.само през зимата.

# 50
  • Мнения: 506
          За Вигантола знам, че се приема само в по-студените сезони до към годинката, затова маркирах опцията "До годинка"
Но понякога го изписват и след годинката , но ако е по- студено, все пак Вигантола е един вид "заместител" на слънчевата енергия! Peace

# 51
  • Мнения: 2 448
Давала съм, зимно бебе беше. Не съм имала проблеми с потене. Той и до сега не е от децата, които се потят обилно, това си е ген.

# 52
  • Мнения: 3 316
давала съм  Peace

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Давах до 1г и нещо

# 54
  • Мнения: 4 335
Твьрдо ДА,давам и ще давам докато доки каже.
Бях го спряла на своя глава,четейки тук.Не бих си правила експерименти вече сьс здравето на детето си Tired

# 55
  • Мнения: 3 453
  Аз си давам..щом се притесняваш говори с педито си за потенето Peace

# 56
  • Мнения: 4 044
И аз гласувах с Да.
Не бих рискувала, още повече самата шефка на неонатологията на Токуда е за даването на вигантол, а тя за мен е достатъчен авторитет.
Наскоро имаше тема (поредната) по въпроса.
Все пак следва да отчетем, че в Канада/САЩ не се изписва, особено на бебета на АМ.
Значи говорим за поредния спорен въпрос в педиатрията.

# 57
  • Мнения: 1 155
Давах вигантол до 1 годинка, по препоръка на педиатърката ми Peace

# 58
  • Мнения: 6 713
Да, за съм Peace

# 59
  • Мнения: 2 334
Давам Вигантол от 20-я ден,в момента давам и мисля да продължавам да давам  и през зимата Peace

# 60
  • Мнения: 2 447
Давах и още давам!До годинката ще давам!Аз експерименти не мисля да си правя!

# 61
  • Мнения: 418
давах до годинката може би...но после някъде четох,незнам дали във този форум,че било доста грешно това даване..на вигантол..

# 62
  • Мнения: 2 587
Давала съм,но и дъщеря ми е зимно бебе,

# 63
  • Мнения: 3 092
Ако мислиш ,4е потенето ве4е е във фаза,която е притеснителна не виждам защо не си се обърнала към лекар Rolling Eyes ТОва са сериозни неща..
и аз това се чудя  Thinking
Не съм го спирала на своя глава , не виждам защо да го правя .

# 64
  • Мнения: 14 502
не давам.
слави го е аргументирала много добре, за мен витамин д за бебета и фолиева киселина за бременни са едни то поредните доказателства за промиване на мозъци с цел пълнене на гушите на фармацевтичните компании.

рахит се доказва с кръвно изследване и снимка на китката (доколкото ми е известно) и потенето е само един от много други признаци. напълно възможно е даването на вигантол да е съвпаднало със застудяването на времето и да си започнала да навличаш детето прекалено Peace

освен това рахита е заболяване на калциево-фосфорната обмяна, а не прост недостиг на витамин д.
а и освен това кърмата съдържа витамин д, за адаптираното мляко да не говорим - то си съдържа абсолютния минимум необходим за бебета Naughty


отделно предозирането с витамин д също води до рахит

Последна редакция: сб, 13 дек 2008, 09:48 от Алегра

# 65
  • Мнения: 32
Бебето ти може и да се поти ,ако е прекалено облечено.Все още е малко за симптомите на рахит.D е витамин не е хормон ,но влияе но обмяната на веществата и съответно и на хормоните в организма.

# 66
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Щом педиатърът на бебето го е предписал трябва да се дава. Аз съм давала и на двете си дечица.

# 67
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Давам от както ни изписаха по 2 капки Peace

# 68
  • Мнения: 5 591
Давах до годинката.

# 69
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
  Бебето ми е родено януари. Давала съм максимум 10-15 пъти. Не мисля, че децата трябва да се тъпчат превантивно с хормони, а това е точно такъв препарат. Довери се на инстинкта си  Peace.

# 70
  • Мнения: 2 242
освен това рахита е заболяване на калциево-фосфорната обмяна, а не прост недостиг на витамин д.
...
отделно предозирането с витамин д също води до рахит
много точно казано. всъщност с този витамин организма усвоява правилно калция, т.е. той е строителят а калцият е строителният материал Laughing. повечето педиатри въобще не информират родителите че колкото и да тъпчете вит.Д, ако не се дава достатъчно калции все едно нищо не правите... даже по-лошо. А аз за съжаление познавам дете с ефект на предозиране - калция се натрупва по костите, детето (5 месечно бебе) беше на абсолютно безмлечен режим повече от 6м

Има изследвания за установяване нивото на витамина, но за съжаление вече съм забравила къде се правят (а и по-принцип са за деца над1г). Но и това е нещо за което доста рядко информират - усвояването на всеки витамин е индивидуално. Колко от педиатрите предписали 2 капки са разпитали родителите какви каши, пюрета, АМ яде детето, по колко пъти на ден е излагано на слънце.....

Последна редакция: пн, 15 дек 2008, 12:13 от Slavi

# 71
  • Мнения: 493
Давам на синът ми от както се е родил по 2 капки,единствено лятото в големите жеги го спрях по препоръка на педито.

# 72
  • Мнения: 498
Не съм давала, дъщеря ми е лятно бебе, но е недоносена и общо взето изкара лятото в болница. Док, не и отваряла въпрос за Вигантол, не е наддавала бързо и фонтанелата се затвори навреме, била е само на АМ.

# 73
  • Мнения: 1 806
Аз спрях вигантола през март, когато започнахме да стоим по цял ден навън. По съвет на д-р Масларски започнах да го давам отново есента. Докторът каза, че вит Д е важен за цялостното здравословно състояние на детето, не само като профилактика за рахит, и се давало до 3 години. Да ти кажа и аз си мислех, че като стоим толкова много на открито детето си набавя вит Д от слънцето, но наскоро прочетох, че високият слънцезащитен фактор (50 плюс, аз с толкова го мажа) пречи на набавянето на този витамин...Винаги съм давала/давам по 1 капка

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 722
Аз давах само зимата и после го спрях. Все още фонтанелата не е напълно затворена, но не съм го започвала пак и не мисля да го започвам.

Общи условия

Активация на акаунт