Какво ще готвите за празниците?

  • 7 389
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
За Бъдни Вечер 7 постни - содена питка, орехи, сухи пълнени чушки с боб, сушени сини сливи, ризото, зелеви сармички с ориз и плодове.

За Коледа - пълнена пуйка, Болярската питка на Биляна и мезета разни.

За посрещането на Нова Година - Банската капама със 7 вида меса, масло и... и баклава са сигурните.  Simple Smile

На руската салата аз винаги слагам 3 варени яйца, става супер  Peace Но риба - не, разбира се, това е съвсем друга салата, която пак е хубава, но не и руска  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 132
Като чета виждам,че горе-долу всеки ще готви едно и също Grinning

# 17
  • Мнения: 2 375
Понеже чета, че някои от вас ще правят руска салата ми се иска да ви дам една идейка /разбира се вие решавате дали да я приемете/.
Обикновенно руската салата се прави с шунка, шпек, кренвирши или какъвто и да е салам, а тук в Испания я правят с риба тон и без грах. Ако ви допада опитайте. Лично на мен ми харесва. Peace

Мерси за рецептата. А слага ли се варено яйце, защото аз на руска салата слагам?
Да, слага се. Всичко останало - картофи, моркови, кис краставички, яйца...без грах.
Блонди, и аз все им повтарям, че това не е руска, а някаква тяхна си измишльотина, ама те така си го знаят и така си я наричат "руска салата". А аз въпреки, че съм рускиня и тази салата, майка ми я правеше на всички празници в къщи, повече ми допада испанския вариант. Blush
Само да добавя, че рибата тон е от консерва.

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 17:25 от natia

# 18
  • Мнения: X
Бъдни вечер:  зелеви сърми, сърми с лозови листа, содена питка, пълнени чушки с боб и подправки, ядки, сушени плодове, пресни плодове;
Коледа: руска салата, млечна салата, туршия, пита, задушени пържоли с гъби, ядки, торта, плодове.
Новогодишно меню:
1. Руска салата, прясно зеле с моркови и царевица, разни туршии.
2. Предястия: пилешки дробчета по селски или други дреболиики, разни мезета: суджук, луканка, кашкавал, сирене, както и ядки.
3. Основното ядене: печени задушени свински пържоли, капама. Към тях  в повечето случаи гарнитурата е картофено пюре, лютеница и печени мариновани чушки.
4. За десерт: торта "Гараш" /или друга/, баклава, и задължително плодове.
Както и баница с късмети. 

# 19
  • Мнения: 9 973
аз съм отменена в тази част,свекито е насреща  Flutter

# 20
  • Мнения: 5 026
Залагам на вратни пържолки и салати Simple Smile

# 21
  • Мнения: 321
natia, погледни на пълнена пуйка- там съм дала моята рецепта ,ако ти хареса можеш да я направиш./за да не пиша и тук,че ме заболяха ръцете Laughing Laughing Пастета от чесън аз правя, като накисвам 2 филии бял хляб във вода, след това изцеждам добре и добавям смлените орехи и чесън на вкус. Започвам на тънка струйка да наливам зехтин/като за маьонеза/ сол на вкус и задължително малко оцет. Консистенцията на пастета е гъстичка и това се определя именно от наличието и количеството на хляба. Иначе е сос а не пастет

# 22
  • Мнения: 321
Блонди, как правиш Банска капама? Предполагам,че рецептата е известна на много от вас, но аз само съм я яла ,а обясненията как се прави се свеждат до : ами слагаш месата и зелето и печеш , Laughing а на мен това нищо не ми говори. Laughing

# 23
# 24
  • Мнения: 2 803
Блонди, как правиш Банска капама? Предполагам,че рецептата е известна на много от вас, но аз само съм я яла ,а обясненията как се прави се свеждат до : ами слагаш месата и зелето и печеш , Laughing а на мен това нищо не ми говори. Laughing

И аз се нареждам към питащите???????  chef

# 25
  • Мнения: 402
Аз пък искам да попитам как се правят сухите чушки с боб?

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Предполагам във форума има много рецепти за капама и за сушени чушки с боб, аз ще споделя своите.
Капама: Приготвям си сармички с кълцано месо, телешки и свински пържоли, оваляни в подправки на вкус, една сурова наденица и едно малко пиле /ако не намеря достатъчно малко пиле, слагам пържоли от бутче/. В гювеча редя ред нарязано зеле с червен пипер /остатъците от листата за сармите/, ред телешки пържоли, ред сармички, ред свински пържоли, ред сарми, тук там още от нарязаното зеле и така докато се изчерпят продуктите; отгоре слагам суровата наденица и захлупвам с пилето, разрязано през гръдната кост, т.е. да стане като капак Crazy. Намазвам пилето с червен пипер, сол и олио, добавям още малко олио в гювеча и сипвам около 1-2ч.ч. вода или зелев сок, или комбинация от двете. Затварям гювеча и пека на много слаба фурна около 5-6 часа. Правила съм капамата и в тенджера под налягане като след завъртане на вентила, намалям котлона на най-ниската степен и оставям за около 3-4 часа.
Сушени чушки с боб: Сварявам боба и посолявам. Отделно задушавам повече лук в олио, добавям един настърган морков, една стрита люта сушена чушка без семките и оставям да се позапържи, добавям червен пипер и един черпак от водата, в която е врял бобът. Слагам отцедения боб и преценям дали е необходима още вода. Подправям с джоджен и чубрица и оставям да къкри 2-3 мин. да поеме подправките. Чушките накисвам за около 15мин. в гореща вода, пълня ги с боба и поставям в намаслена тавичка, като потапям отвора на всяка чушка в малко брашно, за да не изтече плънката. Доливам в тавичката малко вода от тази, в която са стояли чушките и пека във фурната около 30-40 мин.  Понякога правя фалшива капама, като в гювеч редя чушките с постни зелеви и лозови сармички, пак нарязано зеле, доливам малко зелев сок, олио, вода, червен пипер и пека на слаба фурна.

# 27
  • Мнения: 737
За Бъдни вечер няма да готвя нищо-ще купя всичко готово.Не харесвам постните ястия и меко казано трудно се захващам да ги приготвям.
За Коледа ще бъдем на гости при родителите ми-значи пак няма да готвя.
За Нова година не е ясно къде ще сме,така че тази година ще го карам спокойно по празниците Mr. Green
Иначе задължително правя погача/ако сме си вкъщи ще направя болярската пита на Биляна-фантастична е/пълнена пуйка или капама,много мезета,баница и баклава

# 28
  • Мнения: 66
Много ми се иска да направя капама за Новогодишните празници,но имам притеснение, че не съм правила досега и да не се изложа
баш за празниците.Свекърва ми ми подари много голям,гювеч, който още не е ползван, пък май трябва да имам вече първа капама....
Има ли някаква специфична особеност при приготвянето,която задължително трябва да се спази при приготвянето?
Моля да ми дадете рецепта,която е изпитана ,сполучлива и не много трудна.Благодаря предварително!
П.С.:моля да ме извините ако пиша в неточната тема!!!

# 29
  • Мнения: 5 001
Много ми се иска да направя капама за Новогодишните празници,но имам притеснение, че не съм правила досега и да не се изложа
баш за празниците.Свекърва ми ми подари много голям,гювеч, който още не е ползван, пък май трябва да имам вече първа капама....
Има ли някаква специфична особеност при приготвянето,която задължително трябва да се спази при приготвянето?
Моля да ми дадете рецепта,която е изпитана ,сполучлива и не много трудна.Благодаря предварително!
П.С.:моля да ме извините ако пиша в неточната тема!!!
Завиваш си сърми(кисело зеле) с кайма и ориз.На дъното на гювеча слагаш накълцани кисело зеле,поръсваш с черен и червен пипер.Отгоре слагаш свинско шарено месо(месото е омазано с червен и черен пипер).Отгоре пак кисело зеле,поръсваш с червен пипер,слагаш 1-2 дафинови листа.Върху зелето слагаш сърмите отгоре пилешко(или заешко) месо,като гледаш едно пилешко бутче да е пушено,дава страхотен аромат.Пак зеле - отгоре сърова наденица(аз слагам суров суджук...Продава се.Пак зеле с червен пипер.Най отгоре спокриваш с цели зелеви листа.Слагаш 1-2 с.л. свинска мас(или олио).Слагаш капак и буташ в СТУДЕНА фурна.Чакаш да заври капамата и после намаляваш температурат ана около 150-180 градуса за няколко часа.


Капамата, а и всичко ,което се готви с кисело зеле много върви мазнината да е свинска мас....Аз слагам.Но ти ако не искаш си ползваш олио.

Общи условия

Активация на акаунт